Autor Wątek: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP  (Przeczytany 10566 razy)

Offline a_n_d

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
  • No. 1
Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« dnia: Luty 13, 2009, 20:51:31 »
Witam,
mam pytanie, jakie badania lekarskie, okresowe, powinni wykonac strażacy ochotnicy?
Ostatnio dowiedziałem się, że są potrzebne badania psychologiczne. Tak poinformował mnie lekarz medycyny pracy. Czy jest to prawda? Proszę o pomoc!
Pozdrawiam!!!

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2009, 22:13:07 »
§4. p.2. (Dz. U. z dnia 12 lutego 1993 r.) :
"Okresowe badania lekarskie obejmują badania przedmiotowe (http://pl.wikipedia.org/wiki/Badanie_fizykalne) oraz w razie niezbędnej potrzeby inne badania."

Badaniom psychologicznym natomiast poddawani są tylko kierowcy (prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2005 r. Nr 108 poz. 908, z późn. zm.))

PS.No chyba, że lekarz będzie podejrzewał, że jesteś  :szalony: . Wtedy wyślą Cię na badania psychologiczne.  :mellow:
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2009, 22:50:56 wysłana przez prezi0 »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2009, 11:55:36 »
W ustawie o ochronie ppoż jest napisane, że właściwy minister określi zakres obowiązkowych badań.
Jednak odkąd ustawa weszła w życie jeszcze żaden minister się tego nie podjął - tak, że nie ma jasnego przepisu.

Jak na razie każdy lekarz bada jak chce i widziałem już wiele najróżniejszych zaświadczeń. Każde inne. Ważne żeby na świstku było napisane, że taki a taki jegomość jest zdolny do brania udziału w akcjach ratowniczych.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2009, 14:13:51 »
Jeszcze do nie dawna obowiązywało rozporządzenie, ale został uchylone i od tego czasu jest bezprawie:
Dz.U. 1993 nr 10 poz. 48
Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1993 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania okresowych bezpłatnych badań lekarskich członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

Status aktu prawnego: nieobowiązujący
Data wydania: 1993-01-19
Data wejścia w życie: 1993-02-25
Data obowiązywania: 1993-02-25
Data uchylenia: 2008-09-25
Organ wydający: MIN. ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

Jest złożona interpelacja w sejmie w tej sprawie, czekamy na odpowiedź:

Interpelacja nr 6993 w sprawie
nienormowanej w zakresie ochrony zdrowotnej sytuacji członków jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej

Zgłaszający   Marzena Machałek
Adresat    minister spraw wewnętrznych i administracji
Data wpływu   16-12-2008
Data ogłoszenia   08-01-2009 - posiedzenie nr 33
Odpowiedź
Odpowiadający    
Zbigniew Sosnowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji
Data wpływu   08-01-2009
Data ogłoszenia   22-01-2009 - posiedzenie nr 34

Nie ma zamieszczonego jeszcze tekstu.
   
   
   

   
   

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP/kurs rat med
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2009, 14:27:58 »
co potrzeba do kursu ratownictwa medycznego (czy jak kto woli kwalifikowanej pomocy przedmedycznej) oprócz opinii lekarza medycyny pracy? czy do niego trzeba iść z jakimś skierowaniem z OSP lub czymś podobnym?

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2009, 14:49:17 »
Przed podstawowym wybrałem się do lekarza rodzinnego, napisał mi, coś w stylu "Zdolny do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz ćwiczeniach w ramach Ochotniczej Straży Pożarnej" - było ok. Poza tym, jakoś bodajże w kwietniu, gmina wynajęła na popołudnie lekarza medycyny pracy, który przebadał wszystkich członków OSP z mojej gminy.

Także - adnotacja w książeczce RUM o treści "Zdolna do udziału w szkoleniu kwal. pierwszej pomocy w ramach OSP" powinno załatwić sprawę. ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2009, 20:32:31 »
A co to jest książeczka RUM? Pierwszy raz się spotykam z takim określeniem..

