Autor Wątek: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?  (Przeczytany 4817 razy)

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« dnia: Sierpień 13, 2009, 16:01:39 »
Chodzą słuchy o zaostrzeniu przepisów dotyczących prawa jazdy kat C oraz zmianach w płatnościach, egzaminach oraz wymiarach godzinowych. Orientuje się ktoś bliżej w tym temacie?

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2009, 16:10:14 »
No według wyliczeń jak będzie tak jak oni planują 280 godzin jazdy i 200 godzin teorii to koszta diametralnie wzrosną. Niektóre szkoły już wyliczyły ile to będzie kosztować no i wyszło że w granicach 7-10 tys.  :gwiazdki:

Offline franklinn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2009, 16:13:22 »
No według wyliczeń jak będzie tak jak oni planują 280 godzin jazdy i 200 godzin teorii to koszta diametralnie wzrosną. Niektóre szkoły już wyliczyły ile to będzie kosztować no i wyszło że w granicach 7-10 tys.  :gwiazdki:

Kolego pomyliłeś chyba to ze swiadectwem kwalifikacji lub inaczej mowiac kursem na przewoz rzeczy

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 13, 2009, 16:24:22 »
MEWA - ma racje..niestety od września ceny maja wzrosnoć do takich jak podał..A wiek aby uzyskać to prawo jazdy to 21 lat..nic tylko uprzykrzać ludziom życie potrafią :-\
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 13, 2009, 16:37:04 »
Ma ktoś projekt zmiany ustawy etc.?
Najlepiej wydaje mi się sprawdzić u źródła.

Dowiadywałem się w jednej ze szkół, że od 10 września kurs na przewóz rzeczy, ADR, przewóz osób itp. ma kosztować ok. 7 tyś.
Ale na jakiej podstawie i dlaczego akurat 10 tego nie wiem.

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2009, 16:42:39 »
miałam zacząć za kilka miesięcy ale w takm razie trzeba się będzie pożyczyć póki kosztuje te 1700 - 2000  :angry: :'(

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 13, 2009, 16:57:01 »
na przeciwko mojego domu jest tablica informacyjna.. na której wywieszają różne ogłoszenia i właśnie szkoły jazdy wywieszają też... i z tego co zaobserwowałem ceny wahać się mają od 8500 do 10.000 tys.  :gwiazdki:

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 13, 2009, 17:05:35 »
całe szczęście że teraz kończę robić prawko na C+E i będę miał spokój na jakis czas zanim nie wymyślą jakiegoś nowego szczegółowego badania kontrolnego dla tych co juz mają prawo jazdy...ale szczerze powiem że długo ta ustawa nie pociagnie.Kto będzie płacił za kurs 10tys zł? zobaczą że nie ma chętnych i wrócą do tego co było:)

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 13, 2009, 17:54:04 »
u mnie w okolicy juz nie ma miejsc do nauki na kat. C  tzn beda po wrzesniu za 8 tys. mam 19 lat dzisiaj skladalem papiery do psp z cywila i tak MILE WIDZIANE jest prawko kat. C jak ja wydam 8 tys to mi to sie wzroci po 15 latach w psp z poczatkowymi zarobkami.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 13, 2009, 22:23:22 »
No ja też liczyłem że po wakacjach dozbieram te resztki kasy i wykonam takie kursy na kat C ale niestety trzeba będzie tyrać cały rok  :ksmut:

Offline metode

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 13, 2009, 23:11:11 »
Jeśli dobrze się wczytałem to cena wzrośnie ale kursu na przewóz rzeczy a nie kursu na prawo jazdy kat.C.  Czy w PSP wymagane są takie kursy???? 

Takie porównanie znalazłem w necie
Aktualnie należy:
- zrobić prawo jazdy kat. C lub CE - koszt około 1.850 – 1.900 zł. - minimalny wiek to 18 lat
- odbyć kurs podstawowy z przewozu rzeczy - koszt 700 zł. Czas trwania kursu to 30h – 5 dni

Warunki dla osób, które zdobędą uprawnienia kat. C lub CE po 10 września 2009r:
- zrobić prawo jazdy kat. C lub EC - koszt około 1.750 - 1800 zł. - minimalny wiek to 18 lat
- odbyć kwalifikację wstępną z przewozu rzeczy i zdać egzamin z niej przed specjalną komisją. Szacuje się, że kurs będzie kosztować ok. 7.000-10.000 zł. Czas trwania takiego kursu to 280h . Minimalny wiek to 21 lat.


Podstawa prawna:
- ustawa o transporcie drogowym (DzU z 2006 r. nr 235, poz. 1701).
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 2 lipca 2008 r.w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy (Dz. U. z dnia 14 lipca 2008 r.)

