Autor Wątek: Sprzęt - ciekawostki  (Przeczytany 130649 razy)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #200 dnia: Marzec 25, 2013, 22:35:17 »
No może bez zachwytu, to nie jest panaceum na wszystkie bolączki strażaków. Co linia z woda , to linia z wodą, ale tam gdzie jest trudny dojazd, daleko, kto wie...

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #201 dnia: Marzec 25, 2013, 22:44:34 »
Tutaj widać troszkę jak chłopaki z OSP Gnaszyn działają tym sprzętem, wydaje mi się że dobre to jest do gaszenia mniejszych jakiś ognisk pożaru lub nawet dokładnie dogasić
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=V_53fHQ5k1A[/youtube]
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #202 dnia: Marzec 26, 2013, 07:53:59 »
Tutaj widać troszkę jak chłopaki z OSP Gnaszyn działają tym sprzętem, wydaje mi się że dobre to jest do gaszenia mniejszych jakiś ognisk pożaru lub nawet dokładnie dogasić
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=V_53fHQ5k1A[/youtube]
Przecież na tym filmie nic nie widać...

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #203 dnia: Marzec 27, 2013, 11:20:47 »
Mamy ten opryskiwacz w dwóch jednostkach. W tym roku mam również zamiar zakupić taki sprzęt do OSP.
Bardzo fajne urządzenie i bardzo dobrze się tym gasi. Wytwarza mgiełkę, a przy umiejętnym obsługiwaniu można zgasić trawę samym podmuchem, tylko tu jest jedno ale - przy umiejętnym... bo przeciwnie to zadziała nam w drugą stronę.

Idealny sprzęt, dzięki któremu nie trzeba rozwijać kilometra linii ;-) Oczywiście w zależności od danej sytuacji.
Jak napisał Madmax, nie zastąpi to nam nawodnionej linii, bardziej tłumice i na pewno wspomoże działania.

Koszt takiego urządzenia marki Stihl to ok. 3200-4000 zł.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #204 dnia: Marzec 27, 2013, 15:43:21 »
Cytuj
Koszt takiego urządzenia marki Stihl to ok. 3200-4000 zł.
trochę przesadziłeś, chyba ze mówisz o dwuch sztukach  :rofl: http://www.stihl.pl/Produkty-STIHL/Opryskiwacze/Opryskiwacze-spalinowe/21694-1521/SR-430.aspx

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #205 dnia: Marzec 27, 2013, 16:29:58 »
Dowiadywałem się w ub. roku u przedstawiciela na naszym terenie i powiedział mi coś ok. 3800 tak mi to utkwiło w pamięci
ale widać jeszcze taniej, a do tej pory tego nie sprawdzałem Tak więc mój błąd ;-)

Ale generalnie urządzenie jest bardzo przydatne.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #206 dnia: Marzec 27, 2013, 17:24:17 »
Ale czy musi być od razu Stihl?
Bardzo dobra polska marka - większy zbiornik i wydajność:

http://allegro.pl/plecakowy-opryskiwacz-spalinowy-20l-bass-gratis-i3019660583.html

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #207 dnia: Marzec 27, 2013, 17:37:14 »
Czyli hydronetki plecakowe już nie są modne? :rolleyes:

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #208 dnia: Marzec 27, 2013, 18:03:54 »
Każdy używa to co lubi ;) Nie koniecznie musi być to Stihl ale pisze o nim bo z nim mam doświadczenie.
Po za tym nie wszystko co ma napis "Polska" jest naszej produkcji ;)

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #209 dnia: Marzec 27, 2013, 18:04:37 »
Czyli hydronetki plecakowe już nie są modne? :rolleyes:
Wychodzi na to, że nie. Przy plecakowej trzeba mimo wszystko trochę ręką pomachać.
Moim zdaniem taki opryskiwacz jest dobrym rozwiązaniem dla jednostek, które dużo jeżdżą na trawy. Dla tych mniej mających do czynienia z trawami plecakowa jest wystarczającym środkiem.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #210 dnia: Marzec 27, 2013, 18:58:55 »
Może się kiedyś doczekam czasów jak to będzie się gasić pożary....przez internet :zamknij:

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #211 dnia: Marzec 27, 2013, 22:34:08 »
Polecam raczej markowe urządzenia: Oleo-Mac, Stihl lub Solo. Chińczyk gorzej odpala oraz jest konstrukcyjnie gorzej zrobiony.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2013, 22:41:15 wysłana przez mkl »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #212 dnia: Marzec 28, 2013, 06:57:42 »
Czyli hydronetki plecakowe już nie są modne? :rolleyes:
Wychodzi na to, że nie. Przy plecakowej trzeba mimo wszystko trochę ręką pomachać.
Moim zdaniem taki opryskiwacz jest dobrym rozwiązaniem dla jednostek, które dużo jeżdżą na trawy. Dla tych mniej mających do czynienia z trawami plecakowa jest wystarczającym środkiem.
Chodzić nie, sprawić linii gaśniczej nie, machać pompką nie - to co oni chcą robić?:O

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #213 dnia: Marzec 28, 2013, 16:00:54 »
No ale tak biorąc pod uwagę BHP to jak wyobrażacie sobie bieganie ze zbiorniczkiem benzyny na plecach w pożarze?

