Autor Wątek: Gasiłem getto /artykuł/  (Przeczytany 2084 razy)

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Gasiłem getto /artykuł/
« dnia: Maj 13, 2009, 20:11:02 »
Gasiłem getto
Janusz Ostrowski

Cytuj
Nie, nie walczyłem. Ale byłem tam i widziałem. Byłem strażakiem polskiej Warszawskiej Straży Pożarnej i co drugą dobę przez 24 godziny gasiłem pożary w getcie. Jak wytłumaczyć, że strażacy gasili to, co Niemcy podpalali? Głównym zadaniem straży pożarnej było ograniczanie pożaru. Jedne budynki miały się palić, a inne sąsiednie miały się nie palić. Co do tych, które miały się palić, Niemcy przypuszczali, że ukrywają się tam ludzie – dzieci, kobiety, bojownicy. W tych, które miały się nie palić, były jakieś magazyny (żywności, mundurów, butów) lub warsztaty i maszyny.

Zobacz więcej
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Gasiłem getto /artykuł/
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 13, 2009, 22:08:32 »
Zainteresowanym tematyka polecam również książkę "Wspomnienia strażaków uczestników Powstania Warszawskiego", która ukazała się w roku 1992 nakładem  KG PSP.

Niestety z dostępnością może być kiepsko ponieważ nakład prawdopodobnie nie był zbyt duży. Swój egzemplarz mogę pożyczyć kolegom z Warszawy jeśli ktoś będzie zainteresowany to na PW

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Gasiłem getto /artykuł/
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2009, 11:49:55 »
Ooo. Plusik! Ze swojej strony polecam ksiazke: Strażacka wierność - z dziejów strażackiego antyhitlerowskiego oporu w okupowanej Warszawie - pojawia sie na allegro. Moj egzemplarz dopiero do mnie idzie, ale sadzac po cytatach jest to ksiazka bardzo ciekawa.

Już przyszła. Przeczytałem szybko, całą - czytałem już trochę o wojnie i o pożarnictwie, ale ta książka... robi wrażenie. Pokrótce - siły i środki WSO 39-45, najbardziej dramatyczne epizody z walki z ogniem i Niemcami, opis tragedii miasta i jego mieszkańców z pozycji niosącego pomoc strażaka, wreszcie opisy sabotażu, kiedy ogień był sprzymierzeńcem strażaków, strażacy w Powstaniu, wykaz strat osobowych.


Przy okazji dowiedziałem się, że w Warszawie we Wrześniu walczyły zastępy z mojego miasta, z Poznania - oraz z Łodzi - strażacy ci częściowo pozostali w Warszawie po kapitulacji.

Ciekawe są też wzmianki o zakładowych OSP - np. OSP fabryki Phillipsa, OSP Miejskich Zakładów Komunikacyjnych. Polecam nie tylko warszawiakom.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2009, 21:31:22 wysłana przez 085 »

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Gasiłem getto /artykuł/
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 16, 2009, 16:05:58 »
co do artykułu z "Polityki" to jest on niezwykle interesujący. ze swojej strony polecam czytać go słuchając "Powstania Warszawskiego" zespołu Lao Che :)
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Gasiłem getto /artykuł/
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 16, 2009, 18:53:10 »
co do artykułu z "Polityki" to jest on niezwykle interesujący. ze swojej strony polecam czytać go słuchając "Powstania Warszawskiego" zespołu Lao Che :)

Albo piesni oryginalnych, z okresu.

Lao Che nie trafi w gusta wiekszosci forumowiczow, sadzac po wypowiedziach w watku o muzyce strazackiej, tu alternatywne brzmienia nie maja racji bytu ;]

Skoro jestesmy w temacie - wojna i straz pozarna - w ostatnim numerze "w akcji" jest fragment wspomnien oficera WP, ktory opisywal prace owczesnego MSK m.st. W-wy - cos w rodzaju "... oficer pozarowy czerwona choragiewka zaznaczal na wielkiej mapie miasta, gdzie spadaly bomby i wybuchaly pozary. Juz o godzinie 10 cala mapa byla pokryta czerwienia, w miescie plonelo ponad 200 pozarow. Choragiewki skonczyly sie, a oficer pozarowy byl bezsilny z powodu braku ludzi i sprzetu. Tego dnia w niemieckich nalotach zginelo 15.000 ludzi."

Z kolei w "Strazackiej wiernosci" sa opisy, jak 61 zastepow strazy (na cale miasto) dysponowano od zgloszenia do zgloszenia, jak strazacy walczyli po 48 i wiecej godzin nieprzerwanej akcji, jak odlamki zabijaly strazakow i niszczyly sprzet, jak Niemcy strzelali do strazakow... wlos sie jezy.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Gasiłem getto /artykuł/
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 16, 2009, 18:59:12 »
Właśnie sprawdziłem że "Strażacka wierność" jest u mnie w bibliotece. W poniedziałek sobie wypożyczę :)

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Gasiłem getto /artykuł/
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 16, 2009, 20:54:44 »
Temat ten jest obecnie naprawdę szeroko omawiany
http://media.wp.pl/kat,37980,wid,11119961,wiadomosc.html?ticaid=1809c