Autor Wątek: A MiaŁo Być Tak Pięknie  (Przeczytany 16154 razy)

Offline cyryl

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« dnia: Kwiecień 29, 2005, 22:13:01 »
A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE

Uchwała Senatu dotycząca czasu pracy i urlopów dodatkowych.
Co myślicie o poprawkach  Senatu  z dnia 28 kwietnia 2005 r.
nr 5   w art. 1 w pkt 19, w art. 35 skreśla się ust. 11 i 12;
oraz nr nr 9  w art. 1 w pkt 39, w art. 71a w ust. 1, w ust. 2 pkt 3 oraz w ust. 5 wyrazy "13 dni" zastępuje się wyrazami "18 dni";

http://www.senat.pl/k5/pos/pos.htm

19) art. 35 otrzymuje brzmienie:
"Art. 35. 1. Czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy.
2. Tygodniowy wymiar czasu służby strażaka, skierowanego do szkoły, na przeszkolenie lub na studia, jest określony programem nauczania.
3. Wprowadza się rozkład czasu służby strażaka:
1) zmianowy - na stanowiskach, na których wykonywanie zadań wymaga zachowania ciągłości służby,
2) codzienny - na pozostałych stanowiskach.
4. Stanowiska, o których mowa w ust. 3, w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej ustalają kierownicy tych jednostek.
5. Zmianowy rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych i pełnieniu dyżurów, trwających nie dłużej niż 24 godziny, po których następują co najmniej 24 godziny wolne od służby.
6. Codzienny rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku.
7. W ramach codziennego rozkładu czasu służby strażak może być wyznaczony do pełnienia, w dowolnym czasie, dyżuru trwającego nie dłużej niż 24 godziny, po których udziela się godzin wolnych od służby w odpowiednim wymiarze, lecz nie więcej niż 48 godzin, w dniach od poniedziałku do piątku.
8. W ramach czasu wolnego strażaka można wyznaczyć do pełnienia dyżuru domowego.
9. Czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością zapewnienia ciągłości służby.
10.  W przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej w Państwowej Straży Pożarnej, czas służby strażaka można przedłużyć ponad normę, o której mowa w ust. 9. W takim przypadku, w zamian za czas służby strażakowi przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze, w przyjętym okresie rozliczeniowym.
11. W zamian za czas służby lub za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru domowego, przekraczający normę określoną w ust. 1, strażakowi przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze.
12. Przepisu ust. 11 nie stosuje się do strażaków pełniących służbę na stanowiskach, na które ustawa przewiduje powołanie.
13. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, sposób pełnienia służby w zmianowym i codziennym rozkładzie czasu służby, w tym:
1) czas trwania dyżuru i wykonywania zadań służbowych w zmianowym rozkładzie czasu służby,
2) godziny rozpoczęcia i zakończenia służby,
3) okoliczności uzasadniające przedłużenie czasu służby,
4) dopuszczalny czas kierowania pojazdem samochodowym,
5) udzielanie czasu wolnego od służby,
6) właściwość przełożonych do określania harmonogramu służby,
7) sposób pełnienia dyżurów domowych i ich wymiar,
8) grupy strażaków zwolnionych z pełnienia służby w porze nocnej, niedziele, święta,
9) sposób prowadzenia ewidencji czasu służby.
W rozporządzeniu należy ponadto uwzględnić zapewnienie ciągłości służby w Państwowej Straży Pożarnej.
14. Czas służby oraz rozkład czasu służby strażaka pełniącego służbę na stanowisku nauczyciela akademickiego, w zakresie wynikającym z wykonywania obowiązków dydaktycznych i naukowych, określonych w planach studiów i programach nauczania, regulują przepisy ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm.9)).";

W załączeniu  U C H W A Ł A SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ    z dnia 28 kwietnia 2005 r.  w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej

http://www.senat.pl/k5/pos/pos.htm

U C H W A Ł A
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 28 kwietnia 2005 r.
w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia 2005 r. ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:
1)   w art. 1 w pkt 6, w art. 13 w ust. 6 w pkt 17 wyrazy "dużej liczbie osób" zastępuje się wyrazami "dużej liczby osób";
2)   w art. 1 w pkt 11, w art. 23 w ust. 2:a) w pkt 2 wyrazy "w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska" zastępuje się wyrazami "w art. 250 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska",B) w pkt 6 wyrazy "w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej" zastępuje się wyrazami "w art. 78 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej";
3)   w art. 1 w pkt 11, w art. 23 w ust. 11:a) zdanie wstępne otrzymuje brzmienie:"Kontrolujący ma prawo wstępu do wszystkich obiektów i pomieszczeń, chyba że stanowią one część mieszkalną lub ich właścicielami albo zarządzającymi są:",B) w pkt 1 wyrazy "Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu lub Straż Graniczną" zastępuje się wyrazami "Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu lub Straż Graniczna";
4)   w art. 1 w pkt 13, w art. 28 wyrazy "niekarany za przestępstwa lub za przestępstwa skarbowe" zastępuje się wyrazami "niekarany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe";
5)   w art. 1 w pkt 19, w art. 35 skreśla się ust. 11 i 12;
6)   w art. 1 w pkt 20, w art. 36 w ust. 5 wyraz "odbyli" zastępuje się wyrazem "ukończyli";
7)   w art. 1 w pkt 21, w art. 36a w ust. 3 w pkt 3 po wyrazach "zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej" dodaje się wyrazy "oraz komendantach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej";
8)   w art. 1 w pkt 29, w art. 49h w ust. 1 wyrazy "art. 49c ust. 3-art. 49g" zastępuje się wyrazami "art. 49c ust. 3 i 4 oraz art. 49d - 49g";
9)   w art. 1 w pkt 39, w art. 71a w ust. 1, w ust. 2 pkt 3 oraz w ust. 5 wyrazy "13 dni" zastępuje się wyrazami "18 dni";
10)   w art. 1 w pkt 39, w art. 71e w ust. 1 po wyrazach "dniami służby lub dyżuru," dodaje się wyrazy "z wyjątkiem dyżuru domowego, o którym mowa w art. 35 ust. 8,";
11)   w art. 1 pkt 42 otrzymuje brzmienie:"42) w art. 74:a) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:"1a. Jeżeli w miejscowości, w której strażak mianowany na stałe pełni służbę lub w miejscowości pobliskiej nie ma możliwości przydzielenia lokalu mieszkalnego, strażak może otrzymać kwaterę tymczasową na okres pełnienia służby w tej miejscowości.",B) po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:"2a. W przypadkach, o których mowa w ust. 1a i ust. 2, koszty zakwaterowania ponosi strażak.";";
12)   w art. 1 w pkt 46, w art. 83 w ust. 5 w pkt 5 wyrazy "w stosunku do strażaków" zastępuje się wyrazami "w stosunku do podległych im strażaków";
13)   w art. 1 w pkt 49, w art. 88 w ust. 5:a) w pkt 5 wyraz "uwzględniane" zastępuje się wyrazem "uwzględnianych",B) skreśla się pkt 6 i 7;
14)   w art. 1 w pkt 62 w lit. d, w ust. 3a w zdaniu drugim wyrazy "w terminie 14 dni tej kandydatury" zastępuje się wyrazami "tej kandydatury w terminie 14 dni od dnia jej przedstawienia".
WICEMARSZAŁEK SENATU
Kazimierz KUTZ
 
Uzasadnienie
Senat, po rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, postanowił wprowadzić do jej tekstu 14 poprawek.
Poprawki nr 1, 2, 3, 6, 8, 12, 13 i 14 zmierzają do zapewnienia ustawie należytej precyzji oraz poprawności legislacyjnej.
Przyjmując poprawkę nr 4 Senat postanowił uściślić przepis ustanawiający wymóg niekaralności, jako jedną z przesłanek niezbędnych do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej. Dotychczasowa redakcja przepisu mogła, wbrew intencji ustawodawcy, prowadzić do wniosku, że chodzi o wymóg niekaralności za więcej niż jedno przestępstwo.
Poprawka nr 5 polega na wykreśleniu z ustawy przepisu stanowiącego, że w zamian za czas służby lub dyżuru, z wyjątkiem dyżuru domowego, przekraczający normę określoną w art. 35 ust. 1, strażakowi przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze oraz przepisu, zgodnie z którym powyższej regulacji nie stosowałoby się do strażaków powołanych. W opinii Senatu usunięcie wskazanych przepisów przyczyni się do zapewnienia spójności wprowadzanej do ustawy kompleksowej regulacji dotyczącej czasu pracy strażaków.
W poprawce nr 7 Senat uznał, że konieczne jest wyraźne wskazanie w ustawie podmiotu właściwego do wydawania opinii o komendantach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej.
Uchwalając poprawkę nr 9 Senat wydłużył wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby - z 13 dni do 18 dni rocznie oraz postanowił, że w razie zbiegu uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego z różnych tytułów, łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 18 dni w roku. W opinii Senatu przyznanie tej kategorii strażaków dłuższego wymiaru urlopu dodatkowego uzasadnione jest specyfiką ich służby.
Przyjmując poprawkę nr 10 Senat doprecyzował, że urlopów udziela się w dni, które są dla strażaka dniami służby lub dyżuru, z wyjątkiem dyżuru domowego.
W poprawce nr 11 Senat zrównał sytuację strażaka mianowanego na stałe oraz strażaka w służbie przygotowawczej w zakresie ponoszenia kosztów zakwaterowania w kwaterze tymczasowej. Nie ma uzasadnienia, aby koszty zakwaterowania ponosili strażacy mianowani na stałe, podczas gdy nie istniałaby podstawa prawna do nałożenia analogicznego obowiązku na strażaków w służbie przygotowawczej.

Czy na pewno czas pracy strażaków zmianowych  ulegnie  skróceniu do 40 godzin ?
Proszę o wasze opinie.  

Pozdrawiam Cyryl
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2005, 22:13:45 wysłana przez cyryl »

