Autor Wątek: wypłaty ekwiwalentu  (Przeczytany 7024 razy)

Offline noris69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
    • http://www.ospstaniszcze.republika.pl/
wypłaty ekwiwalentu
« dnia: Listopad 23, 2009, 20:11:32 »
Proszę o radę w następującej kwestii związanej z wypłatą ekwiwalentów.
Urząd MiG zgodnie z uchwałą Rady Miasta i Gminy wypłaca ekwiwalent członką OSP niezależnie czy nastąpiła utrata zarobków czy też nie wszystkim biorącym udział w akcjach na podstawie raportów przesyłanych przez PSP. Ekwiwalent na wniosek członków OSP przelewany jest na konto osp. Prezes OSP otrzymuje z urzędu gminy listę komu ile się należy. Jak wybrnąć z sytuacji jeżeli członkowie którym należy się chcą aby skarbnik osp nie wypłacał im pieniędzy tylko zarząd na podstawie uchwał zarzadu kupował potrzebne do funkcjonowania jednostki rzeczy np. telewizor, kuchenkę mikrofalową. Jako Prezes zarządu obawiam się że ktoś po latach może posądzić mnie że nie wypłacałem należnej kasy członką osp. Stąd moje pytania czy ktoś posiada wzór oświadczenia takiego aby upoważnić zarząd do dysponowania środkami które się należą członkowi osp. Po drugie czy pieniądze z ekwiwalentu  przekazane przez strażaków nie będą potraktowane jak darowizna i urząd skarbowy do mnie się nie doczepi. Proszę o rade jak z tym ekwiwalentem jest w innych jednostkach. Pozdrawiam

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2009, 20:19:52 »
u nas na walnym zebraniu podpisywaliśmy "listę" pod dokumentem, że zrzekamy się ekwiwalentu, choć słyszałem ze w jednej OSP też robili podobnie, lecz w pewnym momencie się trochę między sobą pokłócili i co niektórzy chcieli mieć wypłacana kasę.

na przyszły rok planujemy podobna akcję, a za kasę przeznaczoną w budżecie gminy na ekwiwalent zakupimy sprzęt (zrobi się przesunięcie kasy w budżecie gminy)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 23, 2009, 20:45:31 »
u nas na walnym zebraniu podpisywaliśmy "listę" pod dokumentem, że zrzekamy się ekwiwalentu
U nas takie coś ma miejsce na zebraniu sprawozdawczym, wszyscy się podpisują co roku (póki co)  :straz:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2009, 21:53:02 »
proponuję za każdym razem wypłacać członkom ekwiwalent na rękę a następnie przyjąć go spowrotem na konto straży w formie dobrowolnej składki na rzecz OSP na osobnym druku KP (czy w postaci składki członkowskiej bo od tej nie płaci się przecież podatku od darowizn). Pozwoli to uniknąc problemów na przyszłość, będzie można dokładnie sprawdzić ile kto wpłacił, zapewni przejrzystość w dokumentacji finansowej. Fakt faktem dołoży to troche roboty skarbnikowi, ale czasami warto trochę zrobić więcej a spać spokojnie. A w OSP wiadomo jak jest - dziś wszyscy cacy, a za tydzien chcą się pozabijać
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2009, 22:48:05 »
Daro ma rację. To jest tak naprawdę jedyny sposób.  Skoro dostajecie  pieniądze na konto jednostki dla druha Iksińskiego , to macie OBOWIĄZEK mu te pieniądze wypłacić - tego tez powinna wymagać od Was Gmina , bo w tym przypadku OSP jest tylko pośrednikiem. 
 A jeśli już druh Iksiński dostanie owe pieniądze to przecież może je w całości wpłacić np jako darowiznę.  Więcej papierów, ale nikt nie będzie mógł nic zarzucić.
Natomiast takie zrzekanie się jest nie do końca dobrym rozwiązaniem - tak jak piszecie nigdy nie wiadomo czy za jakiś czas ktoś nie powie że on się nie zrzekał, że tylko chciał się zrzec pewnej części, że ktoś go przymusił, wprowadził w błąd itp. A jak wpłaci sam darowiznę to juz nie będzie mógł się wycofać.   
 
To takie moje uwagi dla jednostki, aby uniknąć kłopotów.  Dodam jeszcze tylko ze tak naprawdę trochę się dziwię że Gmina idzie na taki sposób (tzn. przelewają na konto jednostki i nie wnikają co się dzieje z owymi pieniędzmi) - to oni maja obowiązek wypłacania ekwiwalentu, więc w ich interesie jest mieć potwierdzenie że ów przysłowiowy druh Iksiński odebrał kwotę ekwiwalentu jaka mu się należała. Jeśli nie mają takiego potwierdzenia to mogą mieć kłopoty podczas kontroli , bo  wpłata na konto jednostki nie jest równoznaczna z wypłaceniem  danej osobie - ale to juz ich problem ;)   

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 29, 2009, 11:15:14 »
[quote author=remfire link=topic=
To takie moje uwagi dla jednostki, aby uniknąć kłopotów.  Dodam jeszcze tylko ze tak naprawdę trochę się dziwię że Gmina idzie na taki sposób (tzn. przelewają na konto jednostki i nie wnikają co się dzieje z owymi pieniędzmi) - to oni maja obowiązek wypłacania ekwiwalentu, więc w ich interesie jest mieć potwierdzenie że ów przysłowiowy druh Iksiński odebrał kwotę ekwiwalentu jaka mu się należała. Jeśli nie mają takiego potwierdzenia to mogą mieć kłopoty podczas kontroli , bo  wpłata na konto jednostki nie jest równoznaczna z wypłaceniem  danej osobie - ale to juz ich problem ;)
[/quote]
Też mnie to dziwi tym bardziej, że u nas coś takiego by nie przeszło.
U na każdy dobrowolnie podpisywał dwie kartki:
1. Oświadczenie o zrzeczeniu się całości należnego ekwiwalentu na cele statutowe naszej OSP;
2. Do UG to upoważnienie dla naczelnika (może być inny druh) o pobieraniu ekwiwalentu.
Przyjęte jest że naczelnik idzie do kasy, bierze całą sumę i wpłaca na konto bankowe, oczywiście wszystko na podstawie raportów z akcji, po sprawdzeniu i zatwierdzeniu przez komendanta gminnego. A jeśli ktoś nie podpisał upoważnienia to sam musi się pofatygować po kasę i nas nie interesuje co z nią zrobi.

Offline noris69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
    • http://www.ospstaniszcze.republika.pl/
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2009, 21:24:45 »
Do hose
Czy mógłbyś wysłać mi na adres ospstaniszczew@wp.pl wzór wniosku o zrzeczenie się ekwiwalentu na cele statutowe osp

13.   Jeśli chcesz przekazać wiadomość tylko określonej liczbie osób, korzystaj z "Prywatnej Wiadomości".
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2009, 21:26:37 wysłana przez Ajax »

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 02, 2009, 14:18:46 »
W mojej jednostce jest tak (jestem skarbnikiem), że kilka lat temu podjęto uchwałę iż każdy przekazuje 20% ekwiwalentu dla jednostki (ok. 2000 zł rocznie): po dostarczeniu przez naczelnika jednostki do UG dokumentów nt ilości wyjazdów z wyakzem imiennym druhów - dostajemy gotówkę oraz listę wystawioną przez UG - następnie  podczas wypłacania każdy kwituje odbiór należnej kwoty na liście z UG oraz na dodatkowej liście, gdzie naliczam mu potrącenia (20%, składka) i jest tam wpisana kwota po potrąceniach. Jak dotychczas nikt nie protestuje a w ten sposó wilk syty i owca cała :kwit:

Offline OSP Goszczanów

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 02, 2009, 23:00:10 »
Z tego co się orientuję to ekwiwalentu nie można się zrzec, ( mogę się mylić ). Najlepszym rozwiązaniem jest pobranie ekwiwalentu i wpłacenie go na rzecz swojej jednostki. Najbardziej racjonalna procedura bez żadnych haczyków na nikogo.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 03, 2009, 16:56:18 »
Janosik Twój nick pasuje jak ulał do tego co robicie w OSP. Masz rację - na razie nikt tego nie kwestionuje, ale to co robicie jest niezgodne z prawem. Zarząd nie ma prawa do tego typu działań. Zmniejszanie kwoty na podstawie uchwały zarządu na razie nie powoduje żadnych konsekwencji. Ale przyjdzie taki dzień że pewien druh powiedzmy Iksiński za to że zostanie pominięty w podziale medali obrazi się na straż i zarząda pełnej kwoty oraz zwrotu tych 20% i odsetek. Wtedy będziecie zobowiązani do wypłaty np przez sąd gdyż nikt poza samym zainteresowanym nie ma prawa do dysponowania tą kwotą.

Jeśli chodzi o zrzeczenie - to można tego dokonać i to akurat jest na 100% potwierdzone. OSP Goszczanów ma po części rację że najlepszym rozwiązaniem jest wpłacanie ekwiwalentu na konto OSP. Jednak uważam że jak ktoś chce zachować pieniądze dla siebie to dla mnie również jest to o.k. (nawet pod względem moralnym). Wszyscy doradzają wpłatę do jednostki - wtedy zawsze się zastanawiam dlaczego radni miasta, gminy nie wpłacają swoich diet spowrotem na konto urzędu czy na jakieś organizacje społeczne. W ich przypadku jest OK bo to nadludzie, ochotnik który zazwyczaj zasuwa na łopacie, widłach itp przy akcji ma oddawać świadczenie bo jemu nie wypada?

p.s. osobiście nie korzystam z ekwiwalentu za udział w akcjach rat-gaś oraz ćwiczeniach. U mnie wypłata następuje po złożeniu pisemnego wniosku przez zainteresowanego więc po prostu nie wypełniam i jest w porządku. Czemu nie biorę? Należę do tych osób które pożarnictwo poznało za czasów jak jeszcze nie płacili i stoję na stanowisku że skoro zapisałem się do tej organizacji po to żeby pomagać innym to pieniędzy niechcę. Inną sprawą są szkolenia. Za te oficjalne postanowiłem kasować (chamsko brzmi ale musi), gdyż uważam że gmina powinna wiedzieć ile kosztuje wyszkolenie strażaka - ratownika! Poza tym poświęcam swój czas na udział w beznadziejnie organizowanych szkoleniach w jednostce PSP i mam nadzieję że kiedyś burmistrz miasta skoro płaci pośrednio "za te usługi" to może zacznie wymagać żeby te kursy były na jakimś poziomie. Prawda jest taka że dali nam ten ekwiwalent a nikt się o niego nie prosił.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 03, 2009, 22:12:43 »
Jakco niektórzy druhowie pisali u nas na podstawie uchwały walnego zebaniia
członkowieczynni zrzekają się pobrania ekwiwalentu do kieszeni - i przekazu,ją ją na rzecz OSP .
Oczywiście idzie lista i orginał  kserkopia dokumentów jest przechowywywana w dokumentach jednostki

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 04, 2009, 19:19:12 »
Daro zgadzam się z Tobą w 100%, bo również należę do tych ochotników, którzy tej kasy nie chcą, szczególnie że jeśli nawet zwieję z roboty do akcji, to pracodawca i tak mi zapłaci, oraz nie wyciąga żadnych konsekwencji, a wczasie wolnym też pomykam często do remizy (nie tylko na alarm i szkolenia) ale dlatego że chcę. Popatrz na no jednak i tak: np. u nas w kasie pieniędzy nie zbywa, dlaczego więc nie przekazać pieniędzy z ekwiwalentu do naszej kasy żeby mieć na drobne remonty, prąd, węgiel, a choćby i na jakąś imprezę, bo i ta należy się strażakom za poświęcony czas. My właśnie tak do tego podchodzimy i dlatego drzemy z gminnej kasy to, co ustawodawca przewidział.
Swoją drogą nasi wspaniali parlamentarzyści uchwalili że gmina/miasto ma płacić, ale już kasy na cel nie przekazali. Niech się martwią. My "uszczęśliwiliśmy" strażaków.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 05, 2009, 14:46:22 »
Hose dla naszej jednostki nie ma znaczenia czy ktoś pobierze ekwiwalent i wpłaci go na konto czy wogóle  z niego zrezygnuje. Urząd wypłaca nam z zabezpieczonej na ten cel kasy na cele p.poż i na koniec roku z tego co zostaje kupujemy sprzęt dla OSP. Ja nie muszę nigdzie chodzić, w urzędach mają czas na picie kawy :)! Ale w sumie każde rozwiązanie jest dobre - ważne tylko żeby nie zacząć jeździć do zdarzeń tylko dla pieniędzy - bo takich już mam w jednostce że jak wyjeżdzamy to kalkulują ile pójdzie zarobić za daną akcję. Tylko czekać aż zacznie się naciąganie godzin przy zdarzeniach itp praktyki
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 05, 2009, 18:10:32 »
Czyli jesteście w dobrej kondycji finansowej. I bardzo dobrze, bo tak powinno być. Nam sprzęt i wszystko co jest związane z "bojówką" finansuje Urząd Gminy. Jednak sami musimy mieć na resztę, czyli utrzymanie obiektu itp. Dlatego u nas ta kasa jest potrzebna (a w tym roku i tak cały ekwiwalent poszedł na zakup auta), a strażacy kasy nie liczą, bo jej nawet na oczy nie widzą.
Wiem też że w innych gminach jest tak że każdy ma sobie pieniądze pobrać. Naczelnik z komendantem zrobią zestawienia, poślą do UG a strażak stwierdzi że po 20 zl szkoda się fatygować i właśnie Urzędy Gminy mają wtedy problemy.
Niestety tak to już jest z uszczęśliwianiem na siłę. A mogło być po staremu, jak komuś w robocie nie zapłacili, poszedł z zaświadczeniem do gminy i wypłacali mu kasę.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 07, 2009, 11:29:17 »
Janosik Twój nick pasuje jak ulał do tego co robicie w OSP. Masz rację - na razie nikt tego nie kwestionuje, ale to co robicie jest niezgodne z prawem. Zarząd nie ma prawa do tego typu działań.
Do Daro:
Przypominam, że na liście z UG podpisujemy, że otrzymaliśmy całą kwotę - a ten dokument jest zaksięgowany i tym samym nikt nie może na zarzucić nic złego.
Po dtugie tak jak mówisz - może sie kiedyś znaleźć czarna owca i zechce narobić do tego gniazda, ale bądżmy optymistami...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 07, 2009, 16:21:30 »
no ale samo to że podpisujecie całą listę jest już dla mnie wielkim nieporozumieniem! Ustawa stanowi wyraźnie że wypłaca się ekwiwalent członkom OSP a nie jednostce, jej przedstawicielom itp.. To już jest naginanie prawa. A ja w życiu wolę być realistą i z góry zabezpieczam własny spokój jak również robię wszystko aby nie narażać jednostki na straty choćby w oczach innych ludzi. Dlatego w mojej OSP jest to nie do pomyślenia. Zaufanie obywateli buduje sie latami m.in. właśnie poprzez przestrzeganie prawa i zasad. A zapewne pamiętasz z reklamy "w życiu łatwo stracić punkty ...", a wiesz jak ciężko sie je zbiera


p.s. wogóle zastanawiam się jak zareaguje na tego typu praktyki RIO podczas kontroli w urzędzie
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 08, 2009, 08:33:07 »
Chyba się nie zrozumieliśmy: Lista z UG jest z imiennym wykazem osób i kwotą za dany okres - każdy z wymienionych podpisuje!!!
A co do RIO, to powiem ci, że nasza gmina boryka się z dużymi problemami finansowymi i kontrole tej placówki są na porządku dziennym. Póki co uwag do rozliczania ochotników nie było (bynajmniej nic o tym nie wiem).
Myślę, że cele i standardy mamy bardzo zbliżone tylko różnie je realizujemy. A co do twojego podejścia Daro - to tylko pogratulować i życzyć sobie,by takich osób było wśród nas więcej

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 08, 2009, 10:43:29 »
U nas od nowego roku p. skarbnik UG wymyśliła, że ekwiwalent będzie wypłacać strażakom na ich prywatne konta bankowe.
Kto takowego nie posiada będzie musiał pofatygować się osobiście do kasy UG.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: wypłaty ekwiwalentu
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 08, 2009, 11:47:29 »
Nie wiem jak to było u was w latach poprzednich ale  u nas
Jakco niektórzy druhowie pisali u nas na podstawie uchwały walnego zebaniia
członkowieczynni zrzekają się pobrania ekwiwalentu do kieszeni - i przekazu,ją ją na rzecz OSP .
Oczywiście idzie lista i orginał  kserkopia dokumentów jest przechowywywana w dokumentach jednostki
A nadto to skarbnik nie może sobie zmieniać na jakie konta będzie wypłacał .Musicie się dogadać , myśleć to se można  :fiuu: