Autor Wątek: dodatek za brak lokalu  (Przeczytany 17923 razy)

Offline tomekkazmirski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
dodatek za brak lokalu
« dnia: Styczeń 15, 2010, 22:57:26 »
Witam.Mam na imię jestem w służbie od 1998 roku w stopniu st.asp. Od początku służby pobierałem dodatek za brak lokalu. Dzisiaj mi i kilku innym kolegom ,którzy nie posiadają własnego mieszkania komendant zaproponował mieszkanie służbowe w odległości około 30km od mojego miejsca zamieszkania i ok. 40 km od miejsca pracy.Zaznaczę też że mam rodzinę no trzeba liczyć się ze zmianą szkoły dla dzieci, miejsca pracy żony o ile oczywiście tam znajdzie.Oczywiście żaden z nas nie wyraził zgody co wiąże sie z rezygnacją z dodatku za brak lokalu.Co wy na to czy nie uważacie że to jest szukanie oszczędności kosztem pracownika.

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2010, 23:47:41 »
Witam... Przede wszystkim pytanie, czy zaproponowane lokale, spełniają normy zaludnienia? Skąd KM wzięła te lokale? Jeżeli wszystko jest zgodne z wymogami ustawy, nie ma podstaw do roszczeń...Aha, jeszcze jedno, czy dojazd do miejsca pełnienia służby, nie wydłuży się? Wtedy bowiem, kasa za dojazdy...

Offline morales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2010, 00:07:30 »
tak jak wspomniał kolega Piotr, zapoznaj się z propozycją tego lokalu, czy metraz odpowiada jednostce zaludnienia, pamiętaj że w przepisach jest opisany metraz mieszkalny (pokoje)
"Przysługująca strażakowi norma zaludnienia lokalu mieszkalnego wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej, którą stanowi powierzchnia pokoi znajdujących się w lokalu mieszkalnym."
a więc odpada kuchnia i kotytarz no i mieszkanie musi być w dobrym stanie technicznym i sanitarnym
wszystko opisane w ustawie o PSP
ponadto jeśli autobusem będziesz miał powyżej określonego czasu dojazd to i tak bedziesz dalej kase dostawał
pogadaj u siebie z ZZ lub z kimś z kwatermistrzostwa

Offline tomekkazmirski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2010, 13:14:04 »
Dzeki panowie za info .Wobec tego wszystko jest zgodne z ustawą no i do tego oszczędności w KM będą. Szkoda. że robi się to kosztem strażaków.Pozdrawiam Tomek.

Offline szopoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2010, 18:42:58 »
W ten sam sposób postąpiono u mnie w KM. Podobno do końca tego półrocza każdy pobierający pożegna się z dodatkiem. Każdy prowadzi jakieś zycie prywatne poza pracą. Ma żonę która pracuje, dziecko którym opiekuje się ojciec gdy nie jest w pracy( bo inaczej opiekę sprawuje babcia) swoje zajęcie poza pracą. A tu nagle życie się komplikuje przez to że zaproponują mieszkanie. Dziecko potrzebuje opieki, żona rezygnuje z pracy na rzecz dziecka. 300 zł zabrali + 1300zł żony która rezygnuje+ 900zł które co miesiąc kosztuje mieszkanie. Nasz budżet wynosił co miesiąc 3600zł i nagle zrobiło się 1100. wszystko z powodu troski komendanta o brak mieszkania.

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2010, 21:08:40 »
Witam...
Zaraz, w razie braku innej opcji, można odmówić przyjęcia lokalu, wtedy niestety, ten dodatek za lokal oczywiście zabiorą ,ale to wszystko, no jest to uszczuplenie budżetu, ale pozostajesz w tym samym miejscu...pamiętajcie panowie również o innej kwestii, jeśli wasza KM, zaczyna szukać oszczędności w pierwszym rzędzie na pracownikach, to ci pracownicy, mogą zacząć zwiększać wydatki KM na BHP itp... Jak kwatermistrz zacznie "tonąć" w raportach o wymianę zużytych sortów, o środki niezbędne do prawidłowego i Bezpiecznego prowadzenia działań, to zamiast oszczędności wyjdą wyższe koszty...

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 18, 2010, 07:56:56 »
pomimo, że większość "starych" forumowiczów zna moje zdanie n/t "braku lokalu" a akurat kolega "pytający" stanowi wprost modelowy przykład patologii tego równoważnika (przez 12 lat służby nie postarał się o mieszkanie - no bo po co skoro z rodzicami lepiej a tak co miesiąc wpada "frajerskie" 3 stówki?) to odpowiem:
wyszedłbym od tego czy k-t miał prawo "zaproponować" Wam lokal mieszkalny - zgodnie z obowiązującymi przepisami lokal mieszkalny/kwaterę tymczasową przyznaje się NA WNIOSEK zainteresowanego - więc jeżeli żaden z Was takiego wniosku nie złożył to dlaczego k-t chce wam coś przyznać czy "zaproponować"...
Poza tym poczytajcie dokładnie posty w dziale "Prawo w służbie" - http://www.strazak.pl/forum/index.php/board,44.0.html - kol. @Lang zamieszczał tam wyroki dotyczące RZBL.

a tak na marginesie: znowu uparcie ktoś mówi o "dodatku za dojazd" - NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO w PSP!!! Jest równoważnik za brak lokalu który należy się w związku z brakiem lokalu lub czasem dojazdu do miejsca służby z posiadanego lokalu


Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 18, 2010, 19:53:21 »
mario - masz całkowita rację co do tego, że lokal mieszkalny przydziela się na wniosek; ale prawdą jest również to, że odmowa złożenia wniosku niesie ze sobą takie same konsekwencje jak bezzasadna odmowaprzyjęcia lokalu - art. 78 ust. 2 pkt 2; na samym wstępie zadałbym pytanie, czy ten rzeczony lokal jest lokalem mieszkalnym, czy może raczej kwaterą tymczasową... komendanci tak za wiele lokali mieszkalnych nie maja w dyspozycji, gdyż znaczna część tej substancji została wykupiona (oczywiście z duuużą bonifikatą) przez tych szczęśliwców, którzy mieli lokale przydzielone - to jest druga strona patologii:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline tolek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 19, 2010, 11:21:29 »
witam, zgadzam się z mario. Ludzie specjalnie nie przyznają się do tego, że posiadają mieszkanie albo kupują lokale na kogoś z rodziny aby tylko pobierać dodatek. Tak samo jest z kasą za dojazdy.

Offline maverick

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 19, 2010, 19:52:57 »
skoro prawo na to pozwala to dlaczego z tego nie skorzystać  :gwiazdki: żebyście panowie wiedzieli ze im wyżej w naszej formacji tym lepsze lody krecą

leszno

  • Gość
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 19, 2010, 21:23:26 »
a gdzie taki bystry komendant podajcie miejscowosz i wojewodztwo

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 19, 2010, 21:33:40 »
witam...
Panowie, wydaje mi się ,że dyskusja powoli traci sens... Śledząc wypowiedzi ministra, można spodziewać się prób, wrzucania wszystkiego w pensje.... I jak to określił p. minister, "gruntownych zmian w zasadach i formie wypłat dodatkowych świadczeń..."

Offline tomekkazmirski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 21, 2010, 22:24:18 »
Witam ponownie.Dziekuję za wszystkie  informacje; bardzo dużo się dzięki wam dowiedziałem i doczytałem.Ale powiem tak : dałem spokój, a jeżeli ktoś się domyśla dlaczego to patrz pkt 1. Pozdrawiam Tomek.

