Autor Wątek: system 24/72 plusy/minusy  (Przeczytany 27993 razy)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 02, 2009, 20:41:56 »
Ostatni post mnie rozbawił - próba udowodnienia że w systemie 4 zmianowym (jakimkolwiek) generowanie nadgodzin jest nawet w najmniejszym stopniu porównywalne z 3 zmianowym... to jakby powiedzieć i próbować udowodnić, że czarny kolor jest od dziś biały a czarny jest biały (swoją drogą wielu próbuje i wielu im wierzy !!!! :zamknij: )
Nie wiem co Cię rozbawia w tamtym poście. Dobrze wiesz  że sam system pracy nie ma wpływu na nadgodziny - zależy to od wielu zupełnie innych czynników. Tak naprawdę decydujące znaczenie ma tu stan minimalny - gdy będzie niski to nikt nie będzie miał nadgodzin, a gdy wysoki to zawsze będą się pojawiały. Dzielenie strażaków przez dowolna liczbę nic tu nie zmieni.
A zabawiłem się w teoretyczne wyliczenia aby pokazac że w tym systemie tez można załapać nadgodziny, bo dziwnym wydają mi się twierdzenia, że w jednym systemie sie je generuje, a w innym nie . Kto nie wierzy niech sam sobie sprawdzi na matematycznych wyliczeniach. Potwierdza to pośrednio post kol. ognista fala - ma całkowita rację.

Nie jestem tez przeciwnikiem systemu 24/72 - skoro jednak padło pytanie o wady i zalety to chyba warto wspomnieć tez o tych zauważonych minusach.  A że pracuje w tym systemie już stosunkowo długo ( dłużej niż koledzy z Bolesławca) to mogę opierać się na własnych doświadczeniach. I dzisiaj zdania wśród załogi są nadal podzielone - część chwali obecny system , część uważa poprzedni za lepszy.

PS. Z nadgodzin faktycznie zeszliśmy - nie jest to jednak zasługą systemu pracy, ale obniżenia stanów minimalnych. Jednak po obecnych zmianach prawa stany zostały podniesione , więc jak będzie z nadgodzinami okaże się tak naprawdę po półroczu, a właściwie na koniec roku ( po wybraniu urlopów).
 
 

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 02, 2009, 21:43:42 »
Nie ma co polemizować w temacie, który łatwo można sprawdzić.
Rzeczywistość a nie dywagacja. Niech wypowiedzą się ci, którzy pracując w systemie 3-zmianowym nie generują nadgodzin i ci, którzy nie generują ich w systemie 4-zmianowym. Możemy również porównać procentową ilość osób generujących nadgodziny zarówno w jednym jak i drugim przypadku.
Obstawiam, że w tym aspekcie system 4-zmianowy w obecnej rzeczywistości wypada zdecydowanie lepiej.

Matematyka matematyką, ale w rzeczywistości...
przykład. jeśli w systemie 4-zmianowym ktoś nam wypadnie ze służby, np. choroba, to nikt nie generuje nadgodzin. dlaczego? ponieważ za tego chorego nie ma kto przyjść do pracy, ponieważ i tak wszyscy pozostali są w pracy. po prostu na służbie jest jedna osoba mniej i dowództwo nic na to nie poradzi :wall:
jeżeli natomiast w systemie 3-zmianowym ktoś wypadnie, to w jego miejsce ściągana jest osoba odbierająca wolne - tu dowódca ma większe pole ruchu. czyli ktoś przychodzi, a raczej nie idzie na wolne by odbierać nadgodziny. stan minimalny jest podtrzymany kosztem nadgodzin.
takie proste symulacje można wykonać samemu.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 02, 2009, 22:03:19 »
Zero-11 zaczynasz mi się podobać :) hehehehehe
Ale się uśmiałem z twojego wywodu ostatniego i chciałbym abyś przedstawił symulację w takim przypadku:
system 4 zmianowy, na zmianie 8 osób, jedna wypada bo chora, jedna wypada bo kurs podstawowy, jedna wypada bo delegacja na przygotowania do sportów pożarniczych i jeden odpada bo urodziło mu się dziecko i wziął urlop okolicznościowy :) rozpracuj to a będziesz wielki (oczywiście według twojej teorii nie ściagania nikogo)
 pozdrawiam

