Autor Wątek: Wada wzroku (znowu)  (Przeczytany 7342 razy)

Offline avendar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Wada wzroku (znowu)
« dnia: Grudzień 30, 2009, 21:30:45 »
Witam chciałbym spytać czy wada wzroku - 1.5 dioptrii uniemożliwia przyjęcie mnie do PSP ? Przejrzałem wiele tematów na ten temat i mam tylko jeszcze więcej pytań a odpowiedzi dalej szukam .

Offline gochniak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2009, 23:44:43 »
Tak, uniemożliwi Ci dostanie się do PSP.
Zrób sobie najlepiej korekcję laserową.

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2009, 09:09:32 »
Korekcja laserowa może Ci pomóc.
http://www.intermedica.pl/
umów się jak najszybciej na konsultacje
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2009, 11:47:18 »
Dozwolona norma to 0,8 dioptrii. Ni chyba że w się coś zmieniło ?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 31, 2009, 12:05:39 »
proponuję zapoznać się z rozporządzeniem http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19981591050

Ono już oczywiście nie obowiązuje ale badania przydatności do służby przeprowadzane są zazwyczaj o te wytyczne.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline avendar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 31, 2009, 14:45:35 »
dzieki za pomoc , coś mi się wydaje że oni do tej straży to jakiś herkulesów szukają bo jak tak patrze krzywa przegroda nosowa albo inne psinco to już niezdolny i te zarobki jeszcze takie niskie za narażenie się ale jednak ja czuje powołanie i sie postaram dostać

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 31, 2009, 16:00:34 »
A czego tu nie rozumiesz?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 01, 2010, 12:59:43 »
no właśnie - czego nie rozumiesz? W tabelkach określono nazwę schorzenia a obok N oznacza niezdolny, Z oznacza zdolny, a NZ oznacza że lekarz podejmuje decyzję o zdolności na podstawie przeprowadzonych badań i rozległości schorzenia! Dodatkowo w kolumnach 4,5,6,7 masz opisane kogo dotyczy oznaczenie (bo inne warunki musi spełniać osoba przyjmowana do straży, a inne strażak w służbie) oraz dodatkowo jest podział na stanowiska dowódcze

Ot cała filozofia!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 01, 2010, 13:49:29 »
Cytuj
kandydatów u których stwierdza się "nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw" należy kwalifikować jako niezdolnych
A w tabelce w pkt 5 jak wół jest że na wszystkie stanowiska kandydat jest zdolny.
I tego nie rozumiem :gwiazdki:

Offline avendar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 01, 2010, 21:36:37 »
LUDZIE coś mi się wydaje że coś odkryłem :D czy ma ktoś tą ustawę dot. strażaków i tej wady wzroku ?
bo w wymaganiach na czerwone berety jest
"Ślepota jednego oka lub brak jednej gałki ocznej przy ostrości wzroku pozostałego oka nie mniejszej niż 0,8 bez korekcji albo po zastosowaniu szkieł sferycznych do ±3,0 D lub cylindrycznych do ±2,0 D" co chyba pisze tez przy strażakach
ale jest tam też coś tego typu "   Ostrość wzroku jednego oka lub obu oczu mniejsza niż 0,8 nie mniejsza niż 0,5 bez korekcji szkłami" 

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 01, 2010, 22:13:48 »
Po pierwsze to rozszyfrowanie o co Ci chodziło w tym poście zajęło mi dobrą chwilę a raczej nie mam  problemów z rozumieniem tekstu pisanego.
Po drugie to wymaganie które wymieniłeś to chyba dla czapnika robiącego te czerwone berety.
Po trzecie nie wiem skąd to zdziwienie bo za normalną wg wytycznych WHO przyjmuje się ostrość wzroku już od 0.3 natomiast zdecydowana większość strażaków ma 1.0 i nie wiem czy takowa nie jest wymagana. Niemniej nie za bardzo rozumiem jak to się ma do tematu?

