Autor Wątek: system 24/72 plusy/minusy  (Przeczytany 27992 razy)

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 05, 2009, 17:26:00 »
Cytuj
Zauważcie tylko, że w jednym województwie, nawet w jednym mieście, mogą być jednostki pracujące w różnych systemach (3 i 4) zmiany.
Proszę podać gdzie w jednym mieście w PSP są dwa systemy np. 3 i 4 zmianowy ( może jest dwóch Komendantów Powiatowych i każdy rządzi jak chce).
Cytuj
Spróbujcie teraz dla 4-zmianowego systemu wyciągnąć 55% z 15 ratowników i by wam wyszło 11.
Wg Dz.U.05.266.2247 stan na służbie może osiągnąć 70% (15x70%=10,5 - na służbę przychodzi 10 lub 11).  Ktoś stosuje zasadę " Rozkazy są po to by je łamać", tylko co na to  przełożeni?
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2009, 17:37:26 wysłana przez cul2 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 05, 2009, 18:39:05 »
Proszę podać gdzie w jednym mieście w PSP są dwa systemy np. 3 i 4 zmianowy ( może jest dwóch Komendantów Powiatowych i każdy rządzi jak chce).

z brzegu.... Warszawa.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 09, 2009, 12:59:55 »
kłótnia o to czy system 4 zmianowy jest dobry mnie śmieszy i argumenty na NIE porównać można do argumentów na TAK pana Grzegorza S., który twierdzi, że zmiany w systemie emerytalnym MSWiA wyjdą na lepsze dla funkcjonariuszy...
Jak można się kłócić i twierdzić, że system który jest ułożony, praktycznie nie generuje nadgodzin, ma się jasne i w miarę klarowne wiadomości kiedy i ile czasu spędzę na służbie (w miarę bo w razie W nigdy nic nie wiadomo). System 4 zmianowy nie pasuje chyba tylko tym, którzy do straży przychodzą odpocząć przed lub po innej robocie. W 3 zmianowym mogą zakombinować, zamienić WS i mieć więcej dni wolnego albo mieć to wolne kiedy się chce a nie wtedy kiedy ktoś to ustali...

Offline binor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 11, 2009, 20:25:40 »
a ja nadal chcę się dowiedzieć od Was czy ten system wszedł czy wchodzi do wszystkich jednostek czy tylko tam gdzie chcą komendanci jednostek??





SAPSP w Krakowie pracuje w systemi 4 zmianowym od listopada, chwalą sobie ten system. W Komendzie Krakowskiej chodzą głosy, ze wprowadza system od lipca
;a poza tym uważam, że strażakom należy się podwyżka uposażenia

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 12, 2009, 00:41:31 »
Cytuj
I teraz mi wyjaśnijcie, jak dowódca JRG pracującej w 24/72 ma interpretować swojego komendanta mówiącego o np.55% osób na każdej zmianie.
Jak już udowodniono, w mając do dyspozycji jakąś ilość osób w jednostce (np. 60) i dzieląc ich na 3 lub 4 zmiany (po 20 lub po 15), dostaniemy i tak tą samą ilość strażaków na służbie każdego dnia (np. 11 - czyli 55% w systemie 3-zmianowym). Spróbujcie teraz dla 4-zmianowego systemu wyciągnąć 55% z 15 ratowników i by wam wyszło 11.

To się zgadza, ale minimum jest określane między 50-70%. Przy zmianie systemu na 4 zmiany KW zawsze może podnieść ci stan minimalny np. na 70% (wychodzi 10,5) i wtedy masz na zmianie 11. Ustalenie procentowe zawsze, może ulec zmianie.

Cytuj
System 4 zmianowy nie pasuje chyba tylko tym, którzy do straży przychodzą odpocząć przed lub po innej robocie. W 3 zmianowym mogą zakombinować, zamienić WS i mieć więcej dni wolnego albo mieć to wolne kiedy się chce a nie wtedy kiedy ktoś to ustali...

Nic ująć, nic dodać. Taki stan nieokreślony zawsze pasuje obibokom, dlatego tak zajadle walczą o bałagan w służbie.

Cytuj
Może skoszarować.
Będziemy się znali jak łyse konie, razem ćwiczyli, jedli, czuwali, s...li.

