Autor Wątek: Strażak - kilka pytań  (Przeczytany 3296 razy)

Offline Anszej123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Strażak - kilka pytań
« dnia: Marzec 15, 2009, 00:01:33 »
Jestem w 3 klasie gimnazjum i muszę wybrać zawód, więc mam kilka pytań:

1. Czym różni się ochotnicza straż pożarna od straży pożarnej?
2. Trzeba skończyć jakąś podstawę jak np. w wojsku na rok a potem na zawodowego można iść.
3. Czy po zawodówce np. mechanik bądź elektryk przyjmą mnie?
4. Czy po gimnazjalnym przyjmują czy zawodówka skończona musi być?
5. Jak wygląda płaca w 1 roku pracy a po 4 latach?

Proszę odpowiedzieć punktami :)

Offline Bubu

  • So Others May Live
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: Strażak - kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2009, 00:35:03 »
1. Chodzi Ci o różnicę między Ochotniczą Strażą Pożarną a Państwową Strażą Pożarną, tak jak sama nazwa wskazuję ochotnicza= jesteś ochotnikiem więc nie dostajesz pensji działasz jako wolontariusz, i działasz na rzecz straży w wolnych chwilach a w państwowej dostajesz normalną pensję i przychodzisz do pracy (to taki bardzo a bardzo ogólny zarys)
2. Możesz wybrać się do szkół pożarniczych
Szkoła Aspirantów:
-Poznań
-Kraków
-Częstochowa
Szkoła Główna Służby pożarniczej (po jej ukończeniu stajesz się oficerem) znajduje się w Warszawie
Nabór prosto z ulicy masz opisany: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,7962.0.html

3. & 4. czytaj w podanym linku

P.S. funkcja " SZUKAJ " nie gryzie !!!!
So Others May Live

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Strażak - kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2009, 00:41:03 »
W Twoim poście wyczuwam pewną prowokację. Jeśli nie, to dobitnie widać, że na strażaka się nie nadajesz. Według mnie strażak to zawód z pewną duszą, to zawód, którego nie wybiera się tak jak stolarza tudzież lakiernika. Tu trzeba mieć "to coś", interesować się tym, czuć do tej pracy powołanie.

Takie moje osobiste zdanie, w skrócie...  -_-

------------------------------------------------------------------------------

Natomiast jeśli chodzi o odpowiedzi na Twoje pytania.

1. Ochotnicza Straż Pożarna to działalność ochotnicza, najczęściej funkcjonująca w wioskach oraz małych miejscowościach. Jesteś wtedy strażakiem ochotnikiem, nie pełnisz stałej służby w remizie, za swoje działanie dostajesz marne wynagrodzenie, którego najczęściej ochotnicy całkowicie się zrzekają. Musisz mieć skończone 18 lat oraz podstawowy kurs zapewniający Ci podstawowe wiadomości na temat taktyki pożarowej oraz np. zasad bezpieczeństwa.

Natomiast Państwowa Straż Pożarna to właśnie tzw. zawodówka. Jej funkcjonariusze są strażakami z wysokimi kwalifikacjami, po skończonych szkołach pożarniczych, pełnią stałą służbę w ramach której otrzymują stałe wynagrodzenie, identycznie jak policjanci, lekarze itp.

2. Nie - jedyne wymagania to m.in ukończenie 18 roku życia, wykształcenie średnie, dobre zdrowie fizyczne itp.

3. Nie - po zawodówce nie zdajesz egzaminu maturalnego i nie uzyskujesz wykształcenia średniego - minimum do rozpoczęcia pracy w PSP.

4. Tym bardziej NIE! - Po gimnazjum masz wykształcenie podstawowe i 16 lat... Chyba nie ma o czym mówić...

5. Jak widzę Twoje aspirację nie są wysokie (niestety), a to dobrze nie wróży, właśnie choćby w ewentualnych przyszłych zarobkach. Cóż, nie oszukujmy się, nie licz na wiele.

------------------------------------------------------------------------------

No i na koniec moja osobista rada spowodowana odczuciami po przeczytaniu Twego postu i pokuszeniu się o odpowiedź na niego - nie wybieraj zawodu strażaka.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2009, 00:52:07 wysłana przez Tomcio1 »

Offline Anszej123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Strażak - kilka pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2009, 10:07:22 »
Czyli mam rozumieć, że po zawodówce nie dostane się?

Jw.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2009, 20:04:59 wysłana przez Ajax »

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Strażak - kilka pytań
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2009, 21:57:39 »
Po zawodówce tylko do Ochotniczej straży pożarnej  -_-

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Strażak - kilka pytań
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2009, 08:35:07 »
Czyli mam rozumieć, że po zawodówce nie dostane się?

Jw.

hehe, fajnie, że pytasz ale w straży nie zarobisz tyle co w polityce, a do polityki można i po zawodówce - ponadto będąc politykiem średnie, maturę i ekstra studia zrobisz w jakieś 3 lata, a potem to już z górki, doktorat jakiegoś kazachstańskiego uniwersytetu gwarantowany - tak więc ... polityka to przyszłość

PS: A jak już będziesz politykiem, to nie zapomnij o strażakach i wprowadź kilka fajnych ustaw, żeby następne pokolenia nie musiały już zostawać politykami :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2009, 08:38:23 wysłana przez BRAVEHEART »

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Strażak - kilka pytań
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2009, 08:49:51 »
No kolego maturke w liceum bys musiał mieć zdaną no i oczywiscie jak w komentarzu wyżej trezba mieć zamiłowanie. Musisz czuć że cie tam ciągnie.
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."