Offline avendar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 01, 2010, 23:03:15 »
no to może napisze tak
"Ostrość wzroku każdego oka co najmniej 0,5 z korekcją szkłami sferycznymi wklęsłymi do 1,0 D, wypukłymi do 3,0 D albo cylindrycznymi wklęsłymi lub wypukłymi do 1,0 D"   NZ czyli od lekarza zależy ponieważ ja mam wadę -1.5 krótkowzroczność czyli szkła sferyczne wklęsłe więc jeśli mi okulista ( ma taki przyrząd i szkła) da szkło -1.0 D czyli maxymalne i ja będę umiał przeczytać 5 linijkę to zależy od niego czy mi da a jeśli nie przeczytam to dupa


Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 03, 2010, 12:51:58 »
proponuję zapoznać się z rozporządzeniem http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19981591050

Ono już oczywiście nie obowiązuje ale badania przydatności do służby przeprowadzane są zazwyczaj o te wytyczne.
przywołane kolego przez Ciebie rozporządzenie nigdy nie dotyczyło strażaków PSP! do nas ma zastosowanie to rozporządzenie
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline sb11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2010, 17:26:24 »
Cytuj
Dozwolona norma to 0,8 dioptrii. Ni chyba że w się coś zmieniło ?

Nie, Nie i jeszcze raz nie;P

Ostrość wzroku nie jest mierzona w dioptriach - to po pierwsze primo. A w rozporządzeniu jest czarno na białym , że do 0,8 lekarz powinien wydać Z. Od 0,8 do 0,5  lekarz może mieć zastrzeżenia i od jego interpretacji zależy czy wystawi Z czy N.

Teraz na WKU kat. A można dostać nawet z ostrością ok. 0,3. To wszystko też zależy od lekarza.

Pozdrawiam.

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2010, 23:33:15 »
Fakt właściwie z tym wzrokiem to lekarz zadecyduje jak będzie uważać za stosowne. Ale skoro drążymy znów ten temat to mam pytanie do zawodowców tych co wady mają jakie macie wady co do tego jak okuliści wypisują na karteczkach np 0,75 0,80 itd?

Offline ochotnik998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 13, 2010, 22:47:48 »
@Daro! Wytłumacz mi to! :wacko:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aeca4ed81f84cf10.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/014a36c97710fa64.html

Również tego nie rozumiem, w tabelce przy "nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw" widnieją trzy literki Z(zdolny)Natomiast niżej w przypisach jest napisane,że u kandydatów u których stwierdzono nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw należy uznać jako niezdolnych!

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 19, 2010, 19:54:07 »
Witam Adminów i wszystkich użytkowników forum. Jestem tu nowy. Mam pewne pytanko. Czy aby dostać się do SA lub SGSP potrzebna jest kategoria zdrowia A w książeczce wojskowej ? Pytam, ponieważ mam wadę wzroku i zabieg laserowy zamierzam wykonać dopiero w wieku 21 lat, więc po otrzymaniu kat. zdrowia. Czy może ktoś się orientuje czy wada wzroku rzędu -3.5 D nie kwalifikuje mnie do tej kategorii i czy to by oznaczało, że nie mógłbym w przyszlosci zostac strazakiem ?  ::)

Poszukaj więcej info w tym dziale: Jak zostać strażakiem.
przed zapytaniem proszę skorzystać z opcji SZUKAJ - pozdrawiam i witamy
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2010, 20:07:44 wysłana przez robn »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Wada wzroku (znowu)
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 19, 2010, 20:12:50 »
w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej pisze wyraźnie
Art. 29.
1. Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Państwowej Straży Pożarnej dokonują komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

więc kategoria z komisji Ministerstwa Obrony Narodowej nie ma znaczenia. Jeżeli lekarze MSWiA dopuszczą Cię do służby to nikogo nie bedzie obchodzić co miałeś na komisji MON.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz