Autor Wątek: wyższe stanowisko służbowe  (Przeczytany 3975 razy)

Offline strazakk998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
wyższe stanowisko służbowe
« dnia: Styczeń 12, 2010, 17:08:45 »
Witam

Mam pytanie, czy można odmówić przyjęcia wyższego bądź równorzędnego stanowiska służbowego?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2010, 18:35:47 »
teoretycznie można (chociaż następstwa mogą być różne, bo i zemsta może być słodka). Z drugiej strony patrząc straż to służba - a więc zachodzi stosunek pracy na mocy przepisów administracyjnych co powoduje podporządkowanie strażaka wobec przełożonego (pewne przepisy wymuszają na strażakach PSP podporządkowania, a w zamian otrzymuje się m.in. większy wymiar urlopu, dodatki mieszkaniowe itp. "dobrodziejstwa" służby) więc podjęcie pewnego stanowiska należy traktować jako element służby i odmowa nie może mieć miejsca. Chociaż na siłę nikt niczego robić nie będzie i przełożeni powinni mieć tego świadomość!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2010, 20:07:28 »
Moim zdaniem można. Dostajesz propozycję objęcia wyższego stanowiska służbowego i jeśli nie chcesz go objąć z różnych przyczyn - nieważne jakich, argumentujesz to w najprostszy sposób pod słońcem:
"Przykro mi, ale nie jestem jeszcze gotów do podjęcia takiego wyzwania, nie podołam nowym obowiązkom a w związku z tym, że po objęciu przeze mnie stanowiska .......... mogłoby ucierpieć dobro służby - doceniając dobrą wolę Pana Komendanta dziękuję za zaufanie ale jestem zmuszony odmówić mu i nie przyjąć tego wyróżnienia". :kwit:
Lub coś w tym stylu...

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 924
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2010, 20:12:01 »
Można i tak, tylko że po takiej odpowiedzi nawet jak już "dojrzejesz" do stanowiska i w końcu zechcesz je piastować (wykażesz takową chęć), to możesz usłyszeć: "Pan już swoją szansę miał i z niej nie skorzystał, proszę dać się wykazać innym, młodszym kolegom".
Si vis pacem, para bellum

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2010, 22:31:52 »
Można i tak, tylko że po takiej odpowiedzi nawet jak już "dojrzejesz" do stanowiska i w końcu zechcesz je piastować (wykażesz takową chęć), to możesz usłyszeć: "Pan już swoją szansę miał i z niej nie skorzystał, proszę dać się wykazać innym, młodszym kolegom".

Oczywiście, że tak ale poprzednik wyraźnie zaznaczył, że NIE CHCE przyjąć wyższego stanowiska. Ten przykład, który podałem jest oczywiście przejaskrawiony ale jak ktoś NIE CHCE to jego sprawa. Może mieć różne powody - choćby zmiana systemu służby, niechęć do ewentualnego przyszłego współpracownika na tym wyższym proponowanym stanowisku, itp. Jednym s~łowem uważam, że nikt nie jest w stanie go do tego zmusić bo to nie jest kara lecz w przypadku wyższego stanowiska swego rodzaju nagroda (choć i to bywa często złudne niestety :-))
Co innego w przypadku stanowiska równorzędnego - może być taka sytuacja w przypadku likwidacji poprzedniego stanowiska, itd. ale to już osobna historia...

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 924
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2010, 22:43:32 »
Nie neguję Twojej wcześniejszej wypowiedzi ale zwracam uwagę na fakt, iż przełożeni mogą tak postąpić. W mojej KM tak było, że koledze zaproponowano wyższe stanowisko, podziękował niemal w ten sam sposób, który podałeś. Przełożony zrozumiał. Ale jakiś czas później (około roku) kiedy kolega stwierdził, że czuje się już na siłach, że pracuje wystarczająco długo, przełożeni odpowiedzieli mu właśnie tak: "Pan już swoja szansę miał". I tu jest problem. Nie twierdzę, że jest to regułą ale skoro raz się zdarzyło, to dlaczego nie może się powtórzyć? W innej nawet komendzie.
Si vis pacem, para bellum

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2010, 00:13:08 »
Od decyzji komendanta powiatowego o mianowaniu na stanowisko służbowe przysługuje Ci prawo odwołania się do komendanta wojewódzkiego (art 32 ustawy o PSP). Zresztą na decyzji musi znaleźć się o tym informacja. Reszta w "sile argumentów".
To czy CHCESZ czy NIE CHCESZ tak naprawdę może nie mieć znaczenia - w końcu w straży nie ma demokracji  ^_^
pozdrawiam

