Autor Wątek: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?  (Przeczytany 4775 razy)

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« dnia: Marzec 13, 2009, 14:12:06 »
Na taki artykuł natknąłem się na stronie http://www.strazak.org.pl/content/view/940/418/.
Z w/w artykułu wynika, że najlepiej i najwygodniej robić zakupy przez Związek... czyżby? Czy faktycznie są takie problemy przy zakupie sprzętu? Wydaje mi się, że wszechogólny dostęp do internetu pozwala na pierwszy kontakt z produktem. czasem owszem nie jest on idealnie opisany ale zawsze można zapytać o poradę sąsiednią jednostkę OSP czy kolegów z PSP. Można też pytać bezpośrednio u producentów. Czy naprawdę jednynym i najlepszym informatorem jest Związek??? Mam wręcz wrażenie, że w w/w artykule, strażacy robiący zakupy zostali przedstawienie jako biedne i bezradne ludziki - rzucone na pożarcie rekinom, a przeciez tak nie jest !

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2009, 14:52:31 »
Powiedziałbym, że wręcz odwrotnie.
Pan lub Pani siedząca w sklepiku związkowym często nie potrafi udzielić prostych informacji o produkcie. Ceny zazwyczaj przewyższają te internetowe o 5 do nawet 20%. Wliczając koszt przesyłki oczywiście.

Ale największy problem to dobór asortymentu. Większość artykułów w sklepikach ZOSP występuje tylko w jednym typie. Czyli jeden typ rekawic, jeden typ latarek, hełmów, itd...

I dochodzi do takich bezsensów, że ubranie specjalne z B......n sprzedawane przez związek - nie dość, że nie jest doskonałe jest jednym z najdroższych na rynku!!! To samo rękawice - w sklepiku ZOSP są rękawice z atestem (najtańsze za 160zł) a w innych sklepach internetowych można kupić rękawice innej firmy (porównywalne lub nawet lepsze) za 120zł. Kiedy kupuje 6-8 par to robi wielką różnicę.

I to chyba jest największy problem sklepów związkowych, zniechęcających do zakupów wszystkie jednostki mające dostęp do internetu i potrafiących z niego korzystać.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2009, 15:07:58 »
Prawda (wirtualny plusik :) ! Można zatem rzec, że artykuł jest wręcz obraźliwy i przekręca rzeczywistość. No ale jeżeli jest pisany na zlecenie Związku, to i może nie ma się co dziwić. Problem jedynie w tym, że gazetka z jednej strony karci za np. nieregulaminowe umudurowanie a z drugiej strony robi z ochotników zagubione owieczki... Poprostu nie dajmy się zwariować. Tak jak napisał Pedros - jeżeli można trzeba robić swoje...

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2009, 17:37:03 »
sklepom związkowym chyba zaczynają spadać obroty, że zaczęły się tak reklamować
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2009, 19:08:43 »
Czytając wasze posty proponuję zajrzeć do sklepów związkowych oraz do innych "prywatnych" często bowiem jest tak że nawet po dopłatach w tych związkowych jest drożej niż normalnie.

ps. zapraszam na www.targi-internetowe.pl lub telefon do głównego koordynatora i powołanie się na forum a napewno się dogadamy :) jak brać strażacka :)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2009, 21:01:00 »
Przeczytałem cały artykuł i mam wrażenie ze autor nie zauważył iż szeregi OSP znacznie się odmłodziły. Faktem jest że jest jeszcze sporo osób w OSP,  które pamiętają owe czasy wspominane w pierwszej części artykułu ( podległości OSP pod Komendy Rejonowe), ale nawet pośród nich większość potrafiła sie już dostosować do dzisiejszych realiów i docenia zalety samodzielnego decydowania podczas zaopatrywania w sprzęt swoich jednostek. Młodszym pokoleniom dzisiaj trudno nawet wytłumaczyć sytuację, że ktoś inny ma decydować w sprawie wydawania własnych pieniędzy.
Zdarzają się jeszcze wyjątki które z tęsknotą wspomina owe stare czasy. Nie jest to grupa bardzo liczna , ale  niestety często uważająca że wie lepiej od innych co jest dobre dla OSP, oraz mająca pewien wpływ na działalność...   

Artykuł jednak można oceniać na stronie Strażaka, więc chyba warto i tam wyrazić swoja opinię o nim....

