Autor Wątek: wyższe stanowisko służbowe  (Przeczytany 2023 razy)

Offline strazakk998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
wyższe stanowisko służbowe
« dnia: Styczeń 12, 2010, 17:08:45 »
Witam

Mam pytanie, czy można odmówić przyjęcia wyższego bądź równorzędnego stanowiska służbowego?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2010, 18:35:47 »
teoretycznie można (chociaż następstwa mogą być różne, bo i zemsta może być słodka). Z drugiej strony patrząc straż to służba - a więc zachodzi stosunek pracy na mocy przepisów administracyjnych co powoduje podporządkowanie strażaka wobec przełożonego (pewne przepisy wymuszają na strażakach PSP podporządkowania, a w zamian otrzymuje się m.in. większy wymiar urlopu, dodatki mieszkaniowe itp. "dobrodziejstwa" służby) więc podjęcie pewnego stanowiska należy traktować jako element służby i odmowa nie może mieć miejsca. Chociaż na siłę nikt niczego robić nie będzie i przełożeni powinni mieć tego świadomość!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2010, 20:07:28 »
Moim zdaniem można. Dostajesz propozycję objęcia wyższego stanowiska służbowego i jeśli nie chcesz go objąć z różnych przyczyn - nieważne jakich, argumentujesz to w najprostszy sposób pod słońcem:
"Przykro mi, ale nie jestem jeszcze gotów do podjęcia takiego wyzwania, nie podołam nowym obowiązkom a w związku z tym, że po objęciu przeze mnie stanowiska .......... mogłoby ucierpieć dobro służby - doceniając dobrą wolę Pana Komendanta dziękuję za zaufanie ale jestem zmuszony odmówić mu i nie przyjąć tego wyróżnienia". :kwit:
Lub coś w tym stylu...

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 903
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2010, 20:12:01 »
Można i tak, tylko że po takiej odpowiedzi nawet jak już "dojrzejesz" do stanowiska i w końcu zechcesz je piastować (wykażesz takową chęć), to możesz usłyszeć: "Pan już swoją szansę miał i z niej nie skorzystał, proszę dać się wykazać innym, młodszym kolegom".
Si vis pacem, para bellum

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2010, 22:31:52 »
Można i tak, tylko że po takiej odpowiedzi nawet jak już "dojrzejesz" do stanowiska i w końcu zechcesz je piastować (wykażesz takową chęć), to możesz usłyszeć: "Pan już swoją szansę miał i z niej nie skorzystał, proszę dać się wykazać innym, młodszym kolegom".

Oczywiście, że tak ale poprzednik wyraźnie zaznaczył, że NIE CHCE przyjąć wyższego stanowiska. Ten przykład, który podałem jest oczywiście przejaskrawiony ale jak ktoś NIE CHCE to jego sprawa. Może mieć różne powody - choćby zmiana systemu służby, niechęć do ewentualnego przyszłego współpracownika na tym wyższym proponowanym stanowisku, itp. Jednym s~łowem uważam, że nikt nie jest w stanie go do tego zmusić bo to nie jest kara lecz w przypadku wyższego stanowiska swego rodzaju nagroda (choć i to bywa często złudne niestety :-))
Co innego w przypadku stanowiska równorzędnego - może być taka sytuacja w przypadku likwidacji poprzedniego stanowiska, itd. ale to już osobna historia...

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 903
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2010, 22:43:32 »
Nie neguję Twojej wcześniejszej wypowiedzi ale zwracam uwagę na fakt, iż przełożeni mogą tak postąpić. W mojej KM tak było, że koledze zaproponowano wyższe stanowisko, podziękował niemal w ten sam sposób, który podałeś. Przełożony zrozumiał. Ale jakiś czas później (około roku) kiedy kolega stwierdził, że czuje się już na siłach, że pracuje wystarczająco długo, przełożeni odpowiedzieli mu właśnie tak: "Pan już swoja szansę miał". I tu jest problem. Nie twierdzę, że jest to regułą ale skoro raz się zdarzyło, to dlaczego nie może się powtórzyć? W innej nawet komendzie.
Si vis pacem, para bellum

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2010, 00:13:08 »
Od decyzji komendanta powiatowego o mianowaniu na stanowisko służbowe przysługuje Ci prawo odwołania się do komendanta wojewódzkiego (art 32 ustawy o PSP). Zresztą na decyzji musi znaleźć się o tym informacja. Reszta w "sile argumentów".
To czy CHCESZ czy NIE CHCESZ tak naprawdę może nie mieć znaczenia - w końcu w straży nie ma demokracji  ^_^
pozdrawiam