Autor Wątek: kategoria niebezpieczeństwa pożarowego  (Przeczytany 3831 razy)

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
kategoria niebezpieczeństwa pożarowego
« dnia: Lipiec 13, 2009, 22:51:02 »
mam projekt z 85 roku i mam w nim takie dane:
1. kategoria niebezpieczeństwa pożarowego - IV
2. obciążenie ogniowe 25 kg/m2
jak to się ma do parametrów według nowych przepisów ?

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: kategoria niebezpieczeństwa pożarowego
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2009, 10:01:12 »
projekt z 85 roku ...a decyzja zatwierdzająca ten projekt? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktokolwiek ją wydał jest już przedawniona, więc inwestor musi raczej ponownie przeprowadzić procedurę uzyskania pozwolenia na budowę lub przeprowadzić postępowanie naprawcze. Wszystko zależy jak się ułoży z PINBem. Co do takich zapisów z zakresu ochr. ppoż., od Ciebie zależy czy uznasz wykonanie za zgodne z obowiązującymi przepisami czy nakażesz poprawę projektu.
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline nowy88

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: kategoria niebezpieczeństwa pożarowego
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2009, 18:18:48 »
temat sprzed tygodnia, ale zainteresował mnie i jest:

Do kategorii IV niebezpieczeństwa pożarowego zalicza się pomieszczenia, w których:

a)    produkcja jest związana z wytwarzaniem lub obróbką materiałów niepalnych w stanie gorącym;
b)    procesy technologiczne związane ze spalaniem materiałów palnych;
c)    przechowuje się materiały trudnozapalne.

Jest to przepis bodajże z 1967 roku, a obecnie będzie to zapewne PM (jak i pozostałe 4 kategorie niebezpieczeństwa pożarowego). Trzeba wziąć pod uwagę, że wtedy materiały trudnozapalne były też pewnie inaczej definiowane.

A obciążenie ogniowe to teraz gęstość obciążenia ogniowego, wtedy kg/m2, teraz MJ/m2 - było to liczone bodajże w ten sposób, że mnożono wartość (w tym przypadku 25) przez ilość energii, jaka wydzieli się przy spalaniu 1 kg drewna, w sposób określony w normie. Jeśli jeszcze Cię to interesuje, to mogę i tego poszukać i przeliczyć.

Pzdr


Offline badacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: kategoria niebezpieczeństwa pożarowego
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 22, 2009, 15:19:12 »
Żeby obliczyć ciepło spalania według wcześniejszej normy dot. obciążenia ogniowego należało 25kg/m2 pomnożyć razy 18,4 MJ/kg (takie ciepło spalania podawała wówczas norma - dzisiaj 18 MJ).
Żeby zatem przeliczyć kg/m2 na MJ/m2 należy najpierw obliczyć ciepło spalania według powyższej "receptury", a następnie podzielić przez powierzchnię.
Polecam, bo korzystam z portalu: www.katalogppoz.pl - Ochrona przeciwpożarowa w jednym miejscu (dla wszystkich)

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: kategoria niebezpieczeństwa pożarowego
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 24, 2009, 14:28:06 »
czyli jeżeli dobrze rozumię 25 X 18 = 450 dzielimyna np. 2500m2 to nam daje 0,18 MJ/m2

Offline badacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: kategoria niebezpieczeństwa pożarowego
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 25, 2009, 07:17:41 »
Przez skrót myślowy zrobiłem błąd w poprzedniej wypowiedzi - oczywiście nie dzielimy przez powierzchnię - wystarczy pomnożyć 25x18,4 i już.
Przecież jednostki muszą się zgadzać kg/m2 x MJ/kg = MJ/m2
Polecam, bo korzystam z portalu: www.katalogppoz.pl - Ochrona przeciwpożarowa w jednym miejscu (dla wszystkich)

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: kategoria niebezpieczeństwa pożarowego
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 25, 2009, 10:47:20 »
ok czyli 450 MJ/m2 to się zgadza bo halę zaliczyłem Q do 500 MJ/m2
dziękuję za poradę
ps. też kożystam z katalogppoż fajny portal