Autor Wątek: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie  (Przeczytany 8859 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« dnia: Styczeń 10, 2010, 16:52:14 »
Chciałbym nieśmiało zainicjować dyskusję na temat wprowadzenia pewnych zmian i poprawek do obowiązującego od lat regulaminu, który co jakiś czas i tak ulega, ale jedynie kosmetycznym poprawkom. A moim zdaniem pewne kwestie powinny zostać przedyskutowane.

Pierwszym zapisem, który można by było zmienić, jest ten mówiący o emblemacie naramiennym na mundurze bojowym i koszarowym. I tak obecnie właściwie mało kto stosuje się ustalonego wzoru - najczęściej spotykamy się z herbem miejscowości lub gminy, bądź też jeszcze innym. Ja szczerze mówiąc nie widzę w tym przejawie indywidualizmu jednostki nic złego, dopóki na emblemacie jest wyraźnie napisane OSP/KSRG/JOT, lub rozwinięcie dowolnego z tych skrótów.

Punkt drugi może trochę dziwić, ale to w sumie nie za bardzo mój wymysł - a chodzi o dopuszczenie do użycia w damskim umundurowaniu galowym do użycia furażerek (no chyba że ktoś ma inny pomysł). Nie wiem czemu, ale koleżanki z mojej jednostki jakoś nie przepadają za dżokejkami...

Trzecia sprawa dotyczy dopuszczenia stosowania imienników zamiennie z dystynkcjami funkcji w OSP na mundurach koszarowych i bojowych. Moim zdaniem jest to o tyle sensowne, że i tak w OSP jedziemy do akcji na takiej funkcji jaka nam przypadnie, i na to nie ma reguły. Dowódca jest oznakowany na hełmie, a reszta i tak robi to do czego zostanie wyznaczona. Zresztą tego typu praktyki również nie są niczym nadzwyczajnym już dzisiaj.

No i ostatnia sprawa, zapewne wzbudzi pewne niezdrowe emocje, ale co tam - jak już piszę to chcę się dowiedzieć co inni o tym myślą ;-) Chodzi o zastosowanie w OSP mundurów Kadry Dowódczo-Sztabowej... Czy jest to potrzebne, to powiem że nie wiem, ale spotyka się tu i ówdzie naczelników i ich zastępców różnych szczebli, na przykład na zawodach pożarniczych w tego typu umundurowaniu, więc może też warto byłoby się zastanowić czy nie wpisać tego typu do regulaminu.

A skoro o KDS-ach mowa, to jak sądzicie - umożliwić wyprowadzenie dystynkcji na pagony, żeby zrobić miejsce na imiennik, czy zostawić tak jak się to robi nieoficjalnie obecnie - dystynkcja tam gdzie imiennik?


To tylko takie rzeczy które zastanawiają mnie, lub kolegów/koleżanki, a chętnie posłucham innych opinii i pomysłów - może też są jeszcze jakieś martwe przepisy, które warto by było uchylić, albo coś co nam przeszkadza w obecnej chwili, jakaś kwestia wymaga uregulowania?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2010, 17:00:03 »
Mnie również nie podobają się nakrycia głowy damskiego munduru. :ksmut:

Widziałam już formacje strażaczek w "rogatywkach" i w tych regulaminowych czapkach i o niebo lepiej wyglądały te pierwsze...

Mam nadzieję, że w tej kwestii zajdą zmiany. :kjezyk:
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2010, 17:11:15 »
Widziałam już formacje strażaczek w "rogatywkach" i w tych regulaminowych czapkach i o niebo lepiej wyglądały te pierwsze...

Mam nadzieję, że w tej kwestii zajdą zmiany. :kjezyk:
No to widzę że byś się dogadała z moimi koleżankami ^_^ Ale akurat na rogatywki "damskie" w regulaminie nie ma raczej co liczyć...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2010, 08:50:26 »

A skoro o KDS-ach mowa, to jak sądzicie - umożliwić wyprowadzenie dystynkcji na pagony, żeby zrobić miejsce na imiennik, czy zostawić tak jak się to robi nieoficjalnie obecnie - dystynkcja tam gdzie imiennik?


