Autor Wątek: znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia  (Przeczytany 4259 razy)

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia
« dnia: Maj 20, 2009, 20:49:41 »
Ostatnio firma z Bielska Białej po uprzednich silnych namowach przysłała do wielu instytucji znaki ochrony ppoż. a wśród z nich znaki ewakuacyjne. Jak porównałem ze znakami wiodących firm to oprócz tego ze słabiej świecą, to na znaku mają tylko oznaczenie PN i logo firmy (DMS), nie ma świadectwa dopuszczenia. I moje pytanie: czy takie znaki muszą mieć świadectwo dopuszczenia jeśli są używane w obiektach administracyjno-oświatowych? Jaki przepis tę kwestię reguluje. Bardziej rozchodzi się czy muszą mieć świadectwo dopuszczenia i na jakiej podstawie prawnej. Bo jak muszą posiadać to o znakowaniu mówi art.7 ust.7 ustawy o ochronie ppoż.

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2009, 21:24:00 »
ja znam lepszą historię z tymi znakami (DMS) wysyłali do różnych instytucji pisma informujące że zmienia się norma na znaki a oni jako jedyni produkują znaki zgodne z nową normą. za jedyne 300 zł proponowali uniwersalny zestaw znaków. pismo trafiało głównie do szkół, przedszkoli, ośrodków opieki itp. czyli tam gdzie nikt nie ma pojęcia co z czym w temacie norm, przepisów itp. Po wysłanym zamówieniu i zapłacie instytucja otrzymywała zestaw znaków np. 2 wyjścia ewakuacyjne, 5 znaków gaśnica, kilka strzałek, ludzików, jakaś instrukcja itp. Oczywiście po odebraniu przesyłki dyrektorzy zaczeli się zastanawiać po co mi 2 wyjścia jak mam tylko jedno, że gaśnic mam np. 10 a znaków 5 itd....

jeden wielki wał i naciąganie...tak więc wcale mnie nie dziwi że te znaki słabo świecą dziwi mnie tylko że tak bezkarnie można działać i nabijać kase, która znowu nie jest taka duża ale i tak przebitka na cenie jednego znaczka jest bardzo duża...ale w większości "oszukani" dyrektorzy dla świętego spokoju nic ze sprawą nie robili, bynajmniej te kilka osób z którymi rozmawiałem.

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2009, 22:15:17 »
u mnie chcą odesłać, nawet była rozmowa tel. z przedstawicielką firmy ale potrzebna jest mocna odstawa prawna, bo inaczej nie chcą przyjąć.

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 21, 2009, 17:22:07 »
No ja jak robiłem ostatnio zabezpieczenie szkoły, to właśnie dostałem od pana dyrektora ten zestaw i żeby im go porozmieszczać, zrobić plan itp. Jak zobaczyłem znaczki, to mi się śmiać chciało, to nie dość, że są to zwykłe biało zielone kawałki plastiku (nie ma mowy o fotoluminescencji), to o dziwnych wymiarach (wg. CNBOP "Wyjście ewakuacyjne" ma mieć co najmniej 40X20, a te miały jakieś 34X17). A klej na nich jest tak mocny, że odpada po 2 tygodniach, bo sami sobie oznaczyli gaśnice.

Offline kasienka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2009, 14:44:54 »
do mnie tez dzwonili   :rofl: skontaktowalam sie w tej sprawie z firma zajmujaca sie sprzedaza znakow p.poz i gasnic w moim miescie. Okazalo sie, ze jest to zwykle naciaganie ludzi. Rzeczywiscie znaki powinny posiadac swiadectwo dopuszczenia, ale nie ma nakazu wymiany "zawieszonych" juz znakow. Jednak jezeli zaopatruje sie w znaczki powinno sie zwrocic juz uwage czy posiadaja to swiadectwo.

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 22, 2009, 17:18:34 »
To jest na tej samej zasadzie, co firma X z panami oficerami PSP robił u mnie ostatnio szkolenie dla pracowników dające uprawnienia zgodne z nowym kodeksem pracy. Nawet ładny certyfikat wystawiali. To jest dokładnie taki sam przykład.

barwa

  • Gość
Odp: znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 23, 2009, 19:22:34 »
A kto w ogóle kupuje znaki od firmy, która nie jest strikte firmą zajmującą się p.poż i bhp  :pyt: :pyt: :pyt:

DMS Consulting zajmuje się funduszami i szkoleniami w ich zakresie  :krzyk:


Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 23, 2009, 23:52:27 »
Osoby, które nie znają się na temacie. Czyli 95 % Polaków.

barwa

  • Gość
Odp: znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 24, 2009, 00:05:29 »
 :o
Myślę, że tu chodzi bardziej o dobrą reklamę i wyjście do potencjalnych klientów z gotowym pakietem. te 95% ludzi, o których mówisz są raczej leniwi niż nieobeznani i stąd ta popularność.

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: znaki ewakuacji a świadectwo dopuszczenia
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2009, 19:47:37 »
według mnie dobra reklam jest wtedy jeśli wysyłam znak jako próbkę i informuje o jego dobrych właściwościach, przedstawiam stosowny dokument stwierdzający te właściwości bądź jakiś list polecający a szczególnie przedstawiam certyfikat ...a tu sytuacja jest inna przychodzi informacja że zmieniły się przepisy i trzeba znaki wymienić i firma proponuje ich sprzedaż za nie wielką opłatą uniwersalny zestaw.

http://www.funduszestrukturalne.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=136&Itemid=36

być może na dzień dzisiejszy zmienili taktyke sprzedaży, ale troche nieprawdziwych pism rozesłali a tego reklamą bym nie nazwał tylko oszustwem...bynajmniej w kilku przypadkach które ja spotkałem w Krakowie.

Dziwne że każdy szanujący producent znaków szczyci się uzyskanym certyfikatem CNBOP, i na stronach bardziej są one widoczne niż same znaki a tu jest wzmianka tyle że nikt certyfikatu nie widział.

a skąd info o zmianie przepisów jak norma funkcjonuje od 92 roku a rozporządzenia nic o wymianie znaków nie mówią ??

trzeba ich sprawdzić i tyle....  :rofl: