Autor Wątek: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim  (Przeczytany 79909 razy)

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 611
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #175 dnia: Kwiecień 15, 2009, 12:05:45 »
http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/temat-dnia/wideo/14042009

Ktoś tu się mija z prawdą.
JP Pan KG twierdzi że nie ma zaniżonych stanów osobowych w JRG, ze starają się utrzymać 100% obsady. A może boi się powiedzieć prawdę i narazić swojemu przełożonemu i nie chce powiedzieć, że to właśnie z ich polecenia stany zostały zaniżone do minimum. W prawdzie niedługo 4 maja, może druga gwizdka już się śni po nocach.

Swego czasu krążyło pismo z KCKR-u o obniżeniu stanów osobowych do min. 50% podpisane chyba przez z=cę KG. Jak wpadnie wam w ręce to wrzućcie tu skan tego pisma. Niech wszyscy widzą jak jest na prawdę.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2009, 12:35:14 wysłana przez strazak998 »

ludzik

  • Gość
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #176 dnia: Kwiecień 15, 2009, 12:24:21 »
Zgadzam się Wielka Tragedia, zginęli LUDZIE. Ale to co się dzieje w mediach, zarzuty prezydenta który chce ugrać swój malutki interesik na trupach ludzi, opowieści mieszkańców na temat strażaków… szkoda słów. A propos akcji strażaków… nie wiem czy biegali i nie potrafili się zorganizować czy działali sprawnie bo tego nie widziałem, a nie znam się na ich pracy, ale znam za to środowisko bezdomnych i podopiecznych Pomocy Społecznej (pracowałem z takim środowiskiem 10 lat). Po pierwsze nigdy nic nie dadzą od siebie, bo wszystko im się należy, a co z tym związane, nie podziękują za pomoc, a co najważniejsze, nienawidzą ludzi „normalnych” czyli pracujących i pijących mało lub niepijących, szukają winy zawsze na zewnątrz. W szpitalu zawsze są niedouczeni rzeźnicy, pomoc społeczna to złodzieje którzy dzięki nim mają pracę, żeby nie oni, pracownicy Pomocy Społecznej mieszkaliby pod mostem, Strażacy to tchórze, którzy nie znają swego fachu, Policja i Straż Miejska to bandyci którzy nie dadzą pić i sikać pod sklepem na złość. Człowiek który widzi bezdomnych, i ma wiedzę powierzchowną, nie jest wstanie zrozumieć ich mentalności… o czym my mówimy, o gaśnicach na korytarzach?, o czujkach reagujących na dym?... gaśnice zostałyby ukradzione w ciągu 48 godzin, zniknęłyby wszystkie, czujki w ciągu miesiąca, bo trudniej je ukraść. Święto to dla tego środowiska tylko i wyłącznie powód do picia (jest o tyle fajniej że picie jest w pewien sposób usprawiedliwione). Jestem przekonany że trudno tam w dzień tej tragedii było znaleźć trzeźwego mieszkańca. A większość jeśli nie wszystko z tego co mówią to bzdury. Znając ich dochodzę do wniosku że świadomie czy nie oskarżają służby żeby dostać więcej pieniędzy z tytułu tragedii, bo i ludzie przyślą więcej pieniędzy i darów i władze się ugną bardziej jak się okaże, że wszystko było źle i oni tak skrzywdzeni przez los, dostali jeszcze po tyłkach od służb, bo nikt się nimi biednymi dobrymi menelami nie przejmuje. Znam przypadek kiedy to menel, głośno się zastanawiał, czy nie iść do znajomego z którym nie widział się 20 lat, a 30 lat wcześniej pomagał mu przyciąć deski na altankę do ogródka działkowego. I mówi: „tyle lat ma tą altankę, więc jak mu pomagałem to w części, ta altanka jest moja, powinien mi ją teraz spłacić”… i mówił to całkiem poważnie! Dodam tylko, że największą bezmyślnością jest nadmierna pomoc. Część z tych którzy są nałogowcami zwyczajnie zapije się na śmierć, bo przy życiu trzyma ich tylko to że nie mają pieniędzy żeby pić non stop. To wszystko uogólnienie, nie chciałbym obrazić kogoś, kto mieszkał tam czy w innych podobnych miejscach, a ma inne podejście, ciężko pracuje, los mu nie sprzyja. Tacy ludzie też tam są, ale to zdecydowana mniejszość. Zresztą oni nie będą urażeni, bo dokładnie wiedzą, że to co piszę to prawda. Dlaczego to piszę? Szkoda mi Strażaków którzy poświęcają życie i zdrowie i ich praca nie była doceniona, drażni mnie to co się dzieje w mediach, to nie był żaden hotel, tylko mieszkania socjalne. W tym miejscu już nie raz wybuchały mniejsze pożary - od peta w trakcie libacji… co ci ludzie zrobili sami żeby temu zapobiec? NIC? Dziś szuka się winnych od strażaków, po wszystkich innych, wszyscy są winni, tylko nie podpalacz i nie mieszkańcy którzy w większości codziennie ryzykowali, pijani zasypiając z papierosem w ręku. Pozdrowienia dla Strażaków i innych służb, Wasza praca jest ciężka, oczywiście są wyjątki (strażak podpalacz, łowcy skór, policjanci-bandyci), ale gnoje sa w każdym środowisku, a to jak się skończył tragicznie pożar, widocznie nie dało się zrobić więcej, a można było pewnie mniej i byłoby 30 ofiar, pozdrawiam.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #177 dnia: Kwiecień 15, 2009, 13:24:26 »
http://www.youtube.com/watch?v=_QwhRYbGs3I   <------ zapraszam dziś rano kręcone jak ludzie parkuja samochody  a potem pretensje do strażaków...

Offline szarik21

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #178 dnia: Kwiecień 15, 2009, 13:51:49 »
nie oszukujmy sie musialby zgimac jeden z naszych zeby ludzie docenili nasza prace... a na kogos przeciesz musza zgonic wine i niestety popadlo na tych strazakow...

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 15, 2009, 14:27:02 »
bo to Polska właśnie...;/

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #180 dnia: Kwiecień 15, 2009, 14:56:46 »
Cała tutejsza dyskusja dotyczy głównie strażaków z JRG Kamień Pomorski. Nie dziwie się bo przecież to oni byli tam jako pierwsi i to na ich barki spada główny ciężar  tego co związane jest z ta akcją.
 I naprawdę szczerze im współczuje.

 Skoro jednak stawiane są juz pytania dotyczące stanów osobowych i wyposażenia w PSP, to chyba wypada postawić tez kilka pytań dotyczących OSP.  Ochotnicy tez tam byli, co prawda nie jako pierwsi , ale dotarli na miejsce  w krótkim czasie po przybyciu zastępów z JRG.  Wspomagali więc PSP prawie od samego początku - działali wspólnie, robili te same czynności, widzieli praktycznie to samo.  Znając życie chyba nawet nie jest teraz mozliwie rozgraniczyć które zadania były wykonywane przez PSP, a które przez OSP.  Ochotnicy przeżywają więc tę akcję do dzisiaj w identyczny sposób jak i zawodowcy.  Pod pewnymi względami być może nawet  bardziej, bo przeciez zazwyczaj nie mają takiego wyszkolenia i doświadczenia jak koledzy z PSP. Nawet fakt przeskoku w ciągu kilku minut, z ciepłego łózka i  światecznego odpoczynku do takiej sytuacji musi być dla psychiki totalnym szokiem, z którego trudno powrócic do równowagi.
A jaką rekompensate mogą za to otrzymać ? Kilkadziesiąt złotych ekwiwalentu , którego zazwyczaj sens wypałacania i tak większośc osb neguje. Nic więcej przeciez im się nie należy. A co bez ochotników mogłoby zrobić tych 7 ludzi z JRG? Wsparcie z sąsiedniej JRG dotarłoby może za kilkadziesiąt minut i to w podobnej sile kilku ludzi - oczywiście to pod warunkiem że nie mieliby akcji na swoim terenie.  Jak więc ta akcja by wyglądała bez ochotników ?  Trudno sobie to nawet wyobrazić ....
Może to dziwne przemyślenia , ale mysle że warto sobie o tym przypomnieć iz tak naprawdę PSP bez OSP nie może istnieć.  Właśnie bez tych którym praktycznie nic się nie należy za to co robią - ani sensownego wynagrodzenia, ani dodatku do emerytury, ani dodatku szkodliwego/stresowego itp. - a często nawet nie chce im się sfinsować podstawowych rzeczy typu  hełm , buty, rekawice itp. Bo skoro zgłasza się na ochotnika, to niech sam sobie kupi - tego typu stwierdzenia słyszałem nie raz .
 Kiedy więc w naszym kraju zostanie doceniona rola  strażaka -ochotnika ? Kiedy zostanie zauważone jego
poświęcenie dla innych ? Kiedy umozliwi się im bezpieczne działania , w pełni sprawnym sprzętem?