Ubrania KDS dla PSP (przynajmniej te które widziałem) mają na piersi dwa miejsca do podpięcia dystynkcji i emblematu imiennego - nie ma potrzeby wprowadzać pagonów i nie trzeba kombinować jeśli chce się mieć podpis imienny i emblemat funkcji OSP.

Przyznam, że zgadzam się z większością Twoich propozycji i np emblematy imienne zamiast dystynkcji stosujemy od kilku lat - są u nas formą podpisywania ubrań strażaków.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2010, 20:41:21 »
Ubrania KDS dla PSP (przynajmniej te które widziałem) mają na piersi dwa miejsca do podpięcia dystynkcji i emblematu imiennego - nie ma potrzeby wprowadzać pagonów i nie trzeba kombinować jeśli chce się mieć podpis imienny i emblemat funkcji OSP.
Na kurtce owszem są dwa miejsca, ale na bluzie jest już tylko jedno :wacko:

Przyznam, że zgadzam się z większością Twoich propozycji i np emblematy imienne zamiast dystynkcji stosujemy od kilku lat - są u nas formą podpisywania ubrań strażaków.
Może dlatego właśnie że w większości jednostek robi się to już i tak po "swojemu", te pomysły są raczej akceptowalne. Ale jak widać po ilości wpisów w tym temacie niestety woli wprowadzenia zmian do regulaminu nie ma...

W ogóle to ciekawe jak by taka procedura zmiany miała wyglądać, żeby to w ogóle do ZG ZOSP RP doszło :huh:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 11, 2010, 20:53:31 »
Cytuj
Moim zdaniem jest to o tyle sensowne, że i tak w OSP jedziemy do akcji na takiej funkcji jaka nam przypadnie, i na to nie ma reguły. Dowódca jest oznakowany na hełmie, a reszta i tak robi to do czego zostanie wyznaczona. Zresztą tego typu praktyki również nie są niczym nadzwyczajnym już dzisiaj.
Na dobrą sprawę w OSP faktycznie funkcji liniowych jest tylko kilka i w praktyce sprowadza się to do struktury:
-strażak ratownik
-dowódca sekcji
(-dowódca plutonu, -zastępca naczelnika)
-naczelnik

Nie wiem czemu w naszym kraju jest tak daleko idące umiłowanie stopni i OSP bynajmniej nie jest w tym zakresie jedyną taką formacją.
Biorąc pod uwagę powyższe jak najbardziej zasadnym wydaje się rozwiązanie, by strażacy nosili naszywki imienne zamiast oznaczeń funkcji których de facto w danym momencie nie sprawują a nawet jeśli to nie ma to praktycznie żadnego znaczenia dla przebiegu akcji. Jedynie osoby funkcyjne powinny moim zdaniem obowiązkowo mieć oznaczenia funkcji ze względu na to, by osoby spoza danej OSP (szczególnie z PSP) wiedziały kto jest kto.


Cytuj
Pierwszym zapisem, który można by było zmienić, jest ten mówiący o emblemacie naramiennym na mundurze bojowym i koszarowym. I tak obecnie właściwie mało kto stosuje się ustalonego wzoru - najczęściej spotykamy się z herbem miejscowości lub gminy, bądź też jeszcze innym. Ja szczerze mówiąc nie widzę w tym przejawie indywidualizmu jednostki nic złego, dopóki na emblemacie jest wyraźnie napisane OSP/KSRG/JOT, lub rozwinięcie dowolnego z tych skrótów.
Jak najbardziej popieram! Z małym tylko zastrzeżeniem dot. KSRG - IMHO jest to zbędne

