Autor Wątek: Grupa kolędnicza przy OSP  (Przeczytany 1368 razy)

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Grupa kolędnicza przy OSP
« dnia: Grudzień 29, 2009, 14:06:09 »
Witam, ciekaw jestem czy w waszych OSP działają grupy kolędnicze, które kultywują tradycje chodzenia po domach i kolędowania??wiem, że wiele jednostek posiadało takie grupy kolędnicze, ale z biegiem czasu zwyczaj zanikał. teraz widać kolędników przy Domach Kultury,klubach sportowych czy zespołach regionalnych...Jak to wygląda u was??czy chodzicie tradycyjnie z kolędą np.w drugi dzień świąt- św.Szczepana??Czy śpiewacie staropolskie kolędy i pastorałki??  pozdrawiam
998 C.R.E.W.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Grupa kolędnicza przy OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2009, 14:33:47 »
Niby to piękne, ale z drugiej strony - straż niech przede wszystkim zajmuje się tym, co ma w nazwie. A do takich inicjatyw powinno się tworzyć stowarzyszenia kulturalno-rozrywkowe.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Grupa kolędnicza przy OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2009, 14:37:12 »
u nas oaza zajmowała się takimi rzeczami, a że oaza żyje blisko z OSP to była grupa mieszana, ponad 40 poprzebieranych osób, ciekawa inicjatywa

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Grupa kolędnicza przy OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2009, 17:01:45 »
Inicjatywa bardzo ciekawa, podtrzymująca tradycję. Ale szczerze u nas tego nie było od dawna dawna albo ja tego nie pamiętam. Dorze napisał "sheldon" że do tego powinny być tworzone specjalne stowarzyszenia.
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Grupa kolędnicza przy OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2009, 10:52:35 »
Racja, straż powinna i musi przede wszystkim działać statutowo, zajmować się działaniami do których jest powołana ale z drugiej strony, nie wiem czy wszyscy ze mną się zgodzą, w wielu miejscowościach jedynie lokalna OSP potrafi kultywować tradycje staropolskie takie jak min.organizacja dożynek w miejscowościach wiejskich czy właśnie istnienie grupy kolędniczej. W wielu jednostkach są orkiestry dęte itd. takie inicjatywy są "częścią" OSP i nie stanowi to żadnego problemu, a już napewno nie przeszkadzają przy codziennej działalności straży. Śmiem twierdzić,że w niektórych miejscowościach właśnie poprzez takie inicjatywy przy OSP dana miejscowość tętni życiem, "coś" się w niej dzieje...
998 C.R.E.W.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Grupa kolędnicza przy OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2009, 13:04:46 »
Racja, straż powinna i musi przede wszystkim działać statutowo, zajmować się działaniami do których jest powołana ale z drugiej strony, nie wiem czy wszyscy ze mną się zgodzą, w wielu miejscowościach jedynie lokalna OSP potrafi kultywować tradycje staropolskie takie jak min.organizacja dożynek w miejscowościach wiejskich czy właśnie istnienie grupy kolędniczej. W wielu jednostkach są orkiestry dęte itd. takie inicjatywy są "częścią" OSP i nie stanowi to żadnego problemu, a już napewno nie przeszkadzają przy codziennej działalności straży. Śmiem twierdzić,że w niektórych miejscowościach właśnie poprzez takie inicjatywy przy OSP dana miejscowość tętni życiem, "coś" się w niej dzieje...
Zgodzę się z kolegą, tak jest również w mojej miejscowości - to głównie OSP, jako zorganizowana grupa, jest motorem napędowym przy wielu, niekoniecznie stricte z działalnością ratowniczą związanych, inicjatywach. Poza tym, większość jednostek ma w statucie zapis o "upowszechnianiu, w szczególności wśród członków, kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalnej i oświatowej" - dzięki temu przy mojej OSP właśnie powstała sekcja skata sportowego. Czasem przy okazji można nieźle zarobić, a pieniądze przeznaczyć głównie na działalność ratowniczą. Wracając do pytania - w mojej okolicy nie ma tradycji kolędowania, jakie znane jest w całym kraju, organizujemy za to ( OSP, a jakże) - od niepamiętnych (na pewno dłuugo przed wojną) czasów - tradycyjne u nas wodzenie niedźwiedzia, w okolicach końca karnawału. Nie ukrywam, że to nasze główne źródło dochodów ;>

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Grupa kolędnicza przy OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 30, 2009, 13:29:28 »
Tiger, w zależności od miejsca zamieszkania i tradycji organizuje sie coś przy danej OSP, u nas jest właśnie tradycyjna, coroczna wizyta kolędowa od domu do domu, kapela, 20-30 wokalistów ( :P ) i tak zaczynając od drugiego dnia świąt ...w znajomych mi jednostkach MDP wystawia też np. jasełka.  A co do źródła dochodu...wiadomo,że zbiera się fundusze na różne cele, może nie ma z tego jakichś kokosów ale sama inicjatywa podtrzymywania tradycji już się liczy.

Ktoś może się przyczepić z pytaniem a po co to wszystko??przecież straż ma robić swoje....ale nieulega wątpliwości, że takie inicjatywy są również atrakcją dla MDP, w pewien sposób zachęca do działania w jej szeregach i udowadnia,że straż jako grupa ludzi oprócz swoich obowiązków potrafi zjednoczyć się i zrobić coś wspólnie razem.
998 C.R.E.W.