Offline MiePre

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2005, 13:34:35 »
Jestem stosunkowo nowym użytkownikiem tego portalu, aczkolwiek służę w straży już 15 lat. Co do skrócenia czasu służby strażaków w systemie zmianowym wątpie by to zostało zrealizowane. Na dzień dzisiejszy średni wymiar tygodniowy wynosi ok 50,4 godziny, a zaspis nowego art 35 ust. 9 mówi o zapewnieniu ciągłości służby i wydłużeniu czasu do 48 godzin tyg. Więc realnie czas służby strażaków zmianowych skróci się o 2,4 godz.
Przecież w opini do projektu rządowego napisane jest "by zachować gotowość bojową na bieżącym poziomie konieczne jest zatrudnienie ok. 4 tys.strażaków.
W wyniku reorganizacji komend powiatowych, wojewódzki i komendy głównej zyskasię szacunkowo ok 1,5 tys. strażaków. Pozostaje ok 2,5 do 3 tys. potrzebnych strażaków do pracy. Więc już samo to wskazuje na realizacię ust. 9 przedmiotowego art. ustawy.
Nie możemy się łudzić tym, że będziemy mniej godzin pracować.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2005, 20:01:01 »
Witam kolegów. Tak na marginesie ,czy faktycznie ten system wam nie odpowiada?  24 godz. na służbie potem 48 wolnego jest moim skromnym zdaniem jest bardzo praktycznym :) pozwala sobie dorobić do marnej pensji ;) , a jak pozmieniają na jakieś inne to wielu z nas nie będzie mogło sobie pozwolić na drugi etat.No... chyba że zarobki podskoczą przynajmiej o 230%  :D. Chodzą plotki o jakiś dyżurach domowych ,czy to  będzie dotyczyć podziału? może ktoś wie? z wyrazami szacunku.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

BROKS

  • Gość
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2005, 21:09:08 »
Nic tylko czekać na jakieś "mądre" rozporządzenie MSWiA!!!!Oby nie okazało się solidnym kopniakiem w nasze strażackie tyłki :lol: Póki co czytając przyjęte poprawki po głowie chodzą mi różne wizje...niekoniecznie w jasnych i wesołych barwach :rolleyes:  

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2005, 08:59:20 »
Hm... mi też wiele myśli "chodzi" po łepetynie i sam nie wiem, co o Tym wszystkim sądzić. Zobaczymy zapewne niebawem ;) Oby się tylko któregoś pięknego ranka nie obudzić nagle z "rączką w nocniku" <_<  Póki co w moim woj. na dzień dzisiejszy złożono coś ok. 70 wniosków o przejście na emeryturę /dużo - na wcześniejsze/. W samej KP u mnie 4 /narazie?/ czas pokaże co dalej.
W sumie to raczej osobiście nie wierzę w jakieś drastyczne posunięcia, bo doprowadzą one szybko do stanu jak kiedyś ktoś napisał, że na obsadzie zostanie np. kierowca  i dowódca + kilku /2-3/ "młodych". Powodzenia! :( Choć może....
Co do czasu pracy - właśnie jakoś <wszyscy milczą> niektórzy jakoś nie rozumieją tej przenośni, a Ci którzy rozumieli i dużo uprzednio "wyjaśniali"  znikneli i pozostało echo....

Ps. Pono tel. 112 jakiś decydent też postanowił przypisać odgórnie PSP /czyt. MSK, PSK/. Przy jednoosobowej obsadzie już jest często "fajnie", a  będzie napewno " nie wesoło" :( Szkoda, że tak równie, chętnie i szybko nie ustala się Tu wyższych grup, dodatków i stopni. Zresztą kogo to.....?
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2005, 15:02:17 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2005, 20:31:51 »
poczekajmy do lipca bo i tak w maju nic nie wymyślą--przecież to miesiąc imprez

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 09, 2005, 20:08:03 »
Cytuj
Ps. Pono tel. 112 jakiś decydent też postanowił przypisać odgórnie PSP /czyt. MSK, PSK/. Przy jednoosobowej obsadzie już jest często "fajnie", a  będzie napewno " nie wesoło" :( Szkoda, że tak równie, chętnie i szybko nie ustala się Tu wyższych grup, dodatków i stopni. Zresztą kogo to.....?
O qwa!! No to ładnie... u nas pozbyła się go policja i wcisneła dla pogotowia... siedzimy razem w CPR-ze... Normalnych telefonów pani nie nadąża odbierać... a z nr. 112 jest ich ok 70%... wszystkich połączeń... zazwyczaj są robione żarty (często chamskie) z telefonów z nieaktywną kartą sim.

PS.
Szkoda, dzięki akcji przeprowadzonej w szkołach podstawowych w klasach 1-3 kilka lat temu praktycznie zminimalizowaliśmy połączenia - żarty do minimum... i chyba dzięki jakiemuś d..... cała edukacja pójdzie na marne...  
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 10, 2005, 18:44:29 »
MisiaczekM polecam dział <Sprzęt> "Nr.112" co by się za nadto nie rozdrabniać . Może wiesz coś nowego w temacie? Dla mnie osobiście narazie jest to po prostu - mocnooo "chore"!  &lt;_&lt;  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline eddi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 11, 2005, 19:08:35 »
Witam serdecznie.
Tym wszystkim którzy cieszą się z tego, że zmiany do ustawy o PSP przeszły już prawie drogę legislacyjną (pozostał podpis Kwaska) proponuję zwrócić uwagę na kwestię dyżurów domowych. Zgodnie z zapisami w projekcie rozporządzenia MSWiA będącego aktem wykonawczym do ustawy dyżur domowy może obejmować 7 dni w miesiącu (zarówno dla zmianowych jak i 8 godzinnych). Oczywiście nie wlicza sie on do czasu służby, jeśli nie zostaniemy w czasie jego trwania zadysponowani. Pracodawca może więc w bardzo łatwy i wygodny dla siebie sposób zapewnić dodatkowe obsady osobowe (na telefon). Może to w zasadniczy sposób ograniczyć kwestię dodatkowego zarobkowania (miejsce przebywania strażaka w czasie dyżuru domowego trzeba będzie uzgodnić z przełożonym). komendanci dostają więc w ręce dodatkowe narzędzia do ręki. Znając życie to na pewno z nich skorzystają na naszą zgubę.
Pozdrówka!!! :(  