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 03, 2009, 01:36:39 »
Poczekajcie koledzy, poczekajcie...
Najpierw dostaniecie 4 zmiany 24/72...
Później dostaniecie 4 zmiany 12/24, 12/48...
Wychodzi przecież na to samo...
Powodzenia!
"Nie miałem butów i narzekałem, dopóki nie spotkałem człowieka, który nie miał nóg"

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 03, 2009, 07:55:12 »
Zero-11 zaczynasz mi się podobać :) hehehehehe
Ale się uśmiałem z twojego wywodu ostatniego i chciałbym abyś przedstawił symulację w takim przypadku:
system 4 zmianowy, na zmianie 8 osób, jedna wypada bo chora, jedna wypada bo kurs podstawowy, jedna wypada bo delegacja na przygotowania do sportów pożarniczych i jeden odpada bo urodziło mu się dziecko i wziął urlop okolicznościowy :) rozpracuj to a będziesz wielki (oczywiście według twojej teorii nie ściagania nikogo)
 pozdrawiam

Adekwatnie zadam Ci to samo pytanie. System 3-zmianowy. 12 osób na zmianie, realnie 7. Pozostali korzystając z wolnego zaszyli się w gęstym lesie i wyłączyli tel. Z tej siódemki 3 ma z samego rana sraczkę i nie idzie do pracy. Można tak w nieskończoność.
Udowodnij mi ale na rzeczywistym przykładzie, że w 4 zmianowym generujesz... no nie więcej, (to cie może przerosnąć) ale chociaż tyle samo nadgodzin.
Ja po przejściu na 4 zmiany zszedłem z 300 nadgodzin do zera. Koledzy w 3-zmianowym mają jakieś 500 i w górę.
więc????

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 03, 2009, 08:35:12 »
były rozważania na ten temat w innym watku i pokazywałem że nie zmniejszysz ilości nadgodzin czy będziesz na 3 zmiany czy na 4 bez zmniejszania stanów lub zwiększenia etatów

Mały przykład:
jrg - 30 etatów
na każdej zmianie po 10
stan minimalny po 8
3 zmiany - po dwóch na wolnym z każdej zmiany
4 zmiany - dwóch brakuje do zachowania stanów minimalnych
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2009, 08:40:28 wysłana przez ognista fala »

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 03, 2009, 08:54:52 »
to ciekawe macie stany minimalne... 80% etatów ... :krzyk:

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 03, 2009, 09:07:48 »
to ciekawe macie stany minimalne... 80% etatów ... :krzyk:
Kolego to był tylko przykład

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 03, 2009, 09:56:14 »
były rozważania na ten temat w innym watku i pokazywałem że nie zmniejszysz ilości nadgodzin czy będziesz na 3 zmiany czy na 4 bez zmniejszania stanów lub zwiększenia etatów

Mały przykład:
jrg - 30 etatów
na każdej zmianie po 10
stan minimalny po 8
3 zmiany - po dwóch na wolnym z każdej zmiany
4 zmiany - dwóch brakuje do zachowania stanów minimalnych

własnie to chcę Ci przetłumaczyć.
jednostka 36 rat.
system 3 zmianowy: po 12 etat na zmianie, na służbie 8 lub 9
system 4 zmianowy: po 9 etat na zmianie, na służbie 8 lub 9.
robiłem dokładną symulację na pół roku - wychodzi dokładnie taka sama ilość służb po 8 i taka sama po 9 w każdym z wariantów.
ale!!!!

stan minimalny 8.
dlaczego?? nie można dać więcej, bo w systemie 4-zmianowym się nie da fizycznie.
więc dowódca ustanawia - 8 stan min.

A teraz powiedz mi skąd się biorą nadgodziny???
otóż z powodu takiego, że ktoś musi przyjść do pracy za kogoś, kto wypadł.
i tak jak pisałem.. w systemie 4 zmianowym trudno ściągnąć kogoś z wolnego, kiedy wszyscy są albo w pracy albo chorzy. i w przypadku takiej sytuacji, kiedy na zmianie mamy 7 ludzi to dowódca na tą jedną służbę schodzi ze stanu minimalnego.
w 3-zmianowym trudno o sytuację kiedy nagle masz 5 chorych lub w delegacji lub na kursie. jeśli do pracy przyjdzie tylko 7 dowódca nie pójdzie "na rękę nadgodzinom ratowników", tylko ściągnie kogoś na służbę z osób będących na wolnym (a jest ich min. 3, kiedy w 4-zmianowym 1 lub 0).
stąd się biorą nadgodziny.

rozumiesz teraz.
pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 03, 2009, 10:37:59 »
Świetnie wytłumaczyłeś to o czym ja pisałem wcześniej.
Udowodniłeś że system pracy nie ma zupełnie wpływu na ilośc nadgodzin, a ich ilość zależy wyłącznie od stanu minimalnego.
Jeśli obniżamy stan minimalny to ich nie mamy , a jeśli nie to zawsze sie pojawiają.  Nie wiem tylko dlaczego zgoda na obniżenie może sie pojawiac przy jednym z systemów pracy, a przy innym nie ;) Ale to juz inna bajka , nie na ten temat....