Jeżeli to jest twoja merytoryczna odpowiedź na próby uporządkowania służby to gratuluję. Myślę, że to ostatnie będziesz robił sam. Nie wszyscy jeszcze s..ją na służbę.

Cytuj
a ja nadal chcę się dowiedzieć od Was czy ten system wszedł czy wchodzi do wszystkich jednostek czy tylko tam gdzie chcą komendanci jednostek??

Problem w tym, że nie wszędzie chcą.

Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 12, 2009, 09:55:53 »
Cytuj
System 4 zmianowy nie pasuje chyba tylko tym, którzy do straży przychodzą odpocząć przed lub po innej robocie. W 3 zmianowym mogą zakombinować, zamienić WS i mieć więcej dni wolnego albo mieć to wolne kiedy się chce a nie wtedy kiedy ktoś to ustali...

Nic ująć, nic dodać. Taki stan nieokreślony zawsze pasuje obibokom, dlatego tak zajadle walczą o bałagan w służbie.
Uszczęśliwianie na siłę, Schetyna też chce dobrze.
A może Ci z systemu 4 zmianowego (jak już wprowadzili to co mamy mówić?) nie widzą szansy powrotu do 3 zmianowego i z zawiści dążą do tego, żeby wszyscy przeszli na 4 zmiany.
Po co się przyznawać, że jest gorzej dla ludzi, lepiej brnąć w kłamstwie dalej ( mam kolegów, którzy pracują na 4 zmiany i strasznie narzekają).
Cytuj
Problem w tym, że nie wszędzie chcą.
Jaki problem?
Jak nie chcą, to niech mają gorzej i pracują na 3 zmiany.
Jak nie chcą tego dobra to po co bić pianę.
Cytuj
Nic ująć, nic dodać. Taki stan nieokreślony zawsze pasuje obibokom, dlatego tak zajadle walczą o bałagan w służbie.
Czy ktoś jest obibokiem czy nie niezależy to od systemu w jakim się pracuje.
Obibok zawsze będzie obibokiem, niezaleznie czy pracuje na 8,12,24 godziny.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2009, 15:18:00 wysłana przez cul2 »

Offline tolek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 25, 2009, 21:51:21 »
Witam, mam pytanko czy to prawda że w Warszawskich JRG ma zostać wprowadzony sytem pracy cztero-zminowy 24/72?
Z góry dzięki za info.
Pozdrawiam.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 26, 2009, 09:12:27 »
Nie
W takim systemie pracuje MSK oraz SGSP.

Iceman

  • Gość
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 30, 2009, 15:45:42 »
Niech mnie ktoś oświeci... Ta ewentualna zmiana na 4 zmianową służbę będzię (lub nie) odgórna i wszystkie jednostki będą musiały sie przestawić? czy tylko te jednostki które tego chcą??? :gwiazdki: Trochę bezsens, jedni tak, drudzy siak.

Offline elangatus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 30, 2009, 21:24:04 »
system pracy zależy od KP/KM u nas odbyło się referendum wyniki na 50 chłopa jeden był tyko za systemem 24/48

Offline brutalnasila

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 02, 2009, 16:56:25 »
myślę, że te 50 osób doceni niepodważalne zalety systemu 24/28 dopiero wtedy, gdy już będzie "po ptokach" :)
IMO 24/48 > 24/72 , na szczęście u mnie nikt na razie nie pcha się do zmiany systemu pracy.
Pozdrawiam

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 02, 2009, 20:46:02 »
nie pchają się do zmiany systemu tylko Ci, którzy chcą mieć "więcej" wolnego na połówki itp... oraz mają w dupie szkolenia, znajomość sprzętu i sprawność działania zmian w JRG!!!

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 03, 2009, 15:43:56 »
Kolego deejayslonio

Twoja wypowiedz ma się jak pięść do nosa :rofl:
System 24/72 był w mojej JRG wprowadzony na pół roku i szybko się z niego wycofano. :fiuu:
Dlaczego?
Na tym forum już nie raz było to opisywane, wyjaśniane i tłumaczone. Wiem, wiem nie wszyscy potrafią to zrozumieć więc może jeszcze raz.
Zmiana systemu NIC nie da przy tych samych STANACH OSOBOWYCH  :stop: :tuba: :cooo:

Cytuj
nie pchają się do zmiany systemu tylko Ci, którzy chcą mieć "więcej" wolnego na połówki itp...

Ilość wolnego.... ehhhhh
dziś do służby przychodzę 7 razy ( 24/48), w systemie 24/72 też 7 razy.. :kwit:
zapewne powiesz, że 1 ws i mam 5 dni wolnego. Tak 5 a 3 to różnica tylko biorąc 3 dni urlopu mam tych dni 7. WS też przysługuje ok 2 na kwartał, czyli ten argument jest do bani  :gwiazdki: :rofl:

Cytuj
oraz mają w dupie szkolenia

tu już przegiąłeś
szkolenia w 4 literach? Może w Twojej JRG tak jest. Ja jako d-ca zmiany na to nie pozwalam. Szkolenie jest szkoleniem i na koniec kwartału czy ktoś był na służbie czy na ws MUSI znać przerabiane tematy ( zazwyczaj nie są to szkolenie trudne)
Dodatkowo można plan tak ułożyć, żeby szkolenie które jest na nowe tematy było prowadzone np. na początku i na końcu kwartału, oraz żeby tak ułożyć ws iż WSZYSCY strażacy byli na nim obecni.

Cytuj
mają w dupie......znajomość sprzętu i sprawność działania zmian w JRG!!!

Ciekawi mnie Twoje stanowisko służbowe.
Żaden system nie gwarantuje znajomości sprzętu i jego sprawności działania :tuba:
czy przychodzę do służby co 3 dni, czy co 4, czy też wracam po półtoramiesięcznym urlopie sprzęt ZAWSZE sprawdzam.

Reasumując

JEDYNYM wyjściem jest ZAPŁATA za NADGODZINY.
znikną ws, i próby zmiany systemu.

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 03, 2009, 16:30:09 »
Wiele z tego co pisze raf998 jest prawda obecnie na naszej JRG pracujemy w systemie 4 zmianowym i pewnych spraw nie da sie przeskoczyc. Po pierwsze stany osobowe wszystko jest w porzadku gdy nikt nie choruje i nie wali w preta, idzie zgodnie z grafikiem i kazdy jest zadowolony. Jednak wliczajac zdarzajace sie choroby, zdarzenia losowe nie pozwalajace komus przyjsc do pracy i konieczne kursy nie jest juz tak kolorowo i zaczynaja sie schody z ustalaniem obsady na zmiane. Takze na pewno system 4 zmianowy niesie za soba wiele korzysci, ale nie probujmy mowic ze bedzie on lekiem na cale zlo, bo pewnych spraw bez wzgledu na system pracy nie rozwiarze sie pozostawiajac obecne stany osobowe.

Offline brutalnasila

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 03, 2009, 16:52:08 »
z góry przepraszam za ton, i ogólnie niewielką wartość merytoryczną tego postu, ale nie mogłem się powstrzymać :).
Deejayslonio: CO TY P****LISZ?

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 03, 2009, 18:45:08 »
pie***olicie to Wy panowie!
Ilość WS w obecnym systemie 3 zmianowym nie zapewnia w żaden sposób ciągłości szkolenia!
Zapewnia za to częste tłumaczenia typu : ja tego nie wiem bo mnie nie było, ja wróciłem po kilku WS itp!
System 4 zmianowy nie zmieni tego na lepsze dopóki nie zejdzie się z nadgodzinami na zero a to będzie możliwe albo przy zwiększeniu stanów osobowych w JRG lub obniżeniu stanów minimalnych (oba fakty są równie mało prawdopodobne)!
Ale utopijne stwierdzenia, że system 3 zmianowy i kilka służb wolnych w miesiącu gdzie praktycznie pół zmiany się "mija" co służbę utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że komuś jest za dobrze żeby widzieć co jest źle... albo na prawdę gdzieś funkcjonuje to na tyle dobrze, że aż niemożliwe jest to dla mnie do pojęcia...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 03, 2009, 19:09:23 »
A ja czasami podziwiam ludzi którzy noszą takie okulary, które pozwalają im dostrzegać tylko to co chcą.
A jeszcze bardziej tych co tak łatwo i szybko potrafią jednoznacznie oceniac kto i co ma w przysłowiowych czterech literach. 