 Na koniec jeszcze raz wyrazy szacunku i współczucia dla wszystkich którzy brali udział w tej akcji - tych z PSP, OSP , PR, Policji i wszystkich innych służb i instytucji.   

Offline PPLUKI

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #181 dnia: Kwiecień 15, 2009, 15:19:08 »
Jestem strażakiem PSP, co do roli OSP nie mam zastrzeżeń, Ale jak sam napisałeś sa to ochotnicy wiec z zawodową straza ich nie porównuj. Tak sa potrzebni jak najbardziej, Ale zwróć uwage na ich doświadczenie w np.takich akcjach jak ta tragiczna, ich wiek, dyspozycyjność, czy nie uważasz ze str.PSP lepiej sobie radzi w tej kwestii...  Ja uważam iż powinniśmy działa razem, ale traktować sie inaczej, coś jak starszy brat i młodszy brat.PSP wyszkolić by później wkroczył w szeregi PSP, zastanowili sie czy da sobie rade z tą służba, i czy wyczyma psychicznie.
Ta akcja to nie wyjątek jest o niej głośno bo wiele osób straciło życie, ale codziennie gdzieś jakiś strażak musi podejmować równie trudne decyzje i do końca życia nie będzie wiedział czy to była ta najwłaściwsza, ale dalej będzie dobrze wypełniał swoje obowiązki.
W tym konkretnym przypadku jest mi Bardzo smutno że opinia publiczna tak nas krytykuje i na ludziach co nieśli pomoc teraz "PSY WIESZA" i to jest smutne. Ale Straż to nie zawód to POWOŁANIE.

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #182 dnia: Kwiecień 15, 2009, 15:43:38 »
Tak? A dlaczego tak jest? Gdzie kontrole i kto na to pozwala?
Ja osobiście widziałem w pewnej szkole jak wyciągają raz do roku węże i wkładają do hydrantów na czas kontroli a po jej przeprowadzeniu są chowane i wyciągane z powrotem za rok :/ Więc po co te hydranty jak nie ma przy nich węży?!!!
...początek a za chwilę... koniec...

Offline strazakka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #183 dnia: Kwiecień 15, 2009, 16:01:42 »
Normalka w naszym kraju Zawsze winny jest Policjant Strażak lekarz itd Natomiast przestepcy i ci co podejmują fatalne w skutkach decyzje wygrzewają sie w ciepłych krajach Co do sprawności hydrantów to nic dodać nic ująć Sieci hydrantowe w miescie sa sprawne (jak sa) może w 30% Aż boje sie pomyśleć co będzie jak sie wydarzy coś większego i nie bedzie skąd wody pobierać do działań

Niech media dalej rozdmuchują błedną interpretacje działań ratowników w tym zdarzeniu Za 10 lat większość OSP zaświeci pustkami a do akcji pobiegniemy (a może i pojedziemy na wóżkach inwalidzkich) my którzy teraz jesteśmy trzonem i siłą OSP Bo który młody sie zaciągnie jak bedzie nad nim wisiała groźba źle spełnionego obowiązku A w PSP to chyba juz nikt młody sie nie zatrudni z tego samego powodu

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #184 dnia: Kwiecień 15, 2009, 16:27:12 »
@hary
Cytuj
Witam Pan Rzecznika z Kamienia Pomorskiego mam do Pana tylko jedno pytanie, Jak długo jest Pan rzecznikiem prasowym i ile ma Pan kontaktu z mediami.

Rozumiem, że zwracając się do dmnie uważa mnie Pan za rzecznika KP PSP Kamień Pomorski, no cóż, błąd w czytaniu ze zrozumieniem mojego postu. Nie jestem pracownikiem PK PSP Kamień Pomorski, to jedno; rzecznikiemKP PSP Kamień Pomorski jest doświadczony oficer tej komendy, to drugie; 

Po trzecie:
Cytuj
Nie spotkał się Pan jeszcze z tym że media kłamią przekręcają i wkładają komuś w usta słowa nie wypowiedziane tylko po to by podkręcić atmosferę wywołać skandal. Może najpierw dowiedział by się Pan u źródła co i jak a nie wypisywał o kimś coś chyba nie problem podnieś telefon i zadzwonić.