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 03, 2009, 10:46:02 »
Widzicie koledzy w różny sposób dochodzimy do tego samego zmiana systemu = zmiana stanu minimalnego bo inaczej nie wydoła a może zamiast obniżenie stanu lepsze by było zwiększenie etatu??
Pomyślcie o jednostkach w mniejszych miejscowościach gdzie na służbie w tej chwili w systemie 3 zmianowym stan minimalny wynosi 6 ratowników w tym jeden jest dyspozytorem to po zmniejszeniu stanów nawet o jednego ratownika wyjdzie że nie ma komu jechać. Więc jeżeli mamy o coś walczyć i pokazywać plusy minusy to uważam że największym minusem jest to że po przejściu na 4 zmiany jest zmniejszenie stanów minimalnych.
ps. idąc w tym kierunku to za parę lat okaże się że wystarczy dwóch na zmianie aby jednostka funkcjonowała :)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 03, 2009, 11:08:21 »
To jest najlepsze rozwiązanie. Tylko ktoś na górze stwierdził, że nie ma na to pieniędzy. Wolą utrzymywać wysokie stany minimalne, bo jest to tańsze. Ludzie mają nadgodziny, a te z kolei później ktoś anuluje, nie płacąc nic. My wybraliśmy nadgodziny po przejściu na 4 zmiany tylko dlatego, że postawiliśmy osoby decydujące o stanie minimalnym w sytuacji kiedy musieli zmniejszyć te stany. Jak  tutaj:

Mały przykład:
jrg - 30 etatów
na każdej zmianie po 10
stan minimalny po 8
3 zmiany - po dwóch na wolnym z każdej zmiany
4 zmiany - dwóch brakuje do zachowania stanów minimalnych

Z pustego to i Salomon nie naleje.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Piotrowic

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 03, 2009, 14:33:40 »
a ja nadal chcę się dowiedzieć od Was czy ten system wszedł czy wchodzi do wszystkich jednostek czy tylko tam gdzie chcą komendanci jednostek??

Pozdrawiam
Gdy obowiązek wezwie mnie, tam wszędzie gdzie się pali, Ty mi o Panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił!

Offline brajan5

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 03, 2009, 14:59:39 »

dziękuję wszystkim za konstruktywne wypowiedzi, dodam od siebie, że stan na zmianie wynosi 22 etaty, stan na służbie 11.

Według projektu miało by być: zm1 16, zm2 16, zm3 17, zm4 17

Stany minimalne miałyby być zachowane



Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 03, 2009, 16:07:21 »
w przypadku jednostek gdzie etatów na zmianie jest około 20 i przyjęto 50% wymagania dla obecnych w danym dniu na służbie system 4 zmianowy da się po pewnym czasie wprowadzić z wyższym minimalnym stanem osobowym zmian!!

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 03, 2009, 16:38:53 »
Świetnie wytłumaczyłeś to o czym ja pisałem wcześniej.
Udowodniłeś że system pracy nie ma zupełnie wpływu na ilośc nadgodzin, a ich ilość zależy wyłącznie od stanu minimalnego.
Jeśli obniżamy stan minimalny to ich nie mamy , a jeśli nie to zawsze sie pojawiają. 

Tak, ale tylko po części.
piszesz @remfire, że ilość nadgodzin zależy wyłącznie od stanu minimalnego. a system pracy nie ma tu nic do rzeczy.
Zgadzam się z tym, że ilość nadgodzin zależy tylko od stanu min., ale tylko w systemie 3-zmianowym. No obecnie w 4-zmianowym również, ale w bardzo małym stopniu.
Wręcz twierdzę, że to stany minimalne zależą od systemu pracy (a raczej od tego czy wprowadzimy system 4-zmianowy).

Załóżmy, że władza ludu zabiera nam część świąt państwowych (tych wolnych od pracy). 8-godzinni pracują nieco dłużej, powiedzmy 8h na miesiąc więcej. Oczywiście zmianowi również mają wyższy normatyw.
I co się dzieje.
w systemie 4-zmianowym nie ma mowy o nadgodzinach, bo nawet przychodząc do pracy co 4 dni, na każdą służbę (poza urlopem) nie generujesz nadgodzin. Zero!!
I choćby Pan Komendant ustanowił stan minimalny nawet na 150 strażaków dziennie, to może co najwyżej wsadzić twarz w nocnik i zabulgotać. W tym przypadku to stan minimalny zależy od systemu. Nadgodziny nie grają tu żadnej roli, bo po prostu ich nie ma.
Natomiast nadal w systemie 3-zmianowym, tak jak napisałeś, ilość nadgodzin będzie zależała od ustalonych stanów minimalnych.

I to jest wyższość tego systemu, ponieważ wiąże on ręce Panom komendantom w pewnych kwestiach.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 03, 2009, 21:27:24 »

dziękuję wszystkim za konstruktywne wypowiedzi, dodam od siebie, że stan na zmianie wynosi 22 etaty, stan na służbie 11.

Według projektu miało by być: zm1 16, zm2 16, zm3 17, zm4 17

Stany minimalne miałyby być zachowane
66 osób x norma na obecne półrocze 1000h = 66 000 h
11 osób stanu minimalnego x 24 h x 181 dni w tym pólroczu  = 47 784 h
66 osób ma  na rok 23 232 h urlopu ( 66 x 352h) , więc trzeba załozyć że w pólroczu winni wybrac połowę czyli 11 616 h urlopu
Łącznie daje to 47 784 + 11 616 = 59 400 h
Pozostaje więc 6600 h na chorobowe , kursy, delegacje , urlopy okolicznościowe itp lub odbieranie nadgodzin z poprzednich okresów.
Matematycznie wychodzi więc ze stan 11 da się utrzymać. Jeśli jednak często będzie Was 12 lub 13 na zmianie to moga pojawic się kłopoty z nadgodzinami.
A czy podzielicie to na trzy czy cztery zmiany nie powinno mieć większego znaczenia :)
Decyzja nalezy do Was  , a właściwie do Waszych przełozonych ;)

Wręcz twierdzę, że to stany minimalne zależą od systemu pracy (a raczej od tego czy wprowadzimy system 4-zmianowy).
U nas stany minimalne zaleza od wielu innych czynników, ale nie od systemu pracy. 
I choćby Pan Komendant ustanowił stan minimalny nawet na 150 strażaków dziennie, to może co najwyżej wsadzić twarz w nocnik i zabulgotać.
Uważasz że gdyby stan minimalny z jakichkolwiek względów był podniesiony powyżej stanu etatów na zmianie, to skonczyło by sie na bulgotaniu bo nikt nie odwazył by sie zmienić sytemu pracy ? ;)

Dajmy jednak spokój z taka dyskusją , bo to nie ma sensu.
Obaj wiemy że w każdym systemie moga byc nadgodziny lub może ich nie być.
 System 4-zmianowy ma wielu zwolenników, nie oznacza to jednak że jest antidotum na wszelkie bolączki.  Osobiście nie pracuje mi sie źle w tym systemie, ale tak naprawdę nie zauważam wielkich róznic w porównaniu do 3-zmianowego. Kiedys pracowałem częściej , a pózniej miałem więcej dni wolnego , teraz mam bardziej równownomiernie rozłożone służby na cały okes rozliczeniowy. 

