Autor Wątek: Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!  (Przeczytany 1819 razy)

Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!
« dnia: Czerwiec 26, 2009, 15:06:07 »
Panowie mam taki problem i takie pytanie.
Jestem zarejestrowany w urzędzie pracy i ten urząd przyznał mi pieniądze na kurs podstawowy szeregowych PSP, i teraz pobieram ekwiwalent za wyjazdy w OSP, czy to będzie groziło utratą, tego dofinansowania???  czy ten ekwiwalent liczy się jako darowizna, nagroda, działalność charytatywna czy po prostu jako czysty dochód!
I drugie pytanie czy jak mi odbiorą tą dotacje, to czy będę mógł zapłacić za taki kurs z własnej kieszeni?
Oczywiście, mam zgodę KM na taki kurs.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2009, 12:08:45 »
możesz spać spokojnie nikt Ci nic nie zabierze. Ekwiwalent to rekompensata za poświęcony czas, środki itp. Nie jest to traktowane jako przychód czy też jakiegoś typu wynagrodzenie, w urzędzie skarbowym też się z tego nie rozliczasz. Jakby tak było to żaden z członków JOT w OSP nie mógłby być zarejestrowany w urzędzie pracy.

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2009, 12:53:07 »
Co do rozliczania się z US to nie jestem pewien. Od tego roku wrócił u nas ekwiwalent po dłuższym czasie ale pamiętam, że wcześniej rozliczaliśmy się z Urzędem Skarbowym.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2009, 12:59:32 »
Jak odbierałem kasę za szkolenie, usłyszałem, że to rzekomo nie jest opodatkowane.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline witul

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • OSP KSRG Sosnówka
Odp: Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2009, 13:47:45 »
możesz spać spokojnie nikt Ci nic nie zabierze. Ekwiwalent to rekompensata za poświęcony czas, środki itp. Nie jest to traktowane jako przychód czy też jakiegoś typu wynagrodzenie, w urzędzie skarbowym też się z tego nie rozliczasz. Jakby tak było to żaden z członków JOT w OSP nie mógłby być zarejestrowany w urzędzie pracy.

ej ej, ja pierwsze słyszę że to rekompensata za poświęcony czas... z tego co się orientuję to 'ochotnik otrzymuje ekwiwalent za utracone wynagrodzenie w pracy, w wysokości 1/175 przeciętnego wynagrodzenia w danym rejonie, a jeśli nie utracił wynagrodzenia w pracy ekwiwalent mu się nie należy'. Dokładnej treści ustawy nie pamiętam ale jakoś tak to było.

Więc jeśli kolega pobiera zasiłek z UP to nie traci wynagrodzenia więc teoretycznie ekwiwalent mu się w ogóle nie należy.

Oczywiście dla mnie to debilizm bo taki ekwiwalent powinien być wypłacany bez względnie na okoliczności.

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2009, 16:29:31 »
Znalazłem takie cuś http://www.pawlak.pl/pn/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=660.
A co do skarbówki to możliwe, że rozliczaliśmy się za zabezpieczenia(parkingi, różne imprezy) ponieważ wtedy gmina nas zatrudniała na umowę-zlecenie. (Nie pamiętam dokładnie bo mnie już 2 latka w kraju nie ma :'() W artykule do którego podałem link dość szczegółowo jest wszystko opisane tyle tylko, że napisane to zostało 2 lata temu i nie wiem czy nastąpiły jakieś zmiany.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2009, 19:49:34 »
... z tego co się orientuję to 'ochotnik otrzymuje ekwiwalent za utracone wynagrodzenie w pracy, w wysokości 1/175 przeciętnego wynagrodzenia w danym rejonie, a jeśli nie utracił wynagrodzenia w pracy ekwiwalent mu się nie należy'. Dokładnej treści ustawy nie pamiętam ale jakoś tak to było. ...
Słabo się orientujesz, niestety. :rolleyes:
 :kwit:"Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.
Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie. :piwo:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2009, 21:35:46 »
Co w takim razie zrobić, gdy już obiorę ekwiwalent? Mam pójść do miejsca pracy i poprosić o obcięcie pensji (w sytuacji, gdy pracodawca sam tego nie zaproponuje)? Czy może na odwrót - pójść do urzędu i podziękować za ekwiwalent? Czy gmina to jakoś sprawdza, że "zachowałem wynagrodzenie"?

PS
Jeśli gmina tego nie sprawdza i odbiorę ekwiwalent razem z całą wypłatą, to pod jaki paragraf w kodeksie karnym to podpada?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2009, 22:08:28 wysłana przez prezi0 »

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 29, 2009, 19:46:24 »
ekwiwalent nie może się łączyć z wynagrodzeniem, tylko wtedy gdy pojechałes do zdarzenia lub na szkolenie w godzinach pracy. Nie może być tak byś jednocześnie pobierał z dwóch źródeł wynagrodzenie, za ten sam "stracony" czas. Jeżeli pracodawca chce Ci płacić i gmina również to należy Ci się korzystniejsza oferta.

Jeżeli pojechałeś w czasie wolnym od pracy, to Ci się ekwiwalnet należy. Ale o tym to już nie raz była mowa na tym forum.

Drogi "Witulu" jeżeli nie pamiętasz co mówi ustawa to lepiej jej nie komentuj. ;)

Wracając do tematu - Ekwiwalent zwolniony jest z podatku, więc nie ma sensu rozliczać się z niego w US.

Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Odp: Ekwiwalent a dotacje z urzedu pracy!
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 30, 2009, 12:18:12 »
Dzieki za pomoc:) Byłem tez się w Urzędzie  Pracy dowiedzieć dla świętego spokój, co i jak.
Wiec tak, ekwiwalent jest faktycznie zwolnione z podatku (bo jest to forma delegacji). Co Prawda Urząd Gminy bierze od nas numery NIP i wysyła je do Urzędu Skarbowego ale tylko po to aby coś tam odchaczyc.
A co za tym idzie, Urzad Pracy nie bierze tego jako dochód stały albo coś w tym stylu i dzięki temu nie tracę dotacji przyznanych właśnie przez UP.