Media oczywiście przejaskrawiają niejednokrotnie różne aspekty przedstawianych wydarzeń, ale w relacjach na żywo trudno to zmontować, jeśli wogóle możliwe? Oglądałem osobiście (podobnie jak kilku kolegów z mojej jednostki wywaid z panem Koksowiczem i wszyscy zrozumieliśmy to co powiedział dokładnie tak samo, poza tym kilku kolegów z tego forum również oglądało ten wywiad (również strażacy z Opola) i niestety tak samo zrozumiało treść wypowiedzi, czyżby zbirowa halucynacja? :gwiazdki:). Nie mam zamiaru dzwonić i dowiadywać się "co poeta miał na myśli" niech to roztrzygają przełożeni tego pana.

Po czwarte:
Cytuj
Najlepiej kogoś obrażać i to jeszcze w waszym środowisku własne brudy pierze się między sobą a nie na forum. Ps Znam Pana Koksanowicza i wiem co mógł powiedzieć i jakim jest Starzakiem na pewno tych słów nie wypowiedział Pan Koksanowicz tego jetem pewien.
Mnie nie interesuje czego jest pan pewien, proszę się zwrócić do TVP Info o udzielenie dostępu do nagranego wywiadu, obejżeć go, a później tutaj na forum powiedzieć co pan zrozumiał z wypowiedzi. Szanuję wszytskich strażaków (kolegów po fachu zresztą), wierzę głęboko, że koledzy z Opola - miasta o wiele większego od Kamienia Pomorskiego - są świetnymi fachowcami, ale w przypadkach takich pożarów sytuacja mogłaby przerosnąć nawet najbardziej doświadczonego strażaka i dowódcę pierwszego zastępu, dlatego uważam, że głęboko nieuprawnionym stwierdzeniem jest wypowiadanie się przed kamerami TVP, że my zrobilibyśmy to lepiej niż tamci, że nasi mieszkańcy to mogą się czuć zupełnie bezpieczni.
Dla uzupełnienia dodam, że rozpocząłem 20 rok pracy w straży pożarnej, w mieście prawie trzykrotnie większym od Opola, jestem dowódcą zmiany i nigdy nie oceniłbym działań innego dowódcy nie znając jaką sytuację zastał pierwszy zastęp na miejscu, jakim sprzętem dysponowała załoga itd. Można wypowiedzieć się na temat własnej jednostki i własnego przygotowania do działań ratowniczo-gaśniczych, ale nie w kontekście tego, że zadziałalibyśmy lepiej od strażaków z Kamienia Pomorskiego, bo tego poprostu nie da się ani sprawdzić, ani przewidzieć, ani nikt niechciałby sprawdzić na własnej skórze.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2009, 16:30:42 wysłana przez robard »
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #185 dnia: Kwiecień 15, 2009, 17:29:09 »
http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/temat-dnia/wideo/14042009

Ktoś tu się mija z prawdą.
JP Pan KG twierdzi że nie ma zaniżonych stanów osobowych w JRG, ze starają się utrzymać 100% obsady. A może boi się powiedzieć prawdę i narazić swojemu przełożonemu i nie chce powiedzieć, że to właśnie z ich polecenia stany zostały zaniżone do minimum. W prawdzie niedługo 4 maja, może druga gwizdka już się śni po nocach.

Swego czasu krążyło pismo z KCKR-u o obniżeniu stanów osobowych do min. 50% podpisane chyba przez z=cę KG. Jak wpadnie wam w ręce to wrzućcie tu skan tego pisma. Niech wszyscy widzą jak jest na prawdę.

Czy wy słuchać nie potraficie ??

KG powiedział "Staramy się by stany osobowe w każdej jednostce były 100% [...] chcielibyśmy mieć być może większą liczbę strażaków na zmienach służbowych, podejmujemy czynności by można było to uczynić, bez zwiększania wydatków na tą okoliczność" Nie twierdził jak staracie się to wmówić, że stany są OK.

Manipulujecie tą wypowiedzią, tak jak wg was media wykorzystując relację świadków. pożaru.
Nie padło stwierdzenie, że nie ma zaniżonych stanów osobowych .

Zapominacie, że stanowisko KG/KW i często KP/KM to stanowiska polityczne, więc nie oczekujcie od tych ludzi, że podpiszą na siebie cyrograf.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #186 dnia: Kwiecień 15, 2009, 17:44:44 »
Jestem strażakiem PSP, co do roli OSP nie mam zastrzeżeń, Ale jak sam napisałeś sa to ochotnicy wiec z zawodową straza ich nie porównuj. Tak sa potrzebni jak najbardziej, Ale zwróć uwage na ich doświadczenie w np.takich akcjach jak ta tragiczna, ich wiek, dyspozycyjność, czy nie uważasz ze str.PSP lepiej sobie radzi w tej kwestii...  Ja uważam iż powinniśmy działa razem, ale traktować sie inaczej, coś jak starszy brat i młodszy brat.PSP wyszkolić by później wkroczył w szeregi PSP, zastanowili sie czy da sobie rade z tą służba, i czy wyczyma psychicznie.
Ta akcja to nie wyjątek jest o niej głośno bo wiele osób straciło życie, ale codziennie gdzieś jakiś strażak musi podejmować równie trudne decyzje i do końca życia nie będzie wiedział czy to była ta najwłaściwsza, ale dalej będzie dobrze wypełniał swoje obowiązki.
W tym konkretnym przypadku jest mi Bardzo smutno że opinia publiczna tak nas krytykuje i na ludziach co nieśli pomoc teraz "PSY WIESZA" i to jest smutne. Ale Straż to nie zawód to POWOŁANIE.
To Powiedz to tej Dziewczynie.
http://www.rmf.fm/fakty/?id=154388
A tak pozatym kolego wiekszość strażaków ochotasów w wieku ok 33 lata  ma 15 lat czynnego udziału w akcjach a wy w wieku trzydziestu paru lat idziecie na emeryturke a my przez nastepne30 jeżdzimy więc wiekszość z NAS ma chyba doświadczenie co?  i dziś dużo z jednostek Osp dysponuje takim samym sprzętem jak PSP ludzi tak samo ratuje i tak samo gasi pożary jesteśmy tacy sami jedyna różnica to to że my nie mamy przywilejów i co miesiąc nie dostajemy wypłaty a pracujemy tak samo jak Wy!!!!!

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #187 dnia: Kwiecień 15, 2009, 17:49:39 »
Zgadzam się z kolegą Łukaszem- w tym przypadku sami robimy nadinterpretację wypowiedzi KG. Jak widać, czasami słyszy się to, co chce się usłyszeć, a nie to, co zostało powiedziane...
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #188 dnia: Kwiecień 15, 2009, 18:04:39 »
Ech!
Widzi też:
Cytuj
To Powiedz to tej Dziewczynie.
http://www.rmf.fm/fakty/?id=154388
A może akurat po.. z boku rozmawia przez tel.kom.  :pyt:
kol.mieszko mało Ci jeszcze w tym wątku nt. "medialnych" sensacji  :krzyk: Szukasz jeszcze czegoś?
Nie będę polemizował. Nie ma sensu (m.in. po poście jw.). Jednak jak słyszę, czytam m.in. kask lub aparaty tlenowe to mnie, coś wew. od razu skacze.  :'(
Pozdr.
Ps. Bardzo ładnie jn. napisał remfire  -_-
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2009, 18:23:01 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #189 dnia: Kwiecień 15, 2009, 18:08:22 »
Jestem strażakiem PSP, co do roli OSP nie mam zastrzeżeń, Ale jak sam napisałeś sa to ochotnicy wiec z zawodową straza ich nie porównuj. Tak sa potrzebni jak najbardziej, Ale zwróć uwage na ich doświadczenie w np.takich akcjach jak ta tragiczna, ich wiek, dyspozycyjność, czy nie uważasz ze str.PSP lepiej sobie radzi w tej kwestii...  Ja uważam iż powinniśmy działa razem, ale traktować sie inaczej, coś jak starszy brat i młodszy brat.PSP wyszkolić by później wkroczył w szeregi PSP, zastanowili sie czy da sobie rade z tą służba, i czy wyczyma psychicznie.

