Autor Wątek: Jelcz 420  (Przeczytany 8329 razy)

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Jelcz 420
« dnia: Październik 08, 2009, 17:32:38 »
Witam, mam pytanko odnośnie samochodu Jelcz 420. Co wiecie o tych samochodach. Narazie widziałem w internecie tylko 1 egzemplarz na stronie http://www.osplobzenica.pl/osp/galeria/jelcz%20420/album/index.html i bardzo mnie zaciekawiła budowa i nietypowość tego samochodu.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 08, 2009, 17:49:55 »
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2009, 20:57:35 »
W naszej OSP właśnie posiadamy ten wóz - GCBA Jelcz 42 10/32 Hydromil. Fakt, jest to nietypowy wóz, otrzymaliśmy go od " Milicji " i przerobiliśmy(kolor, itd.) na pożarniczy. Wóz jest opancerzony tzn. szyby zostawiliśmy pancerne, i na wszystkich światłach, kierunkowskazach, itp. są kraty. Samochód waży około 15 ton, z wodą 25 ton (dane przybliżone). Zaletą jest bardzo dobre działko gaśnicze oraz wbudowane wiele skrytek na armaturę, itp. Świetnie spisuje się przy pożarach (jesteśmy wzywani do każdego większego pożaru w powiecie, a nawet poza nim, gdyż ilość wody i sprzęt pozwalają nam na oddzielne prowadzenie akcji gaśniczej)... W kabinie luzem mieści się około 10 osób(kierowca z dowódca na fotelachz przodu , z tyłu znajdują się 2 ławki po 2 osoby i 1 ławka na 4 osoby). Na " pusto " wyciska nawet do 100 - 120 km/h natomiast z pełnym obciążeniem 60 - 80 km/h. Jeżeli chcesz jakieś fotki lub dokładne informację to pisz na priv. :straz:
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline Fa7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2009, 07:52:47 »
w moim OSP też był ale został karosowany  i zostało tylko podwozie orginalne.u nas miał zdjęte działka i tak jak kolega wyżej wzywany na cały powiat z powodu 10ton wody. Podczas karosacji jak zdejmowali przednią szybę ważyła około 300kg. i tylne drzwi podobno też strasznie ciężkie.Ale z Tymi skrytkami to u nas wyglądało tak: Prawa strona tuż za kabina miejsce na motopompę dalej w okolicach tylnego jedna mała skrytka analogicznie po drugiej str. taka sama i z tyłu prawie na całą szerokość duży przedział na sprzęt. pozdrawiam!

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 09, 2009, 11:24:08 »
Duży zbiornik, dobra pompa, swoboda w kabinie, dużo miejsca na sprzęt, kurde prawie idealny samochód pożarniczy  :rofl:
A tak bardziej na poważnie to nie widziałem go osobiście, ale skoro piszecie, że ze względu na swoje walory taktyczne jest często dysponowany to musi być dobry ;]
Ale "urodą" to on nie grzeszy...  ^_^
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 09, 2009, 13:01:47 »
... a i demonstracja jakaś trafi się, to stary jelcz pokaże jeszcze pazur... :wacko:

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 09, 2009, 16:25:23 »
Nawiązując do wypowiedzi Kobry, to masz rację, bo samochód jest prawie idealny... posiada działko na dachu oraz 2 mniejsze działeczka pod przednim zderzakiem, którymi steruje się z wnętrza kabiny, jeśli chodzi o urodę to się nie zgodzę, ponieważ jest to chyba najładniejszy samochód w powiecie i jeden z ładniejszych w województwie... Dlaczego? - Ponieważ jest to " Rarytas " , np. To jakby postawić zabytkowego Chevroleta Impale obok nowej Audi - Audi chodź nowsze i z lepszym wyposażaniem nie dorównuje klasie Impali ( to jest po prostu wóz " legendarny "). Samochód ma swoja " duszę " i niepowtarzalny charakter... Przód jest trochę kanciasty, a od boku i z tyłu wygląda jak normalny GCBA. Posiada z tyłu dużą skrytkę na motopompę i po bokach po 3-4 skrytki na węże, itp., a także nasadę do przyłączenia W52 lub W75.
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline Fa7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 09, 2009, 17:59:25 »
O gustach się nie rozmawia jeden powie ze paskuda inny ze dziwak a mi tam się podobał:) Choć raz była taka sytuacja jak wracaliśmy z akcji i staliśmy  na światłach to dziecko się rozpłakało jak zobaczyło naszego Jelcza a mama w śmiech zabawna scenka ^_^ ps. u nas nie było żadnego działka wszystko zdemontowali...

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 10, 2009, 14:42:49 »
Taki Jelcz znalazł tez zastosowanie w sporcie. Zawsze mam okazję widzieć podczas meczu zużlowego w Lesznie. Oto fotka podczas pracy. Bardzo dobrze się sprawdza do mycia band i nawadniania nawierzchni.
http://www.scigacz.pl/zdjecia/gallery/sport/zuzel/Grand_Prix_Europy_Leszno/polewaczka.jpg.html
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 10, 2009, 17:38:00 »
Czy brzydki czy śliczny najważniejsze że sprawdza się w akcji. Nawet jak by był jak wielkie pudło i sprawdzało się w boju to warto mieć takie auto. Mnie się osobiście podoba ponieważ ma wielki zbiornik no i dużo ludzi do niego wchodzi i jest wygoda.

Offline wicher

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 10, 2009, 19:43:26 »
A tak z czystej ciekawości. Jakie on ma właściwości trakcyjne tzn. Czy poradził by sobie w może nie w górach ale w trochę cięższym terenie gdy np trzeba by było wyjechać gdzieś pod górke czy na jakiejś słabo utwardzonej drodze? Macie takie to wiecie. Auto to raczej było przystosowane do nawierzchni asfaltowej (taka specyfika polewaczki używana w miastach).

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 10, 2009, 20:01:11 »
I ile pali. skoro jeździ po całym powiecie to jest to chyba ważny parametr.
Co ze sprzętem typu aparaty ODO (dla całej 10-osobowej załogi)?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 10, 2009, 20:25:50 »
I ile pali. skoro jeździ po całym powiecie to jest to chyba ważny parametr.
Co ze sprzętem typu aparaty ODO (dla całej 10-osobowej załogi)?

Ile pali ? Tam jest typowy silnik wysokoprężny 178 kW - spalanie na poziomie 30-35 litrów w trasie. Ale faktycznie, jak większość wyjazdów ma poza gminę... to czy gminie się podoba taki smok... usługowy ?

AODO dla 10 strażaków ? Przecież ten wóz to wóz do współdziałania, żeby nie powiedzieć do wożenia wody - dziesięć aparatów to byłaby gruuba przesada. Jak już, widziałbym raczej zapasowe butle. A te można przymocować dosłownie wszędzie.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 10, 2009, 20:43:52 »
Ten jelonek ma napęd na ile osi ??

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 11, 2009, 09:47:11 »
AODO dla 10 strażaków ? Przecież ten wóz to wóz do współdziałania, żeby nie powiedzieć do wożenia wody - dziesięć aparatów to byłaby gruuba przesada. Jak już, widziałbym raczej zapasowe butle. A te można przymocować dosłownie wszędzie.

Zapytałem, ponieważ ktoś wcześniej napisał, że samochód może prowadzić samodzielne działania. Otóż nie może.
To po prostu nie duża cysterna z rozbudowaną kabiną. Taki minibus z dużym zbiornikiem na wodę ;)

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Fa7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 11, 2009, 11:17:48 »
ze strony gminy nie słyszałem żeby ktoś narzekał, w końcu dali kasę na karosacje wiec chyba nie sprawia im to problemu...
 a jak z napędem to nie wiem bo nigdy nie pytałem ale jak cos to zapytam przy najbliższej okazji. Nasza wersja Jelcza bez żadnego działka to tylko wodę dowodzi no chyba ze jest pierwszy na miejscu to jego zasilają...
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2009, 13:21:13 wysłana przez Fa7 »

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 11, 2009, 12:16:51 »
Wydaje mi się, że on ma napęd tylko na jedną oś. Oczywiście tył. Ale nie jestem przekonany na 100% ponieważ miałem z takim wozem kontakt już jakiś czas temu i nie wiem czy dobrze zapamiętałem...

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 11, 2009, 15:22:14 »
Mamy ten samochód na stanie ale nie wiem na 100% jaki napęd, bo kierowcą, ani mechanikiem nie jestem... Ale jak się zapytałem komendanta to powiedział, że na tylną i mi też się tak wydaje, jak się mylę to mnie poprawcie ^^
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 11, 2009, 17:00:41 »
Też mi się tak wydaje, oglądając wpisy o prędkościach no to autko musi mieć napęd przynajmniej na tył.

Offline Fa7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 11, 2009, 19:38:30 »
pewnie tak... a takie pytanie jak u was mówią na tego jelcza??
 u nas były dwa popularne zwroty Zomowiec i Dżaps ^_^ pozdrawiam!

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 11, 2009, 22:15:33 »
U nas jest: Bestia ( ze względu na wielkość i masę)
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 07, 2009, 17:37:37 »
http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=T1414574

Hydromil pojawił się na allegro  -_-
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 07, 2009, 19:41:29 »
Stan widać nie aż taki zły. A do czego służą te drzwi po boku?? :huh:
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 07, 2009, 20:07:44 »
Stan widać nie aż taki zły. A do czego służą te drzwi po boku?? :huh:
za drzwiami z boku (z obu stron) znajduje się motopompa.

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Jelcz 420
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 07, 2009, 20:16:46 »
to chyba 2 motopompy :D bo na jedną to za dużo miejsca