Autor Wątek: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....  (Przeczytany 8535 razy)

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« dnia: Październik 30, 2009, 20:01:09 »
W połowie tego miesiąca dowiedziałem sie ciekawej rzeczy z TV i www a mianowicie że KG policji podała do wiadomości że osoba która posiada mandat nie może być policjantem w myśl przepisów osoba nie karana dotyczy niby także mandatów (czyli wykroczeń).
Dziwna sprawa gdyż taki sam zapis znajduje sie w ustawie o przyjęciach do PSP .
Polska dziwny kraj i nie zdziwił bym sie gdyby ustawodawcy rozszerzyli to na inne resorty w tym i straż . :gwiazdki:
Co wy o tym myślicie??? Dla mnie paranoja wydaje mi sie że było zbyt dużo kandydatów do policji i trzeba bylo ich odsiać....
 

Offline michol89

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2009, 20:07:54 »
Kolega świetnie zaliczył egzaminy do policji to powiedzieli mu ze niestety ale ma niezapłacony mandat i dowiedzenia...
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2009, 20:13:06 wysłana przez michol89 »
Zwykli ludzie, niezwykła robota!:)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2009, 20:28:29 »
Cytuj
Kandydaci do służby w policji powinni być kryształowo czyści. Oprócz co najmniej wykształcenia średniego, obywatelstwa polskiego i odpowiednich predyspozycji psychicznych i fizycznych, muszą cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz nie być karani.

Okazuje się, że zgodnie z opinią prawną Komendy Głównej Policji, owa niekaralność dotyczy nie tylko braku przeszłości kryminalnej, ale również braku wykroczeń na koncie. Oznacza to tyle, że po otrzymaniu mandatu za przekroczenie prędkości lub nieprawidłowe parkowanie nie można wstąpić w szeregi policji przez najbliższe dwa lata.


http://www.nszzpwlkp.pl/policja,720,chcesz_wstapic_do_policji_-_nie_mozesz_byc_ukarany_mandatem_karnym..htm


Ciekawe z forum:
Cytuj
mówiłem wam,że na jesień policja bedzie robic zmasowane akcje przeszukiwania i sprawdzania komputerów KANDYDATÓW DO POLICJI w celu znalezienia nielegalnego oprogramowania badz piratów(za duzo kandydató i cos z nimi trzeba zrobic), a usuniecie poprzedniego forum jest poczatkiem ich akcji..!! Dlaczego?? Bo zamiesciłem tam taka informacje i usuneli je zeby przyszli kandydaci nie mogli sie przygotowac na przybycie policji!! Apeluje zrobcietak jak mówie!

Cytuj
Mnie uwalili ponieważ straż wiejska wychwyciła mój niecny czyn jakim był wjazd pod zakaz:) sproboje sie odwołać.

Cytuj
witam. kwp z olsztyna pod naciskiem kgp poszlo w slady calej polski,dzis dotarł do mnie liscik w ktorym uprzejmie informuja ze przerywaja mi postepowanie z powodu mandatu z 2008r za przekorczenie predkosci( jesli dobrze pamietam o 21km\h)

Cytuj
Witam wszystkich,no i zostałem kolejnym zdyskwalifikowanym za mandat,wczoraj przyszło mi pismo z KWP Rzeszów,

http://samorzad.infor.pl/forum/13005,cd-forum-usunietego-dot-naboru-do-POLICJI.html

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2009, 20:35:34 »
A czy otrzymanie mandatu (prędkość) będąc już w służbie (konkretnie - kandydacka) dyskwalifikuje z niej? ;?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2009, 20:51:51 »
Ta sprawa dotyczy policji:

Z forum:

Cytuj
Do po kandydackiej.K...a ile razy to wałkowane było.Ponieważ k...a ten przepis dotyczy KANDYDATÓW a nie PRACOWNIKÓW POLICJI widzisz różnicę?!!!To pracodawca wyznacza jakiego chce pracownika inną kwestią jest to że nie zmienia się reguł gry w trakcie jej trwania oraz rozróżnianie "wagi" mandatów

Ustawa o PSP:

Cytuj
niekarany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe

Cytuj
Co to jest przestępstwo?
Zgodnie z prawem za przestępstwo uznaje się: czyn człowieka (zarówno działanie jak i zaniechanie), który jest:
– zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie popełnienia czynu;
– bezprawny, czyli wyczerpujący przesłanki określone w przepisach karnych;
– zawiniony, to znaczy, że sprawca działał umyślnie, a więc z zamiarem jego popełnienia, inaczej mówiąc, chciał go popełnić (zamiar bezpośredni) lub dopuszczał możliwość jego popełnienia (zamiar ewentualny) bądź też nieumyślnie, to znaczy kiedy popełnił czyn na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że popełnienie czynu przewidywał lub mógł przewidzieć;
– społecznie szkodliwy w stopniu większym niż znikomy.

Przestępstwa dzielą się na zbrodnie i występki.

Zbrodnią jest czyn zagrożony karą co najmniej 3 lat pozbawienia wolności. Występkiem jest natomiast czyn zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc, karą ograniczenia wolności lub karą grzywny powyżej 30 stawek dziennych, to jest kwotą którą ustala sąd, biorąc pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

Cytuj
Zgodnie z art. 53 § 2 i § 3 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 83, poz. 930, z późn. zm.) przestępstwem skarbowym jest czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2009, 22:52:49 »
OMG przecież mandat to prawie to samo co gwałt czy morderstwo... tylko kandydaci łamią przepisy.... czy w innych krajach Europy jest podobnie?

PS: kandydaci powinni jeszcze dostać rozgrzeszenie od księdza aby formalności było dość, oczywiście kandydat musi przynieść odpowiedni dokument z parafii... do tego wskazane jest aby należał do koła gospodyń wiejskich, nie pił, nie palił i żył w celibacie (czytaj prawiczek)... no bo co to za kandydat, który ma 2 fakultety, zna 4 języki, ma doskonałe przygotowanie skoro dostał mandat za sikanie pod drzewem (akurat miał przeziębiony pęcherz i mógł przecież narobić w gacie)... do łopaty takiego !

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2009, 09:10:11 »
Policja jest jak mafia i wpuszczaja tylko swoich ludzi do niej badz tych ludzi ktorzy maja zaplecze finansowe i niech nikt nie mowi ze tak nie jest.. A co do reszty to paranoja, paranoja taka sama jak kraj zwany Polska, Polska z ktorej poł swiata sie smieje hahaa, wstyd za wlasny narod i rzad
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2009, 11:26:09 wysłana przez Vendetta »

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 31, 2009, 10:25:49 »
Policja to jest MAFIA i wpuszczaja tylko swoich ludzi do niej badz tych ludzi ktorzy maja zaplecze finansowe i niech nikt nie mowi ze tak nie jest, bo TAK JEST ! A co do reszty to paranoja, paranoja taka sama jak kraj zwany Polska, Polska z ktorej poł swiata sie smieje hahaa, wstyd za wlasny narod i rzad

No kolego troche przesadziłeś co do Polski, co do rządu to jeszcze bym się zgodził, ale przykro mi, że sie za mnie wstydzisz bo przecież jestem malutką cząstką tego narodu . Obejrzałem ostatnio film o gen Fieldorfie i może powiedz jego żonie , że sie za niego wstydzisz bo przecież też był częścią tego narodu.
Niesprawiedliwie Nas oceniasz i tyle. Historia naszego narodu nie pozwala na takie oceny. Ostatecznie masz jeszcze wyjście awaryjne bo na świecie jest napewno wiele "normalnych" narodów.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2009, 11:09:02 »
Policja to jest MAFIA i wpuszczaja tylko swoich ludzi do niej badz tych ludzi ktorzy maja zaplecze finansowe i niech nikt nie mowi ze tak nie jest, bo TAK JEST ! A co do reszty to paranoja, paranoja taka sama jak kraj zwany Polska, Polska z ktorej poł swiata sie smieje hahaa, wstyd za wlasny narod i rzad

No kolego troche przesadziłeś co do Polski, co do rządu to jeszcze bym się zgodził, ale przykro mi, że sie za mnie wstydzisz bo przecież jestem malutką cząstką tego narodu . Obejrzałem ostatnio film o gen Fieldorfie i może powiedz jego żonie , że sie za niego wstydzisz bo przecież też był częścią tego narodu.
Niesprawiedliwie Nas oceniasz i tyle. Historia naszego narodu nie pozwala na takie oceny. Ostatecznie masz jeszcze wyjście awaryjne bo na świecie jest napewno wiele "normalnych" narodów.

Troszke zle sformułowalem, moze.. Sa w tym narodzie ludzie ktorych powinno sie wynosić na ołtarze na prawde ale to jest jakas garsteczka, a nie? [Dobrze wiemy o jakich ludziach tutaj mowa, nie potrzeba nazwisk] Bieda w Polsce doprowadza do tego, ze czlowiek dla czlowieka wilkiem, kazdy kazdego patrzy oszukać by zarobić na tym, bo no z czegoś trzeba zyć, nie jest tak? Hooligaństwo, przemoc, wariackie zachowania, to nie wizytowka Polski czasem? z Tuska USA smieje sie officjalnie, widzialem pewien wywiad.. Nie smieja sie z nas inne narody? - no jak nie, a chocby Anglicy? "Jezdzimy" do nich pracować za marne grosze ktore dla nas sa kokosami, a oni sie ciesza bo maja tania siłe robocza, po czym wywalaja jak smieci do kosza, a my jedziemy nie majac szacunku dla siebie do ktorego doprowadziła bieda.. Pracuj w Polsce za 1,200 zł [do odziagniecia] miej rodzine, zone, dzieci, daj im suche bulki ... A dla młodych ludzi totalny brak perspektyw, nawet tych z wyzszym wyksztalceniem, bo wszystko juz tutaj u nas w slicznej polsce "prywatne", nawet juz PKP odchodzi w zapomnienie.. powod do dumy z wlasnego kraju? Nie rozumiem Ciebie.. sorry za offtopic
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2009, 11:24:14 wysłana przez Vendetta »

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 02, 2009, 17:03:56 »
Tak to właśnie jest w PL 2-3 lata temu było full wolnych etatów w Policji i trzeba było je szybko obsadzić a chętnych było brak zwiększono wiek kandydatów do 35 nie trzeba było już donosić zaświadczenia o nie karalności (sprawdzali sami) nawet komisje MSWiA przechodzili "kaleczni" a gdy już zapełniono miejsca to trzeba wyjść z twarzą i robić pod górkę....I tak samo pewnie było by w straży dlatego zdziwienie tym większe że Panowie z KG PSP też nie wprowadzają przepisów ze za picie piwka to już kryminalista i strażakiem nie budzied...... :wall:

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 03, 2009, 07:17:33 »
Policja to jest MAFIA i wpuszczaja tylko swoich ludzi do niej badz tych ludzi ktorzy maja zaplecze finansowe i niech nikt nie mowi ze tak nie jest, bo TAK JEST ! A co do reszty to paranoja, paranoja taka sama jak kraj zwany Polska, Polska z ktorej poł swiata sie smieje hahaa, wstyd za wlasny narod i rzad

No kolego troche przesadziłeś co do Polski, co do rządu to jeszcze bym się zgodził, ale przykro mi, że sie za mnie wstydzisz bo przecież jestem malutką cząstką tego narodu . Obejrzałem ostatnio film o gen Fieldorfie i może powiedz jego żonie , że sie za niego wstydzisz bo przecież też był częścią tego narodu.
Niesprawiedliwie Nas oceniasz i tyle. Historia naszego narodu nie pozwala na takie oceny. Ostatecznie masz jeszcze wyjście awaryjne bo na świecie jest napewno wiele "normalnych" narodów.

No nie wiem... ja aż taki dumny z Polaków nie jestem.... ponoć niedaleko pada jabłko od jabłoni a przecież parlament, to nasz wybór.... echhh szkoda gadać...

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 03, 2009, 21:37:13 »
Jak dobrze że jeszcze nie mam żadnego mandatu ale to chyba raczej jakaś ściema jest !! Każdemu może zdarzyć się wpadka.


Dop. moderatora: Post nic nie wnosi do dyskusji - zostanie usunięty. /Sylwek

Cytat: Regulamin
[...]
14.   Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów.[...] 
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2009, 10:56:14 wysłana przez Sylwek »

Offline mixie

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 23, 2009, 12:12:39 »
Tak Panowie, ten bezsensowny przepis istnieje, aczkolwiek po 2010roku ma zostac zmieniony, nalezy sledzic wiadomosci i miec nadzieje ze pojdzie ku lepszemu -_-
zdr!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 08, 2010, 13:38:46 »
Cytuj
Interpelacja
(nr 13753)
do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie możliwości dopuszczenia do służby w Policji osób karanych za wykroczenie w trybie mandatowym.
Szanowny Panie Ministrze!
W ostatnim czasie do mojego biura zgłosiło się kilka młodych osób z problemem, który brzmi jak absurd. Ustawa o Policji mówi, że policjantem może być obywatel polski niekarany w tym rozumieniu, iż chodzi o przestępstwo z kodeksu cywilnoprawnego lub karnoskarbowego.
Wykroczenia w trybie mandatowym nie liczą się. Natomiast w ostatnim czasie, tzn. od października, pojawiła się nowa interpretacja prawna, która zakazuje wstępu do Policji osobom posiadającym choćby nieznaczny mandat, taki jak np.: mandat za źle zaparkowany samochód bądź niewielkie przekroczenie prędkości. W dodatku dopiero po dwóch latach od otrzymanego mandatu można ubiegać się ponownie. Realia są natomiast takie, iż mandaty gonią policyjne
statystyki, które uniemożliwiają wstąpienie do Policji osobom, które są naprawdę głęboko zdeterminowane, aby podjąć tę trudną służbę. Doprowadza to do absurdu, ponieważ mandat można dostać w dzisiejszych czasach za wszystko, wobec czego ubiegać o pracę w Policji się już nie można, ale jak już ktoś pracuje, to i owszem. Ta sytuacja to nic innego, jak przykład wzmożonej represji wobec obywateli.
W związku z powyższym problemem proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy wprowadzone kryterium jako jeden z elementów nie doprowadza do niedorzeczności, bowiem niejednokrotnie osoby o nieposzlakowanej opinii z wyższym wykształceniem mają drzwi zamknięte?
2. Czy w związku z powyższym nie było lepszym rozwiązaniem wprowadzenie innych wymagań co do kandydatów?
3. Dlaczego w jednych województwach posiadanie mandatu ma znaczenie w postępowaniu kwalifikacyjnym, w innych zaś nie?
Z poważaniem
Poseł Mieczysław Marcin Łuczak
Wieluń, dnia 23 grudnia 2009 r.

Odpowiedź:

Cytuj
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 6 stycznia 2010 r.
(sygn. SPS-023-13753/10) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana
Mieczysława Łuczaka z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie możliwości dopuszczenia do służby w Policji osób karanych za wykroczenie w trybie mandatowym, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Na wstępie poinformować należy, że opracowany w Ministerstwie Spraw
Wewnętrznych i Administracji projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw przewiduje zmianę art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 43, poz. 277, z późn. zm.), która doprecyzowuje wymagania stawiane kandydatom do służby w Policji w zakresie niekaralności za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe. Zmiana powyższa ma na celu wyeliminowanie przypadków przerywania postępowania w sytuacji, gdy kandydat do służby w Policji jest karany za wykroczenia lub wykroczenia skarbowe.
Praktyka potwierdza, iż niejednokrotnie postępowanie kwalifikacyjne do służby w Policji jest przerywane, gdyż kandydat do służby w Policji został ukarany za popełnione wykroczenie. Zgodnie bowiem z aktualnym brzmieniem art. 25 ust. 1 ustawy o Policji jednym z warunków, jakie musi spełniać kandydat do służby w
Policji, jest niekaralność, którą należy rozumieć jako niekaralność zarówno za przestępstwo, jak i wykroczenie. Doprecyzowanie wymogu niekaralności stanowić będzie z jednej strony łagodniejszą formę weryfikacji kandydatów do służby w Policji, z drugiej strony ograniczy do niezbędnego minimum przypadki przerywania postępowania kwalifikacyjnego.
Podkreślenia wymaga, iż wprowadzenie przedmiotowej zmiany nie ograniczy możliwości wykluczenia z postępowania osób niepożądanych w służbie w Policji, natomiast ograniczy rygorystyczne uwarunkowania w tym zakresie. Przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego ma bowiem możliwość przerwania postępowania z innych przyczyn, w tym między innymi na podstawie informacji potwierdzających, iż osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby w Policji wielokrotnie naruszała obowiązujące normy prawne.
Jednocześnie dodać należy, że akty prawne regulujące funkcjonowanie innych służb mundurowych nie zawierają ograniczeń w przyjęciu do służby w odniesieniu do osób karanych za wykroczenia. Jako przykład można wskazać ustawę z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr 104, poz. 708, z późn. zm.) oraz ustawę z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm.), gdzie zamiast określenia „niekarany” użyto sformułowania „który nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe”.
Z poważaniem
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2010, 11:03:25 wysłana przez grzela »

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 11, 2010, 17:14:36 »
co do ostatniego posta .....
Poseł Mieczysław Marcin Łuczak na prezydenta premiera i komendanta głównego Policji  ^_^ a tak serio jeżeli to jego list to pełen szacun dla niego jednak wszyscy (p)osłowie to nie banda nierobów i darmozjadów... :fiuu: 

Offline piotr159

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 02, 2010, 16:39:53 »
Czyli tak jeśli mam mandat nie uregulowany, czyli nie zapłacony jestem w danym momencie karany i do służby mundurowej nie mogę przystąpić. A jak jest z tym jak np. miałem mandat i oczywiście go zapłaciłem po upływie 3 miesięcy... Też doszły mnie słuchy, ze trzeba nie być karanym przez rok czasu, zero wykroczeń, zero mandatów jakich kolwiek dopiero można się starać o przystąpienie do słuzby. czy to jest prawdą?