Cytuj
No i ostatnia sprawa, zapewne wzbudzi pewne niezdrowe emocje, ale co tam - jak już piszę to chcę się dowiedzieć co inni o tym myślą ;-) Chodzi o zastosowanie w OSP mundurów Kadry Dowódczo-Sztabowej... Czy jest to potrzebne, to powiem że nie wiem, ale spotyka się tu i ówdzie naczelników i ich zastępców różnych szczebli, na przykład na zawodach pożarniczych w tego typu umundurowaniu, więc może też warto byłoby się zastanowić czy nie wpisać tego typu do regulaminu.
Akurat takiej potrzeby nie widzę. Ale jeśli komuś zależy na prezencji i uwaza ze KDS jest sexy to jego sprawa :) Jak dla mnie zbędne.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2010, 21:06:56 »
Na dobrą sprawę w OSP faktycznie funkcji liniowych jest tylko kilka i w praktyce sprowadza się to do struktury:
-strażak ratownik
-dowódca sekcji
(-dowódca plutonu, -zastępca naczelnika)
-naczelnik

Nie wiem czemu w naszym kraju jest tak daleko idące umiłowanie stopni i OSP bynajmniej nie jest w tym zakresie jedyną taką formacją.
Biorąc pod uwagę powyższe jak najbardziej zasadnym wydaje się rozwiązanie, by strażacy nosili naszywki imienne zamiast oznaczeń funkcji których de facto w danym momencie nie sprawują a nawet jeśli to nie ma to praktycznie żadnego znaczenia dla przebiegu akcji. Jedynie osoby funkcyjne powinny moim zdaniem obowiązkowo mieć oznaczenia funkcji ze względu na to, by osoby spoza danej OSP (szczególnie z PSP) wiedziały kto jest kto.

I tak właśnie powinno być. Dowódcami sekcji w OSP coraz częściej zostają funkcjonariusze PSP udzielający się w OSP, szkolenia dowódców sekcji odchodzą raczej w niepamięć. Przynajmniej w moim rejonie. Imienniki również, jak najbardziej. Podział na strażaków, starszych strażaków, dowódców rot itp. faktycznie odchodzi w zapomnienie. Zresztą - od tego jest dowódca, znający swoich ludzi, aby przydzielić im zadania, a nie zrzucać to na macie-stopnie,się-podzielcie. Z doświadczenia widzę, że w bardziej rozwiniętych OSP - tak właśnie jest.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 11, 2010, 21:16:18 »
Więc idąc po kolei:
1.Emblematy na nomexach i koszarówkach- wydaje mi się,że powinny być wyszczególnione takie rzeczy jak herb miasta/gminy, skróty OSP na dowolnym tle: KSRG dla jednostek z systemu czy JOT z kategorią.Wszystko oczywiście srebrną nicią.  2.Nakrycie głowy pań- zależy od pań;p jak wiemy kobieta zmienną jest:D dziś woli furażerkę, jutro rogatywkę a później już całkiem innego <joke> niech druhenki się szerzej wypowiedzą na ten temat. sprawa 3 oraz 4. zgadzam się w 100% z rafal.bula
998 C.R.E.W.

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 11, 2010, 22:27:58 »
Zostałam wywołana do tablicy w kwestii nakryć głowy umundurowania kobiecego: dżokejki są beznadziejne, ponieważ zbyt nisko nachodzą na głowę dzięki czemu skutecznie postarzają, dodają jakieś +10, 15 lat i zniekształcają fryzurę. W czasie letnim jest w nich gorąco. Co do furażerek - całkiem ciekawy pomysł, tak samo jak beretki.


Jednakże sądzę, że choćby się tu wypowiedziało na ten temat i 100 druhen to te nieszczęsne dżokejki pozostaną jeszcze długo.

