Autor Wątek: Statut OSP  (Przeczytany 2032 razy)

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Statut OSP
« dnia: Marzec 10, 2009, 21:51:34 »
Zabrania się:
1)   udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem OSP                   w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osobom, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo                 w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanym dalej „osobami bliskimi”,
2)   przekazywania majątku OSP na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następować by miało bezpłatnie lub na warunkach preferencyjnych,
3)   wykorzystywania majątku OSP na rzecz członków, członków organów lub pracowników  oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich,
4)   zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów,                 w których uczestniczą członkowie OSP, członkowie jego organów lub pracownicy  oraz ich osób bliskich.

koledzy mam pytanie odnośnie punktu 4 a mianowicie :
Czy mogę wystawić fakturę (prowadzę działalność gospodarczą)  dla mojej OSP  zaznaczam , że jestem osobą funkcyjną tej jednostki i zarząd w pełni zgadza się zakupić "towar,usługę" w mojej firmie. Zaznaczam , że cena za usługę nie jest zawyżona wręcz przeciwnie u kogo innego wyszło by to o wiele drożej ale czy mogę ? Jak to się ma do statusu ???
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2009, 15:01:23 wysłana przez SenseY »

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Status OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2009, 14:59:31 »
Sam sobie odpowiedziałeś. Statut wg mnie jasno ten temat wyjaśnia. Może by tak spróbować zmienić wasz statut?

Ps. Nie "status" tylko "statut". Tytuł przeprawiłem :)

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Statut OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2009, 18:29:42 »
Wszystko zalezy od tego jak interpretowac zapis "zakup na szczegolnych zasadach", i co na to komisja rewizyjna.
W razie czego jak wspomnial @SenseY mozna by zmienic statut.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Statut OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2009, 21:10:08 »
W świetle zapisu statuowego - zabronione jest dokonywanie zakupu u takiej osoby jak ty. Tylko jak przedmówca wyżej zauważył - co oznacza zapis "zakup na specjalnych zasadach".
Pokusiłbym się o inne rozwiazanie. Ale niech się do tego ustosunkuje komisja rewizyjna. Wysłałbym zapytanie o cenę do podmiotów gospodarczych. Najlepiej aby zrobiła to komisja rewizyjna, a ty abyś nie miał do tego dostępu. Jak zbiorą zapytania (byle w zaklejonych kopertach), wtedy na wspólnym zebraniu zarządu i komisji rewizyjnej otworzyć te oferty i wyjdzie kto jest najtańszy. WIem, biurokracja, ale to najpewniejszy sposób aby się ktoś nie dowalił (choć i tak zawsze bedzie gadanie) i chyba najprościej ominąć ten zapis statuowy.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Statut OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2009, 22:55:58 »
Czy to, co zacytowałeś pochodzi z waszego aktualnego statutu, czy przeczytałeś wzorcowy w internecie? To mogą być dwie różne treści!
Czy posiadacie status OPP? Jeśli nie "wyczyście" statut z takich zapisów.
 Z tego co mi wiadomo ten zapis (cytowany przez Ciebie)  powstał z myślą o przyjęciu statusu OPP. Taka też informacja widnieje na stronie ZOSP.

Cytuj
co oznacza zapis "zakup na specjalnych zasadach"
- innych niż ustawa o zamówieniach publicznych, więc proponowany przez Ciebie sposób jest raczej właściwy.

« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2009, 23:12:46 wysłana przez Fredek »

Offline bartekx

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Statut OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2010, 12:58:16 »
Witam, mam pytanko gdzie mozna znalesc statut osp w pelnej wersji? I jeszcze jedno czy poszczegolne statuty moga sie roznic, tzn czy jedna osp moze miec inny satut niz druga,. Wydaje mi sie ze nie ale prosze mnie poprawic jesli sie myle.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Statut OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 19, 2010, 13:07:33 »
Statut Twoje jednostki ma zarząd Twojej jednostki i jest on zarejestrowany w sądzie (KRS). Nie wiem czy w sądzie jest przechowywany tekst statutu. Oczywiście każda jednostka ma tylko jeden jednobrzmiący statut ale różne jednostki mogą mieć różne statuty byle były one zgodne z ustawa o stowarzyszeniach no i dla OSP też nie były sprzeczne z ustawą o ochronie p.poż. Tekst statutu uchwala Walne Zebranie OSP.

Wzór statutu poprawiony by można było rejestrować OSP jako organizację pożytku publicznego jest tu: http://www.zosprp.pl/?q=node/342

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Statut OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2010, 14:18:41 »
A jak to się ma do komentarza który jest zapisany na końcu w statucie wzorcowym pobranym ze strony ZOSP RP? mianowicie chodzi mi  o ten fragment: "Powyższy projekt statutu OSP uwzględnia postanowienia wymagane dla organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że treść podana wytłuszczonym drukiem powinna się znaleźć w statucie OSP, która zamierza wystąpić o zarejestrowanie działalności pożytku publicznego, choć może się znaleźć również w statucie OSP, która takiego zamiaru na razie nie ma."
to wszystko nie będzie się gryzło? bo § 36 jest cały wyjustowany. Ale może po prostu ja to źle rozumiem.
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Statut OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2010, 22:58:52 »
Owszem Smyku, jesli rejstrujesz OSP jako organizację pożytku publicznego to będzie sie to gryzło, gdyż w jej statucie musi być zawarty § 36

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Statut OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 22, 2010, 09:20:29 »
czyli Oomphiak to wszystko zależy od tego co mają strażacy w statucie u superfire jeśli chcą być OPP to muszą ten § 36 posiadać w statucie a jeśli nie to bez tego paragrafu? i chyba tak jak wyżej zmiana statutu  nie będzie kolidować z interesami strażaków ze strażakami z danej czy innej osp, czyli tata kupił od syna itd. itp.
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Statut OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 22, 2010, 18:44:59 »
Jeśli chcą być OPP to muszą mieć w statucie § 36, a jeśli nie chcą to już statut jest ich radosną twórczością byle by nie był sprzeczny z ustawą o stowarzyszeniach i ustawą o ochronie przeciwpożarowej.

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein