Autor Wątek: Wojskowa Straż Pożarna.  (Przeczytany 6360 razy)

Offline Feuerwehr

  • miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie....
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • .Ty mi o panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił.
    • http://www.sapsp.pl
Wojskowa Straż Pożarna.
« dnia: Kwiecień 27, 2005, 09:09:17 »
Co myślicie, właśnie o pracy w straży ale w wojsku - czym ona się różni od tej Państwowej Straży Pożarnej. Jak wygląda funkcjonowanie Wojskowych Straży Pożarnych, w jakich akcjach biorą one udział i gdzie wogóle się zanjduja takowe.

A i jeszcze jak się dostać do tej formacii. Ja naprzykład znalazłem informacje że w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych jest kierunek:  Korpus osobowy inżynierii wojskowej grupa osobowa ochrony przeciwpożarowej  - czy po takim kierunku trafia sie własnie do formacjii "wojskowej straży pożarnej"

tu macie link do tego artykułu może to kogos zainteresuje:
http://www.army.mil.pl/strona_pl/publicyst.../wl06_05/s8.pdf
"Odwaga może doprowadzić do śmierci, jednak ona jest obowiązkowa"

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2005, 16:20:44 »
Wiem, że taka wojskowa straż pożarna znajduje się w Bydgoszczy. Mają tam do zabezpieczania lotnisko wojskowe, ponadto mają podpisaną umowę z Lasami i wyjeżdżają do pożarów, jak równiez gdy potrzeba pomocy na mieście. W miesiący wyjeżdżają około 100 razy więc na brak wyjazdów nie narzekają, lecz zdarzają się dni gdzie tylko jest przegląd samochodów, a resztę dnia spędzają przy grillu ;) . Mam w rodzinie dwóch wójków, którzy w takich strażach służą.. jeden właśnie w Bydogoszczy- jest majorem, a drugi pod Bydgoszczą na zabezpieczeniu składu paliwa. W mieście posiadają m.in StarMan 12.227, Jelcz 315 x 2 w tym chyba jeden z nielicznych w województwie GPr 3000.  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2005, 18:38:58 »
Byłem w takiej podczas odbywania woja.

Offline Feuerwehr

  • miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie....
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • .Ty mi o panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił.
    • http://www.sapsp.pl
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2005, 19:26:06 »
to możecie polecic tą formacje komuś kto interesuje się pożarnictwem - tylko jest jeden problem jak można sie dostać do takiej formacjii - czy jest to możliwe za pośrednictwem szkoły podoficerskiej wojsk lądowych we Wrocławiu gdzie jest kierunek grupa osobowa ochrony przeciwpożarowej.?? Bardzo mi to jest potrzebne. Prosze o odpowiedź.

I czy może ktos tak po krótce opisać jak wygląda służba w takiej jednostce (ktos kto tam był i służył) - jak wygląda dzień , czy jest dużo akcjii - no wszystko/.
"Odwaga może doprowadzić do śmierci, jednak ona jest obowiązkowa"

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 27, 2005, 20:38:02 »
To zalezy do jakiej jednostki wojskowej trafisz. Ja miałem pecha i trafiłem do takiej gdzie tylko jeździliśmy do pożaru śmieci itp. Kilka razy się trafił las i raz budynek. Życie jak to życie w wojsku. Jak byłeś to wiesz. Na pewno strażacy mają trochę luźniej.
Ps. tez ukończyłem podoficerkę strażacką w wojsku tylko że w miejscowości Grupa koło Grudziądza.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2005, 20:39:05 wysłana przez SenseY »

Offline Feuerwehr

  • miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie....
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • .Ty mi o panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił.
    • http://www.sapsp.pl
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 27, 2005, 21:26:04 »
dzieki za odpowiedź, ale mam tlyko jeszcze jedno pytanie czy po tej szkole podoficerskiej wojsk lądowych na kierunku ochrona przeciwpożarowa, po jej ukończeniu trafia napewno na 100% do jednostki "wojskowej straży pożarnej" i czy jest możliwe późniejsze uczenie sie np.: zaocznie w szkole aspirantów??  
"Odwaga może doprowadzić do śmierci, jednak ona jest obowiązkowa"

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 27, 2005, 21:32:52 »
Heh SenseY.. a kiedy kończyłeś wojsko w Grupie?? Ja też tam się wybieram :lol:  ;)  mam jakieś 20km.. moja jednostka często współpracuje z WSP z Grupy ;)  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 28, 2005, 15:13:07 »
Na tyle co umiem to odpowiem.