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2010, 07:46:12 »
W regulaminie jest napisane:
Cytuj
§ 1
1. Do ubiorów stosuje się następujące rodzaje nakrycia głowy w kolorze noszonych
mundurów:
a) czapkę rogatywkę ze srebrnym okuciem daszka (dla mężczyzn),
b) czapkę dżokejkę (dla kobiet),
c) czapkę uszankę ( w okresie zimowym).
Moje pytanie dotyczy podpunktu c. Kto w naszym kraju produkuje czapki uszanki dla strażaków ochotników??? Jakoś nie znalazłem takiej informacji, dla kolegów z PSP są takie czapeczki a o nas ochotnikach widocznie ktoś zapomniał. Może się mylę to niech ktoś mi da namiary na takiego producenta który to robi i żeby było to zgodne z regulaminem umundurowania.
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 12, 2010, 08:10:48 »
1. Herb miejscowości jak najbardziej
2. Napis tylko i wyłącznie OSP. KSRG to nazwa całego systemu działającego w naszym kraju i nie są to tylko jednostki straży.
3. Imienniki na koszarówkach jak najbardziej. Nasze stopnie to już niestety archaizm. Tutaj logiczne było by wprowadzenie trzech stopni w OSP.
a. ratownik,
b. dowódca sekcji,
c. naczelnik.
i wystarczy. Obecnie mamy 50 pagonów.  :gwiazdki:
4. KDS - NIE, NIE, i jeszcze raz NIE. Sort w OSP używany tylko i wyłącznie do lansu.
W akcjach, ćwiczeniach lub zawodach - koszarowe a do reprezentowania jednostki w oficjalnych spotkaniach wystarczy wyjściówka. Już widzę jak naczelnicy i prezesi lecą do WUSa po KDSy w momencie gdy ludzie nie mają w czym jeździć do akcji.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2010, 08:42:29 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 12, 2010, 13:35:21 »
Generalnie rzecz ujmując błędem było wprowadzenie tylu wzorów dystynkcji-funkcji w OSP.Po kiego tyle tych funkcji??żeby jeden był lepszy od drugiego mając np.dowódcę roty czy pomocnika dowódcy plutonu??  :gwiazdki: czy żeby poprostu "naśladować" PSP typu- oni mają stopnie to my też musimy?? dokładnie rację mają koledzy wyżej odnośnie stopni- strażak-ratownik, dowódca sekcji-zastępca naczelnika, naczelnik.oczywiście w działalności statutowej funkcje gospodarza czy kronikarza mogą się sprawdzać ale jeśli chodzi o JOT- 3 stopnie to najlepsze rozwiązanie. ale możemy sobie gdybać....regulamin swoje a my swoje.
998 C.R.E.W.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 12, 2010, 13:43:33 »
Cytuj
ale możemy sobie gdybać....regulamin swoje a my swoje
Ale to regulamin jest dla nas czy my dla regulaminu :pyt:

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 12, 2010, 14:00:30 »
Tak, ale póki co regulamin jest taki jaki jest i nie ma co płakać.Dużo rzeczy można byłoby w nim zmienić coś może usunąć coś dodać...  mamy uwagi możemy się nimi podzielić,na chwilę obecną regulamin wygląda jak wygląda co nie oznacza, że tak będzie wiecznie, bo prędzej czy później i tak poprawki czy zmiany będą wprowadzone.
998 C.R.E.W.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 13, 2010, 21:05:33 »
zgadzam się odnośnie dystynkcji. część tych, które nawet coś znaczą podczas akcji jest całkowicie zbędna, jak choćby dowódca plutonu (na jakiej niby podstawie się ją  przydziela?) czy pomocnik dowódcy sekcji. dlaczego dystynkcje są niepraktyczne?:
- na akcji nie ma żadnego znaczenia to, czy ktoś jest dajmy na to członkiem komisji rewizyjnej.
-odwrotnie. nie ma znaczenia na jakimś zebraniu, na jakieś uroczystości czy ktoś jest dowódcą roty, bądź kimś w tym rodzaju.
- co z jednostkami, które mają powiedzmy 6 kompletów ubrań bojowych? nigdy nie wiadomo kto przybiegnie na alarm i kto założy którego nomexa, więc przyklejenie dystynkcji w tym wypadku jest bezcelowe.
- nawet jak jednostka ma komplet ubrań dla każdego strażaka i każdy ma własną dystynkcję to i tak może się zdarzyć, że w wozie pojedzie trzech dowódców sekcji i na miejscu może to wprowadzić chaos wśród osób trzecich.
- nie w każdym wypadku wiadomo jak przyznać dane funkcje, przez co zdarzają nieporozumienia, bo "ten jest dwa lata krócej w straży, a ja mam strażaka, a on starszego strażaka", lub "ja w tamtym roku byłem na dwóch akcjach, a on na jednej to czemu on ma dowódcę roty, a nie ja".
według mnie należy rozdzielić dystynkcje i funkcje - teraz jest to pomieszanie. dystynkcje na mundury wyjściowe z wyszczególnieniem na różnych członków zarządu z jednej i zwykłych strażaków z drugiej, oraz funkcje spełniane "w boju", czyli dajmy na to dowódca, kierowca, strażak rota I, strażak rota II i najlepiej gdyby przykljano je dopiero w wozie, tak by było to uporządkowone.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 13, 2010, 21:18:15 »
Cytuj
część tych, które nawet coś znaczą podczas akcji jest całkowicie zbędna, jak choćby dowódca plutonu
Akurat ta funkcja ma na celu uniknięcie sytuacji typu
Cytuj
może się zdarzyć, że w wozie pojedzie trzech dowódców sekcji i na miejscu może to wprowadzić chaos wśród osób trzecich.
Są jednostki gdzie ze względu na ich wielkość czy ilość wyjazdów pewna hierarchia dowodzenia powinna istnieć.
Co do jej przyznawania to jest podobnie jak z większością innych a więc
Cytuj
nie w każdym wypadku wiadomo jak przyznać dane funkcje, przez co zdarzają nieporozumienia
Ale rozwiązanie jest proste: ponieważ ZOSP nie narzuca zasad (uff, przynajmniej w tym zakresie) to trzeba się cieszyć odrobiną samodzielności i samodecyzyjności i określić wewnętrzne zasady przydzielania stopni/funkcji - czy to umownie czy na piśmie. Naczelnik czy prezes przydziela swoim rozkazem funkcje i wszystko gra.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 14, 2010, 12:18:42 »
1.Emblematy na nomexach i koszarówkach- wydaje mi się,że powinny być wyszczególnione
ale czy akurat srebrną nicią  :pyt:osobiście złotą nicią
takie rzeczy jak herb miasta/gminy, skróty OSP na czarnym  tle:
KSRG i  JOT będziemy robić podziały to niedługo zabraknie regulaminu , i znów nowelizacja itd.
Regulamin tak
winni wszyscy z OSP jakoś wyglądać a tym bardziej prezentować się .



Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 14, 2010, 22:01:56 »
Cytuj
Emblematy na nomexach i koszarówkach- wydaje mi się,że powinny być wyszczególnione
ale czy akurat srebrną nicią  :pyt:osobiście złotą nicią
Zdecydowanie nie złotą ponieważ złoty kolor przynależy do PSP my mamy srebrny więc czemu miało by to służyć. Niedawni pojawiły się t-shirt haftowane złotą nitką ale po co to nie wiem. Zatem zdecydowanie nie dla złotego koloru w OSP.

