Autor Wątek: własna osp  (Przeczytany 2841 razy)

Offline straz pozarna

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
własna osp
« dnia: Grudzień 13, 2009, 10:38:23 »
Witam! Chciałbym założyć jednostkę OSP   Co mam  zrobic  ??

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: własna osp
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2009, 10:55:36 »
Dojrzeć, dorosnąć i takie tam najważniejsze rzeczy, przede wszystkim zejść na ziemie.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: własna osp
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2009, 10:56:21 »
Czy ta OSP miałaby być w formie stowarzyszenia? Zapewne tak, wiec zajrzyj do ustawy o stowarzyszeniach, ustawy o ochronie ppoż.
A na pewno
Zebranie założycielskie
Statut - wcześniej w części dotyczącej działalności operacyjno technicznej skonsultowane z radą gminy i komendantem powiatowym PSP
Powołanie władz
rejestracja w sądzie
przyjęcie członków
kasa
i pewnie coś by sie jeszcze znalazło

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: własna osp
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2009, 13:49:29 »
Skad wezmiesz pieniadze na to wszystko ? Mega kosmiczne koszta, mysle ze dla bogaczy ktorzy nie maja juz totalnie co robić z pieniedzmi albo maja za duzo czasu, bo zeby to wszystko zalatwić bedziesz potrzebował go duzo .. Zeby sie zajać swoja "działalnośćia" rowniez i rowniez [znowu to słowo] pieniedzy!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2009, 14:26:32 wysłana przez Vendetta »

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: własna osp
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2009, 14:20:53 »
No u nas taki jeden ma założyć za własną kasę OSP we wsi gdzie ma posiadłość. :P Słyszałam rozmowę na zawodach powiatowych, że niby mu chodzi o ochronę kompleksu leśnego, ale każdy wie jak jest. :kwit:

Ja do takich prywatnych straży podchodzę sceptycznie, lepiej jak wszyscy są sobie równi i sobie nie wypominają, że ten to założył, a ten załatwił taniej sprzęt itp. :milcz:
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: własna osp
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2009, 14:28:53 »
Poszukaj na allegro-może jest jakaś na sprzedaż:D:D:D żarcik;) Ambitne plany:) Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość:) A później to już tylko z górki:)
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: własna osp
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2009, 14:30:16 »
przede wszystkim tak jak pisze @kwas musisz zapoznać się ze stroną prawną i określić status zakładanej osp. Potem przeprowadzić kilka rozmów z nadrzędnymi osobami. Przede wszystkim komendant powiatowy, dowiedz się czy w ogóle są szanse założenie takowej organizacji w miejscu, w którym planujesz, jaka będzie szansa na dotacje, jaka na fundusze. Jak się będzie kształtować sytuacja z członkami, czy będzie gdzieś możliwy do wynajęcia, wybudowania budynek, no masa masa rożnych rzeczy. Poszerzyłabym jeszcze to wszystko o rozmowy z prezesami innych osp jak to się wszystko kręci. Fakt, będzie ciężko ale da się radę.

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: własna osp
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2009, 15:57:59 »
Bardzo ambitne plany tylko trzeba dużo czasu i "wiadra" pieniędzy żeby je zrealizować

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: własna osp
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 13, 2009, 18:59:45 »
1 co potrzeba to oblukać ile może być wyjazdów na rok. Jak wyjdzie dość duża a w okolicy mało OSP jest to możesz zebrać członków z podziałem na funkcje musi byc bodajże 15 osób. Potem piszesz wnioski do gminy czy da środki na budowę remizy (mało możliwe) jak się zgodzi to jeszcze do komendanta a potem to potoczy się jakoś. Niestety na moje odczucie założenie OSP od podstaw w tych czasach jest bliskie 0. Ale jak kiedyś u Was była jednostka to na bazie starej powstanie nowej jest w 100% wykonalne i dość proste

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: własna osp
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 13, 2009, 22:26:54 »
A co cię pchnęło do takich decyzji ?? Czy nie masz gdzieś w okolicy OSP ?

