Autor Wątek: Mikroauta dla 14-latków  (Przeczytany 4848 razy)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Mikroauta dla 14-latków
« dnia: Grudzień 09, 2009, 14:24:20 »
http://moto.onet.pl/1588854,1,mikroauta-dla-14-latkow-w-polsce,artykul.html?node=2

Może mnie ktoś oświeci czy to jest jakiś żart czy błąd informacyjny?

Przecież wszyscy krzyczą żeby podnieść wiek uzyskiwana Prawa Jazdy do 21 a tu 14...??? I to na drogach publicznych?

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2009, 14:48:19 »
To ja Cię oświecę. Taki pojazd jest rejestrowany jako motorower, bo jest wyposażony w silnik 50ccm i skrzynię o Vmax. 50km/h. Czyli można je prowadzić na dowód osobisty lub kartę motorowerową wydawaną w gimnazjum, nawet już w pierwszej klasie.

Kiedyś na otomoto widziałam autko marki Ligier. Używane, 3 letnie z przebiegiem 10.000km kosztowało 15tys. :rolleyes: Nie ukrywam, że spać mi nie dawało. :sympatia:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2009, 14:51:40 wysłana przez PatiMDP »
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2009, 15:15:58 »
Jeszcze takich gówniarzy bez wyobraźni nam na drogach brakuje. Ten Świat schodzi na psy...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2009, 15:27:05 »
Za gnojków na motorowerach i wszelkiego rodzaju skuterach już dawno powinni się wziąć. Korzystają z dróg tak samo jak samochody, wg mnie zasady przyznawania uprawnień już dawno temu powinny być zaostrzone. W sporej części są to bezmózgowcy (mówię o dzieciakach na skuterkach), widzący tylko siebie na drodze.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2009, 16:27:32 »
Spokojnie!Nie ma się co bać :szalony:
Cytuj
Przeszkodą będzie jednak cena, gdyż w podstawowej wersji mikroauto kosztować będzie 43 tys. złotych, a w najdroższej nawet 59 tys. złotych.
także stada rozszalałych 14 latków w mini samochodzikach nam nie grożą:D kilka miesięcy temu byłem we Francji i widziałem takie samochodziki na własne oczy świetny bajer, wersje kombi, dostawczaki, śmaki owiki, alumki, relingi itd. Ale we Francji żeby jeździć takim autkiem trzeba mieć 18 lat co rozumiem i miało by to sens także u nas. Widziałem nawet babcie miała może z 80 lat ledwo co szła, laseczka w rączce, drepta sobie, wskakuje do autka i o mało co z piskiem opon nie odjechała właśnie takim pojazdem. No ale cena 4000 Euro robi swoje :'(

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2009, 19:37:35 »
Cena wg. mnie nie odstraszy grona nowobogackich. Skoro "dresy" mogą mieć BMW to za kilka lat stworzy się tez rynek używanych mikroautek. Zwłaszcza tych po kolizjach i wypadkach które "pan Zenek" wyklepie po cichu w garażu.

Ja myślę, że ustawodawcy po prostu szybko zauważą błąd i zmienią wymogi wieku na minimum 18.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 09, 2009, 20:12:43 »
Bo może niewielu wie ale na takie autko starczy prawo jazdy B1.

Oznacza to że pojazd taki jest max 500 kilo ciężki a silnik ma moc 10 kW

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 10, 2009, 13:40:26 »
Jesteście przeciwni młodzieży na skuterach, mającej karty, a nie sprzeciwiacie się jeździe motorowerami na dowód osobisty? :huh: Aby zdać egzamin na kartę trzeba mieć trochę pojęcia o ruchu drogowym, pierwszej pomocy itd. a czy idąc do urzędu i składając wniosek, to przechodzisz kurs, że jak skręcasz to masz wrzucić kierunkowskaz, zawracanie wykonać tak, nie wolno robić tego, dozwolone co inne? :-\
Ja uważam, że powinni się wziąć właśnie za jazdę na pełnoletniość, bo nie wiem jak gdzie indziej, ale u mnie w gimnazjum kartę zdać było bardzo trudno i tak powinno być, komu zależy to się wyuczy, a jak ktoś na praktykach skuterem kozaczył to był skutecznie temperowany. :stop:
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 10, 2009, 21:24:08 »
Hm jeżeli już to wprowadzą to statystyki wypadków wzrosną. 14 lat to nie wiek aby jeździć takim czymś