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 11, 2005, 19:32:56 »
Witam.
Myślę, że temat na czasie:

PE za maksymalnie 48-godzinnym tygodniem pracy w krajach UE

Cytuj
Parlament Europejski opowiedział się w środę za zakazaniem w krajach Unii Europejskiej dłuższego niż 48-godzinny tydzień pracy oraz za zaliczeniem czasu dyżurów (np. lekarzy czy strażaków) do normalnego, w pełni opłacanego czasu pracy.
Po burzliwej debacie za przyjęciem zmian w dyrektywie regulującej czas pracy opowiedziało się po pierwszym czytaniu 345 eurodeputowanych, przeciw było 265, wstrzymało się od głosu 34.
W głosowaniu starli się obrońcy socjalnego modelu Unii Europejskiej, którzy są za tym, by w jej krajach nie można było pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo, oraz zwolennicy podejścia liberalnego - na ogół eurodeputowani z Wielkiej Brytanii i nowych państw członkowskich.
"Dla Polski, która ma 20-procentowe bezrobocie, poparcie tego rozwiązania byłoby szaleństwem" - powiedział PAP eurodeputowany Dariusz Rosati (SdPl). Mimo że w PE jest członkiem frakcji socjalistycznej, która poparła dyrektywę, Rosati głosował przeciw.
Przeciw głosowali też polscy deputowani z ramienia PO i PSL. "Jesteśmy za elastycznością i możliwością odstępstw od sztywnych 48 godzin, zarówno w sytuacji, gdyby takie ustępstwo było efektem układów zbiorowych, jak i indywidualnych umów pracodawca- pracownik" - powiedział PAP Jacek Protasiewicz (PO).
Przyjęte w środę rozwiązanie jest stanowiskiem PE w sprawie nowelizacji obowiązującej obecnie dyrektywy z 1993 roku. Największą zmianą jest zniesienie tzw. systemu opt-out, wprowadzonego wówczas na żądanie Wielkiej Brytanii, dzięki któremu każdy kraj UE mógł pod pewnymi warunkami wydłużyć 48-godzinny tydzień pracy.
PE chce znieść te wyjątki, ale w zamian proponuje trzyletni okres przejściowy do 48-godzinnego czasu pracy, w ciągu którego pracownicy mogliby pracować dłużej niż ustalony limit.
Inna budząca kontrowersje kwestia dotyczy tzw. czasu gotowości (np. dyżurujących w nocy lekarzy) do wypełniania obowiązków służbowych. W przeciwieństwie do tego, co proponowała Komisja Europejska, PE opowiedział się za tym, by "czas gotowości" był traktowany jako normalny czas pracy, choć kalkulacja tych godzin odbywałaby się w specjalny sposób.
"Polskę kosztowałoby to 950 mld zł na stworzenie 15 tys. miejsc pracy dla lekarzy i 4,5 tys. dla strażaków" - ocenił Protasiewicz.
Decyzję o ograniczeniu tygodniowego wymiaru czasu pracy do 48 godzin i zaliczeniu "czasu gotowości" jako normalnego czasu pracy będą musiały jeszcze zaakceptować rządy krajów Unii w Radzie UE.
"Wygraliśmy batalię polityczną, ale wojna jeszcze nie skończona"- powiedział zadowolony z wyniku głosowania hiszpański socjalista Alejandro Cercas, sprawozdawca raportu w sprawie poprawki do dyrektywy przedstawionego w Parlamencie Europejskim.
Onet.pl

Pozdrawiam

 

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 14, 2005, 02:09:48 »
Ilu strażaków (rolników, rzemieślników, itp.) jest chętnych do zmiany systemy?????
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 14, 2005, 21:44:45 »
Cytuj
Ilu strażaków (rolników, rzemieślników, itp.) jest chętnych do zmiany systemy?????

A ilu jest skłonnych pracować taką ilość godzin (216) w takim systemie(24/48)..............................za takie pieniądze??

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2005, 21:47:07 wysłana przez fireman5 »

Offline Piter R.

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 15, 2005, 11:47:23 »
Jeżeli marnuje się wielkie  pieniądze w różnych aferach , to dlaczego strażacy mają pracować więcej  godzin niż w innych krajach U.E. A wdodatku za takie  marne pobory.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 14, 2005, 18:16:16 »
Panowie mam pytanie. CZY ktoś z Was wie na 100%, czy zmienią nam system pracy po nowym roku i na jaki? CZy to będzie dalej 24/48 i co siódma wolna? Czy może na jakiś inny? Proszę o odpowiedż  :unsure:  

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline sasza

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 14, 2005, 18:46:14 »
a ja mam zapytanie co będzie od lipca do końca roku??
 

Offline nokia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 14, 2005, 18:52:15 »
Projekt 07.06.2005r.
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 2005 r.
w sprawie sposobu pełnienia służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej w zmianowym i codziennym rozkładzie czasu służby.

Na podstawie art. 35 ust. 11 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 59, poz. 516 i Nr 166, poz. 1609, z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 oraz z 2005 r. Nr ...., poz...... ) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa:
1) czas trwania dyżuru i wykonywania zadań służbowych w zmianowym rozkładzie czasu służby;
2) godziny rozpoczęcia i zakończenia służby;
3) okoliczności uzasadniające przedłużenie czasu służby;
4) dopuszczalny czas kierowania pojazdem samochodowym;
5) udzielanie czasu wolnego od służby;
6) właściwość przełożonych do określania harmonogramu służby;
7) sposób pełnienia dyżurów domowych i ich wymiar;
8) grupy strażaków zwolnionych z pełnienia służby w porze nocnej, niedziele, święta;
9) sposób prowadzenia ewidencji czasu służby.

§ 2. 1. W zmianowym rozkładzie czasu służby strażak pełni dyżur i wykonuje zadania służbowe na zmianach trwających 24 godziny, z zastrzeżeniem ust 2.
2. W przypadkach uzasadnionych warunkami służby lub koniecznością udzielenia czasu wolnego od służby, w szczególności w zamian za czas służby ponad przeciętną tygodniową normę w okresie rozliczeniowym, czas trwania zmiany może wynosić 12 lub 8 godzin.
3. Czas trwania zmiany, o którym mowa w ust. 2, może być także ustalony na wniosek strażaka po zasięgnięciu opinii przedstawicieli strażaków danej jednostki organizacyjnej jeżeli nie zakłóci to zapewnienia ciągłości służby.
4. Na wykonywanie zadań służbowych na zmianie przeznacza się nie więcej niż 12 godzin. W pozostałym czasie trwania zmiany strażak pełni dyżur polegający na pozostawaniu, w miejscu pełnienia służby, w gotowości do podjęcia działań na polecenie przełożonego.
5. Polecenie, o którym mowa w ust. 4, może być wydane w związku z akcją ratowniczą, ćwiczeniami lub potrzebą utrzymania gotowości operacyjnej.
6. Zmianowy rozkład czasu służby powinien być stosowany na podstawie harmonogramów służby ustalanych dla przyjętego okresu rozliczeniowego, określających dla poszczególnych strażaków dni i godziny służby oraz dni wolne od służby.
7. Strażakowi przysługuje przerwa w realizacji zadań służbowych:
1) dla zmiany trwającej 8 godzin - w wymiarze 20 minut:
2) dla zmiany trwającej 12 godzin – w wymiarze 30 minut
7. Godziny rozpoczynania przerw ustala przełożony kierujący zmianą. Do czasu przerw przepis ust. 4 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

§ 3. 1. W zmianowym rozkładzie czasu służby rozpoczęcie pełnienia służby trwającej 24 godziny ustala się na godzinę 800, a jego zakończenie na godzinę 800 następnego dnia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W przypadkach szczególnie uzasadnionych warunkami lokalnymi, godzinę rozpoczęcia pełnienia służby można ustalić odmiennie, jednak jej rozpoczęcie może nastąpić nie wcześniej niż o godzinie 700 i nie później niż o godzinie 830.
3. Do ustalenia godziny rozpoczęcia służby, w przypadku o którym mowa w ust. 2, właściwy jest:
1) komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, w komendzie wojewódzkiej i komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa;
2) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w pozostałych jednostkach organizacyjnych.
6. Godziny rozpoczęcia i zakończenia służb trwających 12 lub 8 godzin w danej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej „jednostką organizacyjną”, ustala kierownik tej jednostki.

§ 4. 1. Rozpoczęcie służby w codziennym rozkładzie czasu służby ustala się na godzinę 815 , a jej zakończenie na godzinę 1615, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. W uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w komendzie wojewódzkiej i komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa, a w pozostałych jednostkach organizacyjnych kierownicy tych jednostek mogą wprowadzić inne godziny rozpoczęcia i zakończenia służby, jeżeli jest to uzasadnione warunkami lokalnymi lub szczególnym charakterem wykonywanych zadań.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kierownicy jednostek organizacyjnych mogą w niektórych komórkach organizacyjnych i na niektórych stanowiskach służbowych tych jednostek, wprowadzić inne godziny rozpoczęcia i zakończenia służby.
4. W czasie służby, o którym mowa w ust. 1, strażakowi przysługuje 20 minut przerwy.
§ 5. 1. Do okoliczności uzasadniających przedłużenie czasu trwania dyżuru lub wykonywania zadań służbowych należą:
1) konieczność wykonania czynności nie cierpiących zwłoki lub wykonania czynności rozpoczętych, które nie mogą zostać przerwane;
2) szczególny charakter wykonywanych zadań lub interes społeczny;
3) zapewnienie ciągłości służby na stanowiskach, na których wymagane jest utrzymanie pełnienia służby w sposób ciągły.
2. Przedłużenie czasu służby w warunkach, o których mowa w ust. 1 następuje na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej lub kierownika komórki organizacyjnej tej jednostki bądź strażaka kierującego akcją ratowniczą.
3. W przypadku wydania polecenia, o którym mowa w ust. 2, przez kierownika komórki organizacyjnej lub strażaka kierującego akcją ratowniczą, o wydanym poleceniu zawiadamia się pisemnie właściwego kierownika jednostki organizacyjnej lub wskazanego przez niego strażaka.
4. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 kierownik jednostki organizacyjnej może ustalić harmonogram służby niektórych strażaków w dni tygodnia nie będące ich dniami służby.

§ 6. 1 Strażak, do którego obowiązków należy kierowanie pojazdem samochodowym, zwany dalej „kierowcą”, może prowadzić pojazd do 10 godzin na dobę.
2. Po 6 godzinach nieprzerwanego prowadzenia pojazdu kierowca jest obowiązany wykorzystać przerwę trwającą co najmniej 30 minut, chyba że zaczyna okres wypoczynku dobowego.
3. Przerwa, o której mowa w ust. 2, może być zastąpiona przerwami trwającymi co najmniej 15 minut każda, wykorzystywanymi w okresie prowadzenia pojazdu lub niezwłocznie po tym okresie. Podczas przerw, kierowca nie może wykonywać żadnej innej pracy; przerw tych nie wlicza się do dobowego okresu wypoczynku.
4. W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych lub nie dających się przewidzieć okoliczności, wymagających dojazdu do odpowiedniego miejsca postoju ze względu na bezpieczeństwo osób, pojazdu lub rzeczy, kierowca może przedłużyć czas prowadzenia pojazdu ponad określoną normę i skrócić czas wypoczynku, pod warunkiem że dłuższe prowadzenie pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
5. Zakres i przyczyny przedłużenia czasu prowadzenia pojazdu kierowca wpisuje do dokumentu rejestrującego czas i przebieg pojazdu.

§ 7. 1. W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym strażak pełni służbę trwającą 24 godziny, po jej zakończeniu strażakowi udziela się co najmniej 24 godziny czasu wolnego.
2 W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym strażak pełni służbę trwającą 12 lub 8 godzin, po jej zakończeniu strażakowi udziela się co najmniej 12 godzin czasu wolnego.
3. Po pięciu kolejnych służbach pełnionych w porze nocnej, za które uważa się służby pełnione w godzinach 22 00 – 6 00 , strażakowi udziela się 48 godzin czasu wolnego.

§ 8. 1 Czas wolny od służby w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ustawie może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego ukończeniu, pod warunkiem wykorzystania urlopu w okresie rozliczeniowym.
2. Czas wolny, o którym mowa w ust. 1 strażak jest obowiązany wykorzystać w okresie rozliczeniowym albo do dnia zwolnienia ze służby następującego przed zakończeniem tego okresu, a przełożony uprawniony do mianowania (powołania) ma obowiązek mu to ułatwić.
§ 9. 1. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, w komendzie wojewódzkiej i komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa, a Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w pozostałych jednostkach organizacyjnych, może ustalić dniem wolnym od służby, dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, dzień służby przypadający między dniami wolnymi od służby, pod warunkiem wyznaczenia dniem służby najbliższej soboty. Jeżeli sobota przypada po wolnym od służby piątku lub przed wolnym od służby poniedziałkiem, wyznacza się dniem służby sobotę następną.
2. O ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby należy poinformować strażaków co najmniej z 14-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przyjęty w danej jednostce organizacyjnej.
3. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej informuje ministra właściwego do spraw wewnętrznych o ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Do informowania ministra przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 10. Właściwym do ustalania harmonogramów służby w danej jednostce organizacyjnej jest kierownik tej jednostki.
§ 11. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej może wyznaczyć strażaka do pełnienia dyżuru domowego. Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się strażaka bezpośrednio po zakończeniu służby trwającej 24 godziny.
2. W czasie dyżuru domowego strażak przebywa w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu uzgodnionym z kierownikiem jednostki organizacyjnej.
3. Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż przez 7 dni w miesiącu, w tym najwyżej 2 razy w niedzielę lub święto.
4. Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie wykonywał czynności służbowych.
5 Jeżeli strażak wykonywał czynności służbowe w czasie dyżuru domowego, za czas ich wykonywania udziela się w tym samym wymiarze czasu wolnego.
§ 12. Do pełnienia służby w porze nocnej, w niedziele, święta i w wymiarze przekraczającym 8 godzin na dobę nie wyznacza się strażaka:
1) kobiety w ciąży;
2) kobiety opiekującej się dzieckiem do 4 lat, bez jej zgody;
3) będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki, bez jego zgody.
§ 13. Po okresie usprawiedliwionej nieobecności w służbie strażak podejmuje służbę w pierwszym dniu, który był dla niego planowany jako dzień służby, chyba że właściwy kierownik jednostki organizacyjnej zarządzi inaczej.

§ 14. Rozkład czasu służby strażaka skierowanego na naukę do szkoły Państwowej Straży Pożarnej lub ośrodka szkolenia jest określony regulaminem studiów, programem nauczania lub programem szkolenia.
§ 15. 1. W jednostkach organizacyjnych prowadzi się ewidencję czasu służby strażaków, która obejmuje listy obecności i karty ewidencji czasu służby strażaka. Ewidencję czasu służby udostępnia się do wglądu strażakowi na jego żądanie.
2. Karty ewidencji czasu służby strażaka zakłada się i prowadzi odrębnie dla każdego strażaka. Karty te obejmują informacje o czasie służby pełnionej wg obowiązującego go harmonogramu oraz pełnionej ponad ustawowy wymiar i otrzymanym z tego tytułu czasie wolnym, informacje o pełnionych dyżurach domowych, a także informacje o urlopach, zwolnieniach od zajęć służbowych, zwolnieniach lekarskich oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w służbie.
3. Przeciętny tygodniowy czas służby oblicza się ,do celów ewidencji, jako średnią podczas okresu siedmiu dni w przyjętym okresie rozliczeniowym.
§ 16. Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lipca 1997 r. w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej ( Dz. U. Nr 82, poz. 530 oraz Nr 134, poz. 895, z 1998 r. Nr 62, poz. 400, z 1999 r. Nr 16, poz. 152).
§ 17. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji






1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt.2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

 

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 17, 2005, 13:41:27 »
Mógłby ktoś to przetłumaczyć na język polski  :P teraz to całkiem namieszali :(
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline kotu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 22, 2005, 12:12:58 »
ponoc gdzies w polsce w tym roku testowany byl system 24/72 ...  :D
cieszymy sie ?  
|. _ __. | .*.       |\_/|        .....................
|/|. | | |  | .*      ( *^*)_{\    .................
|\|_| | |_|..*.       (_|_)__)  ................ kot1000@<na>wp.pl
...nie sprzeczaj sie z idiota, sprowadzi cie do swego poziomu i pokona doswiadczeniem ...

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 22, 2005, 20:24:43 »
Panowie wczoraj była narada w woj. śląskim podobno zostaje system 24/48, tylko z tym
że będziemy pracować 7 służb w misiącu (podobno). Prawdopodobnie wchodzi to od lipca, ale ile w tym prawdy życie pokaże.  ;)  

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 24, 2005, 00:31:02 »
Kotu, cieszymy się, bo czterozmianówka to jedyne sensowne rozwiązanie. Przy 40 godz. tygodniowo stary system nie wyrobi, nawet po dołożeniu etatów. Czytery zmiany też wymagają dołożenia etatów, ale są sensowne.
bart73 podobno to za dużo powiedziane. Od lipca panuje zasada „róbta co chceta”, a później każdy KP będzie musiał wypić to piwo, po prostu dziki zachód (nowa ustawa – stare rozporządzenia).
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline path

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 24, 2005, 15:04:26 »
Witam
Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale jeśli 1 lipca nie ukażą się nowe przepisy wykonawcze do ustawy to do czasu ich wydania obowiązują stare rozporządzenia. Tak jest w Ustawie
path

Offline Robert Osmycki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 24, 2005, 21:55:52 »
DziendobryWieczór

Jeśli chodzi o czas pracy a wlaściwie o system w jakim strażacy na zmianach będą pelnić slużbę to w chwili obecnej można powiedzieć, że w dniu 23 czerwca odbylo się spotkanie związków zawodowych z kierownictwem KGPSP. Po 10 godzinach rozmów przedstawiciele "S" stwierdzili  krótko: kompletny brak prygotowania do rozmów przedstawicieli KG tak jakby mieli tą sprawę w nosie. Wniosek nr 2 jest taki: jedna jaskólka wiosny nie czyni - zmiana Komendanta Glównego nie zmienila w ogóle metodologii pracy instytucji, która rządzi się swoimi prawami. Oczywiście rozmowy skończyly się na tym, że na wtorek tj.28 czerwca br. stona slużbowa "odrobi lekcje" i zaproponuje coś co ma "ręce i nogi". Wszystko jednak wskazuje na to, że jeszcze sobie trochę pogadamy. Poczekajcie więc z różnymi domyslami do wtorku, może się coś wykluje. :huh:
Jeśli chodzi o pytanie-stwierdzenie "patha" to tylko częściowo się z nim zgodzę tj., że od 1lipca br. funkcjonuje nowa ustawa. Rozporządzenie może być skuteczne tylko w tej części w której mówi o systemie, ale limit (normatyw) czasu tygodniowego wyznaczyla ustawa i od 1 lipca 2005r wynosi 40 godzin tygodniowo dla każdego strażaka. Pozostawanie dlużej niż 40 godzin w tygodniu należy zarejestować jako nadgodziny do zwrotu. Zdaję sobie spawę, że każdy w tej chwili powiedzial lub pomyślal: już od roku spisujemy nadgodziny i co?  kiedy zwrócą? Odpowiadam: nie odda nikt nadgodzin dzisiaj - jednak należy zapisywać je ponieważ należy się za nie rekompensata. W innej slużbie ponad cztery lata trwaly przepychanki, aż razu pewnego w celu ukrucenia tematu - wyplacoono rekompensaty (raz a porządnie).
Ponadto zmusza to KG do trochę efektywnioejszej pracy.  :lol:  :D  

Pozdrawiam

Robert Osmycki

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 24, 2005, 23:43:57 »
Jest tak jak Pan mówi tylko, że prawie nikt tego nie rozumie. Próbuje się powiązać nową ustawę z rozporządzeniem dotyczącym 10 wolnej i systemu 24/48. Wszystko to razem pasuje jak wół do karety. Nie dziwię się, że na spotkaniu związkowym były same rewelacje, zostały one zapewne już wcześniej ogłoszone na spotkaniu KG z KP, bo panowie Komendanci po powrocie zamknęli się u siebie i wiedzą mniej niż przed wyjazdem. Lepiej by było gdyby z odejściem starej ustawy odeszły i stare rozporządzenia dotyczące czasu służby. Funkcjonowanie przez pewien czas na podstawie samej ustawy przyniosłoby mniej zamieszania, bo jak pan pisze ...limit (normatyw) czasu tygodniowego wyznaczyla ustawa i od 1 lipca 2005r wynosi 40 godzin tygodniowo dla każdego strażaka... mam nadzieję, że ktoś się wreszcie obudzi i od pierwszego wejdzie ustawa i odpowiednie rozporządzenia. Jak widzę nikt nawet nie zadał sobie trudu żeby przeliczyć, co będzie na zmianach jak każdemu trzeba będzie oddać 72 godz. miesięcznie jako godziny nadpracowane. Narobiono grochu z kapustą i pozostawiono to wszystko KP. Dlaczego fundator takiego pasztetu nie zadbał kwartał wcześniej o odpowiednie rozporządzenia, przesunięcie odpowiedniej ilości etatów, pozyskanie nowych, czy przetestowanie starego systemu wg zapisów nowej ustawy, chociaż wystarczy średniej klasy ludzik żeby to policzył. Dlatego powtarzam jeszcze raz od lipca panuje zasada „róbta co chceta”, a później, później przyjadą panowie z KW i nas rozliczą, chociaż dzisiaj sami nie wiedzą jak ma być.
Panie Robercie ile jest prawdy w tym, że godziny muszą się zerować na koniec roku, bo jak nie to Państwo będzie płacić kary do kasy Unijnej. Taką plotkę słyszałem, czy to prawda.
Pozdrawiam – nowy.
Ps. Na stronach związkowych też nie ma za dużo informacji, praktycznie od marca. Liderzy po powrocie z W-wy nabierają wody w usta. Ludzie się gubią, są niedoinformowani. Odnosi się wrażenie, że związki nic nie robią. Kiedy będzie więcej informacji na stronach związku odnośnie wszystkiego co ludzi interesuje i więcej informacji dlaczego KG nas roluje (patrz wydarzenia majowe).
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Robert Osmycki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 25, 2005, 18:18:19 »
DziendobryWieczór

Zacznę od końca postu Kolegi "nowego": chyba niezbyt często zaglądasz na strony związkowe, bo w przypadku "S" można zobaczyć przy każdej infomacji kiedy je "zawieszono" - ostatnie dokumenty 9 czerwca a wiadomości bodajże 1 czerwca br. Jeżeli chodzi o szczeóly dotyczące rozporządzeń to faktycznie nic nie piszemy, bo sami nie wiemy o czym pisać - o tym jak być powino, czy o projektach, które po 48 godzinach stają się "wyjściowym materialem roboczym".
Jednakowoż, po tej uwadze, poproszę kolegów biorących udzia w zespolach o pisanie krótkich informacji o pracach nad rozporządzeniami.
Jeśli chodzi o wiedzę komendantów to nie dziwię się, że się nią nie dzielą, bo określić ją można w trzech punktach:
1. najważniejszym elementem slużby są jednostki ratowniczo-gaśnicze i strażacy tam pelniący slużbę;
2. nie straszyć strażaków w jednostkach jakimiś rewolucjami, bo wszelkie zmiany będą poprzedzone stosownymi przygotowaniami i analizami;
3. czy się komu podoba czy nie to należy rozmawiać ze strażakami i związkami zawodowymi (!) bo są to tacy sami ludzie jak komendanci, a różnią się tym, że strażakiem się jest a komendantem bywa B) .

Są to "wyticzne" nowego Komendanta Glównego PSP. Rozumiem, że po czterech latach "zamordyzmu" wielu komedantów przechodzi szok, że powinno być normalnie a nie jak w Rosji Carskiej  :P

Ponadto Komendant Glówny PSP informuje, żeby komendanci nie wymyślali jakiś rzeczy nie stworzonych tylko poczekali na efekt prac zespolów (slużbowo-ziązkowych) przygotowujących sześć czy siedem rozporządzeń (system slużby, urlopy, organizacja, kwalifikacje, opinie, bhp, place). Ok.15 innych aktów prawnych jest już na  ścieżce legislacyjnej. Komendanci mają nie wymyślać żadnych "policyjnych" czy "lekarskich" grafików, tylko mają jechać w systemie 24/48. W tej chwili trwają negocjacje ze związkami w kwestii tzw. okresu przejściowego tj. do 31 XII 2005r. poczekajmy do wtorku/środy, może będzie coś wiadomo.
Jeśli chodzi o przygotowanie przepisów, to co najmniej od początku 2002 r. "S"-ka tak z pewną dozą nieśmialości zadawala pytanie, kiedy się przygotujemy do 40-sto godzinnego tygodnia pracy. Odpowiedź padla 2 lipca 2004r., że czas się wziąć do roboty (trzy miesiące po wejściu do UE!). Chyba b.KG byl niepoprawnym eurosceptykiem ;) , dlatego wcześniej nie dopuszczal myśli o konieczności wprowadzenia 40-sto godzinnego tygodnia pracy. Dziś oczywiście jest to poklosie, chociaż, prawdę powiedziawszy, przy pracach nad ustawą można bylo przygotować odpowiednie przepisy i rozwiązania przejsciowe do końca tego roku.
Prawdą jest również, że bez dodatkowych etatów nie da się wprowadzić pelnego 40-sto godzinnego tygodnia pracy, natomiast można w sposób znaczący zminimalizować zaleglości z tego tytulu powstające. Ale to osobna bajka.

Jeśli chodzi o odszkodowania, to mogą one wystąpić w przypadku zaskarżenia PSP przez strażaków do polskich lub uropejskich sądów. O innych karach nie slyszalem, ale sprawdzę.

Pozdrawiam
Robert Osmycki

Offline keram998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
A MiaŁo Być Tak Pięknie
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 25, 2005, 20:56:59 »
Brawo Panie Robercie tak trzymać, san jestem związkowcem i podziałowcem i chcę pracowac  40 godz.