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 04, 2009, 08:59:38 »
Śledząc ten wątek zauważam, że na system czterozmianowy narzekają tylko osoby pracujące na trzy zmiany. Być może jest to po prostu jakiś strach przed nowym a może po prostu niewiedza.
W każdym razie nie słyszałem jeszcze żeby ktoś pracujący 24/72 uważał ten system za gorszy i nie jest to chyba bez znaczenia?
@ rafa b. masz dużo racji w tym co piszesz,  ze swojego podwórka zauważam że przeciwni są ci ,którym będzie brakować możliwości połączenia kilku wolnych służb i w tyn sposób zyskaniu kilkunastu wolnych dni , na swoje sprawy itp.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 04, 2009, 12:30:10 »
Proszę nie tworzyć nowej matematyki i nie pisać bzdur.
Są jednostki gdzie nadgodzinny są minimalne a to wiąże się z odpowiednią ilością zatrudnionych.
Żaden system 3 czy 4, 5, 10 zmianowy nie rozwiąże nadgodzin bez odpowiedniej ilości ludzi.
Trzeba też brać pod uwagę obszar chroniony i ilość ludności oraz ilość strażaków potrzebnych do obsługi sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki.
Np. zmiana 20 osobowa, stan na służbie 50% = 10 osób, ilość ta wystarcza do obsługi sprzętu w x jednostce ( o prowadzeniu działań nie będę tu mówił) i jeżeli nie będzie 2,3 na długich zwolnieniach czy kilka osób na kursach, nadgodzin nie będzie.
3x20=60
60:4=15 i tu już nie możemy zejść do 50%, bo 7,5 strażaka w danej jednostce jest już do d..y.
Musi być 10 na służbie i 5 na wolnym!
Ilość nadgodzin, jeżeli będą przy spełnieniu tych samych warunków (zwolnienia, kursy itp) będą takie same bez względu na system.
Już tyle razy było tłumaczone tak jak w przedszkolu na ciastkach jabłkach, cukierkach itp. a wy znowu wprowadzacie nową matmę.
System 24/72 jest wygodniejszy dla d-ców, bo łatwiej rozplanować 1 dw na 2 miechy.
Dla mnie 24/48 jest lepszy ze względu na ciągłość wolnego np. 6 dw po kolei to jak cały urlop dodatkowy :).
Ps. Aha, jeszcze ktoś pisał, że nie ściaga z wolnego się na uzupełnienie stanu.
To i w trzy zmianowym nie ściągajmy i będzie  to samo.
Tylko w przypadku draki kto weźmie to na swoją d...ę.
Cytuj
Zero-11 zaczynasz mi się podobać  hehehehehe
Ale się uśmiałem z twojego wywodu ostatniego i chciałbym abyś przedstawił symulację w takim przypadku:
system 4 zmianowy, na zmianie 8 osób, jedna wypada bo chora, jedna wypada bo kurs podstawowy, jedna wypada bo delegacja na przygotowania do sportów pożarniczych i jeden odpada bo urodziło mu się dziecko i wziął urlop okolicznościowy  rozpracuj to a będziesz wielki (oczywiście według twojej teorii nie ściagania nikogo)
 pozdrawiam
To proste, będzie Zero-  :huh: :gwiazdki: :kwit: :wall: :fiuu: :stop:
Cytuj
w 3-zmianowym trudno o sytuację kiedy nagle masz 5 chorych lub w delegacji lub na kursie. jeśli do pracy przyjdzie tylko 7 dowódca nie pójdzie "na rękę nadgodzinom ratowników", tylko ściągnie kogoś na służbę z osób będących na wolnym (a jest ich min. 3, kiedy w 4-zmianowym 1 lub 0).
stąd się biorą nadgodziny.
W tym wypadku ściąga się z innych zmiam, bo chyba przy 3, 4 chorych nikt nie wexmie odpowiedzialności, żeby dla stanu min. 8 na słuzbie było 4!!!!!!!!
Cytuj
system 4 zmianowy: po 9 etat na zmianie, na służbie 8 lub 9.
robiłem dokładną symulację na pół roku - wychodzi dokładnie taka sama ilość służb po 8 i taka sama po 9 w każdym z wariantów.
Jaka to symulacja? Raczej herezja.
Zmiana 9 osób ma do wykorzystania 396 dni urlopu. Przez cały rok jeden musi byc cały czas na urlopie, + 1 przez jeden miesiąc  = dwóch.
To już daje nam to 8 osób na zmianie i 7 osób przez jeden miesiąc.
Od tego należy odjąć jeszcze 1 dw to już wychodzi 7 i 6 osób na słuzbie, a gdzie zwolnienia , kursy, delegacje , zawody sportowe, defilady itp.
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2009, 13:19:50 wysłana przez cul2 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 04, 2009, 17:32:17 »
Cytuj
system 4 zmianowy: po 9 etat na zmianie, na służbie 8 lub 9.
robiłem dokładną symulację na pół roku - wychodzi dokładnie taka sama ilość służb po 8 i taka sama po 9 w każdym z wariantów.
Jaka to symulacja? Raczej herezja.
Zmiana 9 osób ma do wykorzystania 396 dni urlopu. Przez cały rok jeden musi byc cały czas na urlopie, + 1 przez jeden miesiąc  = dwóch.
To już daje nam to 8 osób na zmianie i 7 osób przez jeden miesiąc.
Od tego należy odjąć jeszcze 1 dw to już wychodzi 7 i 6 osób na słuzbie, a gdzie zwolnienia , kursy, delegacje , zawody sportowe, defilady itp.

