Autor Wątek: Klasyfikacja szkół ZL  (Przeczytany 5513 razy)

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Klasyfikacja szkół ZL
« dnia: Maj 15, 2009, 20:11:55 »
Niby jasne, ale jednak nie.

Gryzie mnie to, spać przez to nie mogę, śni mi się to po nocach. Nie no, żartowałem ;-)


Oto przykład:
Szkoła, wybudowana dawno dawno temu (załóżmy 1960). Klasy, i pokoje nauczycielskie oraz sala gimnastyczna stanowią jedną strefę pożarową (nikt kiedyś tego nie wydzielał). Wpada z zapowiedzią Pan strażak, patrzy i "od tak" przyznaje sali WF ZL I . Fajnie, tylko teraz trzeba tą salę dostosować, i ja się pytam:
1) Jakim prawem?
2) Dlaczego ZL I?
3) Dlaczego ZL I, skoro w całej szkole jest 52 uczniów ? (na WF niemożliwości jest żeby było powyżej 20)
4) Dlaczego ZL I? Kim jest do diabła stały użytkownik? (krążą wieści zaczerpnięte z przepisów BHP, o pomieszczeniach pracy stałej, że stały użytkownik to taki, który przebywa w jednym budynku powyżej 4 h na dobę.  | Ale minimalna liczba godzin w każdym dniu tygodnia tych dzieciaków to 5 godzin. Skąd to ZL I? Niech mnie ktoś oświeci, bo osiwieję.

Rozumiem hala, sala z trybunami, duża sala w której odbywają się mecze. Ale salka gimnastyczna?

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Klasyfikacja szkół ZL
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2009, 22:51:49 »
Widocznie nikt nie uświadomił Pana strażaka, lub nie przedstawił sytuacji, że w sali nie będzie przebywać ponad 50 osób nie będących jej stałymi użytkownikami.
Uczniowie w szkołach są traktowani jako stali użytkownicy /tak jak wspomniałeś chodzi tu o czas przebywania >4h/.
Kategoria ZL I wyraźnie definiuje - budynki lub ich części, w których może przebywać powyżej 50 osób, NIE będących stałymi użytkownikami i nie przeznaczone do osób o ograniczonej zdolności poruszania się.

Jeśli ta sala służy tylko do WF i nie będzie w niej przebywać więcej niż 50 osób kwalifikuje się ją jako ZL III. Co innego hala sportowa, w której mogą przebywać widzowie /nie są stałymi użytkownikami/ - wtedy sala musi być wydzielona jak ZL I.

Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Klasyfikacja szkół ZL
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2009, 12:40:54 »
i takie jest również moje zdanie. Pozdrawiam.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Klasyfikacja szkół ZL
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 16, 2009, 12:56:07 »
No chyba, że w sali poza zajęciami sportowymi odbywają się różne akademie, np. obchody dnia babci ;) kiedy dzieciaki przychodzą z babciami, dziadkami itp. oraz inni zaproszeni goście w ilości w sumie ponad 50 osób.
Oczywiście, jeśli nigdy nie ma takiej sytuacji, to ktoś powinien w czasie kontroli uprzedzić o tym Pana Strażaka.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline badacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Klasyfikacja szkół ZL
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 18, 2009, 08:16:49 »
Kwalifikacja do ZL powinna odbywać się na podstawie faktów i oświadczenia strony kontrolowanej.
Strażak nie może samodzielnie zakwalifikować sali gimnastycznej do ZL I, jeśli nie zapisze przesłanek do takiej kwalifikacji w protokole ustaleń z kontroli, a mogą to być:
1) widownia z liczbą miejsc większą niż 50
2) odpowiednio duża powierzchnia umożliwiająca ustawienie ponad 50 "kibiców" spoza szkoły,
3) wielkość sali - jeśli jest pełnowymiarowe boisko, to mogą się na nim odbywać np. rozgrywki międzyszkolne,
co i tak musi być zwieńczone oświadczeniem kontrolowanego (dołączonym do protokołu), bo jeśli podpisze się pod deklaracją, że sala jest wyłącznie dla uczniów tej szkoły i nie wpuszcza innych osób - to nie ma siły - sala będzie ZL III ! Odpowiedzialność za dotrzymanie powyższego zobowiązania ciąży na podpisującym się pod oświadczeniem oczywiście.

A w jakich przepisach BHP jest definicja stałego użytkownika? Jeśli wiecie - napiszcie, bo żaden przepis przeciwpożarowy tego nie precyzuje.
Polecam, bo korzystam z portalu: www.katalogppoz.pl - Ochrona przeciwpożarowa w jednym miejscu (dla wszystkich)

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Klasyfikacja szkół ZL
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2009, 10:47:44 »
stałego użytkownika nie ma. Jest pomieszczenie pracy stałej w ogólnych BHPowskich. Strażacy adoptowali i przerobili na własne potrzeby poniższą definicję:

„pomieszczeniu stałej pracy” — rozumie się przez to pomieszczenie pracy, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny,

na mniej więcej coś takiego:
"Stały użytkownik"- rozumie się przez to użytkownika, którego łączny czas przebywania w budynku lub obiekcie budowlanym, w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny.

Moim zdaniem logiczne. Przy czym brak tej cholernej definicji powoduje częste spięcia i niepotrzebne nerwy. Kiedyś zadałem pytanie o definicje stałego użytkownika KGPSP, ale nie odpowiedział. A szkoda.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2009, 10:51:45 wysłana przez waski336 »