Autor Wątek: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?  (Przeczytany 3379 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« dnia: Grudzień 19, 2009, 17:08:48 »
Witam mam problem ostatnio dyżurny PSK zadysponował naszą jednostkę do zabezpieczenia imprezy Bożonarodzeniowej która się odbywała na naszym rynku jakiś tam jarmark czy coś w tym stylu ale nieważne, chodzi mi o to że dyżurny normalnie nas zadysponował jak do akcji, pojechaliśmy tak byliśmy ponad 4 godziny na to wszystko wpadł Prezes Powiatowy i miał do nas pretensje że nie my jesteśmy od tego że on o niczym nie wie i takie tam po powrocie na bazę dyżurny PSK podał nam czas dysponowania i numer meldunku wszystko ok zaliczone jako MZ :) a na drugi dzień zaczeły sie schodki Prezes Powiatowy zadzwonił do komendanta powiatowego PSP i wymiana zdan i takie tam inne rzeczy... I dzwoni do mnie mój Prezes i mi mówi tak: -"Już więcej nie możemy tak jezdzić ponieważ sie przepisy zmieniły że OSP sama sobie nie może zabezpieczać takiej imprezy, (nadmienie iż jesteśmy w KSRG) , " Ja sie pytam jakie przepisy i czy to faktycznie sie zmienilo czy to tylkko jego słodkie gadanie . Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2009, 17:36:01 »
To poproście swojego Prezesa Powiatowego na piśmie o podanie podstawy prawnej, która wyjaśni zaistniałą sytuację.
Dyżurny PSK sam sobie nie wymyślił waszego wyjazdu i nie zadysponował was o tak sobie.
Zabezpieczenie p.poż. imprez masowych (ogólnie pojętych) jest dość powszechnie praktykowane w PSP jak i w OSP. 

USTAWA z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych

Cytuj
Rozdział 2
Bezpieczeństwo imprez masowych

3. Obowiązek zabezpieczenia imprezy masowej spoczywa na organizatorze, a w zakresie określonym w tej ustawie i innych przepisach także na: wójcie, burmistrzu, prezydencie miasta, wojewodzie. Policji, Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej, służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny na obszarach kolejowych, służbie zdrowia, a w razie potrzeby także innych właściwych służbach i organach.

Art. 6. 1. Organizator zapewnia:
7) sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz środki gaśnicze niezbędne do zabezpieczenia imprezy masowej w zakresie działań ratowniczo-gaśniczych;

http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2009/62/poz.504.htm
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2009, 17:52:20 wysłana przez grzela »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2009, 18:20:09 »
z czałym szacunkiem ale organizator za takie zabezpiecznie powinien normalnie płacić. on to organizuje i czerpie z tego jakies zyski.
w takim przypadku PSP w ogole nie powinno ingerować a juz nie mowiać o wezwaniu w systemie alarmowym !
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2009, 19:08:44 »
U mnie jest tak, że na zabezpieczeniu imprez płaci nam za wyjazd organizator imprezy, ale przykładowo dzisiaj moi byli na zabezpieczeniu dróg wjazdowych do lasu z powodu polowania na dziki. Przyszło pismo, wraz z nim mapka, były pokazane miejsca do zabezpieczenia, było wyraźnie napisane kto gdzie co robi i tyle. Dyspozytor powiedział, że liczy się to jako MZ czyli normalny wyjazd do akcji, więc moi wpadli na pomysł, żeby za te 4 godziny zabezpieczenia skasować ekwiwalent i dać na straż. Jak na razie wszyscy są zadowoleni i nikt nie narzeka.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2009, 19:15:08 »
z czałym szacunkiem ale organizator za takie zabezpiecznie powinien normalnie płacić. on to organizuje i czerpie z tego jakies zyski.
w takim przypadku PSP w ogole nie powinno ingerować a juz nie mowiać o wezwaniu w systemie alarmowym !

No i wszystko się zgadza:
organizatorem imprezy jest prezydent/burmistrz/wójt jednostki OSP są finansowane z budżetów miast, gmin wyjazd jest w ewidencji, ekwiwalent dla ochotników wypłacony.
Przecież wójt nie będzie płacił za swoją własność (samochody, sprzęt itd.), a ochotnicy dostaną za to kasę.

W PSP jest inaczej: pieniądze wpłacone KM/P za zabezpieczenie imprezy masowej są przekazywane jednostce nadrzędnej i zainteresowana komenda nic z tego nie dostaje.

A po drugie zgodnie z ustawą:

3. Obowiązek zabezpieczenia imprezy masowej spoczywa na organizatorze, a w zakresie określonym w tej ustawie i innych przepisach także na: wójcie, burmistrzu, prezydencie miasta, wojewodzie. Policji, Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej,
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2009, 19:55:19 wysłana przez grzela »

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 19, 2009, 20:35:30 »
moja jednostka dosyć często zabezpiecza różne imprezy w mieście (mecze, festyny, koncert itd.), wszystko przechodzi przez MSK, ba! nie raz razem z nami zabezpieczają również zawodowcy i nikomu nie przyszło o głowy, że straży tam nie powinno być. pan z pierwszego posta ma chyba własny świat, albo powinien zmienić dilera bo tylko robi z siebie durnia takim zachowaniem.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 19, 2009, 21:50:16 »
A ja śmiem twierdzić że ów Prezes ma racje.Organizator imprezy masowej ma obowiązek uzgodnić na pismie jej przebieg - m.in. z Policja i PSP - przed jej rozpoczęciem . W owej dokumentacji winien być wskazany sposób zabezpieczenia imprezy pod względem przeciwpożarowym ( co przytoczył Grzela) - jeśli są więc tam wskazane SiS jakie są przeznaczone do zabezpieczenia na terenie imprezy , to poprostu należy uzgodnic z daną jednostką.  Dysponowanie w chwili rozpoczęcia imprezy, bez wcześniejszych uzgodnień jest więc chyba nieporozumieniem  - to nie jest nagłe zdarzenie o którym nikt wcześniej nie wiedział.
A sprawy rozliczeń finansowych to jeszcze inna historia ...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2009, 03:29:08 »
A ja śmiem twierdzić że ów Prezes ma racje.Organizator imprezy masowej ma obowiązek uzgodnić na pismie jej przebieg - m.in. z Policja i PSP - przed jej rozpoczęciem . W owej dokumentacji winien być wskazany sposób zabezpieczenia imprezy pod względem przeciwpożarowym ( co przytoczył Grzela) - jeśli są więc tam wskazane SiS jakie są przeznaczone do zabezpieczenia na terenie imprezy , to poprostu należy uzgodnic z daną jednostką.  Dysponowanie w chwili rozpoczęcia imprezy, bez wcześniejszych uzgodnień jest więc chyba nieporozumieniem  - to nie jest nagłe zdarzenie o którym nikt wcześniej nie wiedział.
A sprawy rozliczeń finansowych to jeszcze inna historia ...
Dokładnie tak - wszystko powinno być uzgodnione przed imprezą przez organizatora z jednostką, która ma dokonać zabezpieczenia - w ramach tych uzgodnień ustalany też jest sposób rozliczenia.
Nie powinno się organizować zabezpieczenia w formie alarmu, gdyż jest to moim zdaniem nadużycie - mamy obowiązek stawić się na alarm w trybie pilnym, mimo iż ani nie jest to nagłe zdarzenie z bezpośrednim zagrożeniem mienia lub życia, ani nie wiadomo kto ma zabezpieczać nasz rejon operacyjny podczas gdy my będziemy pilnować żeby w budkach się hamburgery nie "zajarały" :rolleyes:

Inna bajka, że organizatorzy często traktują obstawę jako ustawową konieczność, olewając tak naprawdę kwestie bezpieczeństwa  - miałem okazję się o tym przekonać będąc dwukrotnie na takim właśnie zabezpieczeniu pełniąc funkcję dowódcy sekcji... Normalnie nie byliśmy potrzebni,ale jak zaczęło dochodzić do kradzieży na terenie imprezy, to straż miała nagle przejąć obowiązki ochrony (której nawiasem mówiąc akurat w tym dniu nie było)... Ciekawe co by było jakby tak faktycznie wybuchł pożar, a my byśmy byli zajęci czymś innym - przykładowo posiłkiem zorganizowanym prawie 4 km od miejsca w którym odbywała się impreza...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2009, 09:09:08 »
Witam mam problem ostatnio dyżurny PSK zadysponował naszą jednostkę do zabezpieczenia imprezy Bożonarodzeniowej która się odbywała na naszym rynku jakiś tam jarmark czy coś w tym stylu ale nieważne, chodzi mi o to że dyżurny normalnie nas zadysponował jak do akcji, pojechaliśmy tak byliśmy ponad 4 godziny na to wszystko wpadł Prezes Powiatowy i miał do nas pretensje że nie my jesteśmy od tego że on o niczym nie wie i takie tam po powrocie na bazę dyżurny PSK podał nam czas dysponowania i numer meldunku wszystko ok zaliczone jako MZ :) a na drugi dzień zaczeły sie schodki Prezes Powiatowy zadzwonił do komendanta powiatowego PSP i wymiana zdan i takie tam inne rzeczy... I dzwoni do mnie mój Prezes i mi mówi tak: -"Już więcej nie możemy tak jezdzić ponieważ sie przepisy zmieniły że OSP sama sobie nie może zabezpieczać takiej imprezy, (nadmienie iż jesteśmy w KSRG) , " Ja sie pytam jakie przepisy i czy to faktycznie sie zmienilo czy to tylkko jego słodkie gadanie . Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy.
A mnie zastanawia na jakiej podstawie dyżurny PSK zadysponował do takiego zdarzenia ? może jakieś szczegóły ? jak brzmiało zgłoszenie :-) inna sprawa to , że z dyżurnym się nie dyskutuje dysponuje  - jedziemy , to on będzie potem rozgrzeszany po co , na co dlaczego .
Czy była to impreza masowa ? http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/impreza_masowa-a_1071.htm jeśli tak to zabezpieczenie takiej imprezy jest dużo wcześniej uzgadniane.
Wasz prezes dziwnie się zachował nie powinien dyskutować z wami o zasadności wyjazdu - PSK dysponuje my jedziemy kropka. Zasadność dyspozycji powinien wyjaśnić sobie z Komendantem Powiatowym i to jego powinien rozliczyć dlaczego do zabezpieczenia jarmarku na jakiej podstawie prawnej jednostka została poderwana alarmowo .
PS.U mnie całe szczęście są telefony i zabezpieczenia imprez i to nie zawsze masowych uzgadnia się dużo wcześniej .


U mnie jest tak, że na zabezpieczeniu imprez płaci nam za wyjazd organizator imprezy, ale przykładowo dzisiaj moi byli na zabezpieczeniu dróg wjazdowych do lasu z powodu polowania na dziki. Przyszło pismo, wraz z nim mapka, były pokazane miejsca do zabezpieczenia, było wyraźnie napisane kto gdzie co robi i tyle. Dyspozytor powiedział, że liczy się to jako MZ czyli normalny wyjazd do akcji, więc moi wpadli na pomysł, żeby za te 4 godziny zabezpieczenia skasować ekwiwalent i dać na straż. Jak na razie wszyscy są zadowoleni i nikt nie narzeka.
Szok !!!
Nie chce mi się rozwijać wątku  ale u mnie by to nie przeszło począwszy od PSK , UG Gminy ( ekwiwalent ?!) , Prezesa ...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2009, 09:26:59 wysłana przez Butel »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 23, 2009, 10:18:43 »
U mnie jest tak, że na zabezpieczeniu imprez płaci nam za wyjazd organizator imprezy, ale przykładowo dzisiaj moi byli na zabezpieczeniu dróg wjazdowych do lasu z powodu polowania na dziki. Przyszło pismo, wraz z nim mapka, były pokazane miejsca do zabezpieczenia, było wyraźnie napisane kto gdzie co robi i tyle. Dyspozytor powiedział, że liczy się to jako MZ czyli normalny wyjazd do akcji, więc moi wpadli na pomysł, żeby za te 4 godziny zabezpieczenia skasować ekwiwalent i dać na straż. Jak na razie wszyscy są zadowoleni i nikt nie narzeka.
Jawne wykorzystywanie straży do prywatnych celów, i jeszcze zapłata z wspólnej kasy za to!!!
Nigdy w życiu takie coś by nie przeszło.  Trzeba było kilka osób w kamizelkach odblaskowych postawić, a nie straż angażować. Masakra.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 24, 2009, 13:24:20 »
Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (tj.: Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68 z poz. zm.)do podstawowych zadań Państwowej Straży Pożarnej należy rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń oraz organizowanie oraz prowadzenie akcji ratowniczych w trakcie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń. Ponadto zgodnie z § 34 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. Nr 111, poz. 1311)dokumentację zdarzeń sporządzają podmioty systemu biorące udział w działaniu ratowniczym. Zgodnie z objaśnieniami do sporządzania informacji ze zdarzenia zawartymi w instrukcji w sprawie zasad sporządzania i obiegu dokumentacji zdarzeń stanowiącej załącznik nr 3 do ww. rozporządzenia działania ratownicze, o których mowa w art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tj.: Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380) są realizowane w poniższych formach, przez które rozumie się:
- działania gaśnicze – jest to zespół czynności podjętych w celu likwidacji pożaru,
- ratownictwo techniczne – jest to zespół czynności podjętych w celu ratowania, poszukiwania lub  ewakuacji ludzi i zwierząt oraz ratowania mienia i środowiska z wykorzystaniem środków technicznych,
- ratownictwo chemiczne – jest to zespół czynności podjętych w celu ratowania życia i zdrowia ludzi oraz środowiska podczas likwidacji bezpośrednich zagrożeń stwarzanych przez toksyczne środki przemysłowe lub inne niebezpieczne materiały chemiczne,
- ratownictwo ekologiczne – jest to zespół czynności podjętych w celu ratowania środowiska poprzez ograniczenie lub likwidację skażeń przy zastosowaniu skutecznych zabezpieczeń lub środków neutralizujących,
- ratownictwo radiologiczne – (stanowiące część ratownictwa chemicznego i ekologicznego) - jest to zespół czynności podjętych w celu likwidacji zagrożeń związanych z promieniowaniem i promieniotwórczym skażeniem środowiska,
- ratownictwo ludzi – jest to zespół czynności podjętych w celu poszukiwania i uwalniania zaginionych, uwiezionych lub zagrożonych osób,
- ratownictwo zwierząt – jest to zespół czynności podjętych w celu uwolnienia uwięzionych lub zagrożonych zwierząt,
- ratownictwo na obszarach wodnych – jest to zespół czynności podjętych w celu ratowania ludzi, zwierząt, mienia i środowiska na wodzie i pod woda,
- ratownictwo medyczne – jest to zespół czynności podjętych w celu ratowania życia i zdrowia ludzi podczas zdarzeń prowadzących do nagłej groźby utraty życia lub pogorszenia się stanu zdrowia,
- ratownictwo wysokościowe – jest to zespół czynności podjętych w celu ratowania ludzi i zwierząt przy wykorzystaniu technik alpinistycznych i sprzętu specjalistycznego w tym także z użyciem statków powietrznych (śmigłowców),
- ratownictwo pomocnicze czynności ratownicze – jest to zespół przedsięwzięć  podjętych w ramach udzielania pomocy innym służbom ratowniczym z wyłączeniem działań porządkowo-ochronnych.
Z uwagi na powyższe działania podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego o charakterze wyłącznie ćwiczebnym, zabezpieczającym prowadzone na różnego rodzaju imprezach, w tym sportowych lub masowych nie mogą być traktowane jako działania ratownicze i nie należy sporządzać z nich informacji ze zdarzeń chyba, ze dojdzie do zaistnienia zdarzenia (np. pożaru lub miejscowego zagrożenia) na terenie organizowanej imprezy. Pobyt zastępów podmiotów ksrg na imprezach powinien mieć charakter rozpoznania  miejscowego zagrożenia lub faktycznego przeprowadzenia ćwiczeń a nie pokazów lub zabezpieczeń.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 27, 2009, 14:03:05 »
Słuszne uwagi, mam bardzo podobne zdanie na ten temat. Jednak nie jestem pewien czy ten sposób interpretowania jest zgodny z intencjami rozporządzenia o KSRG, z uwagi na jeden mały zapis.
W "Informacji ze zdarzenia " zwanej popularnie meldunkiem ( wzór określony we wspominanym Rozporządzeniu)  , jest punkt dotyczący rodzaju prowadzonych działań ratowniczych , a tam widnieje podpunkt "Zabezpieczenie imprez masowych" . Jeśli więc nie powinno się sporządzać owej "Informacji" z zabezpieczeń imprez masowych , to po co jest taki zapis?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe przepisy czy gadanie prezesa?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2009, 14:34:38 »
Z uwagi na powyższe działania podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego o charakterze wyłącznie ćwiczebnym, zabezpieczającym prowadzone na różnego rodzaju imprezach, w tym sportowych lub masowych nie mogą być traktowane jako działania ratownicze i nie należy sporządzać z nich informacji ze zdarzeń chyba, ze dojdzie do zaistnienia zdarzenia (np. pożaru lub miejscowego zagrożenia) na terenie organizowanej imprezy. Pobyt zastępów podmiotów ksrg na imprezach powinien mieć charakter rozpoznania  miejscowego zagrożenia lub faktycznego przeprowadzenia ćwiczeń a nie pokazów lub zabezpieczeń.

Śmiem twierdzić, że ni masz racji!!!

OBJAŚNIENIA DO SPORZĄDZANIA INFORMACJI ZE ZDARZENIA
II.  Objaśnienia do wypełniania kolejnych pól informacji ze zdarzenia
4. RODZAJ ZDARZENIA

Jako miejscowe zagrożenia małe należy określać tylko zdarzenia o bardzo ograniczonym zakresie działań jednostek, np. działania bez użycia specjalnego sprzętu, rozpoznanie zagrożeń bez wprowadzania jednostek do działań, zabezpieczenie prac pożarowo niebezpiecznych (ale nie prowadzonych przez Zakładowe Straże Pożarne lub Zakładowe Służby Ratownicze na terenie swoich macierzystych zakładów); asystę jednostek straży pożarnej, zabezpieczenie imprez masowych.