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2009, 21:26:57 »
W starszym pokoleniu, lub jak kto woli w tym wcześniej urodzonym - oczywiscie nie dotyczy to wszystkich - tkwi jeszcze peerelowskie podejście, ze ci na górze wiedzą lepiej co nam jest potrzebne i trzeba brać od nich bo się pogniewają. I mamy efekt jaki mamy.
Rozumiem tłumaczenie dyrektorów biur zarządów, że w końcu muszą ten zwiazek z czegoś utrzymywać. Ale ja bym chciał:
Po pierwsze - jeśli mam go utrzymywać (zwiazek) to niech powiedzą, że tyle i tyle idzie dla dostawcy a tyle i tyle idzie na utrzymanie związku. I wtedy zdecyduję czy chcę dać na utrzymanie czy też nie.
Po drugie - jak mam wybierać między utrzymaniem zwiazku a zapewnieniem gotowości bojowej to ja wybieram to drugie.
Po trzecie - nie wiem jak wy, ale jakoś nie mogę znaleźć na stronie związku szczegółowego sprawozdania finansowego związku abym mógł się dowiedzieć ile nas w sumie kosztuje nasz zwiazek (albo ja nie umiem jego znaleźć - to może ktoś mi pomoże go znaleść, tam lub gdziekolwiek, albo go tam nie ma). I najlepiej aby to sprawozdanie podzielone było na województwa.
Po czwarte - może jeszcze coś wymyślę :)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2009, 07:23:41 »
Światła braci strażacka z dostępem do internetu i innych cudów techniki zgadzam się z Wami w całej rozciągłości ale chciałbym zauważyć, że bardzo wiele jednostek nie ma tak dobrze. Dużo jednostek jest zarządzana przez "wcześniej urodzonych" dla których pojęcie ubrania bojowego to czysta abstrakcja i przyjmują za dobrą monetę wszystko co im się podsunie, byle by było podobne do tego co ma "zawodówka". Porozglądajcie się po sklepach i popytajcie udając niezorientowanego - zobaczycie, że dostaniecie ofertę na ubrania "dla strażaków ochotników" za 550 zł. Szczerze to już wolę, żeby tacy szacowni prezesi kupili swoim strażakom nawet ubrania ze związku niż właśnie takie wynalazki.
Inna sprawa to oczywiście dotacje uzyskiwane za pośrednictwem związku - puki nie będzie wyraźnej możliwości czy nawet obowiązku, żeby jednostki OSP rozliczyły się z tych dotacji przedstawiając wyniki konkursu ofert, będzie wygrywał drogi sklep związkowy. W przypadku gdy zakupy realizuje osoba z gminy to interesuje ją papier czyli dopuszczenie danego sprzętu i cena. Przykładowe ubranie z atestem za 800 zł jest nie do przebicia.
Jeśli się zmienią te zasady to możliwe, że też będzie wygrywał sklep związkowy ale będzie już tańszy i będzie oferował to czego będziemy potrzebować a ja nie będę tak mocno klął, że prezes bez porozumienia ze mną zakupił mi koszarówkę w której co 15 minut rozpinają się szelki. 
Przypominam, że na dzień dzisiejszy dotowane zakupy są dość niejasno określone: http://www.zosprp.pl/?q=node/458.  Mam dokumenty i zarządzenia sprzed kilku lat, gdzie zasady zakupów były opisane tak jak by to wynikało z logiki - czyli dotacja z wysokością kwoty przyznana dla OSP, OSP realizuje zakup zgodnie z PPZ i rozlicza się ale jakoś nie bardzo słyszałem, żeby ktoś z tego korzystał a zapisy zniknęły ze stron związku albo są bardzo trudne do wykopania.
@kwas tu masz jakieś sprawozdania: http://www.zosprp.pl/?q=node/343

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2009, 08:46:27 »
Pamiętajmy o jednym kruczku.
Związek często unika przetargów kupując mniejsze ilości towaru (nie przekraczające wymaganej kwoty kwalifikującej zamówienie jako przetarg)   ale za to częściej.
Sami mi to mówili.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 14, 2009, 19:00:23 »
Pamiętajmy o jednym kruczku.
Związek często unika przetargów kupując mniejsze ilości towaru (nie przekraczające wymaganej kwoty kwalifikującej zamówienie jako przetarg)   ale za to częściej.
Sami mi to mówili.