Offline keraks998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 21, 2010, 23:01:03 »
Czasami jednak warto powalczyć. Koledzy z podlaskiego w sądach wywalczyli swoje, a inni przegrali. Nie ma co odpuszczać.  A do wszystkich przeciwników dodatku za brak lokalu mam pytanie. Dlaczego nie zlikwiduje się dodatku za remont lokalu? Za brak zlikwidować , a za remont nie? Można zabrać remontówkę, mundurówkę, przejazdy i 13. Dostajemy też mydło, pastę do butów, kierowcy pastę BHP i ręczniki. Zapytajcie się kolegów z biura gdzie jest mydło, reczniki i pasta do butów? w biurze czy w domu?

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2010, 20:18:41 »
oczywiście macie całkowitą rację - jeżeli prawo na to pozwala to trzeba korzystać.
Tylko trzeba zadać sobie pytanie czy to, że prawo "pozwala" oznacza, że można z tego robić patologię?
Żeby oszukiwać, że się nie ma gdzie mieszkać żeby brać trzy stówki więcej miesięcznie?

A w odpowiedzi kol. @keraks998 - zlikwidować trzeba wszystkie te "pseudoprzywileje", które są materialnymi ochłapami a przez pryzmat których można nas (wszystkie służby mundurowe) postrzegać jako uprzywilejowaną grupę zawodową. To są relikty z czasów "komuny". Na pewno z drugiej strony jest to wygodne dla decydentów bo w każdej chwili jako temat zastępczy można wyciągnąć z "kapelusza" walkę z przywilejami mundurowych.

Powinniśmy zarabiać tyle, żeby nie trzeba nam było rekompensować śmiesznych pensji ekstra-pieniędzmi w stylu trzynastek, mundurówek, sufitówek i innych gratyfikacji finansowych.


Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 22, 2010, 21:06:37 »
witam.. panowie macie poniekąd rację,ale ... i tu mały problem, zlikwidować te "postkomunistyczne " przywileje jest dość szybko, jednak by to również zrównoważył się w podniesieniu pensji, to już nie jest takie pewne...Zobaczycie panowie,że zmiany w ustawie BARDZO nas zaskoczą, i powinniśmy być wszyscy przygotowani na duże zmiany,ze skasowaniem mieszkaniówki włącznie...
Obym sie mylił cho...ra, obym sie mylił...

Offline maverick

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 08, 2010, 09:09:23 »
Mam pytanie czy moge się starac o pomoc finansową w przypadku kiedy moj dojazd do pracy bedzie wynosił ponad jedna godz dojazdu w jedna strone.

Offline memer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 09, 2010, 12:07:41 »
Mam pytanie czy moge się starac o pomoc finansową w przypadku kiedy moj dojazd do pracy bedzie wynosił ponad jedna godz dojazdu w jedna strone.

Starać się możesz ,ale pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przysługuje w momencie kiedy ten lokal/dom leży w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej (Rozp. MSWIA z dn. 18.11.2005r. w spr. pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaków PSP -  par. 2 pkt. 1).
Miejscowość pobliska:
"za miejscowość pobliską uważa się miejscowość, do której czasu dojazdu publicznymi środkami transportu przewidziany w rozkładzie jazdy, łącznie z przesiadkami, nie przekracza w obie strony dwóch godzin, licząc od stacji (przystanku) najbliższej miejsca pełnienia służby do stacji (przystanku) najbliższej miejsca zamieszkania” - (art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej -Dz.U. z 2009r. nr 12 poz.68).

Tak więc moim zdaniem taka pomoc w sytuacji, którą opisałeś nie należy Ci się.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 09, 2010, 12:50:30 »
Nie wiem o jaką pomoc koledze chodzi-raczej nie na uzyskanie lokalu, natomiast ze względu na to co zostało zacytowane należy się słynne 5,19 dziennie za brak lokalu.

Offline maverick

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 09, 2010, 13:28:30 »
dzieki koledzy wlaśnie staram się o pomoc na budowe domu lecz do niedawna środki komunikacji miejskiej zapewnialy mi dojazd do miejsca pelnienia slużby  nie przekraczająć jednej godz w jedna strone i wtedy złożylem dokumenty a na dzień dzisiejszy PKS wycofal niektore połączenia i już dojazd przekracza jedna godzinę.  I co o tym sadzicie.

Offline adam k

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 09, 2010, 22:21:32 »
Witam ...
Mam następujące pytanie, czy przysługuje mi dodatek za brak lokalu ???
 Posiadam mieszkanie spółdzielcze ,które nie spełnia norm metrażowych (28m2 na 5 osób)
Jeśli tak to proszę podać jakie dokumenty mam złożyć ....

Offline Porucznik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 13, 2010, 15:54:59 »
Dla niektórych funkcjonariuszy równoważnik za brak lokalu wynoszący 300 zł to zwykły "ochłap". Znam jednak dwóch chłopaków, którzy są na stażu, ich uposażenie wynosi około 1800 zł, mają bezrobotne żony, pierwszy ma jedno dziecko a drugi dwójkę i dla nich utrata przedmiotowych 300 zł to poważny uszczerbek w rodzinnym budżecie. Więc jednak jest o co walczyć.

Offline BAJBUS

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 18, 2010, 16:45:26 »
Wcześniej nie pobierałem równoważnika za brak lokalu gdyż według kwatermistrza posiadam umowę najmu lokalu z Towarzystwem Budownictwa  Społecznego i lokal spełniał normy, co wykluczało mnie o staranie się. Lecz w 2009 r  urodziło mi się dziecko i lokal przestał spełniać normy przysługujące strażakowi. Więc wystąpiłem o przyznanie równoważnika za brak lokalu i go teraz otrzymuję. Pytanie czy jeśli zrezygnuje z najmu lokalu od TBS (wypowiedzenie umowy) bo nie chcę już tam wynajmować oboje z żoną musimy dojeżdżać do pracy po 30km, jest to męczące i kosztowne. Będę dalej mógł się starać o równoważnik za brak lokalu, czy już mi nie będzie przysługiwał  gdyż może zostanie to potraktowane jako utracenie ze swojej winy, zrzeczenia się praw do zajmowanego dotychczas lokalu? Umowę najmu z TBS posiadałem przed przyjęciem do straży, lokal przestał spełniać normy zaludnienia przysługujące strażakowi, dostaję równoważnik za brak lokalu. Skoro go dostaje to nie posiadam lokalu, lub lokal zajmowany nie spełnia norm.  Skoro nie spełnia norm i przysługuje mi równoważnik za brak lokalu to zrezygnowanie z najmu tego niespełniającego norm lokalu nie powinno według mnie skutkować brakiem praw do dalszego uzyskiwania równoważnika. Czy mam rację? Proszę o pomoc i odpowiedzi zgodne z stanem prawnym.   
PS Czy ten art.78 odnosi się do mojej sytuacji?
  Art. 78.2. Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak:
1) utracił ze swojej winy lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu
mieszkalnego lub domu, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem przypadków
zniesienia współwłasności na mocy orzeczenia właściwego sądu,
podziału wspólnego mieszkania albo przyznania mieszkania jednemu z
małżonków w wyroku orzekającym rozwód, a także umownego działu
spadku;

Offline adam k

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 19, 2010, 22:02:09 »
Witam
Mam prośbę do kolegi  BAJBUS. Czy możesz mi zdradzić jakie pismo złożyłeś  w sprawie przyznania dodatku za brak lokalu lub jak wypełniłeś drugą część oświadczenia mieszkaniowego .   Z góry dziękuję.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: dodatek za brak lokalu
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 20, 2010, 08:40:31 »
... Skoro nie spełnia norm i przysługuje mi równoważnik za brak lokalu to zrezygnowanie z najmu tego niespełniającego norm lokalu nie powinno według mnie skutkować brakiem praw do dalszego uzyskiwania równoważnika. Czy mam rację? ...
Moim zdaniem masz rację - jest to logiczne, lecz w resorcie podobno trudno o logikę  ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe