Autor Wątek: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??  (Przeczytany 7941 razy)

Offline PiotrekMDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
  • Jeden za wszystkich ...
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuchowie
Wiatam moja sprawa jest następująca potrzebował bym jakieś ustawy paragrafy rozwiązania jak można przystąpić do kursu podstawowego mając 17,5 lat wiem że jest to możliwe tylko jak to zrobić?? z tego co kiedyś czytałem to trzeba zebrać liste z podpisami innych członków osp o nienagannym zachowaniu,mieć badania lekarskie i uzyskać zgodę komendanta itp i po zdanym egzaminie świadectwo otrzymujemy dopiero wtedy jak skończymy osiemnastkę mój kolega ma właśnie taki problem bardzoi licze na waszą pomoc pozdrawiam

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2009, 22:56:58 »
Cytuj
wiem że jest to możliwe
to nie jest możliwe, a jeśli takie coś miało miejsce w KP pod którą podlegasz to Kom. wg mnie złamał prawo
Cytuj
potrzebował bym jakieś ustawy paragrafy
j.w. (czyt. brak)
Cytuj
trzeba zebrać liste z podpisami innych członków osp o nienagannym zachowaniu,mieć badania lekarskie i uzyskać zgodę komendanta
pierwsze słyszę.. czyli Twoi koledzy z OSP mają udzielić Ci votum zaufania ? jaki lekarz wystawi Ci zaświadczenie, że jesteś zdolny do działań rat-gaś bez posiadania przez Ciebie 18 lat skończonych ? a co do Komendanta to tak jak napisałem wyżej..nie powinno to mieć miejsca..
Cytuj
mój kolega ma właśnie taki problem
Cytuj
mając 17,5 lat
no to ma faktycznie problem..6 miesięcy to przecież epoka

konkluzja: nie powinno to mieć miejsca..jest wyraźnie napisane, że pełnoletność to pełnoletność i koniec

ps. jednak znalazłem paragraf  :mellow:

III. WARUNKI PRZYJĘCIA NA SZKOLENIE
Każdy strażak ratownik Ochotniczych Straży Pożarnych kierowany na szkolenie
przygotowujące do udziału w działaniach ratowniczych, na każdym z poziomów wyszkolenia
musi posiadać:
1) ukończone 18 lat i nie przekroczone 55 lat,
2) zaświadczenie lekarskie stwierdzające możliwość udziału w działaniach
ratowniczych,
3) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
4) skierowanie na szkolenie od zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej potwierdzone przez
właściwy organ gminy.

z poważaniem
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2009, 23:01:43 wysłana przez zeusss »

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2009, 12:42:51 »
mam pytanko do kolegów!kiedy skończyłem 18 lat(teraz mam 21) a nigdy nie byłem w MDP to komendant zapytał mnie czy chce iśc na kurs ratownika medycznego.zgodziłem sie.mpje pytane brzmi.czy złamal prawo wysyłając mnie na ratownika a nie przeszedłem kursu podstawowego czy to jest równoznaczne?
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2009, 15:33:58 »
wg mnie nie złamamł prawa. bo niby czemu miał by tak zrobić skoro obowiązek ratowania życia w stanach zagrożenia jest wymagana od każdego obywatela. a naczelnik widział ze masz predyzpozycje i sie nadajesz to wysłał ciebie nie mającego (jak sie domyślam) jeszcze wtedy kursu podstawowego. kurs pewno zrobiony a wiedze z medycznego kursu masz do teraz. pozdrawiam.
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2009, 17:22:15 »
Kurs pierwszej pomocy medycznej jest w grupie szkoleń specjalistycznych. Można go realizować po ukończeniu szkoleń podstawowych. Poszczególne szczeble systemu szkolenia przedstawia schemat w "załączniku nr 1" systemu szkolenia : http://straz.gov.pl/data/other/sys_szk_osp_11_05_06.pdf (strona 11).

PS Pamiętam 2 wałki z mojej OSP. Pierwszy - kiedy strażak przed 18 robił kurs podstawowy, a drugi - kiedy strażak przed 18 zrobił rat-med i nie miał kursu podstawowego.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 21, 2009, 19:03:06 »
wg mnie nie złamamł prawa. bo niby czemu miał by tak zrobić skoro obowiązek ratowania życia w stanach zagrożenia jest wymagana od każdego obywatela. a naczelnik widział ze masz predyzpozycje i sie nadajesz to wysłał ciebie nie mającego (jak sie domyślam) jeszcze wtedy kursu podstawowego. kurs pewno zrobiony a wiedze z medycznego kursu masz do teraz. pozdrawiam.
Kolego nie popadajmy w skrajność. Skoro jest jasno określone, że masz mieć 18 lat to masz je mieć i koniec, wg mnie nie powinno to podlegać dyskusji.
Tak jak napisał  prezi0
Cytat: prezi0
Kurs pierwszej pomocy medycznej jest w grupie szkoleń specjalistycznych. Można go realizować po ukończeniu szkoleń podstawowych
i powiedzcie mi, Ci co twierdzicie, że bez 18 jest ok jak jest sporządzanie zestawienie uczestników kursu i tych, którzy go ukończyli, gdzie znajdują się tam takie dane jak data urodzenia. Zestawienia ze szkoleń przechowywane są w KP oraz wydaje mi się, że wysyłane są także informacje do KW. A nawet jak by pozostawały w KP, wjeżdża im kontrola z KW i patrzy i co widzi ? ochotnik skończył szkolenie, do którego nie miał prawa w ogóle przystąpić..ktoś ma problem (czyt. KP)

z poważaniem

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2009, 20:14:02 »
Cytuj
wiem że jest to możliwe
to nie jest możliwe, a jeśli takie coś miało miejsce w KP pod którą podlegasz to Kom. wg mnie złamał prawo
Cytuj
potrzebował bym jakieś ustawy paragrafy
j.w. (czyt. brak)
Cytuj
trzeba zebrać liste z podpisami innych członków osp o nienagannym zachowaniu,mieć badania lekarskie i uzyskać zgodę komendanta
pierwsze słyszę.. czyli Twoi koledzy z OSP mają udzielić Ci votum zaufania ? jaki lekarz wystawi Ci zaświadczenie, że jesteś zdolny do działań rat-gaś bez posiadania przez Ciebie 18 lat skończonych ? a co do Komendanta to tak jak napisałem wyżej..nie powinno to mieć miejsca..
Cytuj
mój kolega ma właśnie taki problem
Cytuj
mając 17,5 lat
no to ma faktycznie problem..6 miesięcy to przecież epoka

konkluzja: nie powinno to mieć miejsca..jest wyraźnie napisane, że pełnoletność to pełnoletność i koniec

ps. jednak znalazłem paragraf  :mellow:

III. WARUNKI PRZYJĘCIA NA SZKOLENIE
Każdy strażak ratownik Ochotniczych Straży Pożarnych kierowany na szkolenie
przygotowujące do udziału w działaniach ratowniczych, na każdym z poziomów wyszkolenia
musi posiadać:
1) ukończone 18 lat i nie przekroczone 55 lat,
2) zaświadczenie lekarskie stwierdzające możliwość udziału w działaniach
ratowniczych,
3) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
4) skierowanie na szkolenie od zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej potwierdzone przez
właściwy organ gminy.

z poważaniem

Zgadzam się z zeussem w 100%.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2009, 20:22:09 »
Kurs pierwszej pomocy medycznej jest w grupie szkoleń specjalistycznych. Można go realizować po ukończeniu szkoleń podstawowych. Poszczególne szczeble systemu szkolenia przedstawia schemat w "załączniku nr 1" systemu szkolenia : http://straz.gov.pl/data/other/sys_szk_osp_11_05_06.pdf (strona 11).

PS Pamiętam 2 wałki z mojej OSP. Pierwszy - kiedy strażak przed 18 robił kurs podstawowy, a drugi - kiedy strażak przed 18 zrobił rat-med i nie miał kursu podstawowego.

Nie zgadzam się z preziO
Oto moje argumenty:
"KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności
Biuro Szkolenia

PROGRAM KURSU
PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ DLA RATOWNIKÓW KRAJOWEGO SYSTEMU RATOWNICZO – GAŚNICZEGO

Warszawa – lipiec 2004 r.
 
3.   Warunki przyjęcia na kurs.
Warunki przyjęcia na kurs dla ratowników, określają służby i podmioty ratownicze wchodzące w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz podmioty współpracujące na zasadach porozumień z Krajowym Systemem Ratowniczo – Gaśniczym."

Nie ma tu ani słowa o konieczności ukończenia szkolenia podstawowego strażaków-ratowników OSP ("po nowemu") czy tez kursy szeregowców OSP ("po staremu"). I rzeczywiście w Małopolsce od druhów OSP, którzy przystępują do kursu I pomocy medycznej organizatorzy nie wymagają ukończenia szkolenia podstawowego OSP!
A to, że muszą mieć ukończone 18 lat to "oczywista oczywistość"!

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2009, 21:03:02 »
słyszałem, że szkolenie z pierwszej pomocy może być przeprowadzone już wśród 13-latków, u mnie w OSP mieli dzięki temu być przeszkoleni również chłopcy z MDP
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2009, 21:35:03 »
Kurs pierwszej pomocy medycznej jest w grupie szkoleń specjalistycznych. Można go realizować po ukończeniu szkoleń podstawowych. Poszczególne szczeble systemu szkolenia przedstawia schemat w "załączniku nr 1" systemu szkolenia : http://straz.gov.pl/data/other/sys_szk_osp_11_05_06.pdf (strona 11).

PS Pamiętam 2 wałki z mojej OSP. Pierwszy - kiedy strażak przed 18 robił kurs podstawowy, a drugi - kiedy strażak przed 18 zrobił rat-med i nie miał kursu podstawowego.

Nie zgadzam się z preziO
Oto moje argumenty:
"KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności
Biuro Szkolenia

PROGRAM KURSU
PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ DLA RATOWNIKÓW KRAJOWEGO SYSTEMU RATOWNICZO – GAŚNICZEGO

Warszawa – lipiec 2004 r.
 
3.   Warunki przyjęcia na kurs.
Warunki przyjęcia na kurs dla ratowników, określają służby i podmioty ratownicze wchodzące w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz podmioty współpracujące na zasadach porozumień z Krajowym Systemem Ratowniczo – Gaśniczym."

Nie ma tu ani słowa o konieczności ukończenia szkolenia podstawowego strażaków-ratowników OSP ("po nowemu") czy tez kursy szeregowców OSP ("po staremu"). I rzeczywiście w Małopolsce od druhów OSP, którzy przystępują do kursu I pomocy medycznej organizatorzy nie wymagają ukończenia szkolenia podstawowego OSP!
A to, że muszą mieć ukończone 18 lat to "oczywista oczywistość"!


Otóż kolego jabym na to spojrzał z tej strony

"KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności
Biuro Szkolenia

PROGRAM KURSU
PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ DLA RATOWNIKÓW KRAJOWEGO SYSTEMU RATOWNICZO – GAŚNICZEGO

Warszawa – lipiec 2004 r.