Offline straz pozarna

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: własna osp
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2009, 17:13:43 »
własnie ze nie ma u mnie w poblizu jednostki osp a i tez pomyslałem ze czemu nie załozyc własnej jak wiem ze mozna tylko jak ?? bo to ze duzo kasy i rozmowy z komendantem psp i w gminie to wiem a co dalej ??

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: własna osp
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 14, 2009, 18:02:53 »
własnie ze nie ma u mnie w poblizu jednostki osp a i tez pomyslałem ze czemu nie załozyc własnej jak wiem ze mozna tylko jak ?? bo to ze duzo kasy i rozmowy z komendantem psp i w gminie to wiem a co dalej ??

A zamiast własnej (prywatnej) OSP założyć OSP (stowarzyszenie, które będzie członkiem Związku OSP RP).
Kwestia dogadania się z Zarządem Oddziału Gminnego ZOSP RP oraz poparcia ze strony z PSP, czy taka jednostka jest operacyjnie potrzebna.

Wtedy sprawy finansowe, pomoc prawna przy zawiązaniu OSP itd. zostaną rozwiązane.

Statut Związku OSP RP:

http://www.zosprp.pl/?q=node/341

Wzorcowy projekt statusu OSP:

http://www.zosprp.pl/?q=node/342

Wykaz obowiązujących aktów prawnych dotyczących działalności OSP i ZOSP RP

http://www.zosprp.pl/?q=node/385


Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: własna osp
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2009, 20:19:46 »
No tylko że z tym mogą być problemy bo większość gmin woli likwidować aby tworzyć " mniej a lepiej" tak jest np w naszej gminie.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: własna osp
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 14, 2009, 20:26:52 »
A może warto pochodzić i zapytać się może taktycznie i operacyjnie jest potrzebna taka jednostka. Życzę powodzenia.

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: własna osp
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 15, 2009, 17:35:51 »
Heh według mnie bardzo fajny pomysł tylko zasadnicze pytanie czy będziesz miał wystarczającą ilość osób takich które będą chciały coś zrobić, bo leserów można przyjąć ale pytanie po co :tuba:.

Pytałeś społeczność w twojej miejscowości jak oni zaopatrują się na twój pomysł :tuba: jeżeli nie to popytaj.
Co na to wszystko urząd gminy, przecież to on finansuje działalność OSP??
Z założeniem to nie jest problem przebrnąć przez kilka urzędów jeżeli masz dużo samozaparcia :straz: ale tak jak koledzy piszą trzeba mieć na to wszystko wiaderko pieniędzy jak nie cysternę.

Założyć straż formalnie ok, ale zakupić sprzęt tu już zaczną się schody, bo to będziecie chcieli motopompę to mundury, tu hełmy aż dojdzie że chcecie samochód a pierwszą odpowiedzią w urzędzie gminy będzie że nie ma na to pieniędzy. Także od samego pomysłu do realizacji aby jednostka była typu "S" daleka droga. Pomijam czas trwania kursów BHP, podstawowego pierwszego i drugiego stopnia. Możesz też szukać sponsorów ale teraz każda firma mówi że nie da rady bo mamy "kryzys". No i wiadomo trzeba gdzieś ten sprzęt postawić, czyli zakup budynku no chyba że gmina wam jakiś przydzieli lub wydzierżawi. :cooo:

Następną sprawą jak piszą wcześniej trzeba zobaczyć jakie są możliwości pod względem taktycznym, jeżeli masz 3-5 km do JRG to nikłe szanse na założenie OSP, no bo w sumie po co jeżeli PSP i tak będzie przed wami.

Nie chce Cię zniechęcić i trzymam kciuki aby twój pomysł się ziścił ale zobacz że droga jest strasznie długa :kwit: