Autor Wątek: sprzedaż na allegro  (Przeczytany 2331 razy)

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
sprzedaż na allegro
« dnia: Grudzień 28, 2009, 11:47:44 »
czy do sprzedaży na allegro może doczepić się urząd skarbowy? Jeżeli ktoś nie ma zarejestrowanej działalności a wystawia przedmioty dość regularnie w jednej kategorii i nikomu nic od tego nie płaci, jest opcja, że na głowie pojawi się US?

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2009, 12:11:53 »
Wydaje mi się, że istnieje taka możliwość, jeżeli przekroczysz pewien próg dochodowy. Ale niech wypowiedzą się tutaj fachowcy.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2009, 12:18:50 »
czy do sprzedaży na allegro może doczepić się urząd skarbowy? Jeżeli ktoś nie ma zarejestrowanej działalności a wystawia przedmioty dość regularnie w jednej kategorii i nikomu nic od tego nie płaci, jest opcja, że na głowie pojawi się US?

Ten temat był już poruszany w mediach. Pewnie US od razu cię nie doścignie ale z czasem kto wie?
Skarbówka kończy z pobłażliwością

Fiskus ma prawo zbadać wszystkie transakcje użytkowników platform aukcyjnych w ciągu ostatnich pięciu lat. Z tej możliwości urzędnicy korzystają coraz częściej, prosząc serwisy aukcyjne o zestawienia archiwalnych transakcji.

- Urzędy kontrolują przede wszystkim tych sprzedawców, którzy w ciągu roku zarobili ponad 1000 złotych - przyznaje Rafał Agnieszczak z serwisu Swistak.pl. - Na naszym forum, poświęconym podatkom ten temat pojawia się bardzo często.

- Powód jest prosty: wyeliminowanie szarej strefy i nieuczciwej konkurencji w e-handlu - podkreśla Zbigniew Wiliński. - Działamy w interesie legalnych firm, którym trudno konkurować cenowo z kimś, kto nie ponosząc kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej może oferować te same towary w niższych cenach.

Jeśli kontroler skarbowy uzna, że sprzedawca powinien, a nie zapłacił podatku - będzie musiał uiścić należność z odsetkami. Nawet za transakcje sprzed pięciu lat. Gorzej, jeśli urzędnicy dojdą do wniosku, że sprzedaż na aukcjach miała charakter niezgłoszonej działalności gospodarczej. Wówczas podatnikowi grozi w najlepszym przypadku grzywna, a w najgorszym - sprawa karna skarbowa.

Najbardziej spektakularnym przykładem sankcji, jakie mogą grozić za unikanie płacenia podatków za handel na internetowych aukcjach jest historia pewnego małżeństwa ze Szczecina. Anna i Bogdan N. przez trzy lata handlowali na Allegro sprzętem AGD. Muszą zapłacić 1,5 miliona złotych zaległego podatku. Grozi im również 5 lat więzienia.


Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 28, 2009, 12:22:42 »
tak tak, czytałam ten artykuł, bo praktycznie święta poświęciłam na grzebanie po necie za poradami prawnymi.

Naszedł mnie też pewien pomysł na założenie konta np na dwie osoby z rodziny czy dwie koleżanki, a prowadząc taką sprzedaż rozkładałoby się wszystko na 3 osoby de facto. Tylko znowu pojawia się problem czy tak można. Ehh ciężka sprawa.

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 28, 2009, 13:02:12 »
tak tak, czytałam ten artykuł, bo praktycznie święta poświęciłam na grzebanie po necie za poradami prawnymi.

Naszedł mnie też pewien pomysł na założenie konta np na dwie osoby z rodziny czy dwie koleżanki, a prowadząc taką sprzedaż rozkładałoby się wszystko na 3 osoby de facto. Tylko znowu pojawia się problem czy tak można. Ehh ciężka sprawa.

Skoro to dobry biznes, to może warto go zalegalizować? Pamiętaj, że posiadając działalność jako osoba fizyczna jest wiele rzeczy, które możesz pakować w koszty, nawet jeśli pracujesz w domu.... Wszystko kwestia pieniędzy...

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2009, 16:32:10 »
Jak już tu został poruszony temat allegro to też zadam pytanie o podobnym charakterze. Wystawiłem jakiś czas temu przedmiot. No i za zdjęcia i w ogóle ponosi się opłaty. Tylko ja nie dostałem na maila zadnej wiadomości zebym im miał przesłać kasę. czy to jeszcze przyjdzie czy na allegro w moim profilu mam sprawdzić?
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline bighard

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
  • freaking out didn’t solve problems
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 28, 2009, 16:44:48 »
Jak już tu został poruszony temat allegro to też zadam pytanie o podobnym charakterze. Wystawiłem jakiś czas temu przedmiot. No i za zdjęcia i w ogóle ponosi się opłaty. Tylko ja nie dostałem na maila zadnej wiadomości zebym im miał przesłać kasę. czy to jeszcze przyjdzie czy na allegro w moim profilu mam sprawdzić?

wchodzisz w 'moje allegro', potem zakladka 'moje konto', 'rachunki', 'biezace saldo i wplata' - mozesz wplacic przelewem z banku przez net, albo druknac blankiet wplaty
"Felix didn’t lose his head, ever. He solved problems and freaking out didn’t solve problems." -- 'Cory Doctorow: When Sysadmins Ruled the Earth'

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 28, 2009, 16:49:38 »
Dzięki kolego za poradę  :straz:
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2009, 17:26:43 »
i radzę szybciutko, bo jak piszesz, że dawno to było to mogą być przeciw Tobie, termin zapłaty wynosi 14 dni

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 28, 2009, 18:17:59 »
ale jeżeli masz mniej niż 10 zł na minusie to nie musisz płacić :) dopiero 10,01 musisz zapłacić :P

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 28, 2009, 19:32:53 »
Z tym terminem to spoko.
Mi po paru miesiącach przysłali meila z upomnieniem o 4,70 zł  i groźbą blokady konta.
Czyli  terminy są dłuższe.

Zrób tak jak pisze  @ bighard

Miałem czas więc poszperałem i znalazłem:
data sprzedaży 18 listopad 2008
data upomnienia  1 sierpień 2009
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2009, 21:26:09 wysłana przez Meku »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 28, 2009, 19:56:45 »
o no to super, nawet o tym nie wiedziałam, w sumie bardziej opłacalne jest czekać jak się większa sumka na minusie uzbiera. Dzięki za info

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: sprzedaż na allegro
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2009, 16:54:45 »
Mam 4.50 zł i już wystawaiłem dwa miesiące temu i na razie nic nie dostałem na maila. Ale trzeba to zapłacić. Ale Champion ma raczej rację że te minimum 10 zł bo tak już bym dawno dostał upomnienie
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."