Autor Wątek: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG  (Przeczytany 9481 razy)

Offline krystian0079

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Zapraszam na www.kaziustrazak.blog.onet.pl
Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« dnia: Lipiec 04, 2009, 22:48:40 »
Witam koledzy. Mam pytanko czy wie ktoś jak powołać GRM w OSP w KSRG jest powołany JOT :huh:. Proszę wszelkie informacje pozdrawiam
www.kaziustrazak.blog.onet.pl :straz:
email krystian0079@vp.pl

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2009, 13:06:57 »
A czy jest możliwe powołanie takiej grupy i po co chcesz ją powołać.A jeżeli będzie możliwe powołanie takiej grupy to w myśl przepisów muszą to być wykwalifikowani ratownicy po szkołach medycznych a nie strażacy po kursie medycznym dla jednostek KSRG.Oczywiście mogę się mylić.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline krystian0079

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Zapraszam na www.kaziustrazak.blog.onet.pl
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2009, 16:24:23 »
No właśnie o to chodzi że chciałbym się dowiedzieć jak to jest gdzie można zaczerpnąć informacji może jest jakieś rozporządzenie czy sus tam...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 05, 2009, 22:19:52 »
Hmmmmmmmmm
Temat trudny i nie chciał bym skręcić w ślepą uliczkę .

Teoretycznie można wszystko do stworzenia ZRM i wygrania konkursu z NFZ – ale to abstrakcja. W ramach JOT , którego regulamin jest bardzo płynny można tworzy sekcje np. medyczną której zadaniem będzie szkolenie , przygotowywanie się do działań i prowadzenie ich w ramach obowiązujących przepisów w SP

Jednak pytanie jest bardzo hipotetyczne i nie ukazuje celu działania tej sekcji i trudno wypowiadać się nie wiedząc co to ma być za twór – opisz własnymi słowami jakie widzisz sposób działania , a odpowiem Ci czy to idzie zawrzeć w jakiś ramach prawnych .

Offline krystian0079

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Zapraszam na www.kaziustrazak.blog.onet.pl
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2009, 21:45:41 »
Może przedstawię kilka punktów jakie cele miałaby GRM:
Celem założenia Grupy Ratownictwa Medycznego jest:

   1.Zapewnienie sprawnych i efektywnych działań ratowniczych wobec każdej osoby znajdującej się w stanie zagrożenia życia i zdrowia.
   2.Zabezpieczenie i wsparcie działań PSP i OSP podczas działań ratowniczych tj. ratowanych i ratowników.
   3.Wsparcie jednostki Pogotowia Ratunkowego.
   4.Propagowanie wiedzy o ratownictwie wśród dorosłych i młodzieży.
   5.Organizowanie zajęć dla dzieci i młodzieży z myślą wpojenia podstawowych zasad bezpieczeństwa , traktując je również jako przygotowanie przyszłych kadr OSP.

Mniej więcej coś takiego. I cała sprawa się toczy jak to ma wyglądać w kwestii prawnej czyli powalanie takiej grupy na wniosek naczelnika czy zarządu.Regulamin takiej Grupy wydaje mi się że będzie trzeba samemu stworzyć. Sprzęt wydaje mi się że mamy bardzo dobry jak na OSP  :straz: chodzi o sprzęt medyczny: Kamizelka KED. Torba R1, 2x deski, staramy się o AED w najbliższym czasie będzie na naszym wyposażeniu.Proszę  więcej rad:) :komp: pozdrawiam -_-

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 06, 2009, 22:12:41 »
Mówisz o sprzęcie: w sumie taki sprzęt ma prawie każda jednostka w KSRG (no może prócz KEDa), natomiast powiedz, kto i z jakimi uprawnianiami będzie ten sprzęt obsługiwał. I ile osób będzie liczyć ta grupa i jaka jest jej mobilność. Także czy w sprzęcie jest ujęty samochód do transportu poszkodowanych. Wg mnie "grupa" (patrząc z perspektywy PSP) to zespół gości z uprawnieniami i sprzętem, mobilni, mający swojego d-cę, zdolni do realizacji jakiegoś działania gdzie innym brakuje umiejętności bądź grupa wykona zadanie znacznie szybciej. Wtedy ma to sens.
W innym przypadku to jest to, co mówi Miko - sekcja do rat-med (po prostu na grupę - czyli większą ilość ludzi zabraknie sprzętu).
Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 06, 2009, 22:54:32 »
Założenia jakie przedstawiłeś powinna spełniać każda jednostka OSP posiadająca przeszkolonych ratowników wyposażonych w zestaw PSP R1. Tak więc szczerze mówiąc, bez zasadnym jest wg mnie tworzenie tworu pod nazwą GRM, który w zasadzie nie będzie sobą reprezentował nic więcej niż każdy inny zastęp OSP.

GRM w straży to w ogóle dziwny twór. Ratownik medyczny pełniący służbę w straży jest teoretycznie ograniczony proderurami KSRG a co za tym idzie nie może wykonywać wielu czynności, które może wykonywać jako ratownik medyczny pracujący w ZRM.

Absurdem jest m.in. wymaganie od dypl. lub lic. rat med. a nawet lekarzy zdawania kursu KSRG by mogli zgodnie z prawem udzielać pomocy medycznej.

Teoretycznie twór pod nazwą GRM mógłby zostać powołany w OSP tylko wg mnie jedynym sensownym warunkiem byłoby posiadanie osób z wykształceniem medycznym wyposażonych w ponadstandadrowy sprzęt medyczny dla SP. Niestety jak napisałem powyżej nawet taki twór w strukturach KSRG zgodnie z obowiązujacymi w straży procedurami nie móglby np. wykonywać dostępu dożylnego, podawać niektóych leków.

Osobiście uważam, że przy przedstawionych przez ciebie założeniach stworzenie czegoś pod nazwą GRM byłoby tylko tworzeniem zbędnego zamieszania, w tym burdelu, który nazywa się obecnie ratownictwem medycznym w Polsce.

Lepiej żeby dobrze wyszkoleni strażacy działali w OSP niż słabo wyszkoleni, ale rewelacyjnie wyposażeni działali w ramach OSP GRM.

A teraz taki offtopic.
Dostrzegam, że coraz więcej organizacji paramedycznych powstaje pod szyldem OSP lub we współpracy z OSP głównie po to by z mocy ustawy posiadać samochody z niebieskimi bulajami.
Cytuj
Ponad 3000 Lidzbarczan świętowało otwarcie pierwszej jednostki „First Responder” w Polsce 
Wraz z rozpoczęciem koncertu charytatywnego została oficjalnie powołana jednostka „First Responder”. Tym samym Joannici zostali pionierami realizacji celów nowej polskiej ustawy o ratownictwie medycznym.
Projekt został opracowany oraz przeprowadzony we współpracy z Ochotniczą oraz Państwową Strażą Pożarną w Lidzbarku Warmińskim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko – Mazurskiego, powiatem, miastem oraz gminą Lidzbark Warmiński. Głównym jego celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców w powiecie lidzbarskim, który do tej pory był zaopatrzony tylko w dwie karetki. Jednostka First Responder Joannitów będzie podejmować działania przede wszystkim przy zdarzeniach masowych oraz  zabezpieczeniu działań jednostek straży pożarnej. Wolontariusze Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wolontariusze JDP, którzy pomyślnie przeszli szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy utworzą zespół ratowniczy, który będzie podejmował działania w sytuacjach kryzysowych.
W ramach koncertu wystąpili zdobywcy platynowej pływy, zespół Łzy, zespół Enej oraz Fervor. W koncercie, a tym samym w otwarciu projektu First Responder uczestniczyło ponad 3.000 osób.
Szczególne podziękowania w organizacji koncertu należą się partnerom kooperacyjnym, licznym osobom prywatnym oraz oddziałowi miejscowemu JDP –  Kamilowi oraz Damianowi Kardymowicz.
 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 06, 2009, 23:22:27 »
Hmmmmm
Wypada mi jedynie rozwinąć wypowiedz robn  ,  już kiedyś o tym gdzieś  pisałem . JOT jest trochę  nieporęcznym tworem w przypadku OSP – nie możemy zapewnić stałych zespołów . Czyli wypada przyjąć dwa stany – „przygotowań – oczekiwania” gdzie szkolimy się , przygotowujemy , dbamy o sprzęt itd. itd. świetnie można realizować to na bazie sekcji medycznej – z jakimś liderem itd. Oraz stan tzw. reagowania – w przypadku OSP działa zastępami które uzupełniają członkowie dodatkowo działający w sekcji medycznej . To model uważam idealny .
 
Tak naprawdę niekoniecznie jest sens wstawiać do jednostek karetkę – ma to wiele aspektów – choćby niepotrzebnej rywalizacji z ZRM – i jeszcze wielu innych . Jak już prędzej osobowy samochód dla zespołu szybkiego reagowania – np. „szybkiej resuscytacji”  i to już zaczyna mieć sens . Transport pod hasłem  ewakuacja w miejsce bezpieczne to bardzo cieniutki temat – jest bardzo mało przypadków w których jego pilność usprawiedliwi decyzję .

Na obecnym etapie organizacji systemu – GRM w OSP czy PSP tak ale ukierunkowana na zdarzenia masowe i tu mammy szczególnie w większych miastach duże możliwości .  Jednak temat bardo trudny merytorycznie – jest naprawdę mało fachowców od których można się uczyć , no i 2 deski jedno R1 tematu sprzętowo tu nie rozwiązuje .

Sam mam taki zespół już od kilkunastu lat – sprzęt nie jedna  karetka S się chowa – każda możliwa znana zabawka : materace, szyny próżniowe, KED , podbieraki , dik , respirator itd. itd. itd.  jestem w tym zakresie już na etapie wymiany na nowsze modele – ostatnio akurat deska na Ferno Milenia , i nowy zestaw do Triage . Kadra jeżdżąca i szkoląca od Oddziałowej SOR wyuczonej kierunkowo , poprzez ratowników medycznych z S i P , na ratownikach skończywszy , z ALS , BTLS , ACLS i bóg wie czym jeszcze .

Jednak do dnia dzisiejszego nie pomyślałem nawet o karetce co przy samej wartości sprzętu nie było by żadnym problemem .  Wszystko jeździ na GBA pierwszo wyjazdowym , a medycy są najpierw strażakami , a jak trzeba dopiero realizują zadania RatMed . I chyba to dobre i słuszne rozwiązanie . 

Pozdrawiam

PS. @Łukasz Telus przykro mi ale niezgodę się chyba w żadnym punkcie. 

Offline komendant ???

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 08, 2009, 21:37:07 »
http://www.psp.wlkp.pl/?art=1726

ostatni akapit informacji o Dniu Strażaka mówi o powołaniu GRM do WBO
GRM na bazie JRG i 2 OSP KSRG

chyba ze coś źle doczytałem  :rolleyes:

Offline krystian0079

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Zapraszam na www.kaziustrazak.blog.onet.pl
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 09, 2009, 22:06:54 »
Panowie dzięki za podpowiedzi i wyjaśnienie o co dokładnie w tym chodzi i uświadomienie że ten stwór o nazwie GRM w OSP niema żadnego sensu zostajemy przy tym co mamy pozdrawiam!:)

Offline straż_998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 10, 2009, 12:51:39 »
Zakładając taką Grupę Medyczną trzeba mieć wiedzę, chęci do pomagania innym!
Podam Wam dwa przykłady jakie są mi znane...
W mojej miejscowości (Kalisz) jest kilka jednostek OSP - dokładnie to pięć!
OSP Kalisz Sulisławice - mieszczą się około dwa/trzy kilometry za Kaliszem - jest to raczej jednostka specjalistyczna.
Ze względu, że utworzyła się GRM Nasz Ordynator postanowił "dać" im leciwą choć w miarę dobrze działającą karetkę. Od kilku miesięcy ta piękna karetka stoi w garażu i nigdzie nie wyjeżdżają, po mimo, że mają podpisaną umowę z SOR w Kaliszu. Niestety, opłacanie takiego cacka kosztuje, także ta karetka poszła na wynajęcie do szpitala w Turku!  Kiedy były zawody sportowo-pożarnicze, OSP Sulisławice nie wystawili medyków, bo nie mieli nawet kogo dać  :szalony:... Także moja miastowa jednostka OSP Kalisz (najstarsza jednostka w Polsce) dała od siebie dwóch medyków i lekarza - którzy są zapisani u Nas jako członkowie i mają wszystkie kursy "przerobione"  :rolleyes: I jaki wniosek z tego wywnioskujecie?    :fiuu:

Znam wiele jednostek OSP gdzie posiadają kilku ratowników medycznych, ale naprawdę są super i znają się na udzielaniu komuś pomocy. I wcale nie potrzebna jest im GRM  :fiuu:

Co do drugiego przypadku - na zawodach medycznych przyjechała jednostka OSP Opalenica, oczywiście Fordem Transitem, na pojeździe wypisane Grupa Medyczna. No trochę się zdziwiłem i byłem pewien, że wygrają zawody... Jednak na końcu okazało się inaczej  :wall: Grupa Medyczna zajęła ostatnie miejsce. I co tu sobie teraz myśleć? Powołali prawdopodobnie GRM - a jak widać, nie umieją nic.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2009, 12:57:56 wysłana przez straż_998 »

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 07, 2009, 15:24:40 »
Zeby stać sie w pełni slowa znaczeniu Ratownikiem Medycznym trzeba skonczyc licencjat badz studium - poki co innej drogi nie ma. Nie istnieje zaden kurs ktory dam nam dyplom Ratownika Medycznego. Istnieja kursy ratownictwa przedmedycznego badz jak ktos woli po prostu Ratownictwa [bez słowa medyczne]. A tym Ratownikiem moze byc kazdy z nas ktory chce udzielic pomocy, ma pojecie o tym jako takie.. ;)

A fachowcy w strazy jak najbardziej! Bardzo czesto zdarza sie ze straz jest pierwsza na miejscu wypadku, a PR po paru minutach np. a te pare minut czasem moze wiele zmienic.. wiemy wszyscy o co chodzi przeciez

Pozdrawiam kolege wyzej z Kalisza ..
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2009, 15:29:48 wysłana przez Vendetta »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 07, 2009, 20:30:06 »
kursy pirwszej pomocy sa kursami ratownictwa medycznego :)  slowo medyczne jest jak najbardziej wlasciwe w odniesienu do kazdej osoby ktora chocny nakleja plaster
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 08, 2009, 01:56:23 »
kursy pirwszej pomocy sa kursami ratownictwa medycznego :)  slowo medyczne jest jak najbardziej wlasciwe w odniesienu do kazdej osoby ktora chocny nakleja plaster

Interpretacje na prawde sa rozne, w sumie kazdy moze w inny sposob wedle uznania własnego, choc twierdze nieco innaczej nie bede negowal Twojego zdania ;) pozdro

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 08, 2009, 07:42:45 »
Muszę tu poprzeć @bulona i nie dla solidarności Moderatorów -  nie przypominam sobie na żadnym świadectwie czy dyplomie słowa  przed medyczne . Co to są czynności przed medyczne i co wchodzi w ich zakres ? Tylko proszę literalnie – ustawa / przepis  itd. Może gdzieś na początku lat 90 gdy PCK robiło szkolenia w nowo powołanym PSP ale to było tak dawno , że sam już słabo to pamiętam .

Zgodnie z ustawą o PRM wyróżniamy miedzy  innymi „Ratowników”  , „Ratowników Medycznych”  jedni i drudzy mają zakres uprawnień medycznych , czy czynności przyrządowych .
Pozdrawiam MIKO

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 08, 2009, 11:17:56 »
Muszę tu poprzeć @bulona i nie dla solidarności Moderatorów -  nie przypominam sobie na żadnym świadectwie czy dyplomie słowa  przed medyczne . Co to są czynności przed medyczne i co wchodzi w ich zakres ? Tylko proszę literalnie – ustawa / przepis  itd. Może gdzieś na początku lat 90 gdy PCK robiło szkolenia w nowo powołanym PSP ale to było tak dawno , że sam już słabo to pamiętam .

Zgodnie z ustawą o PRM wyróżniamy miedzy  innymi „Ratowników”  , „Ratowników Medycznych”  jedni i drudzy mają zakres uprawnień medycznych , czy czynności przyrządowych .
Pozdrawiam MIKO

To przedmedyczny to napisałem dla skontrastowania, to prawda ten termin oficjalnie nie istnieje ;) ale jeszcze w tym samym poscie zrobiłem podzial - Ratownik - Ratownik Medyczny..

Artykuł 13 ust. 1 obecnie obowiązującej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 roku (Dz. U. z 2006 r. Nr 191, poz. 1410) znalazła się jedynie definicja pojęć ratownik i ratownik medyczny, przy czym dotychczasowe funkcje i kompetencje ratowników przedmedycznych przypisano ratownikom.

Offline hawkeye

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 21, 2010, 23:32:54 »
witam. odświeżam stary temat, ale mam wątpliwość dotyczącą jednego ze zdań powyżej, dokładnie że nawet mając uprawnienia aby nie można  udzielić  "bardziej zaawansowanej" pierwszej pomocy. jestem lekarzem chirurgiem i trudno mi sobie wyobrazić aby ktoś zabronił mi zaintubowania np ofiary wypadku czy założenia dostępu żylnego. obowiązuje  nie ustawa o zawodzie lekarza która wręcz nakazuje mi w każdej sytuacji udzielić potrzebującemu pomocy według najlepszej mojej wiedzy i umiejętności. zresztą zdrowy rozsądek nakazuje użyć wszelkich środków aby ratować życie poszkodowanego. co myślicie?

