Autor Wątek: Wkładka  (Przeczytany 6143 razy)

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Wkładka
« dnia: Grudzień 02, 2009, 13:53:37 »
Witam temat ten pewnie był poruszany z 1000 razy ale nie mogę znaleźć jednej rzeczy.
Treści , jaka powinna zwierać wkładka do prawo jazdy dla kierowcy który jest ochotnikiem a nie pracownikiem zatrudnionym z urzędu . Obecnie próbuje przerobić wkładkę PSP ale problem jest z tym ze nie wiem jak ując sprawę tekstu początkowego .

KOMENDA ...........................................
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

w .........................................................

ZAŚWIADCZENIE Nr ....../..........
W związku z postanowieniami art. 95a ust.1 ustawy z dnia
20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908) zaświadcza się że:

Pan/Pani ......................................................................................

Nr prawa jazdy ........................................................................



1. Jest zatrudniony(a) w .................................................................
...
2. Posiada orzeczenie lekarskie i psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych ważne do dnia:
a) orzeczenie lekarskie .................... 20...... r.
b) orzeczenie psychologiczne .................... 20...... r.

m.p.

Data ..............................                             (podpis kierownika jednostki)



Czy ktorys z druhów mogby poedesłac wzory swoich wkładek badz rozwiazac moj problem ?

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2009, 14:05:03 »
Kierowcy w mojej OSP otrzymali zaświadczenia jak niżej:

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2009, 16:59:38 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2009, 14:24:07 »
Wzór:

http://www.marcin.webd.pl/zaswiadczenie_1.pdf

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2009, 15:07:48 »
Jak widać co gmina to inne zaświadczenie.
Tekst nowelizacji ustawy o ochronie ppoż nie wprowadził konkretnego wzoru zaświadczenia. Jest tam tylko mowa o tym co powinno znaleźć się w treści zaświadczenia. Czyli każde z prezentowanych przez kolegów zaświadczeń jest prawidłowe.

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 02, 2009, 23:33:35 »
Czy cos takiego jest Dobre , Moje modyfikacje :)



[załącznik usunięty przez administratora]

Offline osppilica

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Hell Hath No Fury Like a FireFighter
    • Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2009, 12:08:13 »
A co mam zrobić jak u nas jest 4 kierowców, z tego dwóch etatowych kierowców-konserwatorów i pozostałym dwóm gmina nie chce wystawić zaświadczenia (wkładki) bo "... nie są na etacie gminy".
Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej - ZAPRASZAMY

www.sgfp.com.pl

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 03, 2009, 13:26:22 »
A co mam zrobić jak u nas pozostałym dwóm gmina nie chce wystawić zaświadczenia (wkładki) bo "... nie są na etacie gminy".
A prawdopodobnie kogoś w UGm. ochrzanić. U nas jest pięciu kierowców i tylko jeden z nich "na etacie" a wszyscy posiadają upoważnienia wystawione przez Urząd gminy. Przecież Wasi kierowcy prowadzą pojazdy OSP a nie gminne taksówki, więc nikt łaski nie robi wystawiając upoważnienie (oczywiście jeśli kierowcy spełniają wymagane warunki.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2010, 23:01:22 wysłana przez fireman90 »

Offline Artur sam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 03, 2009, 22:15:24 »
Jak to się robi w mojej gminie. Co do zaświadczenia to faktycznie wielkość nie gra roli. Zaświadczenie jest wystawiane  przez Gminę wszystkim kierowcom, którzy posiadają kategorię prawa na te kategorie, które są potrzebne " B","C" Wkładka ma wielkość prawa jazdy. Oczywistym jest, że taki kierowca musi przejść pozytywnie badania lekarskie i badania psychotechniczne. Osoba odpowiedzialna w gminie za sprawy ochrony p.poż prowadzi ewidencję wszystkich kierowców OSP i u tej osoby znajdują się oryginały dokumentów (orzeczenia).
Żeby kierowca dostał zaświadczenie jest zgłaszany do gminy przez Naczelnika OSP. Inaczej nie ma możliwości dostać uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Dalej  Gmina już wie, co ma robić.

Na zaświadczeniu  Gmina umieszcza :
Urząd Miasta i Gminy
w .........................

Zaświadczenie nr ...... / ........

Na podstawie art. 95a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym ( tj. Dz. U. Z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.)

Pan ............... .................    pesel : .................................
posiada prawo jazdy kategorii - B,c, nr - ...............................
1. Jest kierowcą pojazdów uprzywilejowanych Ochotniczych Straży Pożarnych z siedzibą na obszarze Miasta i Gminy ..............................


Strona druga

2. Posiada orzeczenie lekarskjie i psychologiczne stwierdzając brak  przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych ważne do dnia:

a. orzeczenie lekarskie - dd-mm-rrrr
b. orzeczenie psychologiczne - dd-mm-rrrr.

Pieczęć mała okrągła.
Miejscowośc data, pieczątka i podpis Burmistrza

Dlaczego mam napisane "Jest kierowcą pojazdów uprzywilejowanych Ochotniczych Straży Pożarnych z siedzibą na obszarze Miasta i Gminy .............................."
dlatego, że gmina uprawnia kierowców do każdy każdym samochodem OSP z terenu gminy.


Offline Mirek HQV

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 04, 2009, 07:53:58 »
To jak powinno być prawidłowo 95a.1. czy 95a.4. bo znalazłem w waszych zaświadczeniach te dwie wersje czy obydwie są prawidłowe ??

Art. 95a. 1. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba, z zastrzeżeniem ust. 2-4, która:

1) ukończyła 21 lat;

2) posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

2. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez dowódcę jednostki wojskowej, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

3. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym Policji może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez odpowiedni organ Policji, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

4. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 04, 2009, 14:42:20 »
Dla OSP podstawą prawna powinien być 95a.4  - a nie 1

Offline Artur sam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 10, 2009, 23:14:08 »
Zmiana w artykule 95a, nastąpiła po zmianie ustawy o ochronie p.poż. we wrześniu 2008 roku. Czyli  ktoś kto otrzymał wkładkę  w tym roku lub dopiero  otrzyma  będzie miał 95a. ust.4.  Nowe wkładki powinny posiadać taki zapis.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 27, 2010, 09:55:57 »
witam panowie potrzebuję pomocy w takiej kwestii, jestem kierowcą w osp spełniam wszystkie warunki z tym że właśnie kończy mi się ich ważność, 5 lat temu badania zrobiłem na własny koszt i nie miałem do nikogo o to pretensji, ale w tym roku sprawa wygląda następująco, postawiłem się mojemu naczelnikowi i powiedziałem że jeśli UM nie zagwarantuje mi zwrotu kosztów to mam to w nosie i nie będe jeździł, w zeszłym roku pozyskaliśmy chłopaczka poszedł na badania i zaniusł fakturki do UM (gotówkowe) stwierdzili że nie jest etatowym szoferem i oni nie maja obowiązu refundować tych badań. Czy rzeczywiście nie mają obowiązku?? Czy USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r.o ochronie przeciwpożarowej Art 32 pkt 2 Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1. Czy to nic nie znaczy i daje im możliwość wyboru?? Jesteśmy w KSRG od 1995 roku od chwili powołania JOT mamy 2 kategorię i oni mają prawo płacićza badania tylko jednemu etatowcowi?? Pomocy!!!
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 27, 2010, 10:09:09 »
Prawo o ruchu drogowym:
Art. 122.

Cytuj
2. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego, instruktor, egzaminator oraz kierujący
tramwajem podlegają kontrolnym badaniom lekarskim:
1) w wieku do 55 lat – co 5 lat;
2) w wieku od 55 lat do 65 – co 2 lata;
3) powyżej 65 roku życia – corocznie.
3. Zadania i kompetencje określone w ust. 1 pkt 4 i 5 nie mogą być powierzone
w drodze porozumienia gminie.
4. Badania lekarskie przeprowadza uprawniony lekarz.
5. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do kierującego tramwajem.
6. Badanie lekarskie, o którym mowa w ust. 1, jest wykonywane na koszt osoby
badanej, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
7. Badanie lekarskie, o którym mowa w ust. 2, jest przeprowadzane na koszt podmiotu zatrudniającego lub osoby badanej, gdy nie pozostaje w stosunku pracy lub służby.

Jeżeli masz podpisaną umowę o pracę z UM, to ci zwrócą, jeżeli masz tylko umowę-zlecenie, to nie, bo to nie jest stosunek pracy.
No chyba, że UM ma gest i ci zapłaci z dobrej woli.
U nas radca prawny z UG zakwestionował zwrot kosztów za badania lekarskie dla kierowców OSP.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2010, 10:20:35 wysłana przez grzela »

Offline Bubu

  • So Others May Live
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2010, 10:11:32 »
U mnie UG nie robił problemów ze zwrotem kosztów za badania dla kierowców, ja i kolega przynieśliśmy faktury (gotówkowe) i dostaliśmy zwroty dodam, że żaden z nas nie był wówczas na etacie.
So Others May Live

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2010, 10:20:24 »
tak jak myślałem,wszystko opiera się na tym czy burmistrz jest człowiekiem czy, wrednym typem, w dupe se można wsadzić ustawę o p.porz
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 27, 2010, 10:45:36 »
Trochę chory zapis  w tym punkcie 7 rozpatrując to w kontekście OSP, czyli teoretycznie w OSP jest jeden człowiek na etacie jako "kierowca-konserwator", robi badania i gmina refunduje, coraz częściej samochodów jest więcej niż jeden. Wychodzi więc na to że każdy kolejny kierowca płaci za badania z własnej kieszeni. Przecież to w kwestii gminy jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i dbanie o ochronę przeciwpożarową.
Na przykładzie swojej gminy wiem że są refundacje za badania niezależnie od ilości kierowców i od tego czy ktoś "pozostaje w stosunku pracy lub służby" jak to ładnie napisano.
Wydaje mi się że takie braki zwrotu kosztów to jednostkowe przypadki które wynikają z nadgorliwości urzędników w interpretacji prawa.
Korzystniej dla nas jest gdy taki urzędnik czy osoba odpowiedzialna za to nie ma pojęcia o takim zapisie.


Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 27, 2010, 11:11:29 »
powiem Ci Grzesiu dużo zależy od osoby opiekującej się w gminie osp za zwyczaj jest to pracownik referatu gospodarki komunalnej i jeśli te stanowisko zajmu ktoś kto się interesuje tematem i ma jaja do podejmoania decyzji, co ważniejsze potrafi poszperać w zarządzeniach burmistrza i innych przepisach prawa to wtedy ułatwia życie nam społecznikom, a w naszym przypadku jest tokobieta ciemna jak dupa bambusa, która ma ze wszystkim problemy, jak się jej przynosi pisma tak jak to teraz ma miejsce z badaniami okresowymi strażaków bo złożyliśmy zapotrzebowanie zabezpieczenia środków w budżecie na badania dla 12 członków to to strzeliła focha i stwierdziła że z nami (czytaj strażakami) są same problemy
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 01, 2010, 23:41:48 »
Jeżeli masz podpisaną umowę o pracę z UM, to ci zwrócą, jeżeli masz tylko umowę-zlecenie, to nie, bo to nie jest stosunek pracy.
No chyba, że UM ma gest i ci zapłaci z dobrej woli.
U nas radca prawny z UG zakwestionował zwrot kosztów za badania lekarskie dla kierowców OSP.
Ja postawiłbym pytanie inaczej:
Kto ponosi koszty zapewnienia gotowości bojowej OSP? Gmina. Prawda?
To jak ta gotowośc ma być zapewniona bez kierowców?
Do luftu z takim radcą.
Proponuję zakomunikować wójtowi, że nie ma uprawnionych kierowców do prowadzenia pojazdów gaśniczych i tyle. I niech rusza tyłek, razem ze swym radcą, bo po to biorą kasę.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 02, 2010, 08:46:52 »
Jeżeli masz podpisaną umowę o pracę z UM, to ci zwrócą, jeżeli masz tylko umowę-zlecenie, to nie, bo to nie jest stosunek pracy.
No chyba, że UM ma gest i ci zapłaci z dobrej woli.
U nas radca prawny z UG zakwestionował zwrot kosztów za badania lekarskie dla kierowców OSP.
Ja postawiłbym pytanie inaczej:
Kto ponosi koszty zapewnienia gotowości bojowej OSP? Gmina. Prawda?
To jak ta gotowośc ma być zapewniona bez kierowców?
Do luftu z takim radcą.
Proponuję zakomunikować wójtowi, że nie ma uprawnionych kierowców do prowadzenia pojazdów gaśniczych i tyle. I niech rusza tyłek, razem ze swym radcą, bo po to biorą kasę.

Ponoszony koszt badań jest rekompensowany kierowcom środkami finansowymi wynikającymi z umowy-zlecenia.
Wszystkim kierowcom to pasuje.
Radcy prawnemu nie ma, co się dziwić, takie jest prawo.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Wkładka
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 02, 2010, 21:14:48 »
Radcy prawnemu nie ma, co się dziwić, takie jest prawo.
Znaczy się w większości polskich samorządów, wójtowie w oparciu o opinie swoich radców, bazujących na tym samym prawie, łamią to prawo. Problem chyba tkwi w lenistwie i braku odpowiedzialności samorządowców. Czy komuś z tych, którzy po orzeczeniu małopolskiej RIO dalej płacili ekwiwalent spadł włos z głowy? Żadnemu, mało tego po sprawie sądowej wniesionej przez jedną z OSP, sąd zwyczajnie je olał (orzeczenie oczywiście).
Tak samo i tu. Jeśli, by się chciało to można znaleźć uzasadnienie konieczności poniesienia wydatku na badania. Bo jak można zapewnić gotowość jednym kierowcą na trzech pojazdach, przy 200 wyjazdach rocznie. Każdy rozsądny i myślący wójt czy burmistrz potrafi takie stanowisko obronić. Nikt w OSP nie pracuje na etacie, OSP nie posiada takich funduszy a już tym bardziej zbrodnią byłoby zmusić kogoś do wydania własnych pieniędzy aby później jeździł pojazdem gaśniczym.
Dla mnie wszystko mieści się tym zapisie:
Cytuj
Art. 32.
2. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej
ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1.
To co zapisane jest w kodeksie drogowym odnośnie  ponoszenia kosztów badań nijak ma się do takich jednostek jak OSP.
Niedawno sekretarz jednej z gmin, członek WKR mówił mi, że RIO w czasie kontroli, w jego gminie,  zakwestionowała praktykę kupowania kalendarzy dla OSP przez gminę, które następnie OSP pobierały zwracając gminie wcześniej wydane pieniądze. Wtedy on zapytał ich "w takim razie proszę mi powiedzieć w jaki sposób mamy realizować zapisany w statutach OSP cel prewencji p.poż. Zapewniam was, że jeśli znajdzie się to we wnioskach pokontrolnych, będziemy się kopać i włóczyć po sądach". I co, nie znalazło się.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2010, 22:36:49 wysłana przez Fredek »