Autor Wątek: historia osp gdzie ją szukać?  (Przeczytany 3807 razy)

Offline seba 616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
historia osp gdzie ją szukać?
« dnia: Grudzień 13, 2009, 15:01:39 »
Witam, jestem strażakiem ochotnikie , a jednocześnie zaczynam pisać prace magisterską na temat OSP w systemie bezpieczeństwa Polski i potrzebuję materiałów na temat historii osp, gdzie ją szukać, może ktoś z was może ma? Proszę o pomoc :rolleyes:. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2009, 15:09:47 »
Wydaje mi się, że nie ma jako takiej historii dla wszystkich jednostek. Każda powstawała inaczej, ale większość miała wspólne cele i działały podobnie. Na PW masz historię mojej OSP. Może się na coś przyda.
Pozdrawiam Michaszs
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2009, 15:18:27 »
Michaszs jest historia OSP nie jako odrebnych jednostek aczkolwiek ja pojecia rowniez nie mam o niej ..

Seba moglbys sprobować napisać do Zwiazku Ochotnicznych Strazy Pozarnych Rzeczy Polspolitej z nadzieja na to ze oni maja coś takiego i ze sie podziela. Chyba jedyne rozwiazanie ..

Marnie ale zawsze coś -> http://www.czestochowa.pl/miasto_1/bezpieczenstwo/straz_poz/zosp/historia_zosp

Offline seba 616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2009, 15:35:05 »
Dzięki koledzy druhowie :straz: Też o tym myślałem pewnie to jedyne wyjście, ale jeśli ma ktoś coś jeszcze to będę wdzięczny. Pozdro ...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2009, 15:42:15 »
Myślę, że to będzie dobre źródło: http://pozarnictwo.com/product_info.php?cPath=1&products_id=12
Bardzo fajnie wydana i obszerna książka.

Jeszcze to: http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=1001
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2009, 15:51:19 wysłana przez Sylwek »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2009, 16:08:07 »
dziwi mnie fakt, że chcesz pisac o historii straży, a nie masz nawet pojęcia skąd znaleźć materiały na ten temat. Idziesz na łatwiznę i liczysz że ktoś Ci wszystko poda na tacy więc można się spodziewać jaka będzie jakośc Twojego opracowania. Koledzy podsuneli Ci parę pozycji. Oby ta praca nie była kopiuj/wklej tych opracowań

Moderator:
Cytat: Regulamin forum www.strazak.pl
14.   Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów.
sorry, że ctlr+c, ctlr+v ale chyba nie trzeba nic dodawać/Sylwek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2009, 18:58:43 wysłana przez Sylwek »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2009, 17:28:28 »
Polecam zakup ABC Strażaka Ochotnika cz.12 - Biblioteka MDP. W niej jest sporo opisane o straży pożarnej do 1918 roku. Niestety nie jestem pewien czy to nie jest historia samej straży pożarnej na pomorzu. Można ją zakupić z ZW ZOSP w Gdańsku :)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2009, 17:52:00 »
zaczynam pisać prace magisterską na temat OSP w systemie bezpieczeństwa Polski i potrzebuję materiałów na temat historii osp

Kolego, skoro piszesz o "OSP w systemie bezpieczeństwa Polski" to na temat historii OSP powinieneś napisać krótko. A ta historię o której powinieneś tam napisać jest zawarta bardzo często w różnych publikacjach związanych z OSP. Więc pogrzeb w internecie, po książkach, po Strażaku. Będziesz miał i literaturę i materiał. Bardziej powinieneś się skupić na działalności merytorycznej OSP. Przynajmniej ja widzę to tak czytajac tytuł twej pracy magisterskiej. W końcu to ma być o "OSP w systemie bezpieczeństwa" a nie o "Historii OSP w systemie bezpieczeństwa"

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 13, 2009, 18:33:27 »
zaczynam pisać prace magisterską na temat OSP w systemie bezpieczeństwa Polski i potrzebuję materiałów na temat historii osp

Kolego, skoro piszesz o "OSP w systemie bezpieczeństwa Polski" to na temat historii OSP powinieneś napisać krótko. A ta historię o której powinieneś tam napisać jest zawarta bardzo często w różnych publikacjach związanych z OSP. Więc pogrzeb w internecie, po książkach, po Strażaku. Będziesz miał i literaturę i materiał. Bardziej powinieneś się skupić na działalności merytorycznej OSP. Przynajmniej ja widzę to tak czytajac tytuł twej pracy magisterskiej. W końcu to ma być o "OSP w systemie bezpieczeństwa" a nie o "Historii OSP w systemie bezpieczeństwa"
W jakims stopniu masz racje, ale wlasnie tylko w jakimś. Fajnie by bylo gdyby kolega prace mgr'ska zaczał wlasnie od histori OSP, pozniej doszedł do wlasciwego tematu "OSP w systemie bezpieczenstwa" a na koniec porownał troszke faktów z dzisiaj i z przeszłości - fajny kontrast moim zdaniem nic złego w bardziej kolorowej pracy i porzadnym jej rozbudowaniu. 

Offline seba 616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 13, 2009, 19:28:37 »
Venndetta, dokładnie mam tak prace rozplanowaną jak ty piszesz. Historia osp będzie właśnie jako rozdział I. Trudno jest znaleźć ogólną historię osp, ale niektórzy i tak pierdzielą takie nie stworzone rzeczy jak d... Dzięki  :straz: 

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 13, 2009, 20:25:43 »
Pisząc swoją pracę, w części o ogólnej historii ochrony pożarowej i o historii OSP korzystałem z:
strony www.kwpsp.wroc.pl
strony www.zosprp.pl
ksiażki ABC Strażaka ochotnika część II z 1998 r.
i napisałem na 4 strony więc starczyło mi materiału z powyższych źródeł.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: historia osp gdzie ją szukać?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 15, 2009, 15:17:14 »
Witam

J. R. Szaflik: Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych. Warszawa 1985.
Z dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych. Pod redakcją A. Kołodziejczyka. ZG ZOSP RP Warszawa 1996
Tadeusz Olejnik Towarzystwa Ochotniczych Straży Ogniowych w Królestwie
Polskim. KG PSP Warszawa 1996 r.

Pozdrawiam