Autor Wątek: Komendant Gm. A Osp  (Przeczytany 1758 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Komendant Gm. A Osp
« dnia: Maj 23, 2005, 11:07:29 »
Czego wg was powinien wymagać komendant gminny OSP od jednostek OSP. Piszę pewną pracę i potrzebuję jak najistotniejszych informacji m.in na ten temat.

Wg mnie: przestrzegania przez strażaków BHP, dbałości o sprzęt, działań prewencyjnych, mobilności. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Podejrzewam że wiele ominąłem.

Może inaczej się zapytam. Czym powinien kierować sie komendant dzieląc pieniądze
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2005, 11:13:28 wysłana przez SenseY »

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Komendant Gm. A Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2005, 12:06:36 »
Wogóle z funkcjami w Zarządzie Gminnym to jest dość mętna sprawa.  Jak dobrze pamiętam kilkanaście lat temu Zarząd Główny wydał regulamin z uprawnieniami komendanta gminnego. I do tej pory to chyba jedyny przepis, który o tym mówi choć nie wiem czy aktualny.  U nas komendant odpowiada za dobre stosunki pomiędzy OSP a Komendą Powiatową PSP  oraz gminą,  za udzielanie pomocy strażom w organizacji szkoleń i ćwiczeń,  za udzielanie pomocy w zaopatrzeniu w sprzęt techniczny.  Niestety nasz komendant się z tego nie wywiązuje wogóle i mam nadzieję, że po wyborach to się zmieni.  W niektórych gminach komendant dowodzi akcjami albo przejmuje dowodzenie od naczelników ale to nie w porządku. Komendant jest funkcją w zarządzie gminnym a zarząd gminny nie ma uprawnień do udziału w działaniach ratowniczych i ma charakter typowo administracyjny. Jeśli potrzeba to gdzieś wygrzebię ten regulamin i go przepiszę na forum.  
A czego powinien wymagać. Moim zdaniem powinien się zaangażować w sprawę uregulowania a nastepnie przestrzegania regulaminów JOT. To na poczatek najważniejsze. Ale moim zdaniem powinien bardziej pomagać niż wymagać, bo czy istnieje tu zwierzchność służbowa ? W stosunku do kogo - naczelnika, prezesa zarzadu ? To następny ciekawy temat do dyskusji.   Cześć Krzysiek.

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Komendant Gm. A Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2005, 14:21:14 »
W mojej gminie komendantem jest emerytowany oficer psp i jest ok .
Facet wie czego chce , mam to szczęście że jest prezesem w mojej jednostce i pomaga mi jak może. wszystkie jednostki traktuje równo nawet te które mają jeden wyjazd na rok .Przez okres jego pracy na terenie gminy nastąpiła taka przemiana że głowa boli , przybyło nam sprzętu ,szkoleń itd...

co do dzielenia kasą to najwiecej oczywiście KSRG potem następne jednostki pod względem wyjazdów , choć niema jakiejś przytłaczającej różnicy w budrzetach .

Jeśli mogę to ci pomogę Sensey . TYLKO NAPISZ JAKICH KONKRETNIE MATERIAŁÓW SZUKASZ -SĄSIEDZIE.
POZDRO !!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Komendant Gm. A Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2005, 14:44:49 »
Wg mnie komendant dużo winien mieć do powiedzenia dzieląc pieniądze z budżetu gminy. Tu nie chodzi o to żeby on jednostkami OSP rządził. Ale żeby sprawiedliwie dzielił kasą. Kierował się jakimiś czytelnymi zasadami. Bo bez zasad, to komendant który ocenia jednostki "na oko", nigdy rzetelnie nie wykona tego trudnego obowiązku.

Ogniomistrz1 - druha Władysława K. znam, oprócz funkcji komendanta gminnego pełni jeszcze jedną szczytną funkcję w związku, ale jaką to nie będę pisał. Nie nalezy do ludzi młodych ale za to szanuje młodych i za to go cenię. Pozdrawiam.

Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi.
Piszcie co myślicie.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Komendant Gm. A Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 25, 2005, 14:19:41 »
SenseY - poruszyłeś bardzo ważny temat. Dla jednostek OSP Komendant gminny jest bardzo ważny. To on narzuca kierunek w jakim będą rozwijały się poszczególne jednostki w gminie. (Przykład: mieliśmy komendanta-gospodarza, który nie interesował się zbytnio wyjazdami alarmowymi ale za to kupował duże ilości sprzętu, dbał o remonty strażnic. Po nim nastał komendant który przede wszystkim działa pod kątem wyjazdów alarmowych)

Komendant, wydając pieniądze które gmina przeznaczła na OSP powinien kierować się ilością wyjazdów a nie traktować wszystkie jednostki jednkowo. Powinien stworzyć 2-3 silne jednostki, które będą ciągle doposażane w sprzęt i należycie szkolone. Powinien wraz z Zarądem Gminnym stworzyć plan rozwoju jednostek na najbliższe lata. Powinien dbać o poziom wyszkolenia jednostek i organizować raz na pół roku ćwiczenia zgrywające dla wszystkich jednostek w gminie i PSP, policji pogotowia itp...

To tak na szybko ale jeszcze coś później napiszę.

Pozdrawiam,
Pedros

Offline toma

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Komendant Gm. A Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2005, 23:23:33 »
Mam pytanie odnośnie komendanta gminnego. Jesteśmy gminą jednowioskową więc mamy tylko jedną OSP w gminie. Czy w takim przypadku można równiez powołać urząd komendanta gminnego? Czy sa jakies przepisy, które o tym mówią?
pozdrawiam

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Komendant Gm. A Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 08, 2005, 09:27:18 »
No i mamy problem.  Komendant Gminny jest osobą funkcyjną  Zarządu Oddziału Gminnego.  Wg. statutu Związku OSP  Zarząd Oddziału Gminnego tworzy co najmniej dwóch członków zwyczajnych czyli OSP.  Czyli u Was wogóle nie powinno być zarządu gminnego.  Stowarzyszanie się z sąsiednią gminą też nie ma chyba sensu bo tamtejszy komendant będzie dbał o swoje interesy a nie o wasze.   Jest jeszcze komendant gminny ochrony przeciwpożarowej i osoba taka może być zatrudniona przez wójta bez powiązania z OSP jako pracownik gminy. Tylko w małej gminie - po co ?