A tak to chyba robione są zakupy 1 przetarg na 100 zakupów... Wystarczy przejrzeć biuletyny ile tak naprawdę jest przetargów organizowanych przez ZOSPRP. I tu  kłania się opisany przez gazetę problem pana P. Pewne jest, że większa część środków, którymi dysponuje ZOSPRP nie jest wydawana w drodze przetargów....

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 14, 2009, 20:04:43 »
I tu  kłania się opisany przez gazetę problem pana P. Pewne jest, że większa część środków, którymi dysponuje ZOSPRP nie jest wydawana w drodze przetargów....

Jak możesz @brave!!! 
Pan WP mówi że na wszystko są kwity. Dziwiłbym się zresztą gdyby nie bylo...  :rofl:

dla ciekawskich i myślących polecam do poczytania :
http://kontrowersje.net/node/2214

a tak wogóle to zajrzyjcie sobie czasami na www.matka-kurka.net  - zbiór najlepszych tekstów polskiej blogosfery - niektóre felietony powalają na kolana
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2009, 20:09:27 wysłana przez mario68 »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 14, 2009, 21:21:18 »
Nie przesadzajmy z tym brakiem dostępu do nowinek technicznych. Dzisiaj praktycznie nie ma miejscowości w których jest brak dostępu do internetu lub sieci komórkowych.  A jeśli władze danej jednostki nie potrafią wykorzystać potencjału drzemiącego w tych nowinkach i młodych druhach, to raczej taka jednostka nie należy do wiodących i mających znaczne kwoty do wydatkowania - więc siłą rzeczy raczej nie na takie jednostki są  ukierunkowane sklepy Związkowe ;)

Offline Matteo_M

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 17, 2009, 09:16:03 »
Witam serdecznie wszystkich kolegów, jest to mój pierwszy post choć regularnie zaglądam tutaj na początek serdeczne dzień dobry dla was oraz pochwała i szacuneczek za porządek i estetykę forum. Odnosząc się do tematu jestem też trochę zniesmaczony tym artykułem i zgadzam się z wami całkowicie, odnośnie tych dotacji to jest różnie byłem niedawno w związku bo chcemy zakupić buty gumowe typu "oficer".Cena buta bez dotacji wynosiła jakieś 320zł. a z dotacją 220zł. napisałem meila z zapytaniem do "fagum-stomi"odpowiedz mnie zszokowała. Mianowice odpisali iż cena jednej pary kosztuje 189zł + 7% podatku co daje w zaokrągleniu 202 złote para. Teraz przy następnej wizycie w związku spytam się gdzie ta dotacje?? bo to do tej sumy 202zł. powinna być dotacja i moim zdaniem należy zmienić zasady dotacji, gdyż na dzień dzisiejszy wygląda to tak jakby związek prowadził działalność handlową nakładając marżę zarabiał na strażakach. Pozdrawiam serdecznie               

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 17, 2009, 09:47:35 »
Nie przesadzajmy z tym brakiem dostępu do nowinek technicznych. Dzisiaj praktycznie nie ma miejscowości w których jest brak dostępu do internetu lub sieci komórkowych.  [...]

a widziałeś to pytanie: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11197.msg125995.html#msg125995 ? Ciągle jesteś pewien, że większość w OSP wie co kupuje? Bo ja zdecydowanie uważam, że znakomita większość nie ma pojęcia co nosi i co powinna nosić do akcji. Porozglądaj się wśród sąsiednich jednostek, tych które w innych wątkach koledzy chcą zamykać bo mają po 5 zbiórek i 3 wyjazdy na rok - one też kupują sprzęt. Z resztą jak rozmawiam z kolegami z PSP jest podobnie - odpinana podpinka wg niektórych służy po to by mieć ubranie na lato. Włosy stają dęba na głowie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2009, 09:51:10 wysłana przez Sylwek »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 17, 2009, 10:27:09 »
gdyż na dzień dzisiejszy wygląda to tak jakby związek prowadził działalność handlową nakładając marżę zarabiał na strażakach. Pozdrawiam serdecznie               
Czyli to nie tylko moje odczucie.
W woj pomorskim jakiś czas temu rozsyłali wzory wniosków na 2009, bardzo zaciekawiła mnie rubryka "sprzęt hydrauliczny", a mianowicie do wyboru był LUKAS za powiedzmy 45.000 i HOLMATRO w tej samej cenie. Szczegóły techniczne - nikt nic nie wie. Czy jest to urządzenie kombi, czy może każde narzędzie osobno... Jakie węże, jaka wydajność pompy...
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 17, 2009, 11:13:27 »
gdyż na dzień dzisiejszy wygląda to tak jakby związek prowadził działalność handlową nakładając marżę zarabiał na strażakach. Pozdrawiam serdecznie               
Czyli to nie tylko moje odczucie.
W woj pomorskim jakiś czas temu rozsyłali wzory wniosków na 2009, bardzo zaciekawiła mnie rubryka "sprzęt hydrauliczny", a mianowicie do wyboru był LUKAS za powiedzmy 45.000 i HOLMATRO w tej samej cenie. Szczegóły techniczne - nikt nic nie wie. Czy jest to urządzenie kombi, czy może każde narzędzie osobno... Jakie węże, jaka wydajność pompy...

No właśnie - taki sprzet "kosztuje " 45 000 sztuka/zestaw (to wie tylko ZW..). A czy ktos robił na to przetarg ze związku? Jak to możliwe, że mozna sobie wybrać producenta, bo jezeli był przetarg no to wygrał jeden dostawca ... czy poprostu ZW strzelił sobie cenę a jak znajdzie sie chetny, to pomyśli się o przetargu?

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 17, 2009, 12:43:39 »
a widziałeś to pytanie: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11197.msg125995.html#msg125995 ?
Nie widziałem tego, ale widziałem wiele innych. Na forum bywają nie tylko "stare wygi" więc pytania bywają bardzo różne ( to jest akurat bardzo dobre , bo każdy ma gdzie zapytać o coś czego nie wie ). 
Ciągle jesteś pewien, że większość w OSP wie co kupuje? Bo ja zdecydowanie uważam, że znakomita większość nie ma pojęcia co nosi i co powinna nosić do akcji.
Też tak uważam , ale nawet w tym wątku jest sporo przykładów że częściej niewiedzę strażaków wykorzystuja sklepy związkowe niż te inne. Bo te inne boją się bardziej o opinie na swój temat.
A jesli czegoś ktoś nie wie, to ma przecież zawsze mozliwość zapytania w Zarządzie Gminnym , Urzędzie Gminy czy nawet w KP/M PSP. Jeśli tylko ktoś chce to zawsze dotrze do pewnych informacji.
 A pytanie które wczesniej przytoczyłeś jest przykładem że nawet w tych mniejszych jednostkach mają dostęp do sieci ;) Może w domu, może w szkole, może w UG albo w jeszcze innym miejscu - jednak nie są odcięci od mozliwości pozyskania informacji co do jakości i cen sprzętu który zamierzają kupić.


Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 17, 2009, 13:03:51 »
A jesli czegoś ktoś nie wie, to ma przecież zawsze mozliwość zapytania w Zarządzie Gminnym , Urzędzie Gminy czy nawet w KP/M PSP. Jeśli tylko ktoś chce to zawsze dotrze do pewnych informacji.
Tutaj akurat się nie zgodzę, przykłady z mojego podwórka nie pozwalają mi na to (z wyjątkiem KP, gdzie są naprawdę kompetentni ludzie).
Nasz komendant gminny uważa, że "jo koszarówcie to je dobre do wszystciego na pożary i inne wyjazde". AMEN. (a w urzędzie gminy jest i tak najbardziej "kompetentny") ;-(((((
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 17, 2009, 13:24:02 »
Ale ja nie twierdzę że w każdym z tych miejsc są sami kompetentni ludzie - jednak jestes przykładem że gdzieś można takich znaleźć , trzeba tylko popytać :)
 A w różnych miejscach i sytuacjach bywa różnie- znam przykłady gdy najbardziej kompetenty w danej sprawie był ktoś z KP , ale w innej był to przedstawiciel OSP lub urzędnik z UG. Życie jest skomplikowane, a nikt z nas nie posiada monopolu na wiedzę ;)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 17, 2009, 13:27:29 »
Spoko, wiadomo :-) Na szczęście u nas naczelnik to emerytowany (od niedawna) PSPowiec (asp.) - także nad wszystkim czuwa ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Zakupy - czy to faktycznie taki duży problem?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 17, 2009, 13:27:55 »
Teraz biznes pożarniczy się kręci - przedstawiciele handlowi, sklepy internetowe, promocje ... To wszystko z czasem wypchnie związkowe robienie pieniędzy.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep