Autor Wątek: Czy wystawiacie mandaty?  (Przeczytany 4809 razy)

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Czy wystawiacie mandaty?
« dnia: Listopad 03, 2009, 15:19:58 »
Jak często, w jakich okolicznościach i wjakiej wysokosci wystawiacie mandaty karne? Jak oceniacie funkcjonalnpość rozporzadzenia Prezesa Rady Ministrów (załącznik dot. wysokosci grzywien z art. 82 k.w.???)

Offline kaczorpsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2009, 23:59:36 »
Witam.
Mam pytanko czy jesteście zmuszani przez przełożonych do wystawiania mandatów za nie przestrzeganie ppoż przez poszkodowanych.
Dla mnie to jest chore ale co mam zrobić jak kom. na każdej tygodniowej odprawie "wytyka" każdego dowodzącego akcją że nie wystawił mandatu i informuje go że poniesie za to konsekwencje.
Już do tego doszło że każdy kto tylko ma min. technika pożarnictwa dostał upoważnienie do wystawiania mandatów.
Każdy d-ca zmiany ma swój bloczek mandatowy.
Pracuje w PSP już 14 lat i każdemu poszkodowanemu pomagałem a teraz mam go karać?

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 11, 2009, 08:37:46 »
Ja na razie jeszcze nie wystawiałem. Ściągnij kilka razy na miejsce zdarzenia jak będzie większa akcja d-cę JRG lub komendanta - zobacz, czy wystawi mandat......
Jak dla mnie paranoja - wystawia się mandaty na 20 - 50 zł - pisze się te bloczki (na szczęście są samokopiujące) i jeszcze trzeba je pilnować. A jaja są jak się pozwany odwoła później od płacenia (np uprzątnie zastawioną drogę ewakuacyjną i twardo będzie obstawał że czegoś takiego tam nie było.... - chodzenie po sądach gwarantowane....)
Wystawianie ma sens przy dużych akcjach lub gdzie wina jest ewidentna, udokumentowana, sprawca wkurzający, pijany, itp.
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2009, 08:38:14 »
Komendant powinien zacząć się leczyć ...
Żeby karać należy być pewnym wykroczenia i osoby sprawcy, wszelkie niejasności interpretuje się na korzyść obwinionego.  :kwit:
W meldunku masz chyba przypuszczalną przyczynę > przypuszczenie nie jest postawą do karania.  :stop:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2009, 21:39:14 »
   Miałem nadzieje,że "przepisowcy" :kwit: którzy chcą wrzucić PSP do jednego wora z policją, strażą miejską, CBA itp. to daleka przyszłość ale widzę, że już pierwszych upierdliwców dopuszcza się do władzy :dobani:.
  Mam nadzieję, że ten KUMENDANT sam wywróci się na egzekwowaniu prawa i trafi na bardzo upierdliwego prokuratora :gdevil:.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 903
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 11, 2009, 22:18:19 »
Wystawianie ma sens przy dużych akcjach lub gdzie wina jest ewidentna, udokumentowana, sprawca wkurzający, pijany, itp.

Tylko, że przy dużych akcjach jest patrol policji lub straży miejskiej, przy dużych zdarzeniach śledztwo prowadzi policja często pod nadzorem prokuratora. Natomiast w przypadku mniejszych zdarzeń tylko jak masz 100% pewności, że przysłowiowy Kowalski zawinił. Za wkurzającą naturę nie możesz wystawić mandatu, tak samo i pijanemu się nie wystawia mandatu, bo musi on ten mandat przyjąć a osoba pod wpływem promili nie jest w pełni władz umysłowych - chociaż wszyscy pijani twierdzą inaczej  :mellow:
Si vis pacem, para bellum

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2009, 02:50:07 »
Cytuj
Tylko, że przy dużych akcjach jest patrol policji lub straży miejskiej, przy dużych zdarzeniach śledztwo prowadzi policja często pod nadzorem prokuratora. Natomiast w przypadku mniejszych zdarzeń tylko jak masz 100% pewności, że przysłowiowy Kowalski zawinił. Za wkurzającą naturę nie możesz wystawić mandatu, tak samo i pijanemu się nie wystawia mandatu, bo musi on ten mandat przyjąć a osoba pod wpływem promili nie jest w pełni władz umysłowych - chociaż wszyscy pijani twierdzą inaczej  :mellow:
nie chodzi mi o wkurzającą naturę bo na to nie masz żadnego wpływu, tylko o wk....ych ludzi, którzy twierdzą że coś było inaczej a dowody są jasne jak słońce. A będąca policja i straż miejska na miejscu to jest jeden z wielu powodów dla których straż nie powinna wystawiać mandatów. A co do alkoholu to .... (tu jest duże pole manewru dla każdej ze stron, trzeba tylko wiedzieć jak temat ugryźć).
EGO = 1 / wiedza

Offline drab

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2009, 09:47:15 »
Proponuję, aby ktoś kto wymaga wystawiania mandatów po akcji zapoznał się z przepisami. O ile mi wiadomo uprawnienia do wydawania mandatów są ważne z upoważnieniem do kontroli. W chwili obecnej upoważnienia do kontroli są wystawiane na każdą kontrolę indywidualnie. Wg mnie połączenie tych zasad wyklucza możliwość wystawiania mandatu poza czynnościami kontrolnymi. Pytanie na podstawie jakiego upoważnienia dcy zmian mają bloczki? 

Offline firemanjg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 12, 2009, 11:18:21 »
Z tego co wiem, straż może karać mandatami wyłącznie z art 82 par. 1 Kodeksu Wykroczeń tj. Art. 82. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności....

ant

  • Gość
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 12, 2009, 13:48:27 »
A jakie rozp masz na myśli, bo nie znalazłem takiego, w którym taryfikator dot. 82 ???

Offline kaczorpsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 12, 2009, 15:04:19 »
Może ktoś napisze jak to wygląda prawnie. Kto może i z jakim upoważnieniem wystawić mandat? Bo nie mam zamiaru łamać prawa.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 12, 2009, 15:27:58 »
Ustawa o PSP

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU19910880400

Cytuj
Rozdział 4
Czynności kontrolno-rozpoznawcze
4. Prawo do przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych mają strażacy
upoważnieni przez właściwego komendanta Państwowej Straży Pożarnej.
5. Czynności kontrolno-rozpoznawcze mogą być przeprowadzane przez inne osoby
upoważnione przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
6. Strażacy, o których mowa w ust. 4, w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów
przeciwpożarowych mają prawo do nakładania grzywny w drodze mandatu
karnego.

Cytuj
17. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia:
1) sposób planowania i warunki przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych;
2) sposób sporządzania i zakres protokołów z czynności kontrolno-rozpoznawczych;
3) warunki, jakie powinni spełniać strażacy i inne osoby, które mogą być upoważnione
do przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych;
4) zakres właściwości komendantów Państwowej Straży Pożarnej odnośnie
upoważniania strażaków do przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych;
5) sposób gromadzenia i przekazywania wyników czynności kontrolno-rozpoznawczych
oraz wzory zestawień tych wyników.
Rozporządzenie powinno umożliwiać właściwą realizację czynności kontrolno-rozpoznawczych
oraz ich dokumentację.

Rozporządzenie w sprawie czynności kontrolno-rozpoznawczych przeprowadzanych przez Państwową Straż Pożarną:

Cytuj
§ 11. 1. Do przeprowadzania czynności można upoważnić:
  1)   strażaka Państwowej Straży Pożarnej, który ma co najmniej sześciomiesięczny okres służby stałej, niezbędną wiedzę do przeprowadzania czynności oraz:
      a)  wyższe wykształcenie lub
      b)  stopień aspirancki bez wyższego wykształcenia;
  2)   inną osobę z wyższym wykształceniem, posiadającą wiedzę przydatną do przeprowadzenia czynności na terenie kontrolowanego obiektu.
2. Strażak Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, oraz osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być upoważnieni do przeprowadzania czynności wyłącznie pod kierownictwem strażaka Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a.

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1934.htm

Offline kaczorpsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 13, 2009, 16:38:55 »
Czyli mandant można wystawić tylko w trakcie czynności kontrolno-rozpoznawczych? A aby wykonać czynności kontrolno - rozpoznawcze musi komendat wydać taką decyzję i powiadomić o tym odpowiednio wcześniej osobę kontrolowaną.

Offline sernik4

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Czy wystawiacie mandaty?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 26, 2010, 11:03:09 »
Moim wymijającym rozwiązaniem jest wzywanie policji do tego rodzaju zdarzeń, a w meldunku ze zdarzenia wpisuje że postępowanie mandatowe prowadzi policja. Bo jaki jest sens jeśli osoba winna zaistniałemu zdarzeniu będzie karana z tego samego artykułu dwa razy. przez PSP i Policje