Offline babcia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 23, 2010, 17:20:20 »
kursy pirwszej pomocy sa kursami ratownictwa medycznego :)  slowo medyczne jest jak najbardziej wlasciwe w odniesienu do kazdej osoby ktora chocny nakleja plaster

I tu kolega nie ma racji. Nie dawno zmieniły się przepisy, które wyraźnie mówią iż słowo "Medyczny" Zarezerwowane jest dla medyków. Czyli osób minimalnie po studium. Czyli w straży nie uczymy się już Ratownictwa Medycznego jak to potocznie nazywamy, tylko Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Jest parę innych różnic w nazewnictwie pomiędzy SP a Pogotowiem, chociażby oni mają pacjentów a my poszkodowanych. My prowadzimy ewakuację a oni transport.

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 23, 2010, 19:47:06 »
Witam:) Kwestie włączenia GRM w struktury KSRG mam już za sobą. Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami to proszę o kontakt na PW. Tak ogólnie to 12 miesięcy temu zwracałem się do KW PSP w Krakowie z prośbą o włączenie naszej GRM w struktury KSRG. Odpowiedź była negatywna( szczegóły na PW). Jakieś 4 miesiące temu dostałem pisemko z KP PSP że otrzymali pozytywną opinie z KW PSP w Krakowie i mają nam pomóc z "papierkologią". Dzisiaj grupa jest włączona w struktury KSRG. Podczas powodzi GRM była dysponowana do działań już za pośrednictwem WSKR. Na www.ratownictwo998.pl jest kontakt do nas, pisać-chętnie pomożemy.
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 27, 2010, 10:55:29 »

 tylko Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

No i tu "droga babciu"  :) tez nie do końca masz rację bo nazwa brzmi KPP (bez ostatniego wymienionego przez ciebie słowa "Przedmedyczna") Nie ma takiego słowa i nie powinno być używane. Niestety jest ono wręcz nadużywane we wszystkich możliwych przypadkach.
"przedmedyczne" nie. Tak samo jak nie ma działań "przedstrazackich" czy "przedgaśniczych".

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 27, 2010, 11:42:21 »
Cytuj

I tu kolega nie ma racji. Nie dawno zmieniły się przepisy, które wyraźnie mówią iż słowo "Medyczny" Zarezerwowane jest dla medyków

pokazesz te przepisy ?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline babcia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 01, 2010, 19:49:07 »

 tylko Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

No i tu "droga babciu"  :) tez nie do końca masz rację bo nazwa brzmi KPP (bez ostatniego wymienionego przez ciebie słowa "Przedmedyczna") Nie ma takiego słowa i nie powinno być używane. Niestety jest ono wręcz nadużywane we wszystkich możliwych przypadkach.
"przedmedyczne" nie. Tak samo jak nie ma działań "przedstrazackich" czy "przedgaśniczych".

Tak. Tu masz rację. Jest Kwalifikowana Pierwsza Pomoc. Dążę jednak do tego że słowo Pierwsza pomoc medyczna, czy ratownictwo medyczne zarezerwowane jest dla osób posiadających odpowiednie wykształcenie medyczne. Wbijali mi to cały czas w szkole do głowy i osoba, która prowadziła z nami szkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zawsze podkreślała tą różnicę. Dowodem na to może być choćby to iż po pozytywnym wyniku egzaminu jako funkcjonariusze Straży Pożarnej otrzymujemy tytuł "Ratownika" słowa "Medyczny" nie znajdziemy w żadnych rozporządzeniach.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Grupa Ratownictwa Medycznego w OSP w KSRG
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 01, 2010, 20:09:08 »
to dowod tylko i wylacznie na kompleksy ludzi ktore takie rzeczy opowiadaja.
podkreslaja to glownie zagubieni ratownicy medyczni ktorzy musza sie dowartosciowywac i nizowac innych.

z calym szacunekiem ale ratownik medyczny i ratownik, ktorzy reanimuja przy pomocy worka s-r i uciskajac klp stosujac 100% tlenu to przepraszam co ?  jeden to robi medycznei a  drugi nie ? litosci !!

a teraz powiedz mi- jakie zadania ma KSRG ?

moja mama jest sekretarka w szpitalu- etat- sekretarka medyczna :) a a wyksztalcenie ma srednie administracyjne :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.