Autor Wątek: Zawody Sportowo-pożarnicze  (Przeczytany 133790 razy)

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #250 dnia: Maj 06, 2010, 11:36:49 »
Witam!

Mam pytanie czy łączniki ssawnej przy skręcaniu mogą dotykać ziemi? W jednym regulaminie piszą że tak a w drugim że nie natomiast z ABC z 2006r nic na ten temat nie ma więc wolę zapytać specjalistów ;)

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #251 dnia: Maj 06, 2010, 13:09:17 »
w regulaminie czyta się o łączniu linii ssawnej przez przodownika i pomocnika . Na ziemi z praktyki wiem że żle sie skręca ziemia wpycha się w łączniki w i można sie wnerwić i jest ząg. :fiuu:
a tak dla przypomnienia  Linia ssawna od zbiornika do motopompy budowana jest przez rote II w nastepujacy
sposób: przodownik roty z pomocnikiem w dowolny sposób przenosza odcinki wey
ssawnych i układaja je na ziemi jeden za drugim w kierunku stanowiska wodnego.
Mechanik zabiera z podestu smok ssawny, dwa klucze do łaczników i ustawia
sie w miejscu, gdzie smok ssawny łaczony jest z pierwszym odcinkiem wea ssawnego
(liczac od zbiornika wodnego). Nastepnie przodownik roty ustawia sie za pierwszym
odcinkiem wea ssawnego i przejmuje od mechanika smok ssawny Pomocnik okracza
pierwszy odcinek wea i stojac twarza w kierunku stanowiska wodnego unosi go na taka
wysokosc, aby obaj z przodownikiem mogli go swobodnie łaczyc. Przodownik
z pomocnikiem łacza smok ssawny z pierwszym odcinkiem wea ssawnego kluczami
otrzymanymi od mechanika. Łaczenie linii ssawnej oceniane jest jako błedne,
gdy zawodnicy łacza bez kluczy lub nie nakładaja ich na łaczniki (Nieregulaminowe
sprawianie wey ssawnych). Po wykonaniu tego zadania, kłada wa ssawny na ziemi
z podłaczonym smokiem. Błedem jest połaczenie smoka ssawnego z weem ssawnym
na jeden kieł i zanurzenie go w wodzie (”Nieregulaminowe sprawianie wey ssawnych”).
Przodownik roty w dowolny sposób przechodzi do przodu, stajac w rozkroku nad weem
połaczonym ze smokiem ssawnym naprzeciw pomocnika. Pomocnik dowolnie przechodzi
do miejsca nastepnego łaczenia, stajac w rozkroku nad drugim odcinkiem wea ssawnego.
Przodownik z pomocnikiem łacza wee ssawne z wykorzystaniem kluczy w sposób opisany
wczesniej. Nałoenie kluczy na łaczniki przed łaczeniem wey ssawnych nie jest błedem.
Nastepnie przodownik okraczajac ostatni odcinek wea ssawnego łaczy go przy uyciu
klucza z nasada ssawna motopompy. Pomocnik ustawia sie za przodownikiem w rozkroku
nad łaczonym weem, teraz zwrócony twarza do motopompy, unoszac oburacz wa
na odpowiednia wysokosc. Błedem jest, gdy pomocnik roty podczas łaczenia linii ssawnej
z motopompa bedzie zwrócony w strone zbiornika wodnego, nie bedzie pomagał
przodownikowi w unoszeniu wea ssawnego lub opusci swoje stanowisko przed
podłaczeniem łacznika przez przodownika roty (”Nieregulaminowe sprawianie wey
ssawnych”). Jako ”Niewłasciwa praca zawodników” oceniana jest sytuacja, w której
pomocnik zamiast przodownika roty podłaczy linie ssawna do nasady ssawnej motopompy.
Po połaczeniu linii ssawnej z motopompa rota podnosi linie ssawna i zanurza ja w wodzie
w dowolny sposób. Błedem jest, gdy linie ssawna zanurzał tylko jeden zawodnik
(”Nieregulaminowe sprawianie wey ssawnych”). Ponowne podłaczenie linii ssawnej
do motopompy przez mechanika jest błedem i oceniane jest jako ”Niewłasciwa praca
zawodników”.
Mechanik po przekazaniu smoka ssawnego i kluczy przystepuje do obsługi motopompy
(w grupie C motopompe obsługuje meczyzna).

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #252 dnia: Maj 06, 2010, 13:30:04 »
Cytuj
Pomocnik okracza pierwszy odcinek węża i stojąc twarzą w kierunku stanowiska wodnego unosi go na taką
wysokość, aby obaj z przodownikiem mogli go swobodnie łączyć.
Cytuj
Przodownik z pomocnikiem łączą węże ssawne z wykorzystaniem kluczy w sposób opisany wcześniej.

