Autor Wątek: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej  (Przeczytany 8953 razy)

Offline k_cichy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Zakupiłem rękawice specjalne dla strażaków OSP u producenta i odziwo zobaczyłem ,iż został mi naliczony vat 22%.Na moje pytanie dlaczego 22% a nie 7% pani księgowa oparła się na wykładni jednego z urzędów skarbowych.http://poradapodatkowa.pl/zastosowac_stawke_podatku_vat_sprzedazy_butow_taktycznych_bielizny_termo.html
Jak naprawdę jest z tym vatem przy zakupie sprzetu do ochrony przeciwpożarowej 7% czy 22%.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2009, 15:23:35 »
no włąśnie
interpretacja US nie jest taka sama na zachodzie - Polski czy też na wschodzie .US intreperetuję różnie
Nie ma traz obligatoryjnie 22% czy 7 %
U nas zakup co mnie lekko  :gwiazdki:był na 22 % bo tak zostało zpisane w zakupach Gminnych .
Sam się nie dziwię jak konto jest i ksiegowa ma chęć tym się zająć to może prowadzic na dwa ko0nta ,no ale to już szczegóły ,że może zaraz się wywiązać spora dyskusja.
Generalnie ja uważam że nie ma jednakowego traktowania podatnika przez US w poszczególnych miejscowościach

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2009, 16:12:32 »
Proste rozwiązanie....
Jeśli dokonujesz zakupu i prosisz o fakturę na daną PSP (nie pamiętam jak to jest z OSP, ale mogę poszukać), podkładasz Pani księgowej oświadczenie że jako jednostka zwolniony jesteś tytułem zakupu sprzętu ochrony przeciwpożarowej z VAT 22% i prosisz o wystawienie faktury z 7% VAT...


"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 25, 2009, 22:37:42 »
7% VAT obowiązuje wyłącznie przy zakupach sprzętu ochrony ppoz wymienionego w ustawie o VAT i to pod warunkiem kupowania przez jednostki ochrony ppoz  ( a które to jednostki wynika z ustawy o ochronie ppoz).
Nie powinno być problemu jesli jest to sprzęt z owej listy, a faktura jest wystawiana na PSP lub OSP.
Gorzej gdy jest to sprzęt dla takiej jednostki, ale kupowany prze kogos innego np przez Gminę , sponsora itp
Wtedy obowiązuje już stawka 22% . Stosuje sie rózne sposby np że odbiora jest jesnostka OSP , lub wystawia sie fakturę na OSP , ale płatnikiem jest ktos inny - jednak bywa to różnie interpretowane, więc bywaja problemy.
Przy mniejszych zakupach zazwyczaj urzednicy machają ręka bo róznica w kwocie do zapłaty nie jest znaczaca. Jeśli jednak kupujemy samochód za 500 tys netto, to owa róznica wynosi już 75 tys zł. A taka kwota juz jest znacząca dla każdego.
To ewidentny bubel prawny , jednak funkcjonujący w naszym życiu już od kilku lat. Ktoś się zagalopował z tym zapisem o kupującym i stąd te problemy.   Moim zdaniem ( a nie tylko moim ) sprzęt ochrony ppoz jest na tyle specjalistyczny , ze raczej nikt nie będzie go wykorzystywał do innych celów . Bez względu na to kto zapłaci ( na kogo będzie wystawiona faktura)  samochód pożarniczy, środek pianotwórczy, sprzęt hydrauliczny itp to ten sprzęt ZAWSZE będzie służył do celów ochrony ppoż. Niestety,  przepisy nie są takie proste...

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2009, 16:45:44 »
To głupie przepisy bo co za różnica czy kupujesz jako osoba prywatna, OSP, PSP, firma, itp sprzęt do ochrony p-poż... przecież nie kupisz 15 gaśnic tylko 1... VAT 7% powinien być jeden dla wszystkich i na wszystko związane z ochroną zdrowia i życia, ale tek chyba być nie może bo co by wtedy urzędy robiły?

Jeżeli chodzi o Twoje pytanie, to OSP, PSP i inne jednostki ochrony p-poż, które zakupują sprzęt bezpośrednio od dostawcy - mają prawo do VAT 7%. Co innego (i to jest głupie) jeśli sprzęt kupuje Gmina, czy firma (w przypadku zakładówek), wtedy obowiązuje VAT 22%...

Niestety głupie (nawet nie smutne) ale prawdziwe, bo czy jak Kowalski kupi gaśnicę, to będzie nią gwoździe wbijał - czy co?

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 26, 2009, 17:06:08 »
Przepisy może głupie, ale unia nie zgadza się na preferencyjną stawkę VAT na sprzęt p.poż. W związku z tym wyjątek dla jednostek ochr. p.poż. A tak swoją drogą dlaczego gmina (lub OSP) wyposażając swoje OSP ma dokładać, poprzez VAT, do wyposażenia PSP sponsorując przede wszystkim bogate duże miasta .

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 26, 2009, 18:28:00 »
Przepisy może głupie, ale unia nie zgadza się na preferencyjną stawkę VAT na sprzęt p.poż. W związku z tym wyjątek dla jednostek ochr. p.poż. A tak swoją drogą dlaczego gmina (lub OSP) wyposażając swoje OSP ma dokładać, poprzez VAT, do wyposażenia PSP sponsorując przede wszystkim bogate duże miasta .

To niech zazdrosna Unia też sobie wprowadzi 7% VAT...

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2009, 18:32:57 »
Z tego co kojarzę Unia wymaga stosowania stawki podstawowej, którą to jedne kraje maja ustalona na np. 10, 15, czy jak im się podoba, natomiast nasi wspaniałomyślni posłowie ustalili w naszym kraju że podstawową będzie stawka maksymalna czyli 22%. i tu jest pies pogrzebany

Offline k_cichy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2009, 18:52:52 »
Jestem ciekawy czy czytaliście link , który zamieściłem na początku przy moim pytaniu bo to jest iterpretacja ustawy przez jeden z urzędów skarbowych.Moim zdaniem śmieszna bo mówi ,że; Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów normy te nie mają zastosowania do członków ochotniczej straży pożarnej, których ponadto ustawa o ochronie przeciwpożarowej nie uznaje za strażaków. Skutkiem tego sprzedaż (dostawa) przedmiotowych butów taktycznych oraz bielizny termo aktywnej dla Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie kraju nie może skorzystać z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT i będzie podlegała opodatkowaniu wg 22 % stawki podatku VAT.

W związku z powyższym stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. Zatem należało orzec jak w sentencji.

Chcesz zadać pytanie odnośnie powyższego artykułu? źródło: strony Ministerstwa Finansów RP

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 26, 2009, 18:53:52 »
Więc powiem wam panowie pewne zdarzenie które znam:
Przychodzi kontrola do ZOSP RP i sprawdza co sprzedali - widzą sprzedane łączniki itp z Vatem 7 % i jest oki a następnie sprawdzaja firmę która również to sprzedała z takim Vatem i każą dopłacić ponieważ nie wolno :)
Czy to nie jest paradoks??
a tak szczerze mówiąc to jest takie rozporządzenie które mówi co można a co nie na 7 % puścić i jeżeli chodzi o sprzedaż dla OSP aby móc taki podatek zastosować do faktury musi być przypięte zamówienie od OSP.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 26, 2009, 19:01:12 »
Jestem ciekawy czy czytaliście link , który zamieściłem na początku przy moim pytaniu bo to jest iterpretacja ustawy przez jeden z urzędów skarbowych.Moim zdaniem śmieszna bo mówi ,że; Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów normy te nie mają zastosowania do członków ochotniczej straży pożarnej, których ponadto ustawa o ochronie przeciwpożarowej nie uznaje za strażaków. Skutkiem tego sprzedaż (dostawa) przedmiotowych butów taktycznych oraz bielizny termo aktywnej dla Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie kraju nie może skorzystać z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT i będzie podlegała opodatkowaniu wg 22 % stawki podatku VAT.

W związku z powyższym stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. Zatem należało orzec jak w sentencji.

Chcesz zadać pytanie odnośnie powyższego artykułu? źródło: strony Ministerstwa Finansów RP

Weź pod uwagę, że tamta interpretacja była przedstawiona w 2005 roku - więc mogły nastąpić istotne zmiany... Polska jest wyjątkowym krajem pod każdym względem... także i nowelizacji przepisów o podatku VAT bo...
Trzeba pamiętać, że od roku 1993, kiedy weszła w życie Ustawa o podatku VAT, to ta ustawa była nowelizowana kilkadziesiąt razy. Tylko w poprzedniej kadencji Sejmu, przez okres czterech lat nowelizowaliśmy ją kilkadziesiąt razy. O czym to świadczy? O tym, że po pierwsze jest to ustawa trudna. Ale jest to ustawa, która wciąż daje ogromne kompetencje urzędnikom Ministerstwa Finansów. Ciągle w tej ustawie jest wiele zapisów, których interpretacja końcowa należy do tego, czy innego ministra. Ta sytuacja naraża podatników, dodatkowo przy tak częstych zmianach podatku VAT, na ciągłe nowe zasady, które obowiązują od jakiegoś okresu.
Niestety...

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 26, 2009, 21:25:08 »
Interpretacja prawna dotycząca stawki VAT http://www.zosprp.pl/php/opinie_prawne/vat-7.pdf

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 27, 2009, 00:11:08 »
Zakupiłem rękawice specjalne dla strażaków OSP u producenta i odziwo zobaczyłem ,iż został mi naliczony vat 22%.Na moje pytanie dlaczego 22% a nie 7% pani księgowa oparła się na wykładni jednego z urzędów skarbowych.http://poradapodatkowa.pl/zastosowac_stawke_podatku_vat_sprzedazy_butow_taktycznych_bielizny_termo.html
Jak naprawdę jest z tym vatem przy zakupie sprzetu do ochrony przeciwpożarowej 7% czy 22%.
Podpowiem tylko, że pani księgowa nie ma racji

Jestem ciekawy czy czytaliście link , który zamieściłem na początku przy moim pytaniu bo to jest iterpretacja ustawy przez jeden z urzędów skarbowych.Moim zdaniem śmieszna bo mówi ,że; Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów normy te nie mają zastosowania do członków ochotniczej straży pożarnej, których ponadto ustawa o ochronie przeciwpożarowej nie uznaje za strażaków. Skutkiem tego sprzedaż (dostawa) przedmiotowych butów taktycznych oraz bielizny termo aktywnej dla Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie kraju nie może skorzystać z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT i będzie podlegała opodatkowaniu wg 22 % stawki podatku VAT.

A tutaj US zajmował się różnymi wątkami, ale interpretacje te należy traktować raczej jako radosną twórczość.

cyt.: "Zatem członkom ochotniczej straży pożarnej nie przysługuje odzież specjalna i ekwipunek osobisty, na zasadach określonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Z przepisów art. 32 ust. 2 i 3 pkt 1 powoływanej ustawy wynika jedynie obowiązek gminy do ponoszenia kosztów wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej oraz do bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej.

Reasumując, chociaż nie ulega wątpliwości, że ochotnicza straż pożarna jest jednostką ochrony przeciwpożarowej a przedmiotowe buty taktyczne oraz bielizna termo aktywna będą przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej, to jednak towary te nie mieszczą się w enumeratywnym wyliczeniu towarów z poz. 129 - 134 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Powoływana przez Spółkę poz. 134 pkt 2 załącznika nr 3 do ustawy o VAT zalicza do towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej wyłącznie umundurowanie, odzież specjalną i ochronną, wyekwipowanie osobiste, ale tylko strażaka państwowej straży pożarnej według obowiązujących norm oraz wyposażenie specjalistyczne strażaka, jak również jego odznaki, odznaczenia i dystynkcje. Normy składników umundurowania, odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego strażaka określa załącznik nr 12 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2003 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 71, poz. 650 z późn. zm). Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów normy te nie mają zastosowania do członków ochotniczej straży pożarnej, których ponadto ustawa o ochronie przeciwpożarowej nie uznaje za strażaków. Skutkiem tego sprzedaż (dostawa) przedmiotowych butów taktycznych oraz bielizny termo aktywnej dla Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie kraju nie może skorzystać z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT i będzie podlegała opodatkowaniu wg 22 % stawki podatku VAT."

Podstawowe pytanie powinno być takie:
Czy buty taktyczne i koszulka termoaktywna to odzież ochronna (lepiej środki ochrony indywidualnej) - jeśli tak to sprawa jest oczywista - vat 7% bo człon odzież specjalna i ochronna w zał nr 3 dotyczy nie tylko strażaków. Analogicznie sprawa się ma do rękawic. Co ciekawe US nie odnosi się do wątku odzieży ochronnej.

PS. a wedle tej radosnej twórczości- jakby tak to dalej rozwijać to pewnie OSP nosi mundury bezprawnie bo us. o ochr. ppoż. o nich nie wspomina i pewnie dla tych bezprawnych mundurów vat obowiązkowo 22%. Prezes Waldek już by Naczelnikowi z tego US zinterpretował przepisy...


Offline k_cichy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 31, 2009, 15:33:00 »
Dzięki za Wasze podpowiedzi,firma zmieniła zdanie odnośnie opodatkowania rękawic ochronnych dla OSP i wystawiła fakturę na 7%.Brawo.

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 17, 2010, 17:28:58 »
A czy w przypadku zakupu samochodu pożarniczego orzez gminę też powinny być tego typu wątpliwości ? przecież tu akurat niema żadnych wątpliwości że nikt nie kupuje tego na użytek gminy ...

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 17, 2010, 18:59:23 »
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. (poz. 535)  o podatku od towarów i usług

Interesujący jest Załącznik nr 3 do ustawy poz. 129 do 137 na stronach 176-177.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 17, 2010, 19:47:30 »
sprzęt dla jednostek ppoż powinien być zwolniony z podatku vat, jest tak chyba z przedmiotami kultu religijnego i kupując dwie skrzyżowane deseczki do powieszenia na ścianie nie płacimy vatu, a kupując sprzęt potrzebny do ratowania ludzkiego życia państwo dowala podatek w wysokości prawie 1/4 wysokości ceny, chyba że przestawi się tonę dokumentów to łaskawie weźmie tylko 7%. kto traci na tym, że można kupić mniej sprzętu ratowniczego? <...>, więc dlaczego państwo działa na ich niekorzyść? niby w sejmie jest komisja strażacka, jednak zbija ona tam bąki, jedynie co jakiś czas wypuszczając jakiego bubla. jeśli ci "strażacy" nie mają pomysłów na pożyteczne, a nie pokazowe ustawy, niech zejdą w dół, czyli do samych strażaków i zapytają ich o bolączki strażaków, jednak by tak zrobić trzeba chęci, a nie tylko łapczywości na podelskie pensje, diety etc.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 18, 2010, 00:31:11 »
sprzęt dla jednostek ppoż powinien być zwolniony z podatku vat, jest tak chyba z przedmiotami kultu religijnego i kupując dwie skrzyżowane deseczki do powieszenia na ścianie nie płacimy vatu, a kupując sprzęt potrzebny do ratowania ludzkiego życia państwo dowala podatek w wysokości prawie 1/4 wysokości ceny, chyba że przestawi się tonę dokumentów to łaskawie weźmie tylko 7%. kto traci na tym, że można kupić mniej sprzętu ratowniczego? <...>, więc dlaczego państwo działa na ich niekorzyść? niby w sejmie jest komisja strażacka, jednak zbija ona tam bąki, jedynie co jakiś czas wypuszczając jakiego bubla. jeśli ci "strażacy" nie mają pomysłów na pożyteczne, a nie pokazowe ustawy, niech zejdą w dół, czyli do samych strażaków i zapytają ich o bolączki strażaków, jednak by tak zrobić trzeba chęci, a nie tylko łapczywości na podelskie pensje, diety etc.
Tak było do momentu wejścia do unii. Problem jest bardziej skomplikowany. Np jeden z powodów:
Cytuj
Dzięki istnieniu zerowej stawki VAT możliwe jest wyłudzanie nienależnych zwrotów tego podatku dla fikcyjnych "transakcji karuzelowych". W skali całej Unii Europejskiej wielkość tych wyłudzeń oceniana jest na 50-60 miliardów euro rocznie. Cytat z portalu Bankier.pl

Jeszcze z czasów przed wejściem do unii znam przypadek kłopotów jednostki OSP na którą wystawiono fikcyjną jak się okazało, bez jej wiedzy, fakturę na bardzo poważną kwotę,  w celu wyłudzenia VAT (ciekawe ile takich faktur w skali kraju wystawiono na mniejsze kwoty). Nie dziwcie się papierom przy zakupach. Lepiej wystawić jeden dodatkowy papier niż mieć problemy z UKS.
W przypadku zakupów z budżetu państwa i przy różnych dotacjach z niego, nie widzę problemu to tylko przekładanie z jednej kieszeni do drugiej, przy pełnej kontroli.
A tak już zupełnie na marginesie to nie zauważyłem w ustawie zwolnienia ani nawet niższej stawki VATdla przedmiotów kultu religijnego.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2010, 01:01:21 wysłana przez Fredek »

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 18, 2010, 13:56:18 »
nie wiem jak to jest z tym do końca, ale czytałem gdzieś o tym. jednak nie zmienia to faktu, że vat na sprzęt dla jednostek ppoż to złodziejstwo.
Cytat: Fredek
W przypadku zakupów z budżetu państwa i przy różnych dotacjach z niego, nie widzę problemu to tylko przekładanie z jednej kieszeni do drugiej
środki centralne to jedno, ale chyba nie muszę cię uświadamać jaki jest udział zakupów z tej puli w porównaniu do innych środków finansowania (szczególnie dotyczy to OSP).
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 18, 2010, 21:14:26 »
nie wiem jak to jest z tym do końca, ale czytałem gdzieś o tym. jednak nie zmienia to faktu, że vat na sprzęt dla jednostek ppoż to złodziejstwo. [...]
środki centralne to jedno, ale chyba nie muszę cię uświadamać jaki jest udział zakupów z tej puli w porównaniu do innych środków finansowania (szczególnie dotyczy to OSP).
Kolego SIEDEMSETTER można dodać do tego sprzęt medyczny, żywność, mieszkania i budownictwo mieszkaniowe. Można napisać, że podatki to w ogóle złodziejstwo, haracz i takie tam bzdety. Nie musisz mnie uświadamiać, wiem jaki jest udział innych środków lecz wiem również na jakiej zasadzie działają rynek, gospodarka i państwo. Dlatego masz 7% a nie 22. No chyba, że wolisz państwo policyjne, bo w normalnym nikt nie jest w stanie skontrolować każdej transakcji. Odbywa się to na zasadzie zaufania. Ważne jest tylko aby nie tworzyć nadmiernych pól do nadużyć. Zerowy VAT takim by był. Co nie zmienia faktu, że też wolałbym mieć zerową stawkę.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 19, 2010, 07:30:02 »
No chyba, że wolisz państwo policyjne, bo w normalnym nikt nie jest w stanie skontrolować każdej transakcji.

A teraz nie masz państwa policyjnego? Wiesz jak bardzo kontrolowane są transakcje z 7% Vatem? Niedługo urzędy skarbowe będą pytały co jemy i z kim śpimy ! Bo każdy podatnik w tym kraju to potencjalny złodziej ! Takie jest podejście skarbówki....

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 19, 2010, 10:33:02 »
Orzeczenie w sprawie zakupu samochodów gaśniczych przez gminę z 7% VATem
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7EDA428262
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/BDAE1E0FC0
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 21, 2010, 14:05:30 »
Polem do nadużyć jest to , że stosuje się rózne stawki w zależności od tego kto jest nabywcą, a przykładem niech będzie zakup gaśnicy - gdy kupuje ją jako przysłowiowy Kowalski to płacę 22% VAT, ale jak Kowalski kupuje  ową gaśnicę dla OSP to płaci 7% VAT - a już było wspominane że gaśnicą nie wbija się gwoździ , tylko zawsze służy do tego samego celu bez względu na użytkownika. Analogicznie jest z każdym innym sprzętem , a nawet umundurowaniem - jesli kupuję się koszulkę jako cześć umundurowania to też można stosować rózne stawki zależnie od tego kto jest nabywcą. Dlatego to jest pierwsza sprawa którą należy wyprostować, tak aby to co faktycznie służy ochronie ppoż zawsze była tak samo opodatkowane bez względu kto to kupuję .
Sięgając głębiej trzeba się zastanowić jaki jest sens otrzymywania pieniędzy z budżetu , tylko po to aby ich częśc od razu oddać ponownie do budżetu.   Kiedyś spotkałałęm się z takim porównaniem do tej sytuacji : rodzic daje dziecku pieniądze na buty, ale gdy je kupi to rodzic pobiera od niego podatek za to że sobie kupiło owe buty.

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 24, 2012, 20:38:18 »
odświeżam temat. Czy zakup takiego asortymentu jak: kamizelki asekuracyjne, buty strażackie, pasy, toporki, podlega pod 8% VAT? Z załącznika do ustawy wynika że kamizelki na 100% tak a reszta?

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: jaki vat 7% czy22% przy zakupie sprzętu ochrony przeciwpożarowej
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 25, 2012, 00:16:55 »
No raczej 8%.. buty kupowałem ostatnio razem z wieloma innymi rzeczami tego typu...nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba tylko ( albo i nie tylko ) ,,części" do samochodów strażackich mają 22%, jak np. Oleje, opony, części zawieszenia itd.