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #214 dnia: Marzec 28, 2013, 16:17:34 »
No ale tak biorąc pod uwagę BHP to jak wyobrażacie sobie bieganie ze zbiorniczkiem benzyny na plecach w pożarze?
Trafna uwaga! Jak coś by się nie daj Boże stało to wg mnie dowódca by wisiał za... symbol Wielkanocy. I pewnie od razu padło by pytanie: czy to coś ma ateścik albo inny papierek?? A jak widać są to urządzenia przeznaczone do ogrodnictwa a nie pożarnictwa więc o jakimkolwiek papierze pewnie można zapomnieć. Moje zdanie jest takie, że to gadżet do lansu (tryska, warczy!!) a nie coś przydatnego, takich rzeczy używa się jedynie żeby zrosić obszar po tłumicach i to w miejscach gdzie samochód nie może wjechać i do czegoś takiego plecakowa hydronetka w zupełności wystarczy! Trochę wysiłku panowie  :straz:
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #215 dnia: Marzec 28, 2013, 17:37:59 »

Moim zdaniem taki opryskiwacz jest dobrym rozwiązaniem dla jednostek, które dużo jeżdżą na trawy.

Dla tych, którzy naprawdę dużo jeżdżą do traw najlepszym rozwiązaniem jest agregat wysokociśnieniowy, a zdecydowanie bezpieczniejsza od takiego opryskiwacza jest tłumica.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #216 dnia: Marzec 28, 2013, 17:44:15 »
Osobiście od tłumicy wole łopatę, jest dużo praktyczniejsza, poza tym sprzętem "tłumiącym" ciężko gasi się wysokie trawy, czy trzciny, a wysokie ciśnienie ma dużo większe ograniczenie niż klasyczne linie a jest nim długość, jeśli nie podjedziesz na długość węża to nie zgasisz. Szybkiego natarcia nie przedłużysz, więc albo linie wężowe albo spacer z plecakiem. Mamy w OSP opryskiwacz, ale był kupiony w zupełnie innym celi i pomysł użycia go do gaszenia wydaje mi się sensowny.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #217 dnia: Marzec 28, 2013, 17:52:46 »
Masz trochę rację, ale dobry agregat wysokociśnienowy z 60 metrami linii na lekkim terenowym samochodzie to 90% powodzenia. Z doświadczenia wiem, że przy nieużytkach nie ma potrzeby rozwijania więcej niż 15-20 metrów.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #218 dnia: Marzec 28, 2013, 18:07:40 »
O ile nie masz tak jak my rzeki i jezior otoczonych trzcinowiskiem, gdzie niczym nie dojedziesz. Ograniczeniem agregatu wysokociśnieniowego też jest możliwość gaszenia traw na podłożu torfowym. Przerobiłem to w zeszłym roku. Niby zgaszone, a ogień po chwili wychodzi. Trzeba było jednak zwykłą linie rozwinąć i gaszenie przez zalanie.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #219 dnia: Marzec 28, 2013, 18:34:46 »
Rocznie takich traw mamy średnio ok 100. Do tej pory najbardziej narzekamy na brak elektrycznego zwijadła, więc staramy się teraz bliżej podjeżdżając niż się rozwijać, albo nawet jechać wzdłuż linii ognia i gasić z jadącego samochodu. A teren też nie zawsze jest łatwy, choć dużo daje nam dobry samochód, który czasem też niestety nie da rady.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #220 dnia: Kwiecień 10, 2013, 15:30:32 »
Oto słynne podnośniki do ratowania bocianów:

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=19&id=43893

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #221 dnia: Kwiecień 10, 2013, 15:53:28 »
Cytuj
Podnośniki będą mogły być również wykorzystywane przez strażaków-ochotników do innych działań ratowniczych na rzecz społeczności lokalnych.

W uroczystości przekazania sprzętu uczestniczył Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Stanisław Dąbrowski, który wręczył przedstawicielom jednostek OSP stosowne dokumenty.

 :rofl: rozumiem , że stosowne dokumenty to świadectwo dopuszczenia CNBOP  :fiuu:

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #222 dnia: Kwiecień 30, 2013, 15:37:48 »
nowa zabawka dla GPR-ów
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje/ciekawoski,49/robo-waz-na-ratunek,85582,1,0.html

ćwiczenia grup USAR w Pstrążu właśnie się zakończyły a była taka okazja na pobawienie się wężem ;)

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #223 dnia: Kwiecień 30, 2013, 17:28:45 »
http://sklep.malavi.pl/product-pol-1380-Fire-Resistant-Buff-R-PARIS-BLUE.html
Ktoś korzysta z takiego rozwiązania zamiast zwykłej kominiarki?

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738