Autor Wątek: Poszukuje Materiałów  (Przeczytany 2037 razy)

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Poszukuje Materiałów
« dnia: Czerwiec 20, 2005, 17:04:33 »
jak w temacie Poszukuje materiałów nt. Kształcenie członków młodzieżowej Drużyny Pozarniczej
 

Offline pietro16

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Poszukuje Materiałów
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 21, 2005, 20:50:29 »
człowieku, jestem w MDP i wiesz jak się szkole??Kupuję co kilka tygodni podręczniki z sgsp i się ich uczę normalnie.Mam zamiar iść do wyżej wymienionej szkoły :D pozdro

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Poszukuje Materiałów
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2005, 22:25:36 »
no to gratulacje człowieku !
 ale ja potrzebuje konkretnych materiałów jak uczyć i czego uczyć a poza ABC strazaka w sumie nie ma nic takiego...
poza tym ja chce uczyc dzieci, zaciekawic je a nie zmuszac do wkówania książek

powodzenia w starcie do szkoły !!  :P  :D ucz :P  :D sie pilnie

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Poszukuje Materiałów
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 28, 2005, 09:53:08 »
No cóż, skoro posiadasz ABC nr. 13 to materiały już masz.

Jeśli chodzi o to "jak uczyć" to sprawa jest bardziej skomplikowana. W każdej grupie osób są osoby bardzie inteligentne i mniej. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę pracowitość, obowiązkowość, chęci. Jeśli chcesz przygotować młodzież do Konkursu Wiedzy to wybierasz trzech najlepszych i tylko z nimi się uczysz.
Jeśli to nie jest konkurs tylko chcesz po prostu pogłębiać wiedzę MDP to musisz od razu założyć że ok. 20% osób w ogóle niczego sobie nie przyswoi, i nie denerwuj się na nich bo oni mogą się nawet starać, lub przynajmniej sprawiać takie wrażenie ale ich możliwości na to po prostu nie pozwolą. Pozostanie ci, powiedzmy, 80% osób z którymi możesz pracować.
Nie zakładaj, że nauczysz ich całego materiału zawartego w książce. Wybierz jedno zagadnienie które chciałbyś im przekazać. Np. najczęściej zaczyna się od omawiania gaśnic. Zorganizuj to tak żeby dziaciaki ani przez chwilę się nie nudziły. Niech każdy ma coś do zrobienia. Ja n przykład każę moim podopiecznym otworzyć garaż, wyjąć z samochodu gaśnice, ustawić w odpowiednim miejscu, itp... chodzi o to że jak Ty sam będziesz wszystko przygotowywał a oni postoją pod murem tak z 5 min. to już zaczną się nudzić i zaczną im przychodzić do głowy różne głupie pomysły.
Jeśli na takich zajęciach grupa źle się zachowuje to spróbuj wyłowić z tego grona prowodyra i zagroź mu, że nie będzie mógł brać udziału w zajęciach. Musisz przy tym być konsekwentny. Jeśli prowodyr w dalszym ciągu będzie przeszkadzał - niestety - wychodzi z zajęć. Najczęściej to wystarczy żeby reszta siedziała cicho.

Omawiając np. budowę i działanie gaśnic nie wchodź w szczegóły takie jak ciśnienie w butli, liczba spienienia itp.. bo i tak nikt tego nie zapamięta - ważne żeby wyznaczyć tzw. "minimum programowe" - jest to minimum wiedzy jaką może przyswoić sobie słaby uczeń i tego od nich wymagaj. Np. ogólna budowa, podział, kiedy jakiej gaśnicy używać. Tak, żeby umieli je rozpoznać. I to wszystko - oczywiście możesz powiedzieć o gaśnicach trochę więcej - bo ci bardziej inteligentni i dociekliwi na pewno będą chcieli wiedzieć więcej. Ale od tych słabszych nic więcej nie wymagaj bo się zniechęcą.
W ten sam sposób opracowuj sobie następne zagadnienia - to znaczy wyznaczając "minimum". I oczywiście dobrze byłoby co jakiś czas sprawdzić ile zapamętali.

To na razie tyle - jak będziesz miał pytania to wal śmiało,

Pozdrawiam,
Praca pedagoga to jedno z najcięższych zajęć...

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Poszukuje Materiałów
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2005, 19:56:56 »
dzieki bardzo za porady !
od pewnego czasu pracuje troche z dziecmi i mam nadzieje wychodzi mi to calkiem niezle dzieci mnie lubia i szanuja a to najwazniejsze

szukam materiałów poniewaz chciałem rozszeżyc troche program szkolenia dla tych bardziej ambitnych a takze przygotowuje zbiór materiałów dot kształcenia ktory mam zamiar umiescic na zaprzyjaznionej stronie www tak aby mogli z tego kozystac inni.
Udalo mi sie znalesc w czasopismie Strazak z 95 96 r. taki dział jak kszałcenie młodzieży i musze przyznac ze dosc ciekawie jest to tam ujęte i co najwazniejsze jest to przystepne Teraz tylko problem bo nie wszystkie numery strazaka posiadam wiec nie jestem w stanie skompletowac wszystkiego ale mam nadzieje ze z czasem i pomoca jakos sie uda

Teraz zaczynaja sie wakacje i okres wiekszej aktywnosci dzieciaków mysle ze teraz nalezy wykozystac ten czas na cwiczenia, obozy wycieczki  
Wiem ze taka forma nauki jest najlepiej odbierana i przyswajana

powodenia w przygotowaniu dzieci i nie tylko do zawodów !