I. ZAŁOżENIA DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZE
1. Cel kształcenia.
Celem kształcenia jest przygotowanie ratowników – ze służb i podmiotów
ratowniczych, tworzacych Krajowy System Ratowniczo – Gasniczy oraz
aspirujacych do właczenia lub współpracy z KSRG – do realizacji zadan
z zakresu ratownictwa medycznego w czasie akcji ratowniczych, w tym
w szczególnosci udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy medycznej
w miejscu zdarzenia, do czasu przekazania ich personelowi jednostek ochrony
zdrowia.

aby uczestniczyć a akcji ratowniczej musisz mieć ukończone 18 lat

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 22, 2009, 00:35:50 »
"""Nie ma tu ani słowa o konieczności ukończenia szkolenia podstawowego strażaków-ratowników OSP ("po nowemu") czy tez kursy szeregowców OSP ("po staremu"). I rzeczywiście w Małopolsce od druhów OSP, którzy przystępują do kursu I pomocy medycznej organizatorzy nie wymagają ukończenia szkolenia podstawowego OSP!
A to, że muszą mieć ukończone 18 lat to "oczywista oczywistość"!""""

No toż to właśnie napisałem!!!!!!!! Natomiast nie ma obowiązku żeby posiadać szkolenie podstawowe przed kursem medycznym.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 22, 2009, 07:18:59 »
"""Nie ma tu ani słowa o konieczności ukończenia szkolenia podstawowego strażaków-ratowników OSP ("po nowemu") czy tez kursy szeregowców OSP ("po staremu"). I rzeczywiście w Małopolsce od druhów OSP, którzy przystępują do kursu I pomocy medycznej organizatorzy nie wymagają ukończenia szkolenia podstawowego OSP!
A to, że muszą mieć ukończone 18 lat to "oczywista oczywistość"!""""

No toż to właśnie napisałem!!!!!!!! Natomiast nie ma obowiązku żeby posiadać szkolenie podstawowe przed kursem medycznym.
furgot
cel szkolenia rat med (powyżej w moim  poście jest napisane)
"realizacji zadan z zakresu ratownictwa medycznego w czasie akcji ratowniczych" a żeby móc uczestniczyć w akcji ratowniczej musisz mieć skończone szkolenie podstawowe, na które powinieneś zostać dopuszczonym po ukończeniu 18 lat. Więc dla mnie jest jasne, że aby iść na kurs z rat med musisz mieć ukończone szkolenie podstawowe i masz skończone 18 lat. Jak na mój rozum to jest obowiązek posiadania szkolenia podstawowego przed pójściem na szkolenie z rat med
a kwestia 18 lat jest już chyba wyjaśniona  :mellow:

z poważaniem

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 22, 2009, 10:06:48 »
zeuss - poniekąd trzeba się zgodzić z tym co napisałeś, że aby uczestniczyć w akcjach ratowniczych trzeba mieć skończony kurs podstawowy OSP - z tym, że po ukończeniu tego szkolenia ma się określone umiejętności i uprawnienia, np. do prowadzenia działań gaśniczych, itp. ale... napisano wyraźnie "realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego w czasie akcji ratowniczych" więc różnie można podejść do tematu. Tym bardziej, że jak już wspomniałem w Małopolsce nie jest wymagany kurs podstawowy dla druhów, którzy rozpoczynają kurs ratownictwa medycznego.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 22, 2009, 11:02:53 »
Tak samo jest też w pomorskim, jeśli chodzi o kurs podstawowy.
Co do kwestii pełnoletności w czasie kursu/egzaminu medycznego - nie wszędzie kursy takie odbywają się co rok, gdzieniegdzie nawet raz na 2-3 lata. Jeśli komuś brakuje miesiąca czy dwóch do 18-tki, warto byłoby dopuścić tę osobę do tego kursu, aby posiadała go co najmniej (przydatnie) przez kolejne 34/33 miesiące, niż aby miała  czekać rok czy dwa lata na kolejny termin. Takie jest moje zdanie na ten temat.
Ale wiadomo - prawa się nie przeskoczy.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 22, 2009, 11:08:26 »
Witam, wtrącę swoje zdanie. Kwestia wieku dla wszelakich kursów- raczej nie ma większych wątpliwości, niemniej jednak zdarza się dopuszczanie do rozpoczęcia kursu ratowników OSP osób, które przed rozpoczęciem części praktycznej skończą 18 lat, ale to marginalne przypadki. Do przystąpienia do kursu rat-med natomiast nie jest wymagany kurs szeregowych czy ratowników OSP, niemniej jednak do "realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego w czasie akcji ratowniczych" (jak napisaliście wyżej) już tak. Sam zresztą wysłałem obecnie na rat-med dwóch druhów, którzy nie mają jeszcze ratownika OSP. Powód prozaicznie prosty - kursy przecież odbywają się u nas stosunkowo rzadko, od kiedy jestem w OSP (20 lat) to pierwsze organizowane u nas na szerszą skalę szkolenie rat-med i niedopuszczenie tych 2 osób wyeliminowałoby ich na kolejnych kilka lat. A tak, obecnie zdobędą uprawnienia medyczne, jak będzie możliwość ukończą ratownika OSP i będą mogli brać udział w akcjach.
Pozdrawiam

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 22, 2009, 11:13:01 »
Witam, wtrącę swoje zdanie. Kwestia wieku dla wszelakich kursów- raczej nie ma większych wątpliwości, niemniej jednak zdarza się dopuszczanie do rozpoczęcia kursu ratowników OSP osób, które przed rozpoczęciem części praktycznej skończą 18 lat, ale to marginalne przypadki. Do przystąpienia do kursu rat-med natomiast nie jest wymagany kurs szeregowych czy ratowników OSP, niemniej jednak do "realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego w czasie akcji ratowniczych" (jak napisaliście wyżej) już tak. Sam zresztą wysłałem obecnie na rat-med dwóch druhów, którzy nie mają jeszcze ratownika OSP. Powód prozaicznie prosty - kursy przecież odbywają się u nas stosunkowo rzadko, od kiedy jestem w OSP (20 lat) to pierwsze organizowane u nas na szerszą skalę szkolenie rat-med i niedopuszczenie tych 2 osób wyeliminowałoby ich na kolejnych kilka lat. A tak, obecnie zdobędą uprawnienia medyczne, jak będzie możliwość ukończą ratownika OSP i będą mogli brać udział w akcjach.
Pozdrawiam

No tak - druga część Twojej wypowiedzi brzmi całkiem logicznie i zgadzam się w pełni ale w pierwszej części chyba chciałeś napisać "że jednak zdarza się dopuszczanie do rozpoczęcia kursu ratowników OSP osób, które przed rozpoczęciem części praktycznej NIE skończą 18 lat, ale to marginalne przypadki" - zgadza się?

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 22, 2009, 13:45:27 »
No tak - druga część Twojej wypowiedzi brzmi całkiem logicznie i zgadzam się w pełni ale w pierwszej części chyba chciałeś napisać "że jednak zdarza się dopuszczanie do rozpoczęcia kursu ratowników OSP osób, które przed rozpoczęciem części praktycznej NIE skończą 18 lat, ale to marginalne przypadki" - zgadza się?

No niekoniecznie się zgadza, napisałem dokładnie to co miałem na myśli (czasem mi się udaje ;) ).

x - dzień rozpoczęcia kursu - teoria
y - dzień rozpoczęcia części praktycznej
z - dzień zakończenia kursu
  x-----------------y--------------------z-->
              ^
              |
       dzień 18-tych urodzin
          druha
Takie przypadki miałem na myśli  ;) 

Offline PiotrekMDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
  • Jeden za wszystkich ...
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuchowie
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 22, 2009, 14:58:43 »
no właśnie mi tez chodziło o takie przypadki jak kolega wyżej napisał

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Kurs szeregowców osp przed osiemnastką jak się starać i co zrobić ??
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 22, 2009, 22:46:30 »
Ja znam przypadki, gdy zakończenie odbywało się przed ukończeniem 18. Zaświadczenia, być może, wystawiano z późniejszą datą. Nie wiem. Tak czy owak jest to wałek.
Co do rat med - faktycznie, nie jest to doprecyzowane w dokumentach. Jest tylko ten schemat o którym wyżej pisałem. Sama nazwa jednak mówi : kurs dla ratowników KSRG.