Autor Wątek: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?  (Przeczytany 14631 razy)

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« dnia: Luty 25, 2009, 19:32:57 »
Mam odpinać odznakę strażak wzorowy i odznakę za wysługę lat przy ubiorze wyjściowym? Pytam, bo zauważyłem różnice na zdjęciach z posiedzenia Zarządu Głównego Związku OSP RP.
Członek Prezydium ZG ZOSP RP Czesław Kosiba ( na zdjęciu : http://www.strazak.org.pl/images/stories/200901/DSC_0357.JPG) ma przyczepione odznaki na prawej kieszeni. Natomiast na innym zdjęciu (http://www.strazak.org.pl/images/stories/200901/DSC_0339.JPG) członkowie Zarządu Wykonawczego: zastępca dyrektora Wiesław Golański, dyrektor Teresa Hernik, zastępca dyrektora Jerzy Maciak oraz główny księgowy Kazimierz Pluciński mają na mundurach tylko baretki. Czyżby nie posiadali oni odznak "Za wysługę lat" i "Strażak wzorowy" ? Jeśli chodzi o odpinanie: przecież te 2 odznaki zostawiają straszne dziury.

PS: (tak poza problemem) natrafiłem na ciekawy gadżet typu "wieszak odznaczeń" nad lewą kieszeń :http://medal.kroscienko.pl/oferta.htm, można bez problemu cały komplet zdjąć np. na walne zebranie

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2009, 21:39:13 »
W sumie gdy nosi się baretki, nie powinno nosić się medali ani odznaczeń. Baretki to nic innego jak "streszczone" wersje danych medali i odznaczeń, aby nie robić z munduru choinki, poza tym - są praktyczniejsze ;-)

http://osppotepa.one.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=144&Itemid=96
Polecam ;-)
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2009, 21:45:57 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2009, 21:59:51 »
W sumie gdy nosi się baretki, nie powinno nosić się medali ani odznaczeń. Baretki to nic innego jak "streszczone" wersje danych medali i odznaczeń, aby nie robić z munduru choinki, poza tym - są praktyczniejsze ;-)

http://osppotepa.one.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=144&Itemid=96
Polecam ;-)
A widział ktoś z Was baretkę do Wzorowego Strażaka i Za Wysługę Lat ? Ja nie widziałem, więc dlaczego chcecie ściągać te odznaczenia ? Jaką baretkę byście zastosowali, aby pokazać np ile macie lat służby w OSP ?
Jak na mnie baretki używa się tak jak jest to określone w Regulaminie Umundurowania OSP razem z Wzorowym Strażakiem i Za Wysługę Lat

pozdr

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2009, 22:34:33 »
Mam odpinać odznakę strażak wzorowy i odznakę za wysługę lat przy ubiorze wyjściowym?  Jeśli chodzi o odpinanie: przecież te 2 odznaki zostawiają straszne dziury.
Nie masz odpinać. Akurat te odznaki można nosić tak przy mundurze wyjściowym jak i galowym (ze sznurem). Co do dziur -odznaka "Wzorowy strażak" powinna być noszona na pasku skórzanym przypiętym pod guzik prawej kieszeni kurtki. Odznaka "wysługa lat" na stałe przykręcona na lewej połowie klapy prawej kieszeni kurtki. Zresztą wszystko w miarę przejrzyście podaje "Regulamin umundurowania" http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/umundurowanie.pdf

PS: (tak poza problemem) natrafiłem na ciekawy gadżet typu "wieszak odznaczeń" nad lewą kieszeń :http://medal.kroscienko.pl/oferta.htm, można bez problemu cały komplet zdjąć np. na walne zebranie
W samej rzeczy- zmieniasz mundur z galowego na wyjściowy błyskawicznie (prawie, bo jeszcze trzeba odpiąć sznur galowy)
A widział ktoś z Was baretkę do Wzorowego Strażaka i Za Wysługę Lat ?
[/quote]
Ja widziałem, nawet takową noszę. Zamówiłem w firmie szyjącej mundury -jest niebiesko-czerwona.
"Wysługa lat" nie potrzebuje baretki bo jest noszona stale.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2009, 22:39:41 wysłana przez fireman90 »