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 15, 2010, 20:18:23 »
Tak jak większość uważam,że
- emblemat powinien zawierać herb i nazwę miejscowości na dowolnym tle
- nakrycie głowy dla pań chyba lepsze byłoby takie jak sugerowali poprzednicy
a najważniejsze to zmieniłbym te badziewiaste koszarówki i nomexy a zaczął jakieś porządne stosować
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2010, 14:15:42 »
Cytuj
ale możemy sobie gdybać....regulamin swoje a my swoje
Ale to regulamin jest dla nas czy my dla regulaminu :pyt:
Właśnie w celu wypracowania jakichś propozycji zmian założyłem ten temat, a nie żeby sobie  ponarzekać i pomarzyć ^_^

Z tym KSRG to może faktycznie mały niewypał, ale moim założeniem były propozycje trochę bardziej liberalne - pozwólmy sobie na odrobinę "luzu" i miejmy nadzieję że druhowie będą myśleć rozsądnie w kwestiach umundurowania. Dlatego też nie ruszałem tematu kolorów, bo jest to kwestia raczej estetyki, jaki kolor bardziej pasuje do jakiego herbu czy też znaczka. Bardziej od kolorów ważne jest to, żeby dzięki jasno określonemu skrótowi/napisowi typu OSP, było wiadomo z kim się ma do czynienia...

Co do KDS to ktoś napisał, że w sumie do lansu dla członków zarządu i w zasadzie jest zbędny... Czy to lans i czy jest to potrzebne to można by dyskutować, ale trudno się nie zgodzić z argumentem ekonomicznym przeciwko jego stosowaniu... A kto już ma, niech kombinuje :P

A więc tak ode mnie:
Do kogo "uderzyć" w ZOSP w sprawie zmian regulaminu? W każdym razie tych bezdyskusyjnych :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 17, 2010, 07:50:28 »
W sumie jest jeszcze jedno wyjście. Wystąpić ze ZOSPRP i można nosić co się chce. Ważne aby bojowe miały dopuszczenie a resztę sami sobie wymyślacie.
No i po takim poście WUS zacznie mnie ścigać  :rofl:
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 17, 2010, 12:06:54 »
może też więcej kolorów w osp nie trzymajmy się tych srebrzystych nici, co do złotych niech będą dla PSP, i wzory dla nich niech będą wzorami zastrzeżonymi, ale można używać żółtych i przecież wielu innych nici kolorowych, a co do ubrania KDS jak już są fanatycy to ja proponuję coś zastępczego:

ubranie nie posiada miejsca na pagony.
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 18, 2010, 21:09:28 »
Zostałam wywołana do tablicy w kwestii nakryć głowy umundurowania kobiecego: dżokejki są beznadziejne, ponieważ zbyt nisko nachodzą na głowę dzięki czemu skutecznie postarzają, dodają jakieś +10, 15 lat i zniekształcają fryzurę. W czasie letnim jest w nich gorąco. Co do furażerek - całkiem ciekawy pomysł, tak samo jak beretki.


Jednakże sądzę, że choćby się tu wypowiedziało na ten temat i 100 druhen to te nieszczęsne dżokejki pozostaną jeszcze długo.

Zgadzam sie z Aga i furażerką stanowczo mówię TAK, te dżokejki to jakaś katastrofa, wyglądamy w tym jak kilkukrotnie odgrzewany kotlet...

-emblematy na nomexach i koszarówkach-jestem za srebrną nicią jak już było wspominane złota dla PSP,

- my mamy herb miasta z wyraźnym napisem OSP,

-naszywki imienne to chyba lepszy pomysł niż stopnie...bo połowa z nich nijak się ma do działań (jak choćby wspomniany członek k.rewizjnej).

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 18, 2010, 22:25:46 »
Kolego "Smyku" akurat nie zgodzę się z Tobą że ubranie KDS nie posiadają miejsca na pagony tu się mylisz zdjęcie ze strony WUS Brzeziny
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Zmiany w regulaminie umundurowania ZOSP - pomysły, opinie
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 18, 2010, 22:48:31 »
@Artur Smyku wyraźnie napisał dla OSP (fanatyków) proponuje coś zastępczego, a zarazem podobnego do KDSu bez pagonów.