Autor Wątek: karany? czy nie?  (Przeczytany 14519 razy)

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
karany? czy nie?
« dnia: Lipiec 09, 2009, 13:25:32 »
Witam. kol chce się dostać do PSP, dwa lata temu jechał rowerkiem no i go capneli coś tam wykazało bo po wczoraju był. Jest to traktowane jako karany? może się starać o pracę? czy nie ma szans?

Offline Kuba OSP Mogilno

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 09, 2009, 14:01:14 »
Kandydaci do służby w Państwowej Straży Pożarnej – spełnić muszą, stosownie do postanowień art. 28 i art. 34 ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667, ze zm.) – następujące kryteria podstawowe:

2) być nie karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,


Wobec powyższego wydaje mi się, że nie może starać się o dostanie się do straży.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 09, 2009, 14:07:00 »
Jako karę dostał mandat czy miał wyrok sądowy??
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 09, 2009, 14:29:21 »
Cytuj
Podstawą jest zaświadczenie o niekaralności. W praktyce oznacza to męczące wizyty w biurach Krajowego Rejestru Karnego ulokowanych tylko przy sądach okręgowych. A tam czekają na nas kolejki i opłata w wysokości 50 złotych.

Cytuj
Kolejny minus całej sprawy, to fakt, że dokument ten jest ważny tylko przez pół roku.

A tak to wygląda:

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/51,90439,4773122.html?i=1

Wzór wniosku:

http://www.nikozja.polemb.net/files/Formularz%20-%20Zapytanie%20o%20udzielenie%20informacji%20o%20osobie.rtf

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2009, 14:58:04 »
Jako karę dostał mandat czy miał wyrok sądowy??


miał wyrok sądowy. nie wiem jaki paragraf.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 09, 2009, 15:59:50 »
to jak miał wyrok to może się pożegnać z mundurem strażaka PSP

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 09, 2009, 16:03:08 »
Po 5 latach akta się nie czyszczą?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 09, 2009, 16:09:20 »
mi coś się wydaje, że chyba po 10 ale nie jestem pewny.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 09, 2009, 16:13:05 »
Wyrok w zawiasach (zawieszenie na okres próby):
Art. 76. § 1. Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

Pozostałe skazania:
Art. 106. Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.
Art. 107. § 1. W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

§ 2. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

§ 3. W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
§ 2. Jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania; nie dotyczy to środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 5. - obowiązek naprawienia szkody,
§ 4. W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.
§ 5. W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.
§ 6. Jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania,
Art. 108. Jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.

 Po zatarciu kary jest traktowany jakby nigdy nie był karany. Ma czyste konto.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 09, 2009, 16:22:09 »
dzięki za odpowiedzi. skazany nie był. z tego co wiem to miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na jakiś czas. kara minęła, ma już prawo jazdy. więc niedługo będzie mógł się starać o tą pracę tzn. te 3 lata po zakończeniu kary. dobrze to rozumiem?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 09, 2009, 16:48:26 »
Dokładnie dowiedz się jaki werdykt usłyszał.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 09, 2009, 22:27:13 »
oprócz zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewątpliwie też sąd orzekł karę pozbawienia wolności zawieszając jednocześnie jej wykonanie - w związku z powyższym patrz post kol. Butla
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

czlowiek

  • Gość
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 18, 2013, 11:01:10 »
To jest bez sensu.. Ja rozumie ze karany nie moze byc policjantem..ale strazak ? Ja chce byc strazakiem bo chce ratowac ludzkie zycie a to ze zlapali mnie ze skretem nie znaczy ze jestem przestepca. Nikogo nie zabilem nie okradlem i nie pobilem....Tylko w naszej zacofanej polsce moga sie czepiac czlowieka za cos takiego. Policyjny kraj

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 25, 2013, 18:58:48 »
jeżeli ktoś został skazany na 6 miesiecy na 2 lata w zawieszeniu  to nie można tego zamazać ?

za bardzo sie pospieszyłem :)

Wyrok w zawiasach (zawieszenie na okres próby):
Art. 76. § 1. Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2013, 19:17:21 wysłana przez b3tomek »

stlasak

  • Gość
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 01, 2013, 23:52:28 »
Witam. Mam pytanie odnośnie czy osoba mająca na swoim kącie warunkowe umorzenie postępowania karnego może ubiegać się o przyjęcie do PSP.?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 02, 2013, 08:34:39 »
tak - warunkowe umorzenie pomimo tego, że jest wpisywane do KRK, nie jest równoznaczne ze skazaniem;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.393
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 05, 2013, 17:50:06 »
Witam. Mam pytanie odnośnie czy osoba mająca na swoim kącie warunkowe umorzenie postępowania karnego może ubiegać się o przyjęcie do PSP.?
U mnie odrzucono takiego kandydata
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 05, 2013, 18:21:00 »
Witam. Mam pytanie odnośnie czy osoba mająca na swoim kącie warunkowe umorzenie postępowania karnego może ubiegać się o przyjęcie do PSP.?
U mnie odrzucono takiego kandydata

w żaden sposób zapewne tego nie uzasadniono - w art. 28 nie ma mowy o nieposzlakowanej opinii (jak w przypadku chociażby policjantów); czy coś się zmieniło? moim zdaniem prawa konstytucyjne tego kandydata zostały pogwałcone;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.393
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 05, 2013, 23:26:46 »
w żaden sposób zapewne tego nie uzasadniono - w art. 28 nie ma mowy o nieposzlakowanej opinii (jak w przypadku chociażby policjantów); czy coś się zmieniło? moim zdaniem prawa konstytucyjne tego kandydata zostały pogwałcone;
Mysle ze mógł by sie szarpac :) ale kadry doszły do wniosku ze jesli figuruje KRS to jest karany.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 06, 2013, 06:48:39 »
to macie niedouczone kadry:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Stlasak

  • Gość
Odp: karany? czy nie?
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 13, 2013, 20:37:36 »
Witam. To jak to jest w końcu z tym warunkowym umorzeniem? przecież nie mogą kandydata odrzucić za to ze posiada warunkowe umorzenie ponieważ to nie jest skazanie.