 Doskonale zdaję sobie sprawę z różnic pomiędzy PSP a OSP. Jednak nie wiem dlaczego nie należy ich porównywać? Działają bardzo często wspólnie , wzajemnie się uzupełniają , praktycznie żadna większa akcja w naszym kraju nie obywa się bez udziału OSP, więc chyba wręcz trzeba dokonywać porównań, a nie pomijać milczeniem sprawy OSP.  Bo od strony obowiązków praktycznie nie ma różnic - wystarczy przypomnieć chociażby Rozporządzenie o KSRG -  nie ma w nim rozgraniczenia na PSP i OSP.   
 Ta akcja była faktycznie wyjątkowa, ale wszyscy wiemy że praktycznie codziennie strażacy stykaja się z sytuacjami bardzo trudnymi - często też z ofiarami. I bardzo często są wśród nich tez strażacy-ochotnicy. W tej konkretnej akcji tez byli , a jedyne na co mogą liczyć za ten udział to parę groszy ekwiwalentu - niewielkiej sumy z której i tak często spora część ponownie zasila ochronę ppoż ( składki członkowskie, zrzutki na sprzęt itp).
I naprawdę nie chodzi mi o wykazywanie róznic pomiędzy PSP a OSP , o zmiany w sposobie rozdziału pieniędzy, o ważności poszczególnych osób itp. Na przykładzie tego pożaru chciałem jedynie uzmysłowić  że w większości powiatów w naszym kraju PSP bez pomocy OSP nie da sobie rady - każda większa akcja wymaga wsparcia ochotników.  Fakt że są to zazwyczaj działania mniej skomplikowane , ale jednak ktoś musi je tez wykonywać. Jednak wraz ze wzrostem odległości od siedziby PSP wzrasta odpowiedzialność OSP - to na niej spoczywa obowiązek zapewnienia podstawowej ochrony.  I tam to ochotnicy zazwyczaj podejmują działania jako pierwsi.

Jednak OSP jest w naszym kraju nadal postrzegana nie tak jak być powinna - brakuje środków na sprzęt, ale tez i zrozumienia dla poświęcenie owego druha. Może więc ta akcja przyczyni sie pośrednio do zmiany sposobu postrzegania ochotników ale i zreformowania tego bardzo pozytecznego ruchu. Bo skoro prawo nakłada na ochotników obowiązki to powinno też i dawać coś w zamian.   

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #190 dnia: Kwiecień 15, 2009, 18:36:23 »
Jak już o osp zaczęliście (choć to też nie na temat) to mnie krew zalewa jak ochotnicy do akcji przyjeżdżają w dżinsach, górze od koszarówek i obrażeni jak im się karze hełm ubrać. i niech nikt nie plecie zaraz, że nie maja bo właśnie, że  mają tylko "szkoda" i w magazynkach pozamykne :wacko:
 a najgorsze jest to że zwykły obywatel nie rozróżnia czy to osp czy psp
jak mod. chce to może usunąć ten wpis

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #191 dnia: Kwiecień 15, 2009, 19:07:47 »
To że w szeregach OSP jest wielu ludzi którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z wszystkich konsekwencji bycia strażakiem to fakt. Tacy ludzie jednak bywają wszędzie, w każdej grupie społecznej  - tyle ze do OSP jest łatwiej wstąpić niż zatrudnić się w jakiejkolwiek służbie czy instytucji. Jednak przez pryzmat tych gorszych nie powinni być postrzegani Ci którzy prawidłowo wykonują swe obowiązki.
 
 W Kamieniu Pom. ochotnicy zasłużyli sobie na słowa uznania nie mniej niż wszyscy inni którzy tam byli. jednak nie czas to i miejsce na wzajemne przytyki, a bardziej na przeanalizowanie całej sytuacji i wyciągnięcie wniosków.  PSP raczej nie uwolni się od współdziałania z OSP, a OSP od współdziałania z PSP jeszcze bardzo długo, a może wręcz nigdy.  Szkoda czasu i energii na docinki - może lepiej wspólnie pytać dlaczego ciągle są takie braki w obu formacjach ? Dlaczego w budżetach sa środki na najróżniejsze rzeczy , ale ciągle brakuje na sprzęt dla strażaków? Dlaczego prawo nakłada obowiązki , ale nie określa sposobów aby je móc realizować ? A takich pytań można zadawać jeszcze sporo.
 I dlatego myślę że jeśli PSP będzie się upominało również i o OSP , a ochotnicy też o zawodowców,  to wspólny efekt będzie znacznie lepszy niż dbanie tylko o własne sprawy. Bo skoro działamy razem, to w sprawach ochrony przeciwpożarowej mówić powinniśmy jednym głosem.   

