Autor Wątek: Osy, Pszczoły I Szerszenie  (Przeczytany 227150 razy)

Offline matthus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • OSP Kończyce Wielkie
    • OSP Kończyce Wielkie
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #100 dnia: Sierpień 27, 2007, 15:36:24 »
http://www.supron1.com.pl/main2.php?action=show&path=302&pid=158

na tej stronce są kombinezony których używamy w naszej OSP są niezłe ale cholernie w nich ciepło

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #101 dnia: Sierpień 29, 2007, 00:04:16 »
U nas zakupiliśmy bardzo podobne ubrania ale widzę pewne różnice: w naszych nie ma potrzeby zakładania chełmu bo głowa znajduje się daleko od siatki, poza tym nasze kombinezony są jednowarstwowe (gruby drelich) przez co zapewniają komfort pracy. Kombinezon jest ubierany na ubranie koszarowe i nie ma możliwości aby szerszeń dosięgnął żądłem ciała ratownika. Jestem ciekawy ile kosztuje Wasz kombinezon bo coś mi się wydaje że tani nie jest. Pozdrawiam

Offline matthus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • OSP Kończyce Wielkie
    • OSP Kończyce Wielkie
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #102 dnia: Sierpień 29, 2007, 09:15:52 »
szczerze nie mam pojecia ile byly kupowane rok albo dwa lata temu... my rowniez zakladamy pod nie koszarowki ... a z tym helmem roznie bywa, powinien byc ale czesto bez neigo wchodzimy
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2007, 09:19:23 wysłana przez matthus »

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #103 dnia: Sierpień 29, 2007, 13:52:32 »
U mnie przez kilka lat używaliśmy typowych kombinezonów pszczelarskich, jednak siatka przy kapeluszu tego kombinezonu jest delikatna i trzeba było bardzo uważać. W obecnych ubraniach pracuje się świetnie bez żadnej obawy pożądlenia, myślę że te ubrania będą służyć dłużej niż poprzednie.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #104 dnia: Wrzesień 05, 2007, 10:23:41 »
W związku z tym wątkiem i tym: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5999.0.html zaczynam się zastanawiać do czego to w końcu doprowadzi. Osy i szerszenie są pod ochroną z jakiegoś powodu.

Każdy gatunek ma w ekosystemie swoje miejsce - kiedy go zabraknie traci się równowagę. Nie wiem jakieś roślinki, które mogą być zapylone tylko przez ten konkretny gatunek zaginą bo nie będą zapylane albo jakieś badziewie się rozmnoży co jest eliminowane przez te owady. Jak tak dalej pójdzie to będziemy importować jeszcze roje z obcych krajów.

Ciekawe czemu ekolodzy tego nie widzą - może tak nie da się nikogo sterroryzować i obrona jednego roju nie jest wystarczająco medialna? Mogliby stanąć po stronie strażaków żeby trzeba było jeździć tylko w naprawdę zagrażających zdrowiu ludzi przypadkach.i

Offline florol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 05, 2007, 16:15:42 »
Tani sposób na szerszenie.Prof.Antoni J.Dziatkowiak
http://www.naturalnie.com.pl/go.php/pl/na_zdrowie/profantoni_jdziatkowiak_kulawka_miodowki.html
"Podaję przeto skuteczny sposób na likwidację os i szerszeni: do butelki wlać ? pojemności Coca-Coli, dodać 2 łyżki miodu lub cukru, dobrze wymieszać i postawić w miejscu siadania owadów. Będą masowo wchodzić do środka jak "trunkowi do pubu" i po sklejeniu syropem skrzydełek już w butelce pozostaną. "

Sprawdzone informacje
Jedyny na rynku kombinezon chroniący przed szerszeniami

Opis na stronie http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,131.60.html
Kombinezon na pszczoły i osy
Z uwagi na atrakcyjną cenę 240,00 zł brutto często sprzedawany z informacją, że zabezpiecza przed szerszeniami.
Producent firma Łysoń nie daje gwarancji, że kombinezon chroni przed szerszeniami. Wystarczy zadzwonić
http://www.lyson.com.pl/sklep.php?akcja=produkt&p_id=6529&g_id=3



Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #106 dnia: Wrzesień 06, 2007, 15:44:48 »

Dziś dzwoniłem do supronu i kombinezon strażacki do usuwania gniazd szerszeni kosztuje 375.00 zł + 7% wat
Realizacja ok 1 miesiąca.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2007, 15:46:59 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #107 dnia: Wrzesień 07, 2007, 20:23:07 »
kombinezon jest misiowaty ale bardzo wygodny i dobrze zabezpiecza przed szerszeniami, o osach czy pszczołach nie wspominając.miałem okazje w nim trochę popracować wiec wiem z doświadczenia. zwłaszcza osłona głowy jest dożo lepsza i ergonomiczniejsza od tych drugich modeli

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 24, 2007, 09:37:08 »
nie mam. opinia bierze sie z autopsji :mellow:

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #109 dnia: Wrzesień 24, 2007, 09:40:32 »
Niedawno zakupiliśmy takie i jest tak jak napisał madmax29, mieliśmy już inne ale żadne nie dorównuje temu, dodam jeszcze że bardzo wygodne i nie krepuje ruchów ratownika.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #110 dnia: Wrzesień 24, 2007, 09:54:48 »
i co ważne zamki nie rozwalają sie po kilku zamknięciach

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #111 dnia: Wrzesień 24, 2007, 13:13:44 »
Ciekawe czemu ekolodzy tego nie widzą - może tak nie da się nikogo sterroryzować i obrona jednego roju nie jest wystarczająco medialna? Mogliby stanąć po stronie strażaków żeby trzeba było jeździć tylko w naprawdę zagrażających zdrowiu ludzi przypadkach.i
Tylko @Sylwek - powiedz mi jak określić czy w danym zgłoszeniu mamy do czynienia ze zdarzeniem "zagrażającym zdrowiu ludzi" - jak piszesz.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #112 dnia: Wrzesień 24, 2007, 13:25:18 »
Witam,
i tu postanowiłem sie wlączyc do dyskusji, nie będę pisał o pszczołach bo się na tym nie znam, chcę się jedynie odnieśc do faktu wspomnianego wyżej przez Firemana, a mianowicie do samego wyjazdu do zgłoszenia. Po pierwsze przez telefon nikt nie jest wstanie ocenic czy coś zagraża życiu czy też nie, a kto tak uważa to poprostu olewa sprawe, a po drugie czy nam sie niektóre wezwania podobają czy nie, mamy obowiązek jechac i sprawdziś czy coś zagraża życiu, bo każdy w tym kraju płaci podatki i ma prawo wymagać zapewnienia bezpieczeństwa, zarówno od nas jak i policji czy innych służb, a jak są osoby które sądzą inaczej nic nie szkodzi założyc sobie prywatną straż pożarną  ,bo puki co jesteśmy Państwową (czyt. publiczną-utrzymywaną przez społeczeństwo) formacją.

Pozdrawiam

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #113 dnia: Wrzesień 24, 2007, 22:40:10 »
Witam, wszystkim którzy jeszcze nie kupili takich ubrań a mają zamiar polecam firmę "Adamek" (producent odzieży pszczelarskiej), w której ten kombinezon kosztował wiosną 155 PLN. Towar zamówiony przez internet dotarł do jednostki po około 10-ciu dniach. Podaję namiar na aktualny cennik: www.adamek.net.pl/cennik.htm. Jak widać "kombinezon kosmonauty NOWY TYP" (tak się to ubranie nazywa) kosztuje 120 PLN i zapewniam że jest bardzo solidne. Pozdrawiam

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #114 dnia: Wrzesień 24, 2007, 23:28:43 »
@emer - pewnie już gdzieś o tym na forum pisałem.
Ja do tego podchodzę tak - każdy może być uczulony, więc jeżeli gniazdo owadów znajduje się w bezpośredniej bliskości - otoczeniu ludzi i mieszkańcy to zgłaszają to wyjeżdża zastęp i na miejscu może ocenić co tam na prawdę się dzieje.
W przypadku konieczności podjęcia działań podejmiją je w przypadku stwierdzenia przez KDR braku zagrożenia i braku podejmowanych działań wyjazd do statystyk jako AF/DW.

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #115 dnia: Październik 04, 2007, 21:28:06 »

Jeżeli chodzi o ten kombinezon to faktycznie mogę polecić, wykonany bardzo solidnie.
Mamy dwie sztuki, w tym roku mieliśny około 50 zdarzeń w których te ubrania były używane.
Jednak z autopsji muszę stwierdzić że są pewne problemy z nimi w przypadku likwidacji gniazd os.
Mieliśmy przypadek, że kumpla użądliła osa która wlazła pomiędzy gumką a rękawicą.
Od tego czasu zabezpieczamy taśmą klejącą miejsca połączenia butów i rękawic z kombinezonem oraz taką małą szparę w miejscu gdzie zaczynają się dwa zamki trzymające kapelusz(z tyłu kombinezonu). No i jeszcze owijamy twarz szalem bo czasem siatka potrafi przylegać do brody, najczęściej jak jest trudny dostęp do gniazda.
Tak pozatym to ubranie jest świetne, było już używane w prawie ekstremalnych warunkach (czołgaliśmy się na poddaszu o wysokości ok 60cm)
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #116 dnia: Listopad 06, 2007, 07:52:14 »
Potwierdzam, szpara z tyłu kombinezonu jest problemem, mieliśmy przypadek pokąsania ratownika w szyję przez osy, które tędy weszły. Najlepiej jest to zszyć i nie odsuwać zamków do końca.  Na kontakt siatki z twarzą używamy hełmów z przyłbicą - trzymają siatkę daleko od twarzy.  Poza tym ubranie jest w porządku. 

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #117 dnia: Sierpień 08, 2009, 17:35:07 »
http://www.tvn24.pl/0,1613801,0,1,strazacy-nie-beda-jezdzic-do-niewinnych-os,wiadomosc.html
KG chyba wreszcie zaczęła się poważnie interesować tematem. Ciekaw jestem czy nowe rozporządzenie będzie miało istotny wpływ na zmniejszenie liczby takich interwencji. Myślę że nie. Ludzie będą jak zwykle wyolbrzymiać zagrożenie i dyspozytor nie będzie miał wyjścia - zadysponuje jednostkę... :wall:
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #118 dnia: Sierpień 08, 2009, 18:16:34 »
No to przeczytaj to:

"Szerszeniom nie odpuścimy"

Cytuj
Odpowiedź władz Wrocławia na decyzję komendanta głównego PSP ograniczającą udział strażaków w usuwaniu gniazd szerszeni i os, była natychmiastowa. Przede wszystkim gospodarze miasta przyjęli do wiadomości fakt, iż strażacy są mocno obciążeni zadaniami, a ponadto każda akcja kosztuje. Są to nie tylko koszty dojazdu do miejsca, gdzie zagnieździły się owady, ale także np. zużytych środków chemicznych, o pracy strażaków nie wspominając.

W przypadku dużej ilości takich interwencji, a tylko we Wrocławiu od wiosny br. strażacy usunęli już ponad 130 gniazd os i szerszeni, te koszty stają się znaczące. Warto zaś przy okazji podać, że do końca lipca tego roku w całym województwie dolnośląskim strażacy odnotowali 18,5 tysiąca różnorodnych akcji, w tym także tych związanych z usunięciem gniazd uciążliwych i groźnych owadów. Średnio rocznie ilość strażackich interwencji na terenie Dolnego Śląska przekracza 36 tys. Za taką statystyką kryją się, rzecz jasna, niemałe koszty.

Tymczasem budżet PSP jest mocno napięty, a zadań nie ubywa. W tej sytuacji wprowadzone ograniczenia strażackich interwencji do sytuacji kiedy np. owady będą zagrażać zdrowiu dzieci czy osób starszych, są w pełni uzasadnione. Ale, okazuje się, że strażacka pomoc jest bardzo ceniona i pożądana. Tego dowodzi natychmiastowa decyzja władz miasta Wrocławia, aby jeszcze w tym roku przeznaczyć 100 tys.zł. na pokrycie kosztów strażackich interwencji przeciwko szerszeniom. Na nowych zasadach strażacy JRG Nr 3 we Wrocławiu przeprowadzili już pierwsze akcje usunięcia gniazd szerszeni.

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=19&offset=10&id=33290

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #119 dnia: Sierpień 08, 2009, 22:24:28 »
Pochwale się troszkę  ale takie gniazdko usunelismy w zeszłym roku http://ospkobylka.pl/index.php?option=com_ponygallery&Itemid=51&func=viewcategory&catid=15 Wielkosci okolo polowy Malucha :)

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #120 dnia: Sierpień 11, 2009, 21:18:59 »
Witajcie, jakie jest Wasze zdanie o nowych wytycznych?, moim zdaniem te grupy dzieci i osoby z ograniczoną zdolnością ruchową są niepotrzebnym wyjątkiem pozwalającym na nadużycia ze strony zgłaszających. Myślę , że najwyższy czas dać spokój tym niewinnym owadom. :-). W ich likwidacji nie jest potrzebny żaden pożarniczy sprzęt więc niech zajmą się tym firmy, wtedy ludzie czując to po kieszeni, dadzą im spokój.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #121 dnia: Sierpień 11, 2009, 22:37:23 »
Mój znajomy był członkiem grupy tworzącej te cudo – niestety wykładnia prawników KG o konieczności działania była podstawą do dalszego kombinowania jak wybrnąć z problemu i wyszło co wyszło .

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #122 dnia: Sierpień 17, 2009, 18:24:16 »
Cytuj
Na kłopoty - już nie strażacy. Z gniazdem os, pszczół czy szerszeni będziemy musieli radzić sobie sami. Straż pożarna kieruje swe siły i środki tylko do pożarów i wypadków. Chyba, że owady zagrożą naszemu życiu, ale jeśli nie, to z rojem nieproszonych gości będą walczyć specjaliści, którym będziemy musieli zapłacić. Chyba, że mieszkamy we Wrocławiu.

http://www.tvn24.pl/2256784,28377,0,0,1,wideo.html

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #123 dnia: Sierpień 29, 2009, 11:37:08 »
Pochwale się troszkę  ale takie gniazdko usunelismy w zeszłym roku http://ospkobylka.pl/index.php?option=com_ponygallery&Itemid=51&func=viewcategory&catid=15 Wielkosci okolo polowy Malucha :)

Jeżeli było ono w miejscu odludnym, to ok ale czasem takie giganty powstają pod nosem ludzi... takie gniazdo nie jest budowane przez 3 dni... ludzie tego nie widzą, że robale latają w jedno miejsce?

Offline stawik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 16, 2010, 18:26:11 »
Owady,typu szerszenie, osy, pszczoły są pod ochroną. Nasza jednostka do owadów zawsze wysyła wóz bojowy, bo nie zawsze dostęp do gniazda nie jest wygodny. A usunięte gniazda wywozimy do lasów i tam je pozostawiamy.