Offline Kaja

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 20, 2024, 22:13:54 »
Witam jestem na podziale komendant chce mnie przerzucić na stanowisko naczelnika operacyjnej czy mogę nie przyjąć awansu ? Mam inne zajęcia po służbie i małe dziecko do wychowania a nie zawsze mam z kim zostawić  , ewidentnie nie pasuje mi to Jakie wiążą się konsekwencje , czy mogą mnie zmusić czy mogę odmówić jak to wyglada prawnie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.401
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 20, 2024, 22:30:37 »
Witam jestem na podziale komendant chce mnie przerzucić na stanowisko naczelnika operacyjnej czy mogę nie przyjąć awansu ? Mam inne zajęcia po służbie i małe dziecko do wychowania a nie zawsze mam z kim zostawić  , ewidentnie nie pasuje mi to Jakie wiążą się konsekwencje , czy mogą mnie zmusić czy mogę odmówić jak to wyglada prawnie
Nie masz możliwości odmowy i tak mogą Ciebie zmusić jedyne co masz to standardowa procedura odwołania od decyzji do KW... Jednak zajęcie poza służbą zdyskwalifikuje to odwołanie bo dodatkowa działalność zarobkowa nie powinna kolidować ze służbą...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 351
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #9 dnia: Wczoraj o 09:58:35 »
Witam jestem na podziale komendant chce mnie przerzucić na stanowisko naczelnika operacyjnej czy mogę nie przyjąć awansu ? Mam inne zajęcia po służbie i małe dziecko do wychowania a nie zawsze mam z kim zostawić  , ewidentnie nie pasuje mi to Jakie wiążą się konsekwencje , czy mogą mnie zmusić czy mogę odmówić jak to wyglada prawnie
Nie masz możliwości odmowy i tak mogą Ciebie zmusić jedyne co masz to standardowa procedura odwołania od decyzji do KW... Jednak zajęcie poza służbą zdyskwalifikuje to odwołanie bo dodatkowa działalność zarobkowa nie powinna kolidować ze służbą...

Dożyjemy czasów, aby legalnie praca w straży była traktowana jako dodatkowa działalność zarobkowa?

Offline as pirat

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #10 dnia: Wczoraj o 10:15:19 »
Mam nadzieję że nie

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 581
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #11 dnia: Wczoraj o 12:48:40 »
Witam jestem na podziale komendant chce mnie przerzucić na stanowisko naczelnika operacyjnej czy mogę nie przyjąć awansu ? Mam inne zajęcia po służbie i małe dziecko do wychowania a nie zawsze mam z kim zostawić  , ewidentnie nie pasuje mi to Jakie wiążą się konsekwencje , czy mogą mnie zmusić czy mogę odmówić jak to wyglada prawnie
Mieszkasz w miejscu pełnienia służby? Dojeżdżasz?
Przyjęty jesteś na nowych czy starych zasadach emerytalnych? Jak na nowych to bym rozważył tą opcję bo pamiętaj że jak ktoś na to stanowisko inny wskoczy, na nowych zasadach to zabetonuje je na dłuższy okres, a jak Ty będziesz szukał miejsca w biurze za 5-10 lat to tam już dawno będą etaty wypchane i pozajmowane ludźmi którzy muszą odsłużyć prawie 30lat żeby złapać maks emeryturę.

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #12 dnia: Wczoraj o 13:14:06 »
A ziomale z Florka rozdają stażystom zamiast pochylić się nad faktycznym problemem, że ludzi do biura się zmusza.. geniusze :gwiazdki:

Offline malibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #13 dnia: Wczoraj o 13:20:41 »
Witam jestem na podziale komendant chce mnie przerzucić na stanowisko naczelnika operacyjnej czy mogę nie przyjąć awansu ? Mam inne zajęcia po służbie i małe dziecko do wychowania a nie zawsze mam z kim zostawić  , ewidentnie nie pasuje mi to Jakie wiążą się konsekwencje , czy mogą mnie zmusić czy mogę odmówić jak to wyglada prawnie

Takie problemy tylko w tej instytucji  :rofl: Pytania czy mogę odmówić awansu  :gwiazdki:
Chyba coś nie tak poszło w tej firmie.
Chyba nowe kierownictwo dostrzega problem dlatego warto przemyśleć sprawę. Chociaż Bartkowiak też chciał to naprawiać dając dodatek funkcyjny ale nie za bardzo mu to wyszło.

 „Liczę, że przy aprobacie kierownictwa MSWiA będziemy w najbliższym czasie mogli zaproponować pewne kompleksowe rozwiązania zmiany systemu uposażenia w PSP, oparte na mechanizmie progresywnego wzrostu uposażeń, motywowania do służby w systemie codziennym oraz zwiększenia wolnych środków w paragrafie płacowym pozostawionych w dyspozycji kierowników jednostek organizacyjnych” - mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl nadbrygadier Mariusz Feltynowski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 386
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #14 dnia: Wczoraj o 13:34:48 »
Ale czego wy nadal nie rozumiecie że chłop na podziale zarabia więcej, a za jakieś grosze nie opłaca mu się przechodzić na 8h?  :rofl: Po co to zdziwienie? Nie każdy ma zapędy na posiadanie stanowiska chyba tylko dla swojego „ja” wiedząc że gdzie indziej finansowo wyjdzie lepiej  ^_^

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 190
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #15 dnia: Wczoraj o 14:17:27 »
Opieka nad dziećmi to słaby argument przy zmianie systemu na 8h, a aktualnie jak jesteś na służbie 26h to kto się zajmuje dziećmi? W systemie zmianowym nie ma za dużo możliwości poświęcenia czasu rodzinie, służby wypadają w weekendy, święta itp. Myślę, że realnym problemem jest druga robota na którą jest czas pracując na 24h a nie ma go pracując na 8h. Zestawienie jednak opieki nad dziećmi z drugą robotą jest jeszcze bardziej kulawe i nielogiczne, bo skoro chcesz poświęcać czas dla rodziny do czemu pracujesz na więcej niż jeden etat? :) Przemyśl to co napisałem przed rozmową z komendantem, bo możesz zostać ośmieszony. Lepiej powiedz prawdę że chodzi o $$$ i negocjuj wyższe zarobki lub przemyśl sprawę na spokojnie, co Cię czeka w psp w przyszłości, jeśli jesteś oficerem i kiedy będziesz odchodził na emeryturę.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.139
  • KM PSP
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #16 dnia: Wczoraj o 14:35:49 »
Argument opieki nad dzieckiem nie jest do końca zły, bo tak naprawdę nie wiesz jak pracuje jego żona/matka dziecka. Teraz nie każdy robi etat w biurze, są prace zdalne, w określone dni tygodnia i naprawdę pracując w systemie zmianowym można to wszystko ładnie pogodzić.
A że ogólnie chodzi o kasę to już wszyscy chyba o tym wiemy 😉

Offline chudy_44

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #17 dnia: Wczoraj o 14:50:19 »
"art. 178 § 2 Kodeksu pracy przewiduje, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 8. roku życia nie wolno obecnie bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej." Argument małego dziecka jest bardziej argumentem za przejściem na 8h niż pozostanie na zmianie. Przytłaczająca większość pracujących w tym kraju ludzi pracuje na 8h i też muszą sobie poradzić ze znalezieniem opieki dla dziecka.

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 694
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #18 dnia: Wczoraj o 15:00:46 »
Witam jestem na podziale komendant chce mnie przerzucić na stanowisko naczelnika operacyjnej czy mogę nie przyjąć awansu ? Mam inne zajęcia po służbie i małe dziecko do wychowania a nie zawsze mam z kim zostawić  , ewidentnie nie pasuje mi to Jakie wiążą się konsekwencje , czy mogą mnie zmusić czy mogę odmówić jak to wyglada prawnie

Do jakiej patologi doprowadziło dawane podwyżek po równo, a no właśnie do takiej. W jakiej normalnej firmie pracownik odmawia awansu?

Offline osp93

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #19 dnia: Wczoraj o 15:43:19 »
Witam jestem na podziale komendant chce mnie przerzucić na stanowisko naczelnika operacyjnej czy mogę nie przyjąć awansu ? Mam inne zajęcia po służbie i małe dziecko do wychowania a nie zawsze mam z kim zostawić  , ewidentnie nie pasuje mi to Jakie wiążą się konsekwencje , czy mogą mnie zmusić czy mogę odmówić jak to wyglada prawnie

Takie problemy tylko w tej instytucji  :rofl: Pytania czy mogę odmówić awansu  :gwiazdki:
Chyba coś nie tak poszło w tej firmie.
Chyba nowe kierownictwo dostrzega problem dlatego warto przemyśleć sprawę. Chociaż Bartkowiak też chciał to naprawiać dając dodatek funkcyjny ale nie za bardzo mu to wyszło.

 „Liczę, że przy aprobacie kierownictwa MSWiA będziemy w najbliższym czasie mogli zaproponować pewne kompleksowe rozwiązania zmiany systemu uposażenia w PSP, oparte na mechanizmie progresywnego wzrostu uposażeń, motywowania do służby w systemie codziennym oraz zwiększenia wolnych środków w paragrafie płacowym pozostawionych w dyspozycji kierowników jednostek organizacyjnych” - mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl nadbrygadier Mariusz Feltynowski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Dodatek funkcyjny w takiej formie w jakiej funkcjonuje dziś jeszcze bardziej zniechęca do służby w systemie 8h, ponieważ należy się dowódcy zastępu i sekcji odpowiednio 7 i 8 grupa a nie należy się np specjaliście w wydziale prewencji - grupa 9. A tak zapewne gro dowódców zastępu z dodatkiem 300-500 na PB by się zastanowiło czy przejść na tego specjalistę do wydziału i złapać solidny dodatek funkcyjny

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.469
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #20 dnia: Wczoraj o 16:09:23 »
Wiesz że liczba osób na minimalnym funkcyjnym rośnie a nie spada?. 
Spada natomiast wyrażona procentowo średnia  wysokość DF.
 Czego tu się dziwić gościowi , prezentuje on wysoko racjonalne zachowanie,  przypomnę tylko że wartość nadgodziny systematycznie rośnie.
W założeniu miało być ok , a wyszło jak zawsze.  Wszystko rozbija się o brak kasy, bez dodatkowych środków to jest tylko zaklinanie rzeczywistości. 
« Ostatnia zmiana: Wczoraj o 16:18:02 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.401
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #21 dnia: Wczoraj o 16:21:34 »
Do jakiej patologi doprowadziło dawane podwyżek po równo, a no właśnie do takiej. W jakiej normalnej firmie pracownik odmawia awansu?
Pozwól, że z perspektywy kilkunastu lat w biurze wyjaśnię Ci dlaczego jest jak jest z mojego punktu widzenia... Zestawy przyczyn są dwa:
1. Czynniki niezależne od PSP czyli rozwój państwa czyli łatwość w znalezieniu dobrej pracy (w tym dodatkowej w przypadku PSP) oraz przejście na standardy zachodnie czyli czas to pieniądz... 
2. Czynniki zależne od PSP to po pierwsze zmiany legislacyjne czyli podnoszenie grup na zmianach i tu głownie rok 2009 czyli podniesienie wszystkich dowódców zmian na 10 grupę, wprowadzenie 9 grupy zastępcy dowódcy zmiany i podniesienie dyżurnych do 9 grupy... Dodatkowo wcześniej na JRG do 36 etatów nie było żadnego oficerskiego etatu na JRG (w systemie zmianowym)... I aby dostać stopień poza SGSP trzeba było iść do biura... Potem rok 2011 czyli nadgodziny (60% płatne) kolejny rok 2012 czyli pierwszy precedens czyli podwyżka po równo 300 zł następnie roku 2013 czyli wygaśnięcie załącznika nr 6 do przepisu kwalifikacyjnego i zrobienie sytuacji abstrakcyjnej czyli chcesz awansować na 9 czy 10 grupę spoko oficerze masz kierownika sekcji w biurze albo dowódcę zmiany (przy czym na dowódcę zmiany to tylko oficer z uprawnieniami do dowodzenia a na kierownika każdy z wyższym technik pożarnictwa)... W międzyczasie jeszcze cyrk pod nazwą technik eksternistyczny i duże nabory na SPF.... Potem kolejny przepis kwalifikacyjny i  regulacją dla niepoznaki nazywana deregulacją gdzie wprowadzono 6 kategorii oficerów :wacko:
Przez 7 lat tylko jedna podwyżka więc wyszło słabo z naszymi uposażeniami więc zaczęło się w 2016 po równo lub prawie po równo...  Więc siatka płac siadła  do tego wzrost nadgodzin do 100% dodatek funkcyjny (ale moim zdaniem minimalnie) też. 
Wiesz że liczba osób na minimalnym funkcyjnym rośnie a nie spada?. 
Spada natomiast wyrażona procentowo średnia  wysokość DF.
 Czego tu się dziwić gościowi , prezentuje on wysoko racjonalne zachowanie,  przypomnę tylko że wartość nadgodziny systematycznie rośnie.
W założeniu miało być ok , a wyszło jak zawsze.  Wszystko rozbija się o brak kasy, bez dodatkowych środków to jest tylko zaklinanie rzeczywistości. 
Teraz jak dasz na dodatek wprowadzający ze swojego budżetu to będzie jeszcze gorzej  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.469
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #22 dnia: Wczoraj o 17:26:46 »
Z swojego nie ma szans za dużo stażystów a za mały zapas na średniej. Jak to wejdzie pozostanie maksymalne skracanie stażu.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.935
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #23 dnia: Wczoraj o 17:50:14 »
A ziomale z Florka rozdają stażystom zamiast pochylić się nad faktycznym problemem, że ludzi do biura się zmusza.. geniusze :gwiazdki:
To Twoje zdanie. Człowiek nie wie co może przyszłościowo stracić. I po drugie chyba tak się przestraszył że osiwiał. Przez pryzmat i autopsję takiego awansu dziś nie żałuję że mnie to spotkało..

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.957
    • JRG SGSP
Odp: wyższe stanowisko służbowe
« Odpowiedź #24 dnia: Wczoraj o 17:57:16 »
Proponuję trzymać się nazewnictwa "mianowanie na wyższe stanowisko służbowe". Bo awans to jest wtedy, jak się zaczyna więcej zarabiać. Przejście na 8h to nie jest tą sytuacją.