Autor Wątek: Ocena zagrożenia wybuchem a dokument zabezpieczenia stanowisk pracy  (Przeczytany 5408 razy)

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy opracowując ocene zagrożenia wybuchem ( wg. rozporządzenia MSWiA) jestem zobowiązany do wykonania dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem stanowisk pracy ???

Jak to jest i w jaki sposób te tematy się łączą ???


Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Ocena zagrożenia wybuchem a dokument zabezpieczenia stanowisk pracy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2009, 21:46:31 »
Ale opracowujesz to jako kto?
pracodawca? inspektor/specjalista ppoż? BHPowiec?
Obowiązek opracowania DOKUMENTU ZABEZPIECZENIA PRZED WYBUCHEM ciąży na pracodawcy. Oczywiście może go sporządzić BHPowiec lub ktoś od ppoż. o ile jest to wpisane w jego zakres obowiązków LUB ma za to dodatkowo zapłacone LUB lubi pracować za darmo :)
Pod dokumentem podpisuje się jednak i tak zawsze pracodawca.

straz98

  • Gość
Odp: Ocena zagrożenia wybuchem a dokument zabezpieczenia stanowisk pracy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2009, 22:27:45 »
Żeby opracować dokument zabezpieczenia przed wybuchem najpierw trzeba dokonać oceny zagrożenia wybuchem

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Ocena zagrożenia wybuchem a dokument zabezpieczenia stanowisk pracy
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2009, 22:28:33 »
To chyba oczywiste

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Ocena zagrożenia wybuchem a dokument zabezpieczenia stanowisk pracy
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 23, 2009, 09:42:55 »
ja jestem specjalistą ds. ppoż. ale nie w tym zakładzie, tylko w firmie zewnętrznej której zlecono opracowanie oceny zagrożenia wybuchem a gość teraz kręci nosem i chce dokumentu, ja uważam że ocena określa czy jest zgrożenie czy go nie ma a dokument niech robi we własnym zakresie bo stanowiska pracy to rola bhp.

ale być może się myle i powinienem opracować to ja ???


Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Ocena zagrożenia wybuchem a dokument zabezpieczenia stanowisk pracy
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2009, 11:43:09 »
Wszystko zależy od tego jak jest to ujęte w waszej umowie. Jeśli nie było tego w zakresie zadań to nie masz takiego obowiązku. Szanujmy swoją pracę i nie róbmy za free ponad normę.
Gorzej jeśli umawialiście się na kompleksową obsługę firmy w zakresie ppoż, wtedy pracodawca może pod to podciągnąć, niemniej rzeczywiśćie jest to raczej działka BHP. Aczkolwiek rozsądny pracodawca przy tworzeniu takiego dokumentu wziąłby do siebie bhpowca, ppoża i jakiegoś majstra i wtedy dokument byłby idealny :)

Offline zoddali

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 161
Odp: Ocena zagrożenia wybuchem a dokument zabezpieczenia stanowisk pracy
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 24, 2009, 11:06:19 »
Przecież te sprawy reguluja dwa odrebne przepisy. Ocena zagrożenia wybuchem wykonywana jest na podstawie Rozporzadzenia w sprawie ochrony ppoż. (MSWiA) i nalezy do obowiazków właściciela, inwestora..., a dokument opracowywany jest na podstawie Rozp. w sprawie minimalnych wymagań... (MGospodarki) i opracowuje go pracodawca. I faktem jest, że ten dokument ma więcej wspólnego z BHP niż z ppożem. A może byc opracowany po dokonanej analizie - przecież trzeba wiedzieć gdzie jakie strefy wybuchowe występują.

Ale widze, że gość zamawiajac zagrożenie wybuchem chce za darmoche mieć także dokument - nieźle sobie to skalkulował.

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Ocena zagrożenia wybuchem a dokument zabezpieczenia stanowisk pracy
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 24, 2009, 14:50:31 »
dzięki za podpowiedź, po zapoznaniu się z treściami rozporządzeń widać różnice pomiedzy opracowaniami, ale dowiedziałem się także że nowelizacja rozporządzenia MSWiA dot. ochrony ppoż. która niebawem się ukaże będzie zakładać że ocena zagrożenia wybuchem może stanowić część dokumentu zabezpieczenia stanowiska.

a z gościem rozmawiałem dziś i okazało się że zamawiając ocenę myślał że zamawia dokument :) ale nie wiedział także że ocenę musi zrobić dla całego obiektu biorąc pod uwagę proces technologiczny i magazynowanie co wynika z przepisów PPOŻ a później co wynika z BHP zrobić dokument na poszczególne stanowiska pracy.

Offline blacha

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Ocena zagrożenia wybuchem a dokument zabezpieczenia stanowisk pracy
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2009, 12:36:02 »
CZyli należałoby zacząć od przeszkolenia zamawiających usługi. Ciekawe, czy ten gość był kiedykolwiek na jakimkolwiek szkoleniu ppoż, jeżeli tak podstawowych wiadomości mu brakuje. Albo chciał was naciagnąć na frikową robotę - cwaniaczek.