Przepraszam za ten ironiczny ton. Jednak aby pozostać w temacie powtórzę to co pisałem już kiedyś - pracujemy w systemie 4 -zmianowym i zdania wśród załogi są nadal podzielone - część chwali obecny system , część uważa poprzedni za lepszy.
A największymi zwolennikami systemu 24/72 są : dowódca zmiany, dowódca sekcji , dyżurny operacyjny itp - wszyscy oczywiście z owej 4 zmiany ;) 

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 03, 2009, 20:11:10 »
hehe.. no i mamy jeden argument za 4-zmianowym systemem - więcej wyższych stanowisk  :rofl:

to tak dla rozładowania atmosfery.
Panowie, prawdą jest, że w obu systemach pracuje się tyle samo. Jeśli mamy przepracować 1000 godzin na półrocze, to nieważne czy będzie to system 24/48, 24/72 czy też 24/0 - przepracujemy dokładnie tyle samo - oczywiście jeśli nie generujemy nadgodzin, a tego oczywiście nie chcemy (przynajmniej nie za darmoche).
Moim zdaniem system 24/72 jest najlepszy ponieważ czas pracy w nim jest najbardziej równomiernie rozłożony.
Oczywiście można by pracować 7 dni non-stop w miesiącu, a później iść na 23 dni wolnego (i pewnie kilka osób z takiego systemu byłoby zadowolonych). W systemie 4-zmianowym pracujemy regularnie (no prawie regularnie) co 4 dni, a dla wymagających i na wszelki wypadek, nadal mamy te 3-4 Ws na pół roku.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 03, 2009, 23:44:24 »
deejayslonio
dalej nie znam Twojego stanowiska służbowego
ja jestem dowódcą zmiany z 20-to letnim stażem a TY?
może to wyjaśni Twoje podejście do tematu

pozdrawiam :szalony:

Offline brutalnasila

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 04, 2009, 14:23:58 »
ojojoj...
od strażaka z iluśtam letnim stażem służby należy wymagać, by WIEDZIAŁ, jak ugasić pożar, jak udzielić pomocy poszkodowanemu, wreszcie jak ściągnąć z drzewa biednego malutkiego kotka! :)
Co to za stwierdzenie "ja tego nie wiem, bo mnie nie było"? To jest szkoła podstawowa czy (aż sam nie wierzę) poważna i odpowiedzialna służba? A czego on ma nie wiedzieć? No, chyba że u Ciebie lansuje się modny gdzieniegdzie sposób szkolenia, polegający na szczegółowym odpytywaniu z dokładnych parametrów technicznych sprzętu hydraulicznego - imo osoba zachowująca się w ten sposób najprawdopodobniej ma małego ch***, i myśli że w ten sposób mu nieco urośnie :).
Dalej, "ja wróciłem po kilku ws". No i? przy przez te kilka wolnych służb procedury działań straży pożarnej, niezmienne w swym komuniźmie (pomijając parę szczegółów mających niewielki wpływ na końcowy efekt) od początków istnienia psp nagle zmieniły się o 180 stopni?

A tak nawiasem mówiąc, zgadzam się z jednym z przedmówców - największymi orędownikami czwartej zmiany są zwykle jej nowo powołany dowódca i dużyrny operacyjny :)

Czwarta zmiana w teorii jest nawet niegłupia - cały pomysł sypie się, gdy np. "nagle" dwóch zachoruje i dwóch będzie na urlopie. Nie chodzi o to, jak pracujemy. Czy to będzie 24/28, 24/72 a nawet 168/576 :). Przy nie zmienionych stanach osobowych nic się nie zmieni.
Pozdrawiam

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 04, 2009, 19:30:54 »
Czwarta zmiana w teorii jest nawet niegłupia - cały pomysł sypie się, gdy np. "nagle" dwóch zachoruje i dwóch będzie na urlopie.

Właśnie. A w systemie 3-zmianowym wystarczy ściągną wtedy "kogoś" z Ws. I kogo to rusza, że ten "ktoś" generuje w ten sposób 300 nadgodzin?? Przecież i tak kiedyś mu się je anuluje do zera. Prawda jakie to proste?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 04, 2009, 19:59:55 »
A co ma do tego system pracy ?
U mnie jeden z chłopaków "załapał" kilka miesięcy chorobowego ( wypadek w służbie) , gdy wrócił ta sama sytuacja powtórzyła się z drugim.  Dodatkowo wyskoczył kurs podoficerski. I myślisz  że nikogo nie ściągnięto ? Inne zmiany systematycznie wspomagały naszą , oddelegowując kolejno ludzi do łatania dziury - identyczny sposób załatwienia sprawy jak w przed zmianą systemu pracy.
 Dodam że po przejściu z 24/48 na 24/72 stany minimalne nie zostały zmienione - nadal obowiązują te same ilości osób na służbie. 

