Autor Wątek: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych  (Przeczytany 10127 razy)

Offline Pohor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« dnia: Kwiecień 01, 2009, 18:33:35 »
Witam,

szukałem, ale nie znalazłem na forum

Gdzie są przepisy mówiące o zakazie parkowania samochodów z LPG na parkingach podziemnych?
Co one mówią?

Czy dotyczy to wszystkich parkingów podziemnych?


Offline Pohor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2009, 19:32:40 »
 :komp: dobra
znalazłem  :kwit:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 6 września 1999 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych.
(Dz. U. z dnia 17 września 1999 r.)


§ 12
4. Zabrania się magazynowania butli z gazem płynnym w:
  1)   pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu gruntu,
  2)   pomieszczeniach, w których znajdują się studzienki, otwory kanalizacyjne lub inne nie wentylowane zagłębienia,

  3)   pomieszczeniach do przechowywania produktów żywnościowych,
  4)   składach materiałów wybuchowych, łatwo palnych lub żrących,
  5)   kotłowniach, hydroforniach i węzłach cieplnych,
  6)   garażach i pomieszczeniach, w których znajdują się pojazdy silnikowe.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 02, 2009, 00:24:39 »
Bzdura, a raczej nadinterpretacja przepisu. Na chwile obecną nie ma przepisu, który by zabraniał parkowania/wjazdu pojazdu ze sprawna instalacją LPG do garaży podziemnych.
Jeżeli zbiornik paliwa LPG potraktujemy jako "zmagazynowaną butle z gazem płynnym", to jak potraktować zbiornik benzyny/oleju napędowego??? W świetle takiej nadinterpratacji to tez przechowywanie cieczy palnych w ilościach powyżej dopuszczalnej. I gdzie tu sens?
a zresztą:
"
Warszawa, dnia  8 marca 2006 r.


KOMENDA GŁÓWNA
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

BZ-IV-0262/64/2006

XXXXX@poczta.onet.pl

W odpowiedzi na e-mail z 28.02.2006 r. w sprawie przepisów dotyczących garażowania samochodów wyposażonych w instalacje gazowe LPG w garażach podziemnych, uprzejmie informuję, że nie funkcjonują uregulowania prawne  wprowadzające ograniczenia w rozpatrywanym zakresie, a przywołane rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 6.09.1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych (Dz.U. Nr 75, poz. 846 z późn. zmianami) nie ma w tym przypadku zastosowania.
Przepisy techniczno-budowlane nie wyróżniają garaży przeznaczonych dla pojazdów samochodowych zasilanych gazem płynnym. Przepisy dotyczące ruchu drogowego oraz przepisy dotyczące warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia – nie wprowadziły, podobnie zresztą, jak i w innych krajach Europy, obowiązku oznakowania pojazdów zasilanych gazem w sposób wyróżniający je od innych pojazdów, co praktycznie uniemożliwia sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem zakazu wjazdu pojazdów zasilanych gazem płynnym do garaży podziemnych w przypadku, gdyby taki zakaz został wprowadzony.
   Należy przy tym stwierdzić, że warunki techniczne dla pojazdów przystosowanych do zasilania gazem określają szereg istotnych wymagań technicznych dla instalacji samochodowych, związanych z bezpieczeństwem ich użytkowania, w tym również takich, które mają zapewniać ich szczelność (niedopuszczalny wypływ gazu również po zatrzymaniu silnika lub po przełączeniu na inne paliwo).
   Niemniej jednak są próby wprowadzenia przez resort budownictwa w projekcie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, zakazu garażowania samochodów wyposażonych w instalacje gazu płynnego w pomieszczeniach i w garażach, których poziom posadzki (podłogi) znajduje się poniżej poziomu przyległego terenu.
   Jednocześnie informuję, że stosowanie gaśnic w obiektach budowlanych reguluje rozdział 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16.06.2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 121, poz. 1138).

Opracował:
bryg. Piotr Wojtaszewski"

To jest oficjalna odpowiedź na moje pytanie zadane dawno temu.
Wkrótce to się jednak zmieni, bo w nowelizacji powołanego wyżej rozporządzenia jest już konkretny zapis  ZABRANIAJĄCY garażowania samochodów wyposażonych w instalacje gazowe LPG w garażach podziemnych. I koniec dyskusji

IMHO...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2009, 20:05:20 »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Pohor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2009, 08:44:00 »
obchodzi, obchodzi!
już mi to też inni pokazali

i właśnie się zastanawiam jak BARDZO może ludzi nie obchodzić granica między przepisami a życiem
niestety ...

a przy okazji - jeżeli czuję gaz z samochodu w garażu podziemnym w bloku to (poza administratorem i mieszkańcem) komu to mam zgłosić?
Straży Miejskiej?
Policji?

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2009, 10:04:24 »
Faktycznie, obecnie nie ma przepisu, który zakazywałby parkowanie samochodów z LPG w garażach podziemnych. Natomniast administratorzy budynków mogą wywiesić tablicę zabraniającą wjazdu do garażów takim samochodom - przepis wewnętrzny. Na chwilę obecną tylko tak da się to zrealizować.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 15, 2009, 13:40:49 »
Faktycznie, obecnie nie ma przepisu, który zakazywałby parkowanie samochodów z LPG w garażach podziemnych. Natomniast administratorzy budynków mogą wywiesić tablicę zabraniającą wjazdu do garażów takim samochodom - przepis wewnętrzny. Na chwilę obecną tylko tak da się to zrealizować.

Na podstawie jakie przepisu nawet wewnętrznego ktoś może mi zakazać wjazdu do garażu podziemnego gdzie jestem właścicielem miejsca postojowego, które kupiłem za ok. 20 - 30 tys. zł? Zastanów się kolego. Nie ma podstawy prawnej do tego żeby wydać nawet wewnętrzne zarządzenie. Każdy sąd je podważy a ja dostanę jeszcze odszkodowanie za straty moralne.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2009, 15:19:54 »
Na podstawie jakie przepisu nawet wewnętrznego ktoś może mi zakazać wjazdu do garażu podziemnego gdzie jestem właścicielem miejsca postojowego, które kupiłem za ok. 20 - 30 tys. zł? Zastanów się kolego. Nie ma podstawy prawnej do tego żeby wydać nawet wewnętrzne zarządzenie. Każdy sąd je podważy a ja dostanę jeszcze odszkodowanie za straty moralne.

Kolego, postanowienie wewnętrzne wydać może. Natomiast nigdzie nie napisałem o stronie prawnej i tego, czy to postanowienie jest zobowiązujące. Ktoś wywiesi taką tabliczkę i na pewno nie jeden kierowca zastanowi się czy może tam wjechać czy też nie. Poza tym nie wszyscy parkujący w takich garażach mają wykupione miejsca parkingowe (czyt. np. hipermarkety) - i w takiej sytuacji nic do powiedzenia taki kierowca nie ma.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2009, 17:47:52 »
Pytanie tylko, czy właściciel/zarządca obiektu publicznego, a takim chyba jest parking hipermarketu może sobie tak dowolnie wydawać zakazy...
Równie dobrze może napisać: "Katolikom wstęp wzbroniony", "Żydom wstęp wzbroniony", "Murzynom wstęp wzbroniony". Z całym szacunkiem dla wymienionych, ale jaka jest podstawa prawna? Każdy sąd sprawę załatwi a dziennikarze go zjedzą...

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 16, 2009, 09:07:53 »
A na jakiej podstawie w budynku publicznym można wprowadzić całkowity zakaz palenia papierosów?
A tak się robi.
Przecież powinno się wyznaczyć specjalną strefę dla palaczy, a tej nie ma.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 16, 2009, 14:31:54 »
Ano, na takiej, że palenie szkodzi zdrowiu i są na to stosowne ustawy. Palarnie dla palaczy - moim zdaniem to chory pomysł, bo powierzchnia jest zbyt cenna, niech palacze płacą za palarnie, jak ja jestem seksoholikiem i mam na to kwit, czyli jestem uzależniony od seksu, to pracodawca ma mi zapewnić pokój uciech???
tyle dygresji, a poważnie, to jeżeli już ma być palarnia a jej brak, to ktoś narusza przepisy. Tak samo jak wydając zakaz wjazdu aut z LPG,gdy nie ma do tego podstaw prawnych.
Tak, czy siak, wkrótce podstawy będą i problem sam się rozwiąże... (albo dopiero się zacznie...)

barwa

  • Gość
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 19, 2009, 19:59:04 »
Pytanie tylko, czy właściciel/zarządca obiektu publicznego, a takim chyba jest parking hipermarketu może sobie tak dowolnie wydawać zakazy...
Równie dobrze może napisać: "Katolikom wstęp wzbroniony", "Żydom wstęp wzbroniony", "Murzynom wstęp wzbroniony". Z całym szacunkiem dla wymienionych, ale jaka jest podstawa prawna? Każdy sąd sprawę załatwi a dziennikarze go zjedzą...

Dałeś zły przykład bo tu nie chodzi o czyjeś widzimisię tylko o bezpieczeństwo innych użytkowników. Katolik, żyd czy murzyn nie stwarza niebezpieczeństwa pożarowego samym byciem w garażu. Gaz jakie właściwości ma każdy wie. I przy jakieś nieszczelności zbiornika LPG gaz ścielić się będzie po podziemnej kondygnacji. I to o to chodzi.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 20, 2009, 10:12:17 »
Benzyna tez ma takie same właściwości a zdarzają się wycieki. I co? zakazujemy wjazdu do garaży podziemnych tym autom? Przeczytaj Koleżanko list, który zamieściłem wcześniej. Gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy, wtedy trudno, nie mam mocy by je zmienić, dostosuję się, a na razie każdy układ zasilania paliwem, czy to LPG, CNG, benzyna, olej czy wodór gdy jest sprawny technicznie to jest bezpieczny. A gdy jest niesprawny, to jakie paliwo by to nie było - stwarza zagrożenie. Każde inne tłumaczenie jest w obecnym stanie prawnym nadinterpretacją przepisów.

Offline ojrety

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 13, 2009, 10:02:01 »
w nowej cegle będzie zapis o zakazie wjazdu samochodów na lpg do garażu podziemnego, jezeli nie będzie on wyposażony w czujki propan butan. cyt: " właściciele, zarządcy itd. określają zakaz wjazdu samochodów zasilanych gazem propan-butan do garaży niewyposażonych w czujki niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan, w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu."

Poza tym w nowelizacji warunków technicznych pojawił się obowiązek wyposażania garaży podziemnych w wentylację mechaniczną sterowaną czujkami wykrywającymi gaz propan-butan -paragraf 108 ust. 1 pkt 4

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 13, 2009, 23:15:06 »
właściciel parkingu podziemnego(np. w markecie) może zakazać wjazdu pojazdom z LPG, jego stratą może byc utrata zdenerwowanego klienta który pojedzie do innego sklepu, ale przeważnie są też miejsca na parkingu na zewnątrz bez przesady nie każdy musi wjeżdzać do podziemnego...inaczej może wyglądać sprawa jeżeli mamy wykupione miejsce a właściciel zakazuje wtedy sprawa może zakończyć się w sądzie i w przypadku tak ułozonych przepisów wyrok może być na korzyść właściciela pojazdu...


Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Samochody z instalacją LPG w garażach podziemnych
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 29, 2009, 23:57:00 »