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2009, 22:52:34 »
fireman90
1) W końcu nosisz Wzorowego czy nie  :pyt:
2) Kiedy nosisz odznakę, a kiedy baretkę Wzorowego (w jakich kombinacjach z mundurem) :pyt: :huh:
3) Jeśli już zakładasz baretkę wzorowego to gdzie ją umieszczasz na mundurze  :pyt:
4) Z tego co mi wiadomo baretka wykonana jest w barwach wstążki na jakiej jest dany medal/odznaczenie. Jakie są kolory wstążki odznaczenia Wzorowy Strażak  :pyt:

Nie wiem czy to dobre porównanie, ale z tego co widzę to większość strażaków PSP przy wyjściowych (bez sznura) nosi absolwentkę szkoły jaka ukończyli (jest ona noszona w tym samym miejscu co odznaka WS). Więc moje zdanie jest takie, że odznaka WS i Wysługa powinny być noszone zarówno na wyjściowym jak i na galowym.

pozdr
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2009, 23:46:58 wysłana przez zeusss »

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 25, 2009, 23:32:00 »
Patrzę na druha Kosibę i widzę, że ma on wzorowego przypiętego podczas posiedzenia Zarządu Głównego Związku OSP RP (bez sznura).W końcu jest przewodniczącym rady programowej "Strażaka". Domyślam się, że dh Kosiba nadzorował też pracami nad regulaminem umundurowania. Przedstawiał on w zmiany w regulaminach na zebraniu ZG. Możemy o tym przeczytać w styczniowym Strażaku : http://www.strazak.org.pl/content/view/1005/422/ (i zobaczyć jego fotkę z odznakami). Rozumiem, że on powinien być wzorem. Jeśli on ma, to przynajmniej nie będzie źle jak ktoś nie odczepi wzorki do wyjściowego. Smuci fakt, że na zdjęciach z tego zebrania możemy zobaczyć członków ZG ze sznurami.

ten czarny pasek u jednej części druhów widzę, u drugiej nie; ja przedziurawiłem kieszeń strażakiem wzorowym, bo sugerowałem się tym artykułem z czasopisma Strażak : http://www.strazak.org.pl/content/view/717/377/
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2009, 23:40:19 wysłana przez prezi0 »

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 25, 2009, 23:51:36 »
fireman90
1) W końcu nosisz Wzorowego czy nie  :pyt:
2) Kiedy nosisz odznakę, a kiedy baretkę Wzorowego (w jakich kombinacjach z mundurem) :pyt: :huh:
3) Jeśli już zakładasz baretkę wzorowego to gdzie ją umieszczasz na mundurze  :pyt:
4) Z tego co mi wiadomo baretka wykonana jest w barwach wstążki na jakiej jest dany medal/odznaczenie. Jakie są kolory wstążki odznaczenia Wzorowy Strażak  :pyt:

pozdr
Zacznę od ad 4) -nie wiem skąd gość szyjący mundury wziął wzór baretki "wzorki" ale takową mi wykonał (wygląd wyżej -niebiesko -czerwona).Osobiście nie znalazłem oficjalnego wzoru.
ad3-skoro już ją mam-jest w jednym rzędzie z baretkami "Brązowy Krzyż zasługi" i Złoty medal " Za zasługi dla Pożarnictwa"
ad)2- wstyd się przyznać, ale zawsze razem
ad)1- oczywiście

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2009, 00:03:23 »
Cytuj
nie wiem skąd gość szyjący mundury wziął wzór baretki "wzorki" ale takową mi wykonał (wygląd wyżej -niebiesko -czerwona).Osobiście nie znalazłem oficjalnego wzoru.
Ja też nie znalazłem  :mellow: a możesz podać namiar na tego gościa ? jakaś www  :pyt:
Cytuj
wstyd się przyznać, ale zawsze razem
czyli kiedy jest potrzeba użycia galowego to nosisz i odznakę WS i baretkę tej odznaki i tak samo w przypadku potrzeby użycia wyjściowego...tak dziwnie trochę.. :mellow:

pozdr

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2009, 23:14:20 »
żeby nie zaczynać nowego wątku, to czy zna ktoś taki emblemat? widzę go na wielu zdjęciach z daleka, ale wzoru nigdzie nie znalazłem. Co to za czerwono - żółty emblemat?

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2009, 23:20:19 »
[/quote
Ja też nie znalazłem  :mellow: a możesz podać namiar na tego gościa ? jakaś www  :pyt:
czyli kiedy jest potrzeba użycia galowego to nosisz i odznakę WS i baretkę tej odznaki i tak samo w przypadku potrzeby użycia wyjściowego...tak dziwnie trochę.. :mellow:

pozdr

Jest to firma Wiarus z "miasta Świętej Wieży"
Nom, dziwnie i już zaczynam się obawiać męk piekielnych  :zamknij:, bo za swojej kadencji "ubrałem" w takie baretki kilkunastu druhów z mojej OSP.
żeby nie zaczynać nowego wątku, to czy zna ktoś taki emblemat? widzę go na wielu zdjęciach z daleka, ale wzoru nigdzie nie znalazłem. Co to za czerwono - żółty emblemat?
Hmm. też nie znalazłem (tu np. jest kilka wzorów ale tego niet http://www.allegro.pl/item566705774_komplet_naszywek_osp_psp_rzep_faktura_vat.html 0
wygląda na to, że ZG trochę "dał ciała" przedstawiając emblemat, którego nie ma w "Regulaminie Umundurowania".
choć na zdjęciu w podanym linku http://www.strazak.org.pl/content/view/1005/422/ dh Kosiba również taki emblemat posiada- więc  :cooo: czegoś nie wiemy ?
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2009, 00:02:30 wysłana przez fireman90 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 26, 2009, 13:00:52 »
Baretki odznaczeń nosi się na lewej stronie kurtki mundurowej z prawa na lewo w linii poziomej w kolejności przewidzianej dla orderów, krzyży, medali i gwiazd.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Baretka_odznaczenia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_baretek_odznacze%C5%84

Noszenie baretki odznaki „Strażak Wzorowy” jest niezgodne z regulaminem,
Firmy, które je wykonują, no cóż chęć zysku finansowego, wykorzystując niewiedzę lub nadgorliwość osoby je noszące.

Offline holmatro1986

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 26, 2009, 22:20:53 »
Chlopaki to jest proste: Mundur wyjściowy nosi się z baretkami a mundur galowy z medalami, gdyż nosi się tylko najwyższy medal tzn, nie nosi się wszystkich medalów za zasługi dla pożarnictwa począwszy od brązowego a kończąc na złotym, nosi się ten ostatni i wtedy mundur nie wygląda jak choinka. Fakt jest taki, że powinno się mieć mundur galowy jak i wyjściowy, ale to jest nierealne w naszej polskiej rzeczywistości. Więc wybiera się jeden z dwóch sposobów noszenia munduru, tylko trzeba to robić zgodnie z  regulaminem. Bo jak przeglądam "Strażaka" i patrzę na umundurowanie sporej ilości druhów to normalnie szlak mnie trafia: często mundury bez dystynkcji, źle przymocowany sznur a o sposobie noszenia medali i odznak woła o pomstę. Każdy na swój strój. Mundur to wizytówka strażaka i jak powiada nasz Prezes i Naczelnik to musi być wzór i ostro regulamin umundurowania jest przestrzegany w naszej OSP.

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2009, 00:00:19 »
Fakt jest taki, że powinno się mieć mundur galowy jak i wyjściowy, ale to jest nierealne w naszej polskiej rzeczywistości. Więc wybiera się jeden z dwóch sposobów noszenia munduru...
Przeczytaj uważnie poprzednie posty. W 1. poście (w dopisku) prezentowałem wynalazek, który rozwiązuje ten problem. Wieszak na 1-2 medale kosztuje tylko 2 zł.

Wracając do odznak SW i ZWL. Z ciekawości napisałem e-mail do Działu Organizacyjno – Prezydialnego. Dostałem odpowiedź od samego druha Kosiby. Wyjaśnił mi, że zgodnie z pkt.4.4 i 5 załącznika nr 1 do regulaminu umundurowania, noszenie wyż.wym. odznak jest nieobowiązkowe.
Cytuj
4.4 Członkowie OSP i funkcyjni oddziałów ZOSP RP mogą nosić na kurtkach ubioru
wyjściowego (ze sznurem i bez sznura galowego) odznaczenia i odznaki organizacji pożarniczych i pokrewnych...
5. Członkowie OSP i zarządów ZOSP RP mogą nosić przy ubiorach wyjściowych odznaki
pożarnicze, policyjne, wojskowe i cywilne. Przypina się je bezpośrednio do kurtki
munduru bez podkładek...

Zatem mogą, ale nie muszą. Według dh Kosiby nadane odznaki (wymienione przeze mnie)  powinno się nosić.
Po analizie tych punktów z regulaminu, naszedł mnie kolejny wniosek: "Przypina się je bezpośrednio do kurtki munduru bez podkładek" Czyli, żeby być super dokładnym, trzeba przedziurawić tę kieszeń Strażakiem Wzorowym. Ten skórzany pasek można przecież porównać do podkładki - ma tę samą funkcję co podkładki pod odznaki policyjne : http://www.allegro.pl/show_item.php?item=529524159

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2009, 19:17:43 »

Noszenie baretki odznaki „Strażak Wzorowy” jest niezgodne z regulaminem,
Firmy, które je wykonują, no cóż chęć zysku finansowego, wykorzystując niewiedzę lub nadgorliwość osoby je noszące.
To nam się ciekawy temat rozwija. Mi to już się śnił ten kocioł gdzie mnie wrzucą  :gdevil: za noszenie baretki niezgodnej  z Regulaminem, dobrze że budzik w porę zadzwonił  :rofl:

 nadane odznaki (wymienione przeze mnie)  powinno się nosić.
Jestem tego samego zdania z tym że należałoby zadbać o jednolitość w "ozdabianiu" mundurów, bo rzeczywistość jest taka (chyba w większości) jak napisał @holmatro1986.
Są szczególne przypadki kiedy takie rzeczy powinny być ściśle przestrzegane. Jako niechlubny przykład wspomnę tu umundurowanie Kompanii Honorowej OSP na Pielgrzymce Jasnogórskiej (rozmieszczenie odznak , odznaczeń i dystynkcji).

: "Przypina się je bezpośrednio do kurtki munduru bez podkładek"
Może chodzi tu też (zgodnie z pkt 5 "załącznika") o odznaki z tego repertuaru http://klub.chip.pl/asnieg/3_rp/opis5.htm tabl. 121, 122
Reasumując -z ujednoliceniem umundurowania sprawa nie jest prosta i naprawdę szczere gratulacje dla druhów (Naczelników, Prezesów), którym się to udało wprowadzić w swoich jednostkach.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2009, 19:23:11 wysłana przez fireman90 »

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2009, 08:00:45 »
Koledzy wczoraj zamawiałem kilkanaście kompletów baretek i zgodnie z regulaminem są to tylko zamienniki medali za zasługi dla pożarnictwa(oraz innych odznaczeń państwowych). Baretka strażak wzorowy nie istnieje tak jak i baretka za wysługę lat,dlatego te odznaki nosi się na stałe przy mundurze.I jeszcze taka ciekawostka jeżeli ktoś otrzymał dwa złote medale a znam takich ludzi to baretki i tak będą tylko trzy brązowa,srebrna i złota tak mówi regulamin.No i jeszcze ta różnica o której pisze >>holmatro1986<< między mundurem galowym a wyjściowym,twierdzi z tego co przeczytałem że to dwa różne mundury i tu psikus w osp mamy jeden mundur wyjściowy a po założeniu do niego sznura galowego można powiedzieć że teraz jest to mundur galowy.Bynajmniej ja jeszcze nigdzie nie widziałem innych mundurów dla OSP.

Pozdrawiam norbertkazik.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 28, 2009, 15:54:14 »
Cytuj
i tak będą tylko trzy brązowa,srebrna i złota tak mówi regulamin.
Moim zdaniem w takiej sytucji nosi się tylko baretkę złotego medalu

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 28, 2009, 17:46:37 »
Koledzy wczoraj zamawiałem kilkanaście kompletów baretek
jeżeli ktoś otrzymał dwa złote medale  to baretki i tak będą tylko trzy brązowa,srebrna i złota tak mówi regulamin.
Jeśli takie komplety zamówiłeś to popełniłeś błąd jak ja kilka lat temu nie wczytując się dokładnie w Regulamin umundurowania. Choćbyś odznak miał 6 (po dwie każdego "koloru"), baretkę powinno się nosić tylko jedną -od "złotego...". O ile posiadasz jeszcze jakieś odznaczenia państwowe (np Krzyże Zasługi) to również jedna baretka odpowiednia do klasy odznaczenia.
Żeby nie trafić do :gdevil: przy najbliższej okazji doprowadzę swój mundur do regulaminowego wyglądu, ale nie wiem jak przekonać  :ojoj: pozostałych druhów. Nie wiem czy moja skromna osoba będzie wystarczającym przykładem.

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 28, 2009, 20:06:52 »
fireman90
Z regulaminem w mojej OSP jesteśmy jak bracia więc nie pieprz bzdur i przeczytaj regulamin a potem pisz jakieś dziwne fanaberie.

PW!
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2009, 20:46:42 wysłana przez Ajax »
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 01, 2009, 08:36:19 »
Więc spójrzmy co Nasz Brat- Regulamin mówi na ten temat:
"3.4
f) w razie nadania tego samego orderu, odznaczenia lub medalu po raz kolejny, nosi
się najwyższą jego klasę
."
i dalej:
"Baretki nosi się na lewej stronie piersi z prawa na lewo w kolejności przewidzianej dla
orderów, odznaczeń, medali (pkt.3.1), przy czym:
a) wyższe klasy orderów oznacza siê na baretce przez nałożenie pośrodku niej
rozetki w kolorach wstążki orderowej. Średnica rozetki wynosi 6-8 mm,
b) wyższe stopnie odznaczeń oznacza siż przez nałożenie pośrodku baretki,
pionowo, wąskiego galonika złotego lub srebrnego, zależnie od stopnia
odznaczenia. Szerokość galonika wynosi 5 mm"

Czyli podsumowując:
-jeśli otzrymało się brązowy, srebrny i złoty medal to nosi się tylko najwyższą klasę (złoty) lub jedną baretkę ze złotym galonikiem
-wyjątek: "c) w razie nadania tych samych orderów i odznaczeń po raz kolejny - nosi sią
odpowiednią ilość baretek tych orderów i odznaczeń"

Offline Johny112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 01, 2009, 10:15:03 »
Ale Wy macie problem<hahaha>z calym szacunkiem ale po co Wam te odznaczenia??ja nie nosilem i problemu nie bylo!! bardzo mnie rozsmieszyliscie buahahaha

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 01, 2009, 10:19:08 »
Wiesz Johny, niektórym się wydaje że Straż Pożarna to carskie wojsko i im bardziej kolorowo tym lepiej  :rofl:
Ja na szczęście mam mundur nieskalany świecidełkami rozdwanymi z przydziału, po znajomości albo za zamiatanie świetlicy  :P

Offline Johny112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Ubiór wyjściowy z baretkami + odznaki ?
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 01, 2009, 10:57:05 »
Niektórzy to aż lekko pochyleni są na strone gdzie więcej medali :rofl: ja mam tylko nadzieje ze w czerwcu 2010 bede nosil odznake absolwenta SA PSP:D