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 04, 2009, 21:11:35 »
Normalnie mam już dość jak czytam te kłótnie!
Ja jestem zwolennikiem  24/72, dlaczego? Ano dlatego, że powinienem mieć 3 WS a jak jest dobry miesiąc to mam góra 2, rzadko 3   a najczęściej 1, i mam 700 nadgodzin!

Jednak nie o to tu chodzi Panowie!!!!  Wszyscy dyskutują o wyższości tego czy tamtego systemu, o braku ludzi i małych stanach osobowych.
Problem jest inny!!! W PSP pracują ludzi niekompetentni!!!!! Od KG począwszy na KM koncząc!!
Dlaczego? Ano dlatego, że system pracy 40-godzinny tydzień pracy wprowadzono w 2005 roku a dokładnie w drugiej połowie tego roku.
Oczywiście za tym nie poszły pieniadze na nadgodziny ( które wtedy było wiadomo, ze będą), ani na nowe etaty, aby zwiekszyć stany w jednostkach.
Każdy z Komendantów za przeproszeniem, ma w d....e i się nie upomni, nie zawalczy, czy inne takie. Każdy posiedzi i s.........a na emke z wysokiego stołka. Czy on ma nadgodziny? Powiecie że komendant pracuje niejednokrotnie dłuzej niż 8 godzin dziennie. To funkcja publiczna, nikt nikomu nie każe być komendantem, ale nie o to tu chodzi.
Od 2005 roku. nic nie zrobiono!!! A mozna było zgłosić do odpowiednich władz, ze nie od 2006 albo 2007 ale np od 2008 albo 2009 roku, żeby budżet PSP został zwiekszony i ilość etatów w PSP ( w podziale) została zwiekszona, lub powinien być wprowadzony zapis o płaceniu za "ewentualne" nadgodziny!!!

Tu jest problem Panowie!!! Niech wreszcie ktoś ( wiadomo kto) ruszy się i zrobi co powinien już dawno temu.
W końcu Komendy są dla strażaków ( nie dziele tu na PB czy biuro, bo wszyscy to są strażacy) a nie strażacy dla komend.

Niestety odkąd pracuje w PSP ( 15 lat) mam wrażenie, a właściwie pewność, ze jest odrotnie.
Od tylu lat tylko słysze, że za mało etatów, ale nie słysze, żeby było coś zrobione. Jesli się mylę proszę mnie poprawić, ale konkretami,
Jesteśmy jedyną służbą która ma w ten sposób nieuregulowany system pracy. Czas wreszcie to zmienić. Więc Panowie komendanci, czas abyście wzieli się za ten problem ( niektórzy coś robią, ale nie w tym temacie, inni robią w sprawie nadgodzin, ale takie numery jak 40=48 ). To powinien być dla Was priorytet, bo wtedy będzie lepiej w całej PSP i na PB i na MSK i w biurach.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2009, 21:15:04 wysłana przez specjalista »
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline jaszyn112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 08, 2010, 12:04:56 »
Mam pytanie czy w jednostkach gdzie jest system 4 zmianowy  od 01.01.2011  przechodzić będziecie  na system 3 zmianowy  i czy juz was o tym informowano oficjalnie i czy stany min. bedą większe 
Osobiście będe tęsknił za systemem 24/72  :'( a było tak pięknie.

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 08, 2010, 17:26:16 »
Pradwopodonie w zadnej komendzie gdzie JRG pracuje w tym momencie w systemie 4 zmianowym oficjalnej deklaracji co do powrotu nie ma. Jednak minimalne stany osobowe zaproponowane przez naszych decydentow nie pozwola utrzymac tego systemu w kolejnych latach. Swoja droga ciekawi mnie w jakis sposob i w opaciu o jakie obliczenia ustalane sa stany minimalne na JRG majace wchodzic w zycie od poczatku 2011??? :gwiazdki: