Autor Wątek: Starania o wóz.  (Przeczytany 3576 razy)

Pom232

  • Gość
Starania o wóz.
« dnia: Wrzesień 30, 2009, 20:27:49 »
Witam, jesteśmy ponad 80-letnią OSP wyposażoną w jeden samochód GLM-8 Żuk. Straż nabrała nowych członków, ale Żukiem dużo nie ździałamy, potrzebny, nie mówię tu o samochodzie nowym ale przynajmniej używany Jelcz albo Star, poprostu coś ze zbiornikiem. Do kogo trzeba czynić kroki żeby taki wóz otrzymać oprócz wójta? Proszę o bezpośrednie linki, ponieważ mam utrudniony dostęp do internetu i nie zabardzo mam czas tego szukać :straz: Pozdrawiam  :straz: Liczę na pomoc druhowie -_-

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2009, 09:33:21 »
kolego Pom232 podaj jakieś namiary na siebie napewno się odezwie by coś wam doradzic, a może i nawet pomóc.
Pozdrawiam  :straz:

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 01, 2009, 10:02:49 »
Pom232 niewiele można wywnioskować z twojej wypowiedzi ale  jeśli nie wójt nie chce pomóc to może zwróć się do komendanta PSP któremu podlegacie może on coś będzie wycofywał z podziału lub wie gdzie takie auto może być wycofywane niekoniecznie w waszym powiecie. Z tego co słyszałem jest możliwość łyknięcia auta z innego powiatu jeśli np. tam nikt go nie chce. Innym choć trudniejszym sposobem jest szukanie sponsorów, jeśli macie w pobliżu jakieś firmy proponuję zapukać do nich i popytać, wszystko zależy od waszej sytacji i tego jakie auto was zadowoli. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

pom232

  • Gość
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2009, 18:17:32 »
kolego Pom232 podaj jakieś namiary na siebie napewno się odezwie by coś wam doradzic, a może i nawet pomóc.
Pozdrawiam  :straz:

Odezwij się jak możesz na gg 5659330...

Dzięki koledzy, bardzo mi wpadł do gustu pomysł z uderzeniem do komendanta PSP naszego, chociaż pojęcie "niechciany nigdzie wóz" jest w naszej okolicy niespotykanym :)


Moderator: Jeśli chcesz być pełnoprawnym uczestnikiem forum i brać udział w dyskusjach zarejestruj się - to nic nie kosztuje. Będziesz miał także możliwość wysyłania wiadomości do innych uczestników forum, Twoje wiadomości będą się pojawiały natychmiast po ich napisaniu bez konieczności zatwierdzania przez moderatora. Pisanie w dyskusji wiadomości tylko do jednego użytkownika jest sprzeczne z regulaminem forum. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2009, 18:29:24 wysłana przez Sylwek »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 06, 2009, 08:45:40 »
Dobrze jest też złapać namiary na jednostki wojskowe. Można od nich za darmo wyrwać auto w dobrym stanie. My w ten sposób dostaliśmy GCBA 6/32.
http://www.ospsieradz.republika.pl/page4121962144875f116b4da2.html
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 13, 2009, 22:15:19 »
Witam my tez jesteśmy jednostka z jednym samochodem GBA DAF 40-letni ale jeszcze jest w pełni sprany jeździmy nim na zdarzenia, od dwóch lat staramy się o wejście do KSRG i dostaliśmy pismo że musimy mieć dwa samochody .Więc w tym roku czynimy wszelkie starania o drugi samochód wysyłamy wnioski o dofinansowanie i myśle że uzbieramy na lekkiego  Forda marti mnie tylko ta ilość wody w tych Fordach (200litrów) niewiem czy to wystarczy do ratownictwa drogowego np w wypadku pali się jeden samochód to wydaje mi się że min. wody potrzebnej do ugaszenia i zmycia to ok 1000 l . Czy ma już ktoś Forda nowego jak on się sprawdza ? Pozdrawiam życze powodzena .

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 13, 2009, 22:26:49 »
a czy czasem do wejścia do KSRG nie są potrzebne minimum 2 ale GBA??;> nie jestem jednak tego pewien w 100% ;) ale jeśli tak jest to ford odpada bo to jest GLBA, a właściwie z taką ilością wody to nie wiem czy dałoby rade jako GLBA go wcisnąć i by jako SLRT poszedł ;)

Offline Bubu

  • So Others May Live
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 14, 2009, 00:32:19 »
Co do 200 litrów to nie najważniejsza jest ilość środka, a jakość jego podania. Przy pompie wysokociśnieniowej 200-300 litrów powinno wystarczyć. Według rozporządzenia/ustawy o KSRG to wymagane są minimum dwa samochody (średnie/ ciężkie)  z wyjątkiem dla jednostek znajdujących się w strategicznym punkcie komenda (bodajże wojewódzka) może zaopiniować że wystarczy jeden samochód.
So Others May Live

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 14, 2009, 12:16:21 »
Tak wiem że muszą być min dwa średnie ale na tym piśmie od komendanta woj. że musimy mieć dwa i może być lekki ,jeseśmy trochę w dobrym miejscu dla nas że znajdujemy się na końcu powiatu i w naszej gminie jest tylko jedna jednosta już włączona do KSRG .Najważniejsze że piszecie że ta ilość wystarczy do ratownictwa drogowego

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2009, 13:12:26 »
"Generalną zasadą warunkującą przystąpienie do systemu, jest posiadanie przez zainteresowaną jednostkę ochotniczej straży pożarnej sił i środków przewidzianych do użycia w planach działań ratowniczych, a w szczególności:

1) co najmniej dwóch średnich lub ciężkich samochodów pożarniczych,

2)  wyszkolonych ratowników w liczbie zapewniającej pełną obsadę co najmniej dwóch samochodów pożarniczych,

3) skutecznego systemu łączności powiadamiania i alarmowania,

4)  urządzeń łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych,oraz która pozostaje w stałej gotowości do podejmowania działań ratowniczych[2].

 

                Jeżeli jednostka nie spełnia powyższych wymogów, może być włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w przypadku, gdy jej działalność ma zastosowanie w warunkach przewidzianych w planie działań ratowniczych.

Oceny wypełnienia warunków przedstawionych w pkt 1-4, dokonuje właściwy miejscowo komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej."

Włączenie jednostki do systemu następuje na mocy porozumienia zawartego między właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) PSP, podmiotem tworzącym jednostkę oraz tą jednostką.
zrodło: http://oleszyce.org/osp/organizacja_wlaczenie.html

co jeśli w chwili wejścia do Krajowego spełniamy te wymogi (2x średnie) a z czasem np wymieniamy GBA w miejsce którego wchodzi jeden lekki?
za pewne zostajemy w KSRG, więc czemu przy wejściu nie można mieć np jednego lekkiego i G(C)BA ot tak, a jedynie na tej specjalnej podstawie o ktorej mowa wyżej?
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2009, 17:15:28 »
Koledzy a możecie mi podać linki do wniosków do WFOŚIGW, Zarządu Głównego OSP, i innych instytucji do których można sie o to zwrócić, oraz w miarę możliwości dajcie radę jak wypełnić(mam nadzieje że nie tylko mi sie to przyda) oczywiście, mogą być one w innych tematach, ale napiszmy tu bo temat jest ogólnikowy i nie jednej OSP się może przydać. Pozdrawiam -_- :straz:

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 28, 2009, 19:46:27 »
Mogę Ci podać z mojego województwa bo nie wiem skąd jesteś.

WFOSiGW http://www.wfos.lublin.pl/bip/index.php?option=com_content&task=view&id=112&Itemid=65

OW ZOSP RP: http://www.zosprp.lublin.pl/zosprp.php?show=dotacje

RPO WL: http://www.rpo.lubelskie.pl/front/page/get/203/ Kategoria III: Bezpieczeństwo ekologiczne Kategoria
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2009, 19:55:38 wysłana przez Sylwek »

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 28, 2009, 22:22:09 »
Dzięki kolego :straz: Moje województwo to MAZOWIECKIE więc jak by ktoś miał wzory z MAZOWIECKIEGO to bym bardzo prosił :P Jesteśmy jednostką nie będącą w KSRG. A w dzisiejszych warunkach GLM w lesie nic nie ździałamy, jest dużo zagrożeń w naszej okolicy ale nie ma czym dla nas wyjeżdżać, i muszą dużo odległe OSP przyjeżdżać.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 29, 2009, 08:14:43 »
Musicie się zdecydować na jakiś kierunek działania w zależności od środków które możecie zdobyć.

Zakup używanego polskiego może zaczynać się od 20 tysięcy za bardzo wyeksploatowane auto, za 100 - 200 tys można mieć auto sprowadzone, które pojeździ spokojnie kilka lat bez większych awarii, nowy 4x4 w Polsce to ponad 600 tys. 

Na początek chyba w grę wchodzi chyba tylko używany (z Polski albo sprowadzany) lub ewentualnie karosowany np taki: http://www.allegro.pl/item787520106_star_266_pod_zabudowe_1998_rok.html

PS: jak macie kilku zapaleńców to wszystko jest możliwe, my zaczynaliśmy od Stara 29, potem był Star 244, 2 mercedesy w międzyczasie doszedł Lublin a obecnie przymierzamy się do zakupu nowego - kwestia 10 lat pracy.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2009, 08:18:03 wysłana przez Sylwek »

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 29, 2009, 11:21:28 »
Sylwek, absolutnie się z tobą zgadzam. Tutaj nikt nie mówi o nowym wozie 4x4, bo wiadomo, że takiego nie dostaniemy. Chodziło nam bardziej o jakiegoś Jelcza, Tatre, Stara z jakiejś JRG. Jak wiadomo za taki prezent też czasem trzeba zapłacić, i wtedy byśmy się starali o środki. Własnych środków nie posiadamy. Wiesz może ile mniej więcej kosztować karosacja takiego Stara 266 jak podałeś w linku? Mianowicie naszym planem jest dostanie dofinansowanie(WFOŚIGW, Gmina, Zarządu Głównego OSP). Koledzy wy tutaj bardziej jesteście specjaliści w tej dziedzinie i my nie mamy pojęcia jak tu zacząć więc proszę o rady, najlepsze rozwiązanie. Czy jeżeli nie jesteśmy w KSRG, mamy szanse na jakieś dotacje z WFOŚIGW?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Starania o wóz.
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 29, 2009, 11:49:03 »
Poczytaj to: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2873.0.html ceny karosowania są rzędu 100-120 tys w zależności od firmy, jakości i wyposażenia (np GBA - GBM)

Co do pozyskania środków własnych (bo bez tego się nie obejdzie) - potrzebne są przede wszystkim rozmowy z Waszym samorządem (z wyczuciem i na spokojnie acz zdecydowanie). Jako argument podajcie Art 7.1 pkt 14 i 19 Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym. Dz.U. 1990 nr 16 poz. 95 http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU19900160095
Może też sponsorzy - każda kwota się liczy.

Pozyskanie z PSP to dobry pomysł ale trzeba mieć szczęście, żeby znaleźć KP, która się pozbywa takiego auta i dojście, żeby je załatwić. No i raczej nie będzie to auto w dobrym stanie (my trafiliśmy złoma który psuł się przy każdym wyjeździ). Jest jeszcze opcja pozyskania przez jednostkę w KSRG w Waszej gminie nowego auta i przejęcia przez Was ich starego wozu.

WFOSiGW nie robi problemów jednostkom spoza KSRG (przynajmniej u nas), podobnie ZOSP RP ale zawsze trzeba mieć wkład własny... znaczy z samorządu.