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 11, 2009, 08:59:51 »
Jesteście przeciwni młodzieży na skuterach, mającej karty, a nie sprzeciwiacie się jeździe motorowerami na dowód osobisty? :huh: Aby zdać egzamin na kartę trzeba mieć trochę pojęcia o ruchu drogowym, pierwszej pomocy itd. a czy idąc do urzędu i składając wniosek, to przechodzisz kurs, że jak skręcasz to masz wrzucić kierunkowskaz, zawracanie wykonać tak, nie wolno robić tego, dozwolone co inne? :-\
Ja uważam, że powinni się wziąć właśnie za jazdę na pełnoletniość, bo nie wiem jak gdzie indziej, ale u mnie w gimnazjum kartę zdać było bardzo trudno i tak powinno być, komu zależy to się wyuczy, a jak ktoś na praktykach skuterem kozaczył to był skutecznie temperowany. :stop:

Chwila chwila... znajomość przepisów nie nic wspólnego z głupotą na co dzień. Statystyki nie kłamią... najwięcej wypadków drogowych powodują młodzi do lat 24 z czego większość 18-19 latkowie. Oni też mają prawko, zdawali egzamin, itp. Ci którzy już ten okres mają za sobą sami wiedzą jak było.
Dlatego na taki pojazd nie powinien wsiadać 14 latek.
U nas na osiedlu nowobogaccy kupili gówniarzowi quada - a ten jeździ kompletnie bez wyobraźni. Mam nadzieję, że nie będzie z tego tragedii...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 11, 2009, 09:35:16 »
Jesteście przeciwni młodzieży na skuterach, mającej karty, a nie sprzeciwiacie się jeździe motorowerami na dowód osobisty? :huh: Aby zdać egzamin na kartę trzeba mieć trochę pojęcia o ruchu drogowym, pierwszej pomocy itd. a czy idąc do urzędu i składając wniosek, to przechodzisz kurs, że jak skręcasz to masz wrzucić kierunkowskaz, zawracanie wykonać tak, nie wolno robić tego, dozwolone co inne? :-\
Ja uważam, że powinni się wziąć właśnie za jazdę na pełnoletniość, bo nie wiem jak gdzie indziej, ale u mnie w gimnazjum kartę zdać było bardzo trudno i tak powinno być, komu zależy to się wyuczy, a jak ktoś na praktykach skuterem kozaczył to był skutecznie temperowany. :stop:
Jak przeczytasz tego posta za kilka ładnych lat - sama będziesz się z tego śmiała.
Niestety, życie nie jest tak różowe, że ukończony kurs/egzamin = wiem = potrafię = dam radę. Niestety nie zawsze tak bywa. Tym bardziej w przypadku 14 czy 15 czy 16 latków. A nawet sporo więcej.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 11, 2009, 12:09:26 »
Jesteście przeciwni młodzieży na skuterach, mającej karty, a nie sprzeciwiacie się jeździe motorowerami na dowód osobisty? :huh: Aby zdać egzamin na kartę trzeba mieć trochę pojęcia o ruchu drogowym, pierwszej pomocy itd. a czy idąc do urzędu i składając wniosek, to przechodzisz kurs, że jak skręcasz to masz wrzucić kierunkowskaz, zawracanie wykonać tak, nie wolno robić tego, dozwolone co inne? :-\
Ja uważam, że powinni się wziąć właśnie za jazdę na pełnoletniość, bo nie wiem jak gdzie indziej, ale u mnie w gimnazjum kartę zdać było bardzo trudno i tak powinno być, komu zależy to się wyuczy, a jak ktoś na praktykach skuterem kozaczył to był skutecznie temperowany. :stop:
Jak przeczytasz tego posta za kilka ładnych lat - sama będziesz się z tego śmiała.
Niestety, życie nie jest tak różowe, że ukończony kurs/egzamin = wiem = potrafię = dam radę. Niestety nie zawsze tak bywa. Tym bardziej w przypadku 14 czy 15 czy 16 latków. A nawet sporo więcej.
Szczerze mówiąc, mam te kilka lat więcej a mimo to przyznaję PatiMDP sporo racji.Oczywiście zgadzam się z tym, że młodzież ma fantazje i nie jeżdżą rozważnie - ot, przykład z wczoraj z okolic Opola, dwie nastolatki zginęły, trzecia ranna - wypadły z drogi samochodem, tragiczny finał "niedostosowania prędkości do warunków". Niemniej jednak wątek kierowców skuterów jeżdżących jedynie "na dowód" mnie osobiście od dawna "rusza". Moim zdaniem, z powodu kompletnie nieznających przepisów ruchu drogowego skuterowców bez prawa jazdy czy choćby karty motorowerowej, wzrasta zagrożenie na drogach, szczególnie w większych miastach i na ruchliwych trasach. Wielu z nich wie niewiele ponad to, że na czerwonym wypada się zatrzymać, bo już chociażby do czego służy strzałka w prawo i jak się wtedy należy zachować raczej nie.
Reasumując, mimo że zgadzam się z Waszymi wypowiedziami na temat młodych kierowców, PatiMDP również nie odsądzam od czci i wiary.
M

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 11, 2009, 12:27:50 »
Wystarczy rozejrzeć się co te dzieci robią ze skuterami, jak się zachowują na drogach, parkingach ... Nie trzeba mieć dużej wyobraźni, aby wiedzieć co może się dziać z tymi małymi autami i nastolatkami za kierownicą.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Mikroauta dla 14-latków
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 11, 2009, 12:49:02 »
Jesteście przeciwni młodzieży na skuterach, mającej karty, a nie sprzeciwiacie się jeździe motorowerami na dowód osobisty? :huh: Aby zdać egzamin na kartę trzeba mieć trochę pojęcia o ruchu drogowym, pierwszej pomocy itd. a czy idąc do urzędu i składając wniosek, to przechodzisz kurs, że jak skręcasz to masz wrzucić kierunkowskaz, zawracanie wykonać tak, nie wolno robić tego, dozwolone co inne? :-\
Ja uważam, że powinni się wziąć właśnie za jazdę na pełnoletniość, bo nie wiem jak gdzie indziej, ale u mnie w gimnazjum kartę zdać było bardzo trudno i tak powinno być, komu zależy to się wyuczy, a jak ktoś na praktykach skuterem kozaczył to był skutecznie temperowany. :stop:
Jak przeczytasz tego posta za kilka ładnych lat - sama będziesz się z tego śmiała.
Niestety, życie nie jest tak różowe, że ukończony kurs/egzamin = wiem = potrafię = dam radę. Niestety nie zawsze tak bywa. Tym bardziej w przypadku 14 czy 15 czy 16 latków. A nawet sporo więcej.
Szczerze mówiąc, mam te kilka lat więcej a mimo to przyznaję PatiMDP sporo racji.Oczywiście zgadzam się z tym, że młodzież ma fantazje i nie jeżdżą rozważnie - ot, przykład z wczoraj z okolic Opola, dwie nastolatki zginęły, trzecia ranna - wypadły z drogi samochodem, tragiczny finał "niedostosowania prędkości do warunków". Niemniej jednak wątek kierowców skuterów jeżdżących jedynie "na dowód" mnie osobiście od dawna "rusza". Moim zdaniem, z powodu kompletnie nieznających przepisów ruchu drogowego skuterowców bez prawa jazdy czy choćby karty motorowerowej, wzrasta zagrożenie na drogach, szczególnie w większych miastach i na ruchliwych trasach. Wielu z nich wie niewiele ponad to, że na czerwonym wypada się zatrzymać, bo już chociażby do czego służy strzałka w prawo i jak się wtedy należy zachować raczej nie.
Reasumując, mimo że zgadzam się z Waszymi wypowiedziami na temat młodych kierowców, PatiMDP również nie odsądzam od czci i wiary.
M

A ja nie zgadzam się...

Ten Pan (24 lata - GGW - Groźna Grupa Wiekowa ;) tez miał zawodowe prawko, ADR-y no i co?

http://motoryzacja.interia.pl/news/mlodzi-tirowcy-wioza-smierc,1409162