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 02, 2010, 18:01:52 »
Witam, trochę nie bardzo rozumiem tego wszystkiego, załóżmy dostałem mandat w styczniu 2010r. za przekroczenie prędkości + pkt, zapłaciłem mandacik w terminie do 7 dni roboczych, i nie mogę ubiegać się do służby ani do SA?

Offline piotr159

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 02, 2010, 21:10:29 »
na stronie SAPSP w zasadach i kryteriach rekrutacji jest nawet wyraźnie napisany punkt
"* nie karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe"

I jak go teraz rozumieć? Na jakich zasadach on działa, czy, ze przez ostatni rok się nie było karalnym czy też składając dokumentacje by w tym czasie nie mieć żadnych przestępstwa skarbowych na swoim koncie.

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 05, 2010, 10:49:25 »
Panowie czy czytaliście ten wątek.Pisałem o przyjęciach do służby w Policji a tu ktoś zaraz zacznie pisać i siać plotki że jak dostanie mandat to nie może startować do SA....

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 05, 2010, 17:43:37 »
jak dostało się mandat np: za prędkość to jest to wykroczenie a  nie przestępstwo i nie jest się wtedy karanym. Ale jeśli złapią cię za jazdę po pijanemu (chyba powyżej 0.5 promila) to wtedy to już jest przestępstwo a nie wykroczenie i jest dana osoba wtedy karana

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 06, 2010, 00:07:58 »
jak dostało się mandat np: za prędkość to jest to wykroczenie a  nie przestępstwo i nie jest się wtedy karanym. Ale jeśli złapią cię za jazdę po pijanemu (chyba powyżej 0.5 promila) to wtedy to już jest przestępstwo a nie wykroczenie i jest dana osoba wtedy karana

Tak, tak właśnie jest. Zwracam uwagę jeszcze na małe słówko "osoba skazana za przestępstwo umyślne".

Offline Sheriff

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 30, 2010, 17:48:52 »
Witam.
Czy mandat 50zł za jazdę rowerem po chodniku bez ścieżki rowerowej dyskwalifikuje z kandydatury do SAPSP?
Próbowałem odszukać tę informację na stronie SA w dziale rekrutacyjnym, ale gdzieś mi ta wzmianka o "niekaralności" umknęła, choć zdaje mi się, że kiedyś ją widziałem.
Na stronie SG znalazłem podpunkt "nie byli karani sądownie", więc rozumiem, że ów mandat nie toruje mi drogi do SG... Choć dotyczy to rekrutacji 2009/2010, więc przepisy mogły się zmienić.


A wystarczyłoby skorzystać z opcji SZUKAJ......
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2010, 17:59:58 wysłana przez robn »

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 912
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 30, 2010, 17:58:28 »
Jeżeli przyjąłeś mandat (inaczej karę grzywny w postępowaniu mandatowym) od funkcjonariusza bezpośrednio po popełnieniu wymienionego przez Ciebie wykroczenia i go zapłaciłeś to znaczy, że nie byłeś karany sądownie.
Niemniej jednak ów zapis o karalności dotyczy przestępstwa popełnionego umyślnie, przestępstwa karno-skarbowego lub przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego ("z urzędu").
Si vis pacem, para bellum

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 30, 2010, 18:13:40 »
Panowie nie ma o czym debatować. mandaty to są tylko wykroczenia i nie mają nic wspólnego z karalnością sądową. To policja sobie tylko wymyśliła od niedawna, że jak dostaniesz mandat to przez jakis czas nie możesz ubiegać się o przyjęcie do służby- co jest w grucie rzeczy paranoją. całe szczęście, że jeszcze w straży ktoś nie wpadl na tak idiotyczny pomysł z mandatami.
Sheriff nawet jak byłeś karany sądownie to pewne wyroki po jakimś czasie ulegają kasacji i nie zostaje po nich śladu w papoierach. takim przykładem jest jazda po pijaku-odsyłam cię do tego tematu:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,14678.0.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2010, 18:18:43 wysłana przez aspiryna »

Offline Sheriff

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Dostałeś mandat nie bedziesz strażakiem .....
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 30, 2010, 22:19:56 »
O, dziękuję. Wiem, że jak ostatnio byłem na komisji wojskowej, to goście debatowali, że dostali mandat, ale będą ściemniać, że są niekarani, więc już sam zwątpiłem, jak to w końcu jest.