Na tej podstawie u nas na powiatowych stwierdzili, że nie mogą dotykać ziemi. Niestety, jak zwykle jest tu pole do różnych interpretacji zamiast jednoznacznego zapisu - mogą/nie mogą.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #253 dnia: Maj 06, 2010, 13:42:47 »
też były zągi u nas W 2006r przed zawodami same składanie ssawnych było pokazane jako regulaminowe 
W czasie zawodów nikt nie zgłaszał protestów że coś  tam coś tam . Przodownik robił swoje pomocnik swoje i mechanik swoje .
My składamy w - lufcie  :rofl:

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #254 dnia: Maj 06, 2010, 14:58:47 »
Zgadzam sie z tym co napisał tiger. Łączenie na ziemi jest niedozwolone. Tak wiem wiem nektórzy będą krzyczeć że na gminnych , czy powiatowych robiono na ziemi. Jesli sedzia gł tak ustalił na odpraie to ok, ale na szczeblu wojewódzkim czy na MP za łączenie na ziemi są punkty. W wielu powiatach, sedziowie juz od poziomu gminnego przestrzegają tej zasady.
P.S a tak pozatym temat ten juz był wałkowany tyle razy, od tego jest opcja wyszukiwania na forum:)
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #255 dnia: Maj 06, 2010, 15:00:14 »
Witam.
Od kilku lat jestem sędzią.

Na tej podstawie którą przytoczył @Tiger - mamy oceniać łączenie na ziemi jako błąd.
Zgadzam się z tym, że nie ma w regulaminie jasnej wytycznej ale nas też uczą inni sędziowie i takiej interpretacji musimy się trzymać.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #256 dnia: Maj 06, 2010, 15:08:55 »
Piotrze_W jako sędzia wiesz dobrze że różni ludzie różnie mogą interpretować. jednak nie powinienes pisac że nie ma jednoznacznych wytycznych, okej rozumiem że w regulaminie nie ma punktu mówiącego jednoznacznie " Łączenie weży ssawnych na ziemi jest błedem" czy cos w tym stylu, jednakże jest wyraźnie napisane " Unosi". Skoro unosi to jest wyraźny sygnał dla czytającego regulamin, że łącznik nie może znajdowac sie na ziemi. No chyba że bedziemy interpretować to w sposob taki jaki często, niestety, interpretują zawodnicyna zawodach, czyli "co nie jest zabronione to jest dozwolone" :) Takim rozumowaniem, to moglibyśmy stworzyć wolna amerykankę, która niestety ciągle uprawia wiele jednostek w kraju. Pozdrawiam kolege:)
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #257 dnia: Maj 06, 2010, 15:59:58 »
Dzięki bardzo ;)

Właśnie takich odpowiedzi oczekiwałem.

Pozdrowienia  :straz:

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #258 dnia: Maj 06, 2010, 16:30:26 »
Piotrze_W jako sędzia wiesz dobrze że różni ludzie różnie mogą interpretować. jednak nie powinienes pisac że nie ma jednoznacznych wytycznych, okej rozumiem że w regulaminie nie ma punktu mówiącego jednoznacznie " Łączenie weży ssawnych na ziemi jest błedem" czy cos w tym stylu, jednakże jest wyraźnie napisane " Unosi". Skoro unosi to jest wyraźny sygnał dla czytającego regulamin, że łącznik nie może znajdowac sie na ziemi. No chyba że bedziemy interpretować to w sposob taki jaki często, niestety, interpretują zawodnicyna zawodach, czyli "co nie jest zabronione to jest dozwolone" :) Takim rozumowaniem, to moglibyśmy stworzyć wolna amerykankę, która niestety ciągle uprawia wiele jednostek w kraju. Pozdrawiam kolege:)

Masz rację. Dokładnie o to mi chodziło.
Na zawodach szczebla gminnego każdy by chciał żeby wszystko było napisane czarno na białym.
Ale moje zdanie jest takie, że akurat kwestia łączenia węży ssawnych powinna być ciut dokładniej sprecyzowana. Nie dlatego że ja mam problem z interpretacją tylko dlatego, żeby poszczególne drużyny OSP ich nie miały. Co szkodzi dopisać jedno zdanie.

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #259 dnia: Maj 16, 2010, 21:44:02 »
Witam, czy w zawodach OSP wg. regulaminu z 2006(bodajże) po złączeniu linii ssawnej, rota druga przeskoczyła linię główną? W regulaminie nie jest tak dokładnie to opisane, jedni mówią że można, inni że nie, ile jest za to pkt. karnych i jaka podstawa?

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #260 dnia: Maj 16, 2010, 23:21:07 »
A pokaż mi miejsce w którym jest napisane że nie można? Dziwi mnie troche to pytanie, bo sie jeszcze nie spotkałem z taką interpretacją regulaminu:) Możesz sobie biec którędy Ci się żywnie podoba, i nie ma za to ptk. karnych:)
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #261 dnia: Maj 17, 2010, 01:25:45 »
Witam, chciał bym zapytać Was co myślicie o sytuacji gdy w zawodach powiatowych jednym z sędziów jest strażak PSP będący jednocześnie członkiem czynnym jednej z OSP biorącej udział w zawodach.

Pozdrawiam,
"By inni mogli żyć.."

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #262 dnia: Maj 17, 2010, 09:16:14 »
Witam, chciał bym zapytać Was co myślicie o sytuacji gdy w zawodach powiatowych jednym z sędziów jest strażak PSP będący jednocześnie członkiem czynnym jednej z OSP biorącej udział w zawodach.

Pozdrawiam,
Według mnie wystarczy odrobina chęci żeby wszystko odbywało się sprawiedliwie. Po wylosowaniu numerków startowych sędzia główny powinien przydzielić tego sędziego na tor, na którym nie będzie startowała jego macierzysta jednostka. Oczywiście sędzia, przed zawodami powinien zgłosić fakt przynależenia do danej jednostki sędziemu głównemu.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #263 dnia: Maj 17, 2010, 11:18:57 »
Oczywiście sędzia, przed zawodami powinien zgłosić fakt przynależenia do danej jednostki sędziemu głównemu.
W co ty wierzysz ! 
On tym bardziej  będzie siedział cicho aby móc dokopać konkurencji.  A reszta jego kumpli mu w tym pomoże.  To jest często spotykany proceder szczególnie tam gdzie sędzia  jest z rozkazu, a nie z zamiłowania.  Do tego obrażony bo musiał zawalić sobotę i czeka kiedy tylko się to skończy.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #264 dnia: Maj 17, 2010, 13:44:40 »
Witam, chciał bym zapytać Was co myślicie o sytuacji gdy w zawodach powiatowych jednym z sędziów jest strażak PSP będący jednocześnie członkiem czynnym jednej z OSP biorącej udział w zawodach.

Pozdrawiam,

Dlatego na zawody powiatowe bierzemy komisję sędziowską z sąsiedniego powiatu nie koniecznie z PSP.

Na zawodach gminnych strażacy z KP, którzy są zarazem członkami OSP drużyn startujących w zawodach nie są członkami komisji sędziowskiej. 

 
Witam, czy w zawodach OSP wg. regulaminu z 2006(bodajże) po złączeniu linii ssawnej, rota druga przeskoczyła linię główną? W regulaminie nie jest tak dokładnie to opisane, jedni mówią że można, inni że nie, ile jest za to pkt. karnych i jaka podstawa?

W starym regulaminie był taki zapis, że nie można było przeskakiwać linii głównej i II rota musiał biec po jej prawej stronie.
W nowym regulaminie usunięto ten  zapis.
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2010, 13:48:05 wysłana przez grzela »

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #265 dnia: Maj 17, 2010, 15:15:19 »
A jeśli ten strażak sędziował również dla swojej OSP i wszystkie liczące sie drużyny dostały u niego punkty karne z wyjatkiem jego OSP ?
"By inni mogli żyć.."

Offline scofieldowski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Nec teneras semper tutum captare puellas ; )
    • Oficjalna strona wsi Majdan Ruszowski.
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #266 dnia: Maj 28, 2010, 17:58:18 »
A jeśli ten strażak sędziował również dla swojej OSP i wszystkie liczące sie drużyny dostały u niego punkty karne z wyjatkiem jego OSP ?

jak dla mnie kazdy strazak powinien byc sprawiedliwy, a tym bardziej jesli chodzi o zawody bo nie zajete miejsca i zbobyte puchary/medale/nagrody sa tutaj akurat najwazniejsze :)

ale wnioskujac z Twojej wypowiedzi to te zawody juz sie odbyly, wiec juz raczej nie ma co plakac nad rozlanym mlekiem i nastepnym razem jesli cos takiego wystapi to albo zglosic wczesniej ten fakt albo wziac kamerke i nakrecic odcinki ktore sedziowal, aby miec jakies podstawy :)

Offline Adrian K

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Cel: SGSP w 2011r.
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #267 dnia: Czerwiec 17, 2010, 15:24:40 »
Nie wiecie na kiedy zostały przełożone zawody wojewódzkie (woj. lubelskie)?? Pierwotnie miały się odbyc 13 ale zostały przełożone ze względu na powódź.