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #192 dnia: Kwiecień 15, 2009, 19:23:12 »
Ajax ja nie szukam sensacji i nie miałem takiego zamiaru poprostu nie lubie jak sie nie docenia Ochotników. A tak sie niestety często dzieje i to najczęściej z kąd ano od "starszego brata"
I tu już nie musze mówić czemu wystarczy przeczytać co napisał remfire.
Zawsze uważam że to zgoda buduje a niezgoda rujnuje.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #193 dnia: Kwiecień 15, 2009, 19:52:33 »
ej panowie wyhamujcie troszkę, bo widzę że troszkę was poniosło . temat dotyczy ludzkich tragedii jak u rodzin co stracili najbliższych jak i strażaków , którzy nie mogli pomóc wszystkim. a wy tu wyjeżdżacie co jest lepsze czy osp, czy psp. nie ładnie , bardzo nie ładnie i nie na miejscu. :angry:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline st.rat.kierowca

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #194 dnia: Kwiecień 15, 2009, 20:25:14 »
Powtarzałem zawsze: STRAŻAK TO CZŁOWIEK, NIE CUDOTWÓRCA...
Uważam, że strażacy z Kamienia Pomorskiego dali z siebie wszystko - to tylko kilka osób, które po dojechaniu na miejsce i zobaczeniu hotelu, który pali się jak pochodnia... z resztą nie ma co dalej pisać... Fakt jest taki, że jeśli zdarzyłby się taki pożar w okolicy mojej miejscowości i w godzinach nocnych to [również bez komentarza]. Przede wszystkim panowie STANY!!! Bez zwiększenia stanów to możemy ugasić, ale śmietnik na cmentarzu...

Wiele osób, które wypowiadało się w TV mówiło, że strażak nie potrafił "rozłożyć drabiny". O ile dobrze mi wiadomo, była to D10W, do której potrzebne jest 4 strażaków, czyli nie strażak nie potrafił rozłożyć drabiny tylko jak coś to strażacy. Kolejna sprawa to opinie świadków, że brali drabinę i stawiali. Ja się pytam, kto im pozwolił wziąć drabinę? To znaczy co - cywile wychodzą na dach pojazdu, zdejmują ją i przystawiają do okien. Coś mi się wydaje, że ładne bajki ludzie opowiadają...
Pozdrawiam strażaków!

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #195 dnia: Kwiecień 15, 2009, 20:30:40 »
artykul na wp przerosl wszystko kur,, co za pismaki zasrane tytul artykulu"strazacy tchorze czy bohaterowie" glupota ludzi przerasta juz wszystko.Zamiast doczepic sie do samych siebie ludzie dra szmaty na strazakach,sami wiemy co moze na poczatku akcji zrobic jeden samochod z obsada.DOm byl wykonany z takiego materialu ze wystarczylo 10 min i go nie bylo

Offline st.rat.kierowca

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #196 dnia: Kwiecień 15, 2009, 20:33:47 »
Czytałem ten artykuł i zastanawiam się czy nie napisać do WP. To już lekka przesada z tym tytułem... Jak zerknąłem na komentarze to jestem załamany... Wiele opinii, że ludzie stracili już do nas zaufanie. Trudno, zobaczymy co będzie dalej.
Pozdrawiam strażaków!

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #197 dnia: Kwiecień 15, 2009, 21:03:26 »
Co powiecie na próbę nawrócenia świata i każdy wyśle pismo do wp.pl??
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline st.rat.kierowca

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #198 dnia: Kwiecień 15, 2009, 21:05:47 »
Ja już wysłałem takie pismo do WP.PL. Liczę, że Wy, drodzy Strażacy, również wyślecie takie pisma.
Pozdrawiam strażaków!

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.957
    • JRG SGSP
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #199 dnia: Kwiecień 15, 2009, 21:08:36 »
Panowie, spokojnie. Tytuł rzeczywiście jest niezbyt trafny ale jest to pytanie a nie stwierdzenie i ma powodować myślenie. Mnie osoiście to nie dotknęło w przeciwienstwioe do paru innych opinii w internecie. Natomiast artykuł sam w sobie raczej nas broni niż atakuje. Zacytowanych jest wiele rozsądnych opinii, których taka TVP Info nie odważyłaby się puścić bo gdzie tu wtedy sensacja.
Jeśli chodzi o komentarze to zauważcie, że jesli pojawia się jakiś krytykujący naszą pracę to prawie od razu jest kontrowany przez dziesiątki komentarzy pozytywnych. Jest to naprawdę krzepiące (o ile nie piszą ich tylko strażacy ;p )