Autor Wątek: gaszenie pożarów  (Przeczytany 4464 razy)

Offline biker76

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
gaszenie pożarów
« dnia: Wrzesień 23, 2009, 22:01:29 »
Witam serdecznie
Jestem początkującym instruktorem Obrony Cywilnej i jestem obecnie na etapie tworzenia prezentacji szkoleniowych dla pracowników zakładu pracy, w którym jestem zatrudniony. Mam prośbę:
- czy możecie Państwo podać mi namiary na jakieś strony internetowe lub specjalistyczne publikacje w których są przedstawione sposoby gaszenia wszelkich rodzajów pożarów (głównie chodzi mi o krótkie filmiki instruktażowe).
Pozdrawiam Radek

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: gaszenie pożarów
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 23, 2009, 22:10:50 »
Jako instruktor BHP czy tym bardziej OC powinieneś wiedzieć, że pracownicy gaszą co najwyżej pożary w zarodku - zasadniczo od gaszenia pożarów jest straż pożarna. Pracownikom musi wystarczyć ta instrukcja, która jest na gaśnicy, a potem niech sp... zgodnie z instrukcją PPOŻ, bo będą trupy !

Chcesz założyć zakładową straż pożarną ? Książki znajdziesz googlając "pożarnictwo", "gaszenie pożarów", podręczniki dla OSP i PSP... Najwięcej filmów pożarniczych jest na youtube... ale ODRADZAM stanowczo uczyć się "gaszenia pożarów" przez oglądanie filmików. Kogo chcesz uczyć gaszenia pożarów ? Pracowników ? Bez środków ochrony osobistej (hełmów, ubrań, aparatów powietrznych) ? Naprawdę jesteś behapowcem ? :/

Offline biker76

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: gaszenie pożarów
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2009, 07:13:44 »
Jakim behapowcem człowieku?! Nikogo nie chcę uczyc gaszenia pożarów przez projekcje filmów!
Byłem na szkoleniu i wykładowca prezentował takie filmiki instruktażowe. Przedstawione były sytuacje prób gaszenia pożarów (paliw, drewna, opon itp.) różnymi rodzajami gaśnic i końcowy efekt, czyli udało się zagasić lub nie udało. Filmy te były tylko i wyłącznie poglądowe!

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: gaszenie pożarów
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 24, 2009, 07:27:15 »
biker76 - zapraszam na www.flamis.pl może tam coś znajdziesz interesującego.
Albo tu Gaszenie pożarów.
Cytuj
Charakterystyka podręcznego sprzętu gaśniczego
1. Hydrant wewnętrzny – jest to zawór zainstalowany na specjalnej sieci wodociągowej obudowany szafką i wyposażony w wąż pożarniczy i prądownice. Ma on zastosowanie do lokalizacji pożarów w zarodku wszędzie tam gdzie jako środek gaśniczy stosuje się wodę. Sposób użycia hydrantu jest następujący:
Otworzyć drzwiczki szafy i sprawdzić czy podłączony jest wąż i prądownica,
Rozwinąć wąż w całości unikając zagięć i załamań,
Skierować wodę na miejsce pożaru.
Obsługę hydrantu powinny stanowić dwie osoby, jedna prądownice, a druga zawór hydrantowy, dawkując ilość wody. Wodą nie gasimy urządzeń pod napięciem elektrycznym, oraz w ich obrębie jak również innych substancji, które z wodą tworzą gazy palne.