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #268 dnia: Czerwiec 17, 2010, 17:11:43 »
Na pomorzu 3 lipca gdyby ktoś chciał wiedziec i ja tam będe z drużyną :P

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #269 dnia: Czerwiec 17, 2010, 20:08:40 »
Nie wiecie na kiedy zostały przełożone zawody wojewódzkie (woj. lubelskie)?? Pierwotnie miały się odbyc 13 ale zostały przełożone ze względu na powódź.
Jak narazie sama KW jeszcze nie wie kiedy się odbędą zawody. Nie martw sie, jak tylko zostanie ustalony nowy termin, każda jednostka będzie poinformowana odpowiednio wcześniej.
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #270 dnia: Czerwiec 28, 2010, 11:35:21 »
Tak zapytanie
Na zawodach gminnych
Jednostka X wystawiła II sekcje członków czynnych  16 ludków .
W momencie losowania Sędzia główny skierował pytanie czy może jednostka wystawić 2 drużyny - dowódcy pozostałych nie wyrazili zgody .Następnie  zakomunikował iż tylko I sekcja będzie brana pod uwagę - czyli mierzony czas itd.
A druga sekcja nie będzie brana pod uwagę czyli nie będą mierzone czasy itd.
Czy sędzia główny nie przesadził - trochę .
Skoro było wcześniej zgłoszone do ZG że dana jednostka zamierza wystawić II sekcje członków czynnych to przed rozpoczęciem jakieś pytania ze strony sędzięgo .
W regulmianie ... ż
l2.3. Sposób kwalifikowania zespołów do zawodów.
2.3.1. W zawodach gminnych do startu dopuszcza sie wszystkie drużyny działajace na
tym terenie.
Jak dla mnie niezrozumiała i trochę  :gwiazdki:nie tak .
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2010, 13:52:50 wysłana przez romiwe »

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #271 dnia: Czerwiec 28, 2010, 13:14:58 »
na prawdę nie mam pojęcia jakie mogą być racjonalne przesłanki za wykluczeniem drugiej sekcji w ostatniej chwili. u mnie dwie jednostki (w tym moja) zawsze wystawiają na zawodach dwie sekcje i nikt nie robi problemów.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #272 dnia: Czerwiec 29, 2010, 11:43:32 »
na prawdę nie mam pojęcia jakie mogą być racjonalne przesłanki za wykluczeniem drugiej sekcji w ostatniej chwili. u mnie dwie jednostki (w tym moja) zawsze wystawiają na zawodach dwie sekcje i nikt nie robi problemów.
Przesłanki za tym, aby nie klasyfikować drugiej drużyny to mogą być chociażby nagrody. Z tego powodu w mojej gminie jeśli OSP chce wystawić dwie drużyny, z góry deklaruje, która z nich ma być  klasyfikowana. Kiedyś tego nie było i jedna z jednostek otrzymała prawie wszystkie liczące się nagrody a zamysłem ZOG jest jednak doposażenie możliwie jak największej liczby OSP.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #273 dnia: Czerwiec 29, 2010, 12:30:31 »

 zamysł był taki  wystawić 2 sekcje ponieważ chcieli ludkowie  sprawdzić na zawodach - a nie na swoim terenie przed "własną publicznością" .
i co tu mówić po prostu tylu  ludków było i to zamierzali pokazać że można .

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #274 dnia: Czerwiec 29, 2010, 12:47:18 »
na prawdę nie mam pojęcia jakie mogą być racjonalne przesłanki za wykluczeniem drugiej sekcji w ostatniej chwili. u mnie dwie jednostki (w tym moja) zawsze wystawiają na zawodach dwie sekcje i nikt nie robi problemów.
Przesłanki za tym, aby nie klasyfikować drugiej drużyny to mogą być chociażby nagrody. Z tego powodu w mojej gminie jeśli OSP chce wystawić dwie drużyny, z góry deklaruje, która z nich ma być  klasyfikowana. Kiedyś tego nie było i jedna z jednostek otrzymała prawie wszystkie liczące się nagrody a zamysłem ZOG jest jednak doposażenie możliwie jak największej liczby OSP.
no ale przecież drużyny do zawodów zgłasza się dużo wcześniej, więc czemu wtedy nikt nie był przeciwny?
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."