Autor Wątek: Prezes OSP - wymagania wiekowe.  (Przeczytany 15998 razy)

Offline sb11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« dnia: Sierpień 06, 2009, 11:55:57 »
Witam.

Czy na zebraniu sprawozdawczo - wyborczym może zostać wybrany nowy prezes jednostki, który ukończył lat 16, a nie skończył 18? W aktach prawnych jest napisane bodajże, że może, jeśli większa część zarządu jest pełnoletnia..

Spotkał się już ktoś z takim przypadkiem? I czy jest to możliwe?

Pozdrawiam.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2009, 15:21:47 »
Heh śmieszna sprawa osobiście moim zdaniem prezesem powinien zostać ktoś kto jest przedewszystkim pełnoletni, ma doświadczenie zawodowe w pracy strażaka ( nie wyobrażam sobie na tym stanowisku osoby niepełnoletniej która nawet w chwili nie uczestniczyła w działaniach ratowniczo-gaśniczych), powinna to być osoba poważana w społeczeństwie nie tylko pożarniczym ale i mieć poważanie u ludzi miejscowych, mieć różne to znajomości a przedewszystkim powinna być osobą reprezentacyjną która umie się zachować odpowiednio w każdej sytuacji a jak może się zachować 16-latek :) Szefem MDP można go zrobić ale bez jaj nie prezesem OSP.
Pozdrawiam  :rofl:

Offline sb11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2009, 16:53:16 »
Moje pytanie nie brzmiało : "Co forumowicze o tym myślą" , tylko czy spotkali się z takim przypadkiem i czy jest to możliwe. Proszę nie zbaczać z tematu - i nie podniecać się przy tym nadaremno.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2009, 18:09:23 »
Hmm... Szukałem, szukałem i nic konkretnego nie znalazłem... Myślę, że z prawnego punktu widzenia jest to możliwe ale radziłbym się dowiadywać na przykład w Twoim Zarządzie Powiatowym ZOSP RP. Żebyście później nie mieli z tego powodu jakiś problemów.

Wycinek z naszego Statutu OSP:

§ 11
Członkowie zwyczajni mają prawo:
1)   wybierać i być wybieranymi do władz OSP z  wyjątkiem małoletnich poniżej 16 lat.
2)   uczestniczyć w walnym zebraniu z prawem głosu.
3)    wysuwać postulaty i wnioski wobec władz OSP.
4)    korzystać z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP.
5)   używać munduru, dystynkcji i odznak.

Jednakże ja nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem i nie sądzę, że gdzieś prezesem OSP jest osoba niepełnoletnia...

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 06, 2009, 19:32:33 »
Czy 16 - latek ma pełnię praw obywatelskich? Czy może coś podpisywać w imieniu zarządu? Czy może pełnić taką funkcję? Czy u Was dzieci rządzą? W pełni przychylam się do słów Rafała.
EGO = 1 / wiedza

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 06, 2009, 19:47:08 »
Niepełnoletni prezes nie przejdzie w sądzie przy aktualizacji KRS bo podawana jest data urodzenia i wymogiem jest pełnoletność, podpisy itd.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 06, 2009, 20:44:06 »
Prezes reprezentując jednostkę i np. podejmując decyzje finansowe musi mieć pełne prawa obywatelskie, których 16-latek nie ma. Z tego względu nie jest to prawnie dopuszczalne.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline sb11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 06, 2009, 21:00:35 »
4. Członkowie drużyny mają prawo :

a) korzystać z bazy i wszelkich urządzeń technicznych OSP /w obecności opiekuna lub osoby uprawnionej/ z zachowaniem zasad bhp,
b) używać umundurowania i odznak organizacyjnych według odrębnego regulaminu,
c) wybierać i być wybieranym do Rady Drużyny,
d) brać udział w zebraniach OSP z głosem doradczym,
e) członkowie MDP powyżej 16 lat mogą być wybierani do władz OSP,
f) do nagród za wyróżniającą się pracę w drużynie.

Jak interpretować ten smaczek, w aktach prawnych?
Nie chodzi tu o 16, 17, 17 - pół latka. Chcę się tylko dowiedzieć jak interpretować owe akty prawne.
W historii mojej jednostki OSP, była sytuacja, że prezesem został wybrany mój dziadek, będąc dokładnie w moim wieku - mając 17 lat. Tylko to było dość długą chwilę temu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2009, 21:03:49 wysłana przez sb11 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 06, 2009, 21:07:37 »
4. Członkowie drużyny mają prawo :


e) członkowie MDP powyżej 16 lat mogą być wybierani do władz OSP,

Jak interpretować ten smaczek, w aktach prawnych?

Władzami OSP  są:
1)   Walne Zebranie Członków OSP,
2)   Zarząd,
3)   Komisja Rewizyjna.

Cytuj
Do zadań Zarządu należy:
1)   reprezentowanie interesów OSP,
2)   realizowanie uchwał i wytycznych Walnego Zebrania Członków OSP,
3)   zwoływanie Walnego Zebrania Członków OSP,
4)   niezwłoczne zawiadomienie sądu rejestrowego o zmianie statutu oraz zmianach         w składzie Zarządu  i Komisji Rewizyjnej,
5)   udzielanie niezbędnych wyjaśnień organowi nadzorującemu,
6)   opracowanie projektów rocznego planu działalności i budżetu OSP oraz składanie sprawozdań  z ich wykonania Walnemu Zebraniu Członków OSP,
7)   zaciąganie w imieniu OSP zobowiązań finansowych i innych zobowiązań majątkowych w zakresie zwykłego zarządu.
8)   przyjmowanie i skreślanie z listy członków OSP.
9)   przyznawanie wyróżniającym się członkom OSP dyplomów i nagród oraz występowanie     z wnioskami o przyznanie odznaczeń i odznak,
10)    tworzenie zespołu ratowniczego,
11)    organizowanie młodzieżowej i kobiecej drużyny OSP, zespołów kulturalno-oświatowych i sportowych,
12)    dokonywanie ocen realizacji przez poszczególnych członków OSP  powierzonych im zadań,
13)    rozstrzyganie sporów między członkami, wynikających z ich przynależności do OSP,
14)    wykonywanie innych zadań wynikających z postanowień statutu.

Cytuj
Prezes Zarządu   kieruje jego pracami i reprezentuje OSP.

Popieram przedmówców, musi być osoba pełnoletnia.

Prawo_Ustawa o stowarzyszeniach, która nas obowiązuje:

Cytuj
Art. 3.
1. Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawionym praw publicznych.
2. Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
3. Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w
głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i
biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka
organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać
i być wybierani do władz tej jednostki.

Życzę "małoletniemu" Prezesowi OSP załatwienie spraw w US, banku, KRS, gdzie trzeba posługiwać się swoim dowodem osobistym, NIP-em itp., itd.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2009, 21:44:39 wysłana przez grzela »

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 06, 2009, 21:33:44 »
forumowicze odkryli chyba bubel prawny ;)
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 06, 2009, 23:26:53 »
Nie do konca: co prawda nieletni prezes ma pewne ograniczenia w reprezentowaniu OSP z powodu braku pelnej zdolnosci prawnej ale zgodnie z wzorcowym statutem pod wzgledem prawnym rownorzedna wladze co prezes w podpisywaniu umow, aktow, pelnomocnictw i dokumentow finansowych maja wiceprezes i skarbnik (razem), wiec moga tym zrekompesowac nieletnosc prezesa.
Wiec sa z tym problemy ale nie mam przeszkody( a przynajmniej w tym aspekcie).

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 07, 2009, 21:04:51 »
4. Członkowie drużyny mają prawo :
e) członkowie MDP powyżej 16 lat mogą być wybierani do władz OSP,
... Chcę się tylko dowiedzieć jak interpretować owe akty prawne...
Członkowie MDP - zgodnie z powyższym zapisem - mogą być wybierani do władz OSP (pojęcie szerokie), co nie jest równoznaczne z zapisem iż mogą być wybierani na funkcję na które obowiązują dodatkowe wymogi np. prezesa, naczelnika itp. -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 07, 2009, 21:15:05 »
A ja mam trochę inne pytanie. Ile trzeba mieć lat, żeby głosować na Walnym Zebraniu? 16 czy 18. Liczone jest to rocznikowo czy trzeba mieć ukończony dany wiek?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 07, 2009, 22:22:14 »
18 - trzeba pewnie być członkiem OSP, a żeby nim być  - trzeba mieć 18 - ście lat.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 07, 2009, 23:00:39 »
Aha. Dzięki wielkie za uświadomienie. O to mi chodziło.
Pozdrowionka  :mellow:
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 08, 2009, 00:55:54 »
18 - trzeba pewnie być członkiem OSP, a żeby nim być  - trzeba mieć 18 - ście lat.
Tak dla jasnosci @Porta mial namysli czlonka czynnego bo tylko czynny i honorowy maja prawo do glosu

Offline Kluza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Wiceprezes i dowódca Zastępu
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 08, 2009, 00:57:05 »
Teoretycznie Prezesem moze byc osoba niepelnoletnia ale praktycznie raczej juz nie:D bo jak ma np 17latek zarzadzac zarzadem gdzie sa sami starzy wyjadacze?:D nie mialby posrod nich autorytetu. i wogole Prezes OSP to jest zbyt powazne stanowisko zeby posadzic na nie gówniarza ktory praktycznie wie o strazy tyle co MDP wie czyli podstawowe podstawy
ale czemu nie?:D mogloby to przejsc
zebranie walne i te cale duperele , ale juz gorzej z tym wpisem do KRS tylko to byloby tym problemem bo wrazie wu  to wiceprezio albo skarbnik go wyreczy
aaa i sam mam 17lat i bym siebie np lub kogos z rowniesnikow na tym stanowisku nie widzial

aa i prawo do glosu na zabraniu walnym maja wszyscy ktorzy ukonczyli 16lat

Moderator: aa jak chcesz coś dodać użyj funkcji Modyfikuje - zapoznaj się z Regulaminem.
Scaliłem 2 posty./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2009, 02:21:29 wysłana przez Sylwek »
pewnego razu umówiłem się z piękną kobietą. ubrałem najlepszy ciuch , najlepszy perfum i kupiłem kwiatka. idąc na miejsce spotkania usłyszałem syrenę. Rzuciłem kwiatka w błoto i pobiegłem do remizy , skąd wyjechaliśmy na pożar. dziewczyna się na mnie obraziła i już nigdy więcej ze mną nie umówiła. koledzy mieli mnie za największego frajera. jak mogłem tak postąpić? ja odpowiedziałem : " gdyby taka sytuacja się powtórzyła zrobiłbym to samo! i nigdy w życiu bym tego nie żałował !" Powołanie..

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 08, 2009, 07:44:47 »
18 - trzeba pewnie być członkiem OSP, a żeby nim być  - trzeba mieć 18 - ście lat.
Tak dla jasnosci @Porta mial namysli czlonka czynnego bo tylko czynny i honorowy maja prawo do glosu
3.   Członek wspierający i członek honorowy mają prawo uczestniczenia w pracach i imprezach organizowanych przez OSP, a z głosem doradczym także w walnym zebraniu.
To członek honorowy może głosować czy nie

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 08, 2009, 11:30:06 »
Niestety nie zgodzę się z @Porta, ponieważ od 16 lat przysługuje prawo głosowania na walnym zebraniu no chyba, że macie inaczej zapisane w statucie ale we wzorcowym jest mowa o 16. Dlatego też właśnie w dokumentach, protokołach oraz listach obecności z walnych zebrań jest rozgraniczenie na osoby do 16 lat, 16-18 oraz powyżej 18.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 08, 2009, 12:00:36 »
We wzorcowym statucie znalazlem tylko taki zapis odnosnie prawa do czynnego prawa wyborczego:
Czlonkowie czynni i honorowi maja prawo:
....
2. Uczestniczyc na walnym zebraniu z prawem glosu.
W zapisach o MDP znalazlem zapis:
-czlonkowie druzyny maja prawo do udzialu w zebraniach OSP z glosem doradczym, (niegdzie nie znalazlem zapisu ze czlonkowie MDP maja prawo do glosowania, oczywiscie statuty moga sie roznic od wzorcowego, poniewaz prawo o stowarzyszeniach nie zabrania tego osobom od 16roku)

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 08, 2009, 12:15:48 »
Cytuj
§ 10

Członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej może zostać osoba, która skończyła    .......... lat, uzyskała zgodę opiekunów ustawowych, jeśli ma mniej niż 16 lat, i złożyła przyrzeczenie. 
Członkom młodzieżowych drużyn pożarniczych w wieku od 16 do  18 lat  przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze.


Wyciąg ze wzorcowego statutu ZOSP RP
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2009, 12:33:24 wysłana przez max[] »

Offline Kluza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Wiceprezes i dowódca Zastępu
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 08, 2009, 13:00:15 »
ale wyobrazcie sobie co by bylo gorsze Naczelnik ktory ma 16 lat ( pomijajac fakt ze musi miec ukonczony kurs podstawowego strazaka do ktorego mozna przystapic po 18stce + kurs na dowodce ( po 3 letni stazu w OSP ) + kurs na Naczelnika )  czy Prezes ktory ma 16 lat?
pewnego razu umówiłem się z piękną kobietą. ubrałem najlepszy ciuch , najlepszy perfum i kupiłem kwiatka. idąc na miejsce spotkania usłyszałem syrenę. Rzuciłem kwiatka w błoto i pobiegłem do remizy , skąd wyjechaliśmy na pożar. dziewczyna się na mnie obraziła i już nigdy więcej ze mną nie umówiła. koledzy mieli mnie za największego frajera. jak mogłem tak postąpić? ja odpowiedziałem : " gdyby taka sytuacja się powtórzyła zrobiłbym to samo! i nigdy w życiu bym tego nie żałował !" Powołanie..

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 08, 2009, 14:06:54 »
Panowie Dacie spokój już z tym kto, co, po co, dlaczego, czy może, czy nie może....
Żaden nieletni nie był i nie będzie nigdy na stanowisku prezesa OSP koniec i kropka już się młodym we łbach przewraca do akcji ratowniczo-gaśniczych by chcieli jeździć i jeszcze co dowodzić może i prezesować a może niedługo będą się pytać czy 16 latek może zostać prezydentem RP??? :wall:  :gwiazdki:  :o  :rofl:

Bez obrazy pozdro dla 16 latków :)

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 08, 2009, 14:31:41 »
Akurat na pozycji prezydenta RP mogłoby mu lepiej iść niż w zarządzie OSP :szalony: :szalony:  :rofl:
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Kluza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Wiceprezes i dowódca Zastępu
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 08, 2009, 14:59:43 »
wiec wniosek koncowy:D Prezesem nieletni moze byc tylko teoretycznie , w praktycznie jest to nie mozliwe
pewnego razu umówiłem się z piękną kobietą. ubrałem najlepszy ciuch , najlepszy perfum i kupiłem kwiatka. idąc na miejsce spotkania usłyszałem syrenę. Rzuciłem kwiatka w błoto i pobiegłem do remizy , skąd wyjechaliśmy na pożar. dziewczyna się na mnie obraziła i już nigdy więcej ze mną nie umówiła. koledzy mieli mnie za największego frajera. jak mogłem tak postąpić? ja odpowiedziałem : " gdyby taka sytuacja się powtórzyła zrobiłbym to samo! i nigdy w życiu bym tego nie żałował !" Powołanie..