Autor Wątek: pomoc finansowa na zakup mieszkania  (Przeczytany 16253 razy)

Offline strazak35

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
pomoc finansowa na zakup mieszkania
« dnia: Kwiecień 02, 2009, 20:23:38 »
witam kolegów mam pytanko!!!Kupiłem mieszkanie na stażu a po 7 miesiącach zeszłem ze stażu i czy po stażu mi się należy się pomoc finansowa zakup mieszkania. Wiem że na stażu sie nie należy!!! :komp:

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 02, 2009, 20:54:24 »
gdy się człowiek (stażysta) spieszy (z kupnem mieszkania) to się diabeł (komendant) cieszy (trochę zaoszczędził)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline fireman99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2009, 22:39:33 »
prawdopodobnie się nic nie należy w monie tylko taki bajer że za 4 osobową rodzinke se biorą ponad 100 tysi .

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2009, 23:06:46 »
A w MSW około 10 X mniej. Więc chyba troszke przesada pozatym w MON- ie zarabiają chyba chłopaki lepiej. pozdro
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2009, 08:05:03 »
strazak35 - ja napisze wprost bo "chłopaki" trochę jadą "ogródkami" - niestety dla Ciebie perspektywa pomocy finansowej na zakup lokalu mieszkalnego "odjechała" z chwila kiedy kupiłeś sobie mieszkanie w czasie stazu.
Niestety jeżeli w chwili przejścia do służby stałej miałeś lokal mieszkalny to nie należał ci się równoważnik za brak lokalu a więc nie masz szansy na dopłatę do zakupu mieszkania.

Jedyną Twoja szansą jest to, że kupiony przez ciebie lokal mieszkalny nie spełnia przysługujących norm zaludnienia - ale w to bardzo wątpię...

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2009, 20:31:41 »
 :o
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2017, 11:44:28 wysłana przez emmil »

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2009, 20:44:45 »
oj, cos kiepsko szukasz @emmil  :rofl:

Przede wszystkim Ustawa o PSP - ART 76 UST 2
http://www.zzsflorian.pl/files/File/prawo/ustawy/ustawa_o_psp.pdf
który mówi: Strażakowi mianowanemu na stałe przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni
mieszkalnej odpowiadającej przysługującym strażakowi normom zaludnienia.
Przysługująca strażakowi norma zaludnienia lokalu mieszkalnego wynosi od 7
do 10 m2 powierzchni mieszkalnej, którą stanowi powierzchnia pokoi znajdujących
się w lokalu mieszkalnym.


a co do reszty (norm zaludnienia) to Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 listopada 2005 r. w sprawie przydziału i zwalniania lokali mieszkalnych oraz kwater tymczasowych przysługujących strażakom Państwowej Straży Pożarnej, a także warunków zamiany lokali mieszkalnych
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/prawo-budowlane/rozporzadzenie;ministra;spraw;wewnetrznych;i;administracji;z,2005,241,2035,DU,2217.html

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 23, 2009, 18:34:37 »
szukam i szukam i nigdzie nie moge znalesc ustawy o zaludnieni na m2 mam mieszkanie bardzo male i chce walczyc o brak lokalu ale gdzie to znalezc zeby pokazac staremu ze jest cos takiego
Przykro mi ale z tego co się orientuję to nie należy Ci się brak lokalu :-\ możesz się starać jedynie o pomoc mieszkaniową (jeśli Twoje mieszkanie nie spełnia wymogów czyli jest zbyt małe dla Twojej rodziny...-ma poniżej 7 m2 na osobę powierzchni pokoi)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2009, 21:10:13 »
no i kol. biurówka zaprezentowała właśnie tok rozumowania organów... - strażak posiada tytuł prawny do lokalu, to mu się równoważnik nie należy:(, bez względu na to, czy lokal ten spełnia wymagania... dobrze, że sądy administracyjne zdążyły wypracować odmienną linię orzeczniczą:); poszukaj w wątku "wyroki sądów" - coś tam kiedyś wrzuciłem
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Góral

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 29, 2009, 22:15:58 »
Witam!
Mam pytanie odnośnie równoważnika za brak posiadania lokalu. Nie pytam o to w kwatermistrzostwie, bo u nas jest bardzo dziwna sytuacja i nikt mi nie odpowie zgodnie z prawem.
 Do rzeczy-nie posiadam aktualnie mieszkania zatem pobieram równoważnik. Załóżmy taką sytuację:biorę ślub ze swoją dziewczyną która ma własne mieszkanie ale przed ślubem sprzedaje/przepisuje lokum. Czyli po ślubie nadal nie mamy mieszkania. Czy równoważnik będzie wypłacany? Ma znaczenie fakt, iż przed ślubem moja kobieta posiadała mieszkanie i pozbyła się go?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Od razu odpowiadam wszystkim, którzy zarzucą mi kombinowanie. Przez okres stażu byłem krojony na wszystkim zatem teraz mam zamiar korzystać z tego, co mi się należy.

Offline FIREMICHAL

  • Firenurek
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 30, 2009, 08:12:17 »
Będzie Ci sie należała mieszkaniówka.Mieszkaniówkę przyznaje się raz na rok zgodnie ze stanem faktycznym.Czyli za rok pozbywasz się mieszkania,to muszą Ci ja dać.

Offline Góral

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 30, 2009, 11:36:37 »
Ok. Dzięki wielkie! Czyli rozumiem, że fakt posiadania przez moją kobietę przed ślubem mieszkania, którego pozbyła się jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego nie pozbawia teraz już nas prawa do równoważnika za brak posiadania lokalu.

Jeszcze raz dzięki!

Szullder

  • Gość
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 27, 2009, 12:10:26 »
Witam,
mam pytanie, od czego zależy ilość normy zaludnienia? Chodzi mi o to, czy mam sobie liczyć 7 czy 10 metrów?
Zna ktoś jakieś tabele, przeliczniki czy coś takiego?
I jeszcze jedno, rozumiem, że mając żonę i dziecko, liczę razy 3.
Mieszkanie odbieram w czerwcu, do kiedy muszę złożyć wniosek o dodatek?

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 06, 2009, 22:57:21 »
Witam,
mam pytanie, od czego zależy ilość normy zaludnienia? Chodzi mi o to, czy mam sobie liczyć 7 czy 10 metrów?
Zna ktoś jakieś tabele, przeliczniki czy coś takiego?
I jeszcze jedno, rozumiem, że mając żonę i dziecko, liczę razy 3.
Mieszkanie odbieram w czerwcu, do kiedy muszę złożyć wniosek o dodatek?
- 10m2 na samotnego
- 7m2 na 1 osobę z rodziną

[i]§ 3. 1. Lokal mieszkalny przydziela się z uwzględnieniem liczby przysługujących norm zaludnienia.

2. Strażakowi i każdemu członkowi jego rodziny przysługuje po jednej normie zaludnienia.

3. Strażakowi samotnemu przysługują dwie normy zaludnienia.

4. Strażakowi, o którym mowa w ust. 2 i 3, mianowanemu na stanowisko służbowe zaszeregowane w grupach od 20 do 18 oraz komendantowi szkoły aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, zastępcom komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, zastępcom komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, dyrektorowi Centralnego Muzeum Pożarnictwa i dyrektorom biur Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej przysługują trzy normy zaludnienia.

5. Strażakowi, o którym mowa w ust. 2, mianowanemu na stanowisko służbowe zaszeregowane w grupach od 17 do 10, z wyjątkiem stanowiska dowódcy zmiany przysługują dwie normy zaludnienia.

6. Strażakowi pozostającemu w związku małżeńskim, który nie posiada dzieci, przysługuje dodatkowo jedna norma zaludnienia.[/i]


- tak x 3. samotny x2, i jak się nie mylę rodzice bez dziecka też x 3

- Nie dodatek tylko pożyczkę bezwrotną, po otrzymaniu aktu notarialnego...

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/2034.htm
ww rozporządzenie mówi nam tylko, że ubiegać się o pomoc może strażak w służbie stałej...

§ 2. 1. Strażak mianowany na stałe składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej, dołączając do niego dokumenty potwierdzające fakt ubiegania się przez
strażaka lub jego małżonka, pozostającego z nim we wspólności majątkowej, o lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej, a w szczególności:
  1)   zaświadczenie o członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej albo
  2)   odpis księgi wieczystej oraz umowę kupna lokalu albo domu jednorodzinnego sporządzoną w formie aktu notarialnego lub umowę przedwstępną kupna lokalu albo domu jednorodzinnego, albo
  3)   umowę kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo
  4)   w przypadku budowy domu jednorodzinnego - aktualny odpis księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu (prawo wieczystego użytkowania) oraz pozwolenie właściwego organu na budowę domu.
2. Wzór wniosku o przyznanie pomocy finansowej określa załącznik do rozporządzenia.
jeśli składamy umowę kupna lub akt notarialny.... tzn., że kupiliśmy już to mieszkanie. Nie mówi się kiedy.... mowi się tylko, że taką pomoc możemy otrzymać tylko raz.
§ 3. 1. Wysokość pomocy finansowej ustala się jako iloczyn stawki pieniężnej i liczby norm zaludnienia przysługujących strażakowi.
2. Stawka pieniężna pomocy finansowej wynosi 2.980 zł na każdą normę zaludnienia przysługującą strażakowi według stanu faktycznego na dzień złożenia wniosku.
Wiemy także, że normy są liczone na czas złożenia wniosku.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2009, 23:40:26 wysłana przez MisiaczekM »
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 07, 2009, 11:36:39 »
art 76 ust 2. ustawy o PSP

Strażakowi mianowanemu na stałe przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni
mieszkalnej odpowiadającej przysługującym strażakowi normom zaludnienia.