2. Gaśnica wodno—pianowa, jest to zbiornik cylindryczny, w którym znajduje się wodny roztwór środka pianotwórczego, oraz zbiornik
z gazem napędowym zaopatrzonym w zbijak, wężyk zakończony prądowniczką zamykana. Po dostarczeniu gaśnicy w pobliże pożaru zrywamy plombę zabezpieczającą, wciskamy zbijak i kierujemy strumień piany w ognisko pożaru. Działanie gaśnicy w każdej chwili można przerwać przez zwolnienie dźwigni prądowniczki. Ze względu na swoją budowę gaśnica prawidło pracuje tylko w pozycji pionowej.
Przeznaczone do gaszenia pożarów grupy A B. Napełnione wodnym roztworem środka pianotwórczego AFFF 3-6%, który jest specjalnie dostosowany do gaszenia pożarów materiałów stałych, głównie pochodzenia organicznego np. drewno, papier, tkaniny, tworzywa... (grupa A). Posiada również dużą zdolność gaszenia cieczy palnych i materiałów stałych topiących się, np.: benzyny, oleje, rozpuszczalniki, lakiery...(grupa B). Są zalecane do stosowania w przemyśle petrochemicznym, chemicznym, drzewnym, na stacjach paliw, w magazynach cieczy łatwopalnych, bazach transportowych itp. Zbiorniki gaśnic i agregatów są wykonane z materiałów o najwyższej jakości, z wewnętrznym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Zastosowany roztwór wodny ze środkiem pianotwórczym AFFF zabezpiecza ugaszone rozlewisko przed ponownym samozapaleniem. Każda gaśnica wyposażona jest w łatwy do montażu wieszak. Możliwość wielokrotnego napełniania.

3. Gaśnica proszkowa – jest cylindryczny zbiornik zaopatrzony
w dźwignię uruchamiającą zawór lub zbijak patronuz gazem napędowym. Proszek wyrzucany jest przez dysze lub wężyk zakończony prądowniczką przy pomocy gazu obojętnego ( N lub, CO2). Po dostarczeniu gaśnicy w miejsce pożaru zrywamy plombę i zawleczkę blokującą, uruchamiamy dźwignię lub zbijak i kierujemy strumień proszku w ognisko pożaru. Działanie gaśnicy można w każdej chwili przerwać przez zwolnienie dźwigni uruchamiającej lub dźwigni prądowniczki. Ze względu na swoją budowę syfonową gaśnica prawidłowo pracuje tylko w pozycji pionowej.
Do gaszenia sprzętu komputerowego
Gaśnica GSE-2x jest jedynym urządzeniem przeznaczonym do gaszenia np. monitorów, komputerów, sprzętu RTV, rozdzielni i szaf sterowniczych. Używając GSE- 2x w pomieszczeniach zamkniętych można ugasić źródło ognia nie narażając na zapylenie innych urządzeń. Konstrukcja układu wylotowego z dyszą pozwala na precyzyjne podanie środka gaśniczego C02 na źródło ognia nie niszcząc urządzenia. GSE-2x można gasić urządzenia elektryczne i elektroniczne, które są zasilane napięciem do 1000V z odległości l m.
Przeznaczone do gaszenia pożarów grupy BC i ABC (w zależności od stosowanego proszku). TYP: GP- Iz, GP- 6z, GP- 9z, GP- 12z –wyposażone w nabój z ładunkiem C02 oraz wąż gumowy zakończony zaworem odcinającym lub typ: GP-1x, GP-2x, GP-4x, GP- 6x – z zaworem dozującym szybko otwieralnym wyposażonym w manometr umożliwiający stałą kontrolę sprawności gaśnicy. Każda gaśnica wyposażona jest w łatwy do montażu wieszak. Możliwość wielokrotnego napełniania. Specjalna wersja gaśnic dla przemysłu wydobywczego. Zróżnicowanie pojemności gaśnic pozwala na ich wielorakie zastosowanie. Są szczególnie zalecane do zabezpieczenia różnych typów samochodów, garaży, warsztatów, magazynów, hal przemysłowych, statków, podziemnych wyrobisk górniczych, zakładów energetycznych i chemicznych, biur, hoteli i mieszkań.
Gaśnica typu X Gaśnica typu Z .

4. Gaśnica śniegowa jest to cylindryczny zbiornik zaopatrzony w zawór i wężyk zakończony dyszą wylotową lub w gaśnicach mniejszych kroćcem obrotowym z dyszą. Wewnątrz gaśnicy znajduje się skroplony, CO2, który po uruchomieniu pod własnym ciśnieniem wydostaje się na zewnątrz oziębiając się do temperatury ok. –80oC. Po dostarczeniu gaśnicy w pobliże pożaru zrywamy plombę zabezpieczającą uruchamiamy zawór i kierujemy strumień dwutlenku węgla na ognisko pożaru. Działanie gaśnicze można w każdej chwili przerwać zamykając zawór. Ze względu na swoją budowę syfonową gaśnica prawidłowo pracuje tylko w pozycji pionowej. Należy pamiętać, że w czasie działania gaśnicy trzymać ja tylko za uchwyty a także nie wolno używać tych gaśnic do gaszenia ludzi.
Przeznaczone do gaszenia pożarów grupy BC, wykonane na bazie butli wysokociśnieniowych. Zalecane do stosowania w energetyce, lakierniach, magazynach, stacjach benzynowych, halach przemysłowych. Rozprężający się środek gaśniczy C02 działa oziębiające na płomienie i konstrukcje palące się odcinając jednocześnie dopływ powietrza do źródła ognia.

5. Koc gaśniczy – jest to płachta z tkaniny całkowicie niepalnej (włókno szklane, azbest) o powierzchni ok. 2 m2. Przechowuje się go w specjalnym futerale. Służy do tłumienia pożaru w zarodku przez odcięcie dopływu powietrza do palącego się przedmiotu. W przypadku gaszenia ludzi należy osobę przewrócić i przykryć ją szczelnie kocem. Koce gaśnicze można wykorzystywać do przenoszenia ewakuowanego mienia. Sposób użycia: wyjąć koc z futerału, rozłożyć i szczelnie przykryć palący się przedmiot.

Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Rudzia998

  • Gość
Odp: gaszenie pożarów
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 24, 2009, 09:54:59 »
Samymi filmikami się nic nie nauczycie bo to dalej pokazana tylko teoria. Zorganizuj jakieś ćwiczenia dla pracowników ze współpracą jednostki OSP lub PSP. Wiem sama po sobie, bo teorii mnie nauczyli a jak przyszło mi być na akcji to się tylko patrzyłam a później sprzątałam.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2009, 10:53:36 wysłana przez robn »

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: gaszenie pożarów
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 24, 2009, 13:01:14 »
Pracowników należy jedynie zapoznać z podręcznym sprzętem (gaśnica, koc) jak to wyglada i działa oraz do czego służy aby mogli ewentualnie zgasić coś w zarodku. Najważniejszą sprawą jest świadomość ryzyka podczas przebywania w rejonie zagrożenia. Jest zarodek gasisz a w przypadku większego zagrożenia wycofujesz się i pozwalasz działać strażakom bo najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi. Pamiętaj każde straty materialne można odrobić natomiast życie ludzkie to już inna bajka. :straz: 
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: gaszenie pożarów
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 24, 2009, 13:43:40 »
Cytuj
Jakim behapowcem człowieku?! Nikogo nie chcę uczyc gaszenia pożarów przez projekcje filmów!

Nie pultaj się, tylko się zdecyduj, "człowieku", bo w poście powyżej twierdziłeś, że przygotowujesz szkolenie na temat gaszenia pożarów:

Cytuj
jestem obecnie na etapie tworzenia prezentacji szkoleniowych dla pracowników zakładu pracy (...)
- czy możecie Państwo podać mi namiary na jakieś strony internetowe lub specjalistyczne publikacje w których są przedstawione sposoby gaszenia wszelkich rodzajów pożarów


A po co szkolenie z gaszenia pożarów jak nie masz zamiaru nikogo uczyć gaszenia pożarów ? :]

Zdecyduj się, czy to mają być "filmiki poglądowe" czy "szkolenie". Filmik (znajdziesz ich całe mnóstwo na youtube, na flamisie) na którym pan gasi gaśnicą "pożar" w kubełku nie ma nic wspólnego z prawdziwym pożarem.

Najlepszy jest ten http://www.youtube.com/watch?v=By4YGMkoApw :)

Jeżeli chodzi Ci o
Cytuj
specjalistyczne publikacje w których są przedstawione sposoby gaszenia wszelkich rodzajów pożarów
polecam na początek ciekawe pozycje:

1. Fizykochemia spalania i środki gaśnicze, pr. zb.
2. Taktyka działań gaśniczych, Bielecki P.
3. Podstawy ratownictwa medycznego, pr. zb.
4. Szkolenie strażaków ratowników OSP cz.I, pr. zb.

Są to jednak - o co jednak sam prosiłeś - publikacje specjalistyczne, przeznaczone dla strażaków. Dlatego czytelnik może traktować je jako swoistą ciekawostkę. Trzeci punkt nie jest stricte pożarniczy, ale może być przydatny dla osoby zainteresowanej szeroko pojętym ratownictwem. Punkt czwarty to z kolei swoista pigułka, przyrządzona dla strażaków-ochotników. Być może będzie ona dla Ciebie najwłaściwsza. Gdzie kupić ? Google powiedzą.

Napisz, jak z frekwencją na tych "szkoleniach" - to dobrowolne doszkalanie się pracowników ? Czy obowiązkowe szkolenia w ramach wdrażania planu działań ratowniczych w zakładzie ? W jakiej formie przebiegają ? Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2009, 13:51:44 wysłana przez 085 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: gaszenie pożarów
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 24, 2009, 15:35:36 »
Moim zdaniem nie ma co wieszać na chłopaku psów.
Jak najbardziej powinien pokazać na szkoleniu filmy o gaszeniu pożarów, a to chociażby dlatego, by osoby szkolone uzmysłowiły sobie jaki pożarek mogą ugasić gaśnicą a przy jakim już lepiej nie strugać bohatera.
Najlepiej całość oprawić w zajęcia praktyczne z obsługi gaśnic. Mała metalowa wanienka, trochę oleju napędowego i można się już pobawić ;)

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: gaszenie pożarów
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 24, 2009, 16:41:12 »
Nie wieszam na nim psów, tylko... posłużę się przykładem: Każdego roku pewna liczba osób, w większości kierowców, odnosi obrażenia (w większości oparzenia) na skutek gaszenia pożarów samochodów. Są to pożary małe, w zasadzie otwarte. Z doświadczenia wiecie, jak szybko rozprzestrzenia się pożar wewnętrzny - z jaką szybkością rozszerza się zadymienie. Nie chciałbym, żeby jakikolwiek pracownik porywał się z motyką (czy raczej gaśnicą) na słońce. Bo budynki można odbudować, ludzi już nie.

Oczywiście, dobrze by było, żeby wątkodawcy udało się nauczyć pracowników tak, żeby potrafili ugasić pożar w zarodku - a przede wszystkim nie dopuścić do jego powstania - ale także sprawnie przeprowadzić ewakuację.

Żeby nie było, że jestem przeciwny - co udało mi się znaleźć
http://www.youtube.com/watch?v=3G0a-MLneRs - lekcja o gaśnicach

Filmik może nie najmądrzejszy, ale pokazuje jak długo działa "proszkilówka"
http://www.youtube.com/watch?v=HXcEIi-hVZY


Najbardziej esencjonalny filmik poświęcony gaśnicom jaki udało mi się znaleźć - schemat działania, pokaz z wanienką - chyba najbardziej obrazowy:

http://www.youtube.com/watch?v=jQetHlv4y-8&feature=related

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: gaszenie pożarów
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 24, 2009, 17:14:45 »
No właśnie, i dlatego żeby tych obrażeń nie odnosili należy pokazywać im filmy.
Wtedy nie będą wywalali z gaśnicy samego gazu z naboju i zaczekają te kilka sekund z podaniem proszku.
Po drugie nie podniosą maski samochodu tylko będą podawali środek przez wąską szczelinę.
Może wtedy się nie poparzą ;)

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline biker76

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: gaszenie pożarów
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 24, 2009, 20:09:50 »
Dziekuję za pomoc i za krytyczne uwagi! Na pewno wszystko mi to pomoże!