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 14, 2009, 10:11:54 »
Jeśli dobrze się wczytałem to cena wzrośnie ale kursu na przewóz rzeczy a nie kursu na prawo jazdy kat.C.  Czy w PSP wymagane są takie kursy???? 

POdziekujmy za kolejny super-POmysl na wyciagniecie kasy z kieszenie POdatnikow - zal i zenada, na bezpieczenstwo wplynie to w takim samym stopniu jak policja z suszarkami pochowana w krzakach :/

Odpowiadam na Twoje pytanie:

Zgodnie z Ustawą o Transporcie Drogowym (tekst jednolity – Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874)
każdy kierowca wykonujący transport drogowy jest obowiązany uzyskać kwalifikację wstępną lub ukończyć szkolenie okresowe (art. 39 a ust. 1 pkt 5 i 6).
(...)
Przepisy Ustawy nie dotyczą przewozów drogowych wykonywanych pojazdami samochodowymi oraz zespołami pojazdów (art. 3 ust. 1):
(...)

- obrony cywilnej, jednostek ochrony przeciwpożarowej lub jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa lub porządku publicznego,
(...)


Jezeli temu wierzyc, to dla zainteresowanych straza pozarna nic sie nie zmieni. Calosc na http://www.czech.com.pl/2.szkolenia_kierowcow_zawodowych.html - i w serwisach prawnych. CZYTAĆ, panowie strażacy i przedstrażacy - nieznajomość prawa szkodzi. Mam nadzieję, że poprawiłem humor paru osobom :]
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2009, 10:17:02 wysłana przez 085 »

Offline agad

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 15, 2009, 21:15:30 »
Dokładnie tak jak pisał metode wzrosnąć mają ceny ale za kurs na przwóz rzeczy a nie na samo prawo jazdy kat. C!
Ja na szczęście już mam z głowy egzamin, a we wtorek odbiorę prawo jazdy. I mam zamiar zapisać się na kurs na przewóz rzeczy.. Wolę się nie zastanawiać w przyszłości dlaczego go nie zrobiłem jak miałam okazję..
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2011, 00:26:16 wysłana przez agad »

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 25, 2009, 13:10:36 »
własnie niedawno pisałem o tym artykuł...cena za samo prawko się nie zmieni ale już na były"przewóz rzeczy"tak.Teraz nazywać sie to będzie kwalifikacją wstępna i cały kurs to 280godzin, w tym 260 teorii i 20 w praktyce. Sama praktyka też jest podzielona na dwie części. Będą to 4 godziny w warunkach specjalnych i 16 w ruchu miejskim.Cena to 5-7tys ale wiele zależy od miasta.Tak jak wyżej kolega napisał, nie będzie to dotyczyć służb ratunkowych a osoby wykonują transport drogowy rzeczy
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Beniu

  • Gość
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 16, 2009, 18:22:30 »
Czesc:) ja sie tez cos wypowiem na ten temat , chodzi o to ze robie teraz prawko jazdy kat.C (dlatego
zeby zapunktowac do PSP) Jestem troszke w temacie:):a jesli chodzi o:

Kwalifikacja wstępna i szkolenia okresowe

Osoby, które zdobyły prawo jazdy kat. D1, D, D1 + E lub D + E po 10 września 2008 r., zobligowane są do uzyskania Kwalifikacji wstępnej (KW). Bez niej nie mogą wykonywać pracy kierowcy autobusu. Kurs trwa 280 godzin, a jego cena wynosi ok. 6400 zł. Podobna droga czeka tych, którzy po 10 września 2009 r. zdobędą prawo jazdy kat. C1, C, C1 + E lub C + E. I to nie koniec. Co pięć lat kierowcy zawodowi zobligowani są do odbywania tzw. szkoleń okresowych.:)
info skad wziołem wiadomosc :http://www.kierowca.pl/?id=60

z tego co slyszalem te szkolenia okresowe  i kwalifikacja wstepna ma sie zmienic tylko bd trzeba troche czasu:) pzdr ..

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 16, 2009, 19:27:54 »
Czyli będąc funkcjonariuszem PSP można liczyć na w miarę ludzką cenę?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 17, 2009, 18:10:36 »
kolego sheldon...jeśli chodzi ci o o czy jeżdżąc w PSP musisz robić kwalifikację to nie, ne musisz bo nie dotyczy ona m.in.funkcjonariuszy straży pożarnej

Szkolenie nie dotyczy również m.in. wojska, straży pożarnej, egzaminów państwowych oraz przewozów humanitarnych.
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Beniu

  • Gość
Odp: jakie zmiany mają nastąpić w prawo jazdy na kat C?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 25, 2009, 10:09:47 »
a własnie:) jesli chodzi o kwalifikacje i szkolenia to PSP nie są potrzebne :) jedynie jazda samochodami uprzywilejowanymi
jak sie nie myle ale to juz w PSP sie to robi ;p