/zatem przysługuje mi jako strażakowi mianowanemu na stałe - lokal mieszkalny zo więcej ustawa posługuje się tutaj jednoznacznym zapisem przyznaje się a nie można przyznać :). Lokal ten ma odpowiadać normom zaludnienia ilości norm zaludnienia określonym w naszym przypadku w rozporządzeniu/

Przysługująca strażakowi norma zaludnienia lokalu mieszkalnego wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej, którą stanowi powierzchnia pokoi znajdujących się w lokalu mieszkalnym.

Skąd zatem taka ocena na niekorzyść strażaka ;)
- 10m2 na samotnego
- 7m2 na 1 osobę z rodziną

oraz

Przykro mi ale z tego co się orientuję to nie należy Ci się brak lokalu  możesz się starać jedynie o pomoc mieszkaniową (jeśli Twoje mieszkanie nie spełnia wymogów czyli jest zbyt małe dla Twojej rodziny...-ma poniżej 7 m2 na osobę powierzchni pokoi)

no właśnie tylko 7 m2 na osobę a dlaczego nie 10 m2 na osobę.

_____________________________________________________________________________________
- ustawa określa że strażakowi przysługuje norma to od 7 do 10 m kw.
- rozporządzenia określa ilość norm np. małżeństwo bezdzietne 3 normy

Dlaczego i na jakiej podstawie oceniać czy w takim przypadku rodzina ma prawo do 21 metrów powierzchni pokoi - mieszkalnej czy tez ma prawo do 30 metrów? Nie odnalazłem w obowiązujących aktach wyjaśnienia komu 7 komu 10 m2 :klol:

Jeszcze jest coś do dodania ale na razie poczekam na odpowiedzi o ile padną ale myślę że tak


Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 30, 2010, 11:09:53 »
art 76 ust 2. ustawy o PSP

...Przysługująca strażakowi norma zaludnienia lokalu mieszkalnego wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej, którą stanowi powierzchnia pokoi znajdujących się w lokalu mieszkalnym.

Skąd zatem taka ocena na niekorzyść strażaka ;)
- 10m2 na samotnego
- 7m2 na 1 osobę z rodziną

...

Mój błąd!! Wziołem stare przepisy, na których ja dostałem pomoc...
Też co prawda jednoznacznie nie można wywnioskować, ale... ja tak miałem na decyzji...

Korzystaliśmy z tego rozporządzenia http://www.abc.com.pl/serwis/du/1998/0013.htm
i ten paragraf. Oczywiście to rozporządzenie jest już NIAKTUALNE!!
§ 4. 1. Strażakowi przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej liczbie przysługujących norm zaludnienia, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
2. Strażakom samotnym:
  1)   wymienionym w § 3 ust. 3 pkt 2 - przysługuje lokal o powierzchni mieszkalnej od 21 do 30 m2,
  2)   pozostałym bez względu na grupę zaszeregowania - przysługuje lokal o powierzchni mieszkalnej od 14 do 20 m2.

A wracając do pytania:
Witam,
mam pytanie, od czego zależy ilość normy zaludnienia? Chodzi mi o to, czy mam sobie liczyć 7 czy 10 metrów?
Zna ktoś jakieś tabele, przeliczniki czy coś takiego?
I jeszcze jedno, rozumiem, że mając żonę i dziecko, liczę razy 3.
Mieszkanie odbieram w czerwcu, do kiedy muszę złożyć wniosek o dodatek?

Te normy (7-10m2) będą Cię obchodziły tylko wtedy gdybyś pozbywał się mnieszego mieszkania i kupował większe... Ciebie interesują tylko, że otrzymujesz 1 normę na osobe :)
Dodatek za remont otrzymujesz raz w roku, kwatermistrz zbiera oświadczenia mieszkaniowe.
szukam i szukam i nigdzie nie moge znalesc ustawy o zaludnieni na m2 mam mieszkanie bardzo male i chce walczyc o brak lokalu ale gdzie to znalezc zeby pokazac staremu ze jest cos takiego

Tak jak pisała @biurówka... ratuje Cię tylko zmiana mieszkania na większe i otrzymanie pomocy finansowej... ale o to Ci raczej nie chodzi... lub zaskarżenie decyzji do sądu...

To samo tyczy się strażaka, który kupił mieszkanie w służbie przygotowawczej.
Jeśli nie spełnia nor to może je zamienić w służbie stałej na większe i dostanie wtedy pomoc.

Ale o tym pisał już @lang


PS. sorrki, że tak późno, ale czasu nie miałem ostatni rok ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2010, 12:38:32 wysłana przez MisiaczekM »
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 30, 2010, 12:35:57 »
Zastanawia mnie to stwierdzenie z naszej ustawy:

81. Lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej nie przydziela się strażakowi:

  2)  posiadającemu w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej lokal mieszkalny odpowiadający co najmniej przysługującej mu powierzchni mieszkalnej albo dom jednorodzinny lub dom mieszkalno-pensjonatowy;

Czyli jak ma mniejsze to można przyznać lokal mieszkalny na podstawie decyzji...
Wszystko psuje źle zredagowany art. 76.1 chociaż moim zdaniem przepis, artykuł trzeba czytać w całości... tj. razem z ustępem 2, który mówi właśnie o tych normach 7-10m2...
...
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()