Po takiej słuzbie mozna pracować w PSP, jednak nie wiele ona pomaga. Cały czas zmieniają się przepisy. Gdy ja kończyłem tą 3 miesięczną szkółkę w styczniu 2000 to mój dokument załatwia mi kurs podstawowy PSP - tak mi mówili w KMPSP Grudziądz. Koledzy z poprzedniego turnusu którzy ukończyli go we wrześniu 99 mają prawo do zachowania stopnia w PSP. Dziś podobno znowu honorują stopnie wojskowe ale tylko kierunkowe, czyli w tym względzie powinni honorować. O tym mówi bodaj że jakiś artykuł z ustawy o PSP.
W Grupie otrzymałem stopień kaprala specjalność - dowódca drużyny ppoż.
Wszyscy z wyjątkiem 2 kaprali trafiliśmy do Wojskowych Straży Pożarnych w całej Polsce (wtedy była to jedyna szkoła podoficerów pożarnictwa w WSP). Ja trafiłem do Góry Kalwarii koło Warszawy. Dwóch natomiast zostało w tej szkole po to aby pomagać i szkolić nastepnych żołnierzy w nastepnychurnusach. Ups zjechałem z tematu.
Feuerwehr - nie potrafię Ci odpowiedziec czy na 100% trafisz do WSP, wydaje mi się że tak. No bo skąd mają oni brać strażaków do WSP. W WSP jak byłem to strażacy ktorzy byli moimi podwładnymi nie mieli żadnego doświadczenia, pasji jakiejś po prostu nic, strach było z nimi gdzieś jechać. Kilku z nich tylko trochę się wykazywało, ale jak na straż Pożarną to było to za mało.Coraz głośniej jest o likwidacji Zasadniczej Służby Wojskowej, także tych żołnierzyków przebieranych nie będzie a ktoś na straży czuwac musi. Stąd myślę powstała nowa szkoła we Wrocławiu. Wojsko Polskie ma również kilka szkółek dla szeregowych strażaków i stąd brali się ci moim podwładni. Jednak szkolenie musi iść do przodu i taki kilku tygodniowy kurs dla strażaka to za mało.
Zatem na 100% nie mogę Ci potwierdzić, najlepiej zadzwoń do Wrocławia i się spytaj, lub skontaktuj się z miejscowym WKU, tam tez o tym powinni wiedzieć.
Jesli chodzi o szkołę aspirantów - to: w Grupie jak byłem to było co najmniej dwóch chorążych (których znałem) którzy ukończyli SAPSP ich stopień wojsko jak widać uhonorowali, także jak ci się uda to życzę powodzenia.
Osposie tobie już nie odpowiem bo niechcący odpowiedziałem powyżej. Ale ciakw bo tam są dwie kompanie kształcące strażaków w tym jedna w której byłem - dowódców (tj kaprali). Do której masz trafić czy masz być dowódcą czy strażakiem? Szczerze mówiąc często wracam tam myslami do tej szkółki, była to jednostka regulaminowa, fala była tam znikoma, ale mimo to fajnie było. W mojej kompani jakieś 85% żołnierzy było ze średnim wykształceniem, a zatem było fajnie. Napisz jak coś wiesz.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 28, 2005, 17:34:24 »
Nie wiem czy jest możliwość wyboru czy na dowódcę czy na strażaka, ale jeśli będę miał predyspozycje to oczywiście startowałbym na dowódcę. A co do samej jednostki to mam do nich szacunek. Chłopaki sprężają sie czy to z dojazdem czy z robotą. Są dysponowani i chyba nawet często, czy to las czy dom jak gdzieś w okolicy ( nie wiem czy pamiętasz) to zasuwa Jeżewo, PSP i wtedy WSP z Grupy, mają Jelcza i Stara, nie jestem pewien ale chyba jeszcze 2 stara ;)  :lol:  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 28, 2005, 18:23:10 »
Akurat ta WSP nie ma nic wspólnego z tymi o których ja pisałem. Ta Straz Pożarna nie ma w swoim składzie żołnierzy służby zasadniczej. Z tego co pamiętam to miała jakąś umowę z PSP. Dlatego jeździli poza teren jednostki również. Na tych samochodach nie ćwiczyliśmy wogóle. Do celów szkoleniowych szkoła dysponowała: 2 jelczami GCBA 6/32, 3 pepsiakami, 1 jelcz z tych nowych nie pamiętam całego symbolu, i jeden star rocznik 99 za mojej "kadencji" kupiony, wszystkie uzbrojone. Motopomp M8/8 PO5 to było chyba z 10, narzędzia hydrauliczne kompletne Holmatro, poduszki i inne.
Ta Straż wyjeżdżała do zdarzeń dość często.
Tu nie chodzi o predyspozycje, jesli mowa o przydzielaniu kompani. Ale podejrzewam że jeśli trafisz tam już pierwszego dnia służby w wojsku to napewno na dowódcę czyli do 13 komp. szkol.  
Ja wprowadziłem was lekko w błąd - w 14 kompani żołnierze strażakami już są, douczają się tylko w obsłudze sprzętu.  
Jesli chcesz trafić do Grupy na dowódcę to musisz dobrze zagadać w WKU, to od nich wszystko zależy.

LSP998

  • Gość
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 01, 2005, 13:08:14 »
Wojskowe straże pożarne to ściema! Byłem w takiej w zasadniczej a później w nadterminowej(razem 4 lata).Byłem też w Grupie :D (już jako nadterminowy) i
ten kurs podoficerski to jeszcze większa ściema :D . Dajcie sobie spokój z WSP!!!!!!!! U nas się zdażało że się paliło za "płotem" a my musieliśmy zostać w jednostce , bo oficer dyżurny sie nie zgodził na wyjazd!!!!!!!! :angry:   A co do tego kursu ,to jak poszedłem do PSP to się dowiedziałem że taki kurs w drodze wyjątku może zostać zaliczony jako kurs szeregowych!!! :(  Jeszcze raz powiem  SZKODA ŻYCIA NA WSP!!!!!!!!! :angry:  

Offline strażakL

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2006, 20:57:05 »
Ty lsp, czy jak ci tam, a gdzie byles????? Trzeba bylo przyjsc do machawca, to bys serdeczniej wspominal pobyt w WSP. Ja ju| wczesniej pisalem ze nuda, ale nie tak do konca. A tak w ogóle kazda WSP ma wyznaczony tzw. rejon pomocy wzajemnej gdzie na podstawie umowy z PSP jest angazowana, czy tez jak kto woli dysponowana do zdarzen po za terenem jednostki, w naszym przypadku bylo to 20 km w okól jednostki. Po za tym w jednostkach lotniczych mozna poogladac fajne samoloty, jak ktos oprucz zamilowania do strazy lubi jeszcze lotnictwo-polecam. Nie koniecznie trzeba konczyc szkólke, aby dostac sie do WSP, ja po przyjezdzie po unitarce do jednostki macierzystej zostalem bezposrednio wcielony w szeregi WSP. Podpowiedz, mozna po otrzymaniu biletu, przekazac WKU dokumenty potwierdzajace przynaleznosc do OSP opatrzone pieczatka prezesa, czy naczelnika i wtedy WKU przekazuje te dokumenty do jednostki do której si idzie

LSP998

  • Gość
Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 12, 2006, 13:31:23 »

 Te "fajne" samoloty to MIG-21 lub "Antek " z aeroklubu :D  Faktycznie jest co
 oglądać :D  :D A co do większości (powtarzam większości) WSP rejon pomocy
 wzajemnej to zwykła bajka. :D  Pozdrawiam wszystkich urażonych ( czyt.
 ambitnych) z WSP.

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2009, 15:22:43 »
no temat podjęty dawno....ja ostatnio przegladam google strony wojskowe i nie mogę niczego sensownego znaleźć a chciałbym iść do WSP :rofl: i tu robi się problem bo nie wiem gdzie szukać kontaktów :cooo: i gdzie ewentualnie sie czegoś dowiedzieć, wiadomo że armia tworzy się typowo zawodowa ale jak trafić akurat do WSP...są oferty dla spawaczy, kucharzy, kierowców itp itd ale o straży nic nie wspomniane. Jest ktoś na forum kto pracuje w tej formacji??

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wojskowa Straż Pożarna.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2009, 15:43:47 »
Chłopaki z mojej jednostki służyli w WSP kiedy byli poborowymi. Trafili do woja, a tam załatwiali już przeniesienie do lokalnej WSP.
Ponadto absolwenci szkół pożarniczych również trafiają do WSP.
I ostatni przypadek, kumpel z jednostki przeniósł się do Inowrocławia, gdzie załatwił sobie pracę jako kierowca w WSP.
Chyba musisz po prostu udać się do interesującej cię WSP i wypytać.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!