Ale ty masz problem.

chodziło o porównanie ilości obecnych na każdej zmianie osób - pokazanie, że w obu systemach do pracy przychodzi ta sama ilość osób. Nie brałem pod uwagę urlopów, żeby nie zaciemniać obrazu.
Sprytny jesteś, skoro zauważyłeś, że w 4-zmianowym systemie strażakom należy się urlop!! Mało tego, nawet wyliczyłeś ile go przysługuje. WOW!!!
Szkoda tylko, że nie wpadłeś na to, że w 3-zmianowym również mamy urlop, i to tyle samo godzin. A że więcej osób na zmianie, to tym bardziej więcej osób na urlopie. W ostatecznym rozrachunku wychodzi to samo, co udowodniłem. Może nie 8-9 na służbę, a 6-7, ale w obu systemach to samo.

Nie musisz odpisywać.
Aha, www.wikipedia.pl - hasło IRONIA

pozdr.
Żaden system 3 czy 4, 5, 10 zmianowy nie rozwiąże nadgodzin bez odpowiedniej ilości ludzi.

Wytłumacz mi proszę, jak w systemie 5 czy 10-zmianowym można mieć nadgodziny???

Np. zmiana 20 osobowa, stan na służbie 50% = 10 osób, ilość ta wystarcza do obsługi sprzętu w x jednostce ( o prowadzeniu działań nie będę tu mówił) i jeżeli nie będzie 2,3 na długich zwolnieniach czy kilka osób na kursach, nadgodzin nie będzie.
3x20=60
60:4=15 i tu już nie możemy zejść do 50%, bo 7,5 strażaka w danej jednostce jest już do d..y.
Musi być 10 na służbie i 5 na wolnym!

Od kiedy stan minimalny określamy na zasadzie % osób zatrudnionych?? Wydaje mi się, że stan min. to konkretna liczba ratowników na służbie, a nie ten sam procent osób niezależnie od systemu. 50% w 3-zmianowym to nie to samo co 50% w 4-zmianowym, ale nikt też nie wymaga, by w tym drugim systemie było dziennie w robocie tylko 50% osób.
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2009, 17:45:28 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 05, 2009, 01:44:43 »
Liczycie tylko godziny, dni, tygodnie, miesiące. Z sąsiadem widujecie się częściej niż z kumplem na zmianie. Wyjeżdżacie czasami razem do zdarzeń, ile raz w tygodniu, miesiącu, może raz na dwa miesiące. A gdzie wspólne zgranie, ćwiczenia, szkolenie. Życie wasze może zależeć od tego, kogo nie widzicie tygodniami. Około 50 % szkoleń i ćwiczeń was omija. A wy nic tylko jakieś za...ne godziny, g.....ne liczby. Jaki system jest lepszy, a no taki gdzie zmiana jest w komplecie. Wspólnie je, żartuje, ćwiczy, szkoli się, wyjeżdża do zdarzeń. Taki w którym po przyjściu do służby nie pytacie, kto to jest, albo co to jest. Służba u wielu to margines życia, na który nie warto spoglądać. I jeszcze się dziwicie, że GS chce wam zafundować "dłuższą pracę". Bez tego nigdy nie mielibyście okazji się lepiej poznać.
Trochę mnie poniosło, ale nie miałem gdzie zwymiotować.
Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 05, 2009, 08:59:34 »
Cytuj
Od kiedy stan minimalny określamy na zasadzie % osób zatrudnionych?? Wydaje mi się, że stan min. to konkretna liczba ratowników na służbie
Wydaje Ci się, czy tylko wydaje?
Mnie obowiązuje to poniżej:
% (2)  utrzymania minimalnej obsady osobowej każdej zmiany na poziomie od 50 do 70 % stanu etatowego zmiany.)
 Dz.U.05.266.2247 np. tu http://bap-sip.lex.pl/serwis/du/2005/2247.htm
Może skoszarować.
Będziemy się znali jak łyse konie, razem ćwiczyli, jedli, czuwali, s...li.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2009, 09:26:51 wysłana przez cul2 »

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 05, 2009, 09:39:38 »
Cytuj
Od kiedy stan minimalny określamy na zasadzie % osób zatrudnionych?? Wydaje mi się, że stan min. to konkretna liczba ratowników na służbie
Wydaje Ci się, czy tylko wydaje?
Mnie obowiązuje to poniżej:
% (2)  utrzymania minimalnej obsady osobowej każdej zmiany na poziomie od 50 do 70 % stanu etatowego zmiany.)
 Dz.U.05.266.2247 np. tu http://bap-sip.lex.pl/serwis/du/2005/2247.htm
Masz zupełną rację . Od kąd pamiętam zawsze wytyczne z województwa podawały stany minimalne w % ,nigdy zaś w konkretnych liczbach osób.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 05, 2009, 15:13:41 »
Zauważcie tylko, że w jednym województwie, nawet w jednym mieście, mogą być jednostki pracujące w różnych systemach (3 i 4) zmiany.
I teraz mi wyjaśnijcie, jak dowódca JRG pracującej w 24/72 ma interpretować swojego komendanta mówiącego o np.55% osób na każdej zmianie.
Jak już udowodniono, w mając do dyspozycji jakąś ilość osób w jednostce (np. 60) i dzieląc ich na 3 lub 4 zmiany (po 20 lub po 15), dostaniemy i tak tą samą ilość strażaków na służbie każdego dnia (np. 11 - czyli 55% w systemie 3-zmianowym). Spróbujcie teraz dla 4-zmianowego systemu wyciągnąć 55% z 15 ratowników i by wam wyszło 11.

Słowem określony "%" dla jednego systemu nie jest tym samym czym dla drugiego. Dlatego przy różnych systemach pracy łatwiej operować określoną liczbą, np. stan min. to 11. Koniec wywodu.

Liczycie tylko godziny, dni, tygodnie, miesiące. Z sąsiadem widujecie się częściej niż z kumplem na zmianie. Wyjeżdżacie czasami razem do zdarzeń, ile raz w tygodniu, miesiącu, może raz na dwa miesiące. A gdzie wspólne zgranie, ćwiczenia, szkolenie. Życie wasze może zależeć od tego, kogo nie widzicie tygodniami. Około 50 % szkoleń i ćwiczeń was omija. A wy nic tylko jakieś za...ne godziny, g.....ne liczby. Jaki system jest lepszy, a no taki gdzie zmiana jest w komplecie. Wspólnie je, żartuje, ćwiczy, szkoli się, wyjeżdża do zdarzeń. Taki w którym po przyjściu do służby nie pytacie, kto to jest, albo co to jest. Służba u wielu to margines życia, na który nie warto spoglądać. I jeszcze się dziwicie, że GS chce wam zafundować "dłuższą pracę". Bez tego nigdy nie mielibyście okazji się lepiej poznać.
Trochę mnie poniosło, ale nie miałem gdzie zwymiotować.
Pozdrawiam

w pełni się z Tobą zgadzam. pracując na 3-zmiany z kilkoma chłopakami widywałem się z 1 na miesiąc na służbie, albo i rzadziej.
teraz w systemie 24/72 praktycznie zawsze ten sam skład na zmianie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 05, 2009, 15:21:51 »
... Trzeba też brać pod uwagę obszar chroniony i ilość ludności oraz ilość strażaków potrzebnych do obsługi sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki.
Np. zmiana 20 osobowa, stan na służbie 50% = 10 osób, ilość ta wystarcza do obsługi sprzętu w x jednostce ( o prowadzeniu działań nie będę tu mówił) ...
60:4=15 i tu już nie możemy zejść do 50%, bo 7,5 strażaka w danej jednostce jest już do d..y.
Musi być 10 na służbie i 5 na wolnym! ...
O zabezpieczenie odpowiedniej liczby etatów winni martwić się właściwi decydenci, a nie strażak wyjazdowy.  :wall:
W podanym przykładzie strażaka nie będziesz dzielił na pół i minimum wyniesie 8 ludków - w założeniu za mało do obsługi sprzętu i zabezpieczenia rejonu. Przy innym założeniu 15 ludków też może być za mało lub też wystarczy 7 ludków - czysta teoria.  :rolleyes:
Strażak choćby nie wiem jak się starał i tak nie załatwi spraw za decydentów, nawet gdyby pełnił służbę na okrągło.  :rofl: :rofl: :rofl:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe