Autor Wątek: Dni Wolne Za Nadgodziny W Systemie Dziennym  (Przeczytany 1553 razy)

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Dni Wolne Za Nadgodziny W Systemie Dziennym
« dnia: Kwiecień 25, 2005, 15:34:39 »
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 21 lipca 1997 r.   w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.   (Dz. U. nr 82 z dn. 24 lipca 1997 r. poz. 530, ostatnia zm. z 1999 r. Dz.U. nr 16 poz. 152)

Ładnie jest opisane oddawanie godzin dla służby zmianowej w paragrafie 2, ale ostatnio bardzo dziwnie jest rozpatrywany paragraf 3 powyższego Rozporządzenia dotyczący służby dziennej przez Komendę Główną PSP. Mówi się o nie łączeniu ustępów w jednym paragrafie. I dzięki niefortunnemu ustępowi 7 wg. interpretacji KG PSP strażak pełniący służbę w niedzielę, święto i w porze nocnej dostaje 1 (jeden) dzień wolny za tą służbę  i w niczym by to nie dziwiło, gdyby nie chodziło tu o służbę 24 godzinną (zmianową). Z logiki wynika że powinien otrzymać 3 ósemki tj. 3 dni

Troszeczkę dziwne... ale przyjrzyjmy się temu z bliska...


§ 3. 1. Codzienny rozkład czasu służby polega na wykonywaniu zadań służbowych przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, z zastrzeżeniem ust. 4. Przepisy o dodatkowych dniach tygodnia nie będących dniami pracy w urzędach administracji państwowej stosuje się odpowiednio.

Codzienny rozkład służby to 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku....

2. ...
2a. ....

Te dwa ustępy możemy pominąć... nie tyczą się bezpośrednio sprawy...

3. W przypadkach uzasadnionych szczególnymi potrzebami służby może być przerwany czas wolny po służbie, w rozkładzie określonym w ust. 1.

Ten ustęp daje możliwość pozostawienia strażaka w służbie codziennej na dłużej i w innych terminach niż jego godziny pracy.
-   na 24 godziny (w systemie zmianowym jako zastępstwo) od poniedziałku do piątku ust. 4a
-   pełnienie służby w dyspozycji (dyżur w domu, bez uczestniczenia w akcji) – ust. 5
-   po godzinach i w dni wolne od pracy (w dyspozycji podczas akcji, nieskończona robota do wykonania na dzisiaj, zawody sportowo pożarnicze itp.) – ust. 6
-   w niedzielę, święta i w porze nocnej (w dyspozycji podczas akcji, nieskończona robota do wykonania na dzisiaj, zawody sportowo pożarnicze itp., ale w święto, niedzielę lub w porze nocnej) – ust.7
oj trochę wyprzedziłem chyba mój tok rozumowania... :) OKI więc spróbujmy to udowodnić...


4. wykreślony
4a. W ramach rozkładu, o którym mowa w ust. 1, strażaka można wyznaczyć do pozostawania w jednostce organizacyjnej w wymiarze 24 godzin, po których udziela się czasu wolnego w wymiarze 2 dni roboczych.

Ten ustęp pozwala komendantowi na pozostawienie strażaka w służbie na 24 godzinnej (zmianowej) pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem, za którą strażak dostaje 2 dni wolnego.

5. Rozkład czasu służby, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje czasu pozostawania w dyspozycji przełożonego służbowego w miejscu zamieszkania.

Dyżur w domu np. jako oficer w dyspozycji. Bez wyjeżdżania do akcji.
6. Za służbę poza rozkładem, określonym w ust. 1, strażakowi udziela się czasu wolnego w odpowiednim wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7.

Jeżeli w ust 4a wyraźnie jest napisane, że w służbie 24 godzinnej strażak może być pozostawiony tylko od poniedziałku do piątku (bo jakby było inaczej nie byłoby pozostałych ustępów) Inne wypadki pozostania na służbie.
Ten ustęp daje możliwość pozostawienia na służbie w sobotę lub po 8 godzinach służby, (moim zdaniem ustawodawca miał tu raczej na myśli oficera w dyspozycji, który uczestniczył np. w akcji, lub organizowanie zawodów sportowo - pożarniczych) i za to jest mu oddana równowartość godzin, które spędził podczas tych czynności.
Dlaczego nie w niedzielę i nie w porze nocnej? Bo jest zastrzeżenie do ust. 7, który mówi nam o właśnie o nich.


7. Za służbę w niedzielę, święto lub w porze nocnej udziela się każdorazowo dnia wolnego, bez względu na czas trwania dodatkowej służby.

No i nasz główny winowajca. Jeżeli w ust 4a wyraźnie jest napisane, że w służbie 24 godzinnej strażak może być pozostawiony tylko od poniedziałku do piątku (bo jakby było inaczej nie byłoby pozostałych ustępów) Inne wypadki pozostania na służbie w niedzielę, święta i w porze nocnej.

Podobnie jak ust. 6, ust. 7 tyczy się służby np. przy organizowaniu zawodów itp. oraz Oficera w dyspozycji, który uczestniczył przy akcji w dni świąteczne, niedziele lub w porze nocnej.

Inaczej mówiąc komendant może pozostawić na służbę 24 godzinną (zmianową) tylko w dniach pracujących dla systemu dziennego.

Na koniec pozostaje tylko kwestia ile tych godzin strażak może pozostawać w dyspozycji komendanta. Jedno jest pewne, poza ust. 4a jego dyspozycyjność nie może się tyczyć systemu zmianowego tj. pełnienia służby w systemie zmianowym... a godziny są uzależnione od potrzeby sytuacji (długotrwała akcja, przeciągające się zawody itp.).


PS. Prosze o sugestie i rozważania... i nie obrażanie biurowców :)
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Dni Wolne Za Nadgodziny W Systemie Dziennym
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2005, 18:01:30 »
faktycznie ciekawy temat. u nas zawsze dostaje sie 2 dni wolnego, po sluzbie 24 godzinnej.

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Dni Wolne Za Nadgodziny W Systemie Dziennym
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2005, 08:27:02 »
Cytuj
faktycznie ciekawy temat. u nas zawsze dostaje sie 2 dni wolnego, po sluzbie 24 godzinnej.
A stawiani jesteście w soboty, niedzielę i święta na służbe w podziale?
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()