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2009, 20:50:10 »
To dziadostwo w którym lekarze wszystko wypisują i działa też jako recepty ;-) Prostokątna książeczka z wyrywanymi kartkami ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2009, 20:50:34 »
książeczka RUM-oska to ta na ktorej lekarze wystawiają recepty.
agusia do tego kursu potrzeba ci
-zaswiadczenie ukończeńa kursu szeregowca
-zaswiadczenie że masz kurs BHP
-świadectwo szkolne
-ksiazeczka strażacka
-zaswiadczenie lekarskie że możesz jeżdzić do akcji,takie zwykłe jak mają wszyscy strażacy nic dodatkowo nie jest wymagane

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2009, 20:53:10 »
Do tego kursu jeszcze ponoć trzeba mieś wykształcenie średnie coś mi się obiło o uszy .

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2009, 21:34:41 »
to żle słyszałeś

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 15, 2009, 11:48:42 »
-zaswiadczenie że masz kurs BHP

Niema takiego kursu

A prawidłowa formułka  na zaświadczeniu brzmi : „na stanowisku strażaka ratownika” .  Czasami przy nadciśnieniu lub słabym wzroku u mnie na terenie jest dopisek „na poziomie zero” czyli z wyłączeniem pracy na wysokości .
Medycyna pracy to żyła złota , każde badanie jest płatne i potem lekarze wymyślają i napędzają kolegom kasę .
Pozdrawiam MIKO 

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 15, 2009, 12:34:17 »
miko niewiem jak to się nazywa ale musisz mieć papier o ukończeniu szkolenia bhp bynajmniej tak jest u nas bez tego nawet do akcji nie możesz jechać.
co do lekarskich to u nas wygląda to tak że idziemy do lekarza robimy badania
-krew
-mocz
-słuch
-wzrok
-rentgen
-audiograf
-laryngolog
-neurolog
-ekg
to wszystko idzie do lekarza który podbija papier zdolny do działań ratowniczo gaśniczych powyżej 3 metrów i to wszystko.

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 15, 2009, 13:50:58 »
na marginesie: Jak to jest z tym "podstawowym kursem bhp"?

-zaswiadczenie że masz kurs BHP

Niema takiego kursu

Mam świadectwa i widzę na nich: kurs podstawowy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy organizowany przez Powiatowy Ośrodek Szkolenia Szkolenia OSP w .... Istnieje to nadal czy w nowym systemie szkolenia jest to podpięte pod "strażaków ratowników OSP" ?? Mój naczelny twierdzi, że jak było tak jest. Nie wiem, może teraz to funkcjonuje jako dodatkowe szkolenie? Wiecie?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 15, 2009, 13:54:34 »
U nas pierwszymi zajęciami kursu podstawowego OSP było właśnie BHP.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 15, 2009, 15:10:13 »
To nie jest tak, że kursu BHP "nie ma".

BHP - teoretycznie zasady BHP omawiało się na kursie podstawowym na szeregowego OSP. Skoro był w programie poruszany ten temat to automatycznie komenda miejska PSP uważała że strażak przeszedł szkolenie BHP. Było ono - co ważne tak jak szkolenie podstawowe - BEZTERMINOWE.
Ale czasy się zmieniają. Tysiące firm chce sobie dorobić, setki oszołomów w sejmie, urzędzie gminy czy OSP wymyśla, jakie to mamy mieć niby szkolenia i jak często. Ja słyszałem że BHP co 3 lata, że co dwa, inny jeszcze wyższy urzędas mówił że co roku - i bądź tu mądry. Moi strażacy mają "tylko" to ze szkolenia podstawowego ale już komenda wojewódzka podczas kontroli dopominała się o "szkolenia BHP" czyli mieli na myśli jakieś oddzielne...

Tak samo jest z badaniami lekarskimi. Jak czytam listę badań jaką prezentuje nam tutaj kolega @kaziu109 to wiecie co myślę? Po pierwsze 50% moich strażaków nie przeszłaby takich badań pozytywnie - a jeżdżą do akcji np. 10-15 lat bez problemów. A po drugie czy wyobrażacie sobie minę wójta który dostaje fakture na kilka tysięcy zł. za badania lekarskie? OK - będzie musiał to zapłacić - wiadomo - ustawa. Ale w mojej gminie to spory wydatek eliminujący zakup np. umundurowania, itp.

Pozdr

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 15, 2009, 16:54:42 »
widzicie koledzy wszędzie jest inaczej
co do badan lekarskich to tak to się u nas odbywa dodam jeszcze że niemogą to być badania takie jak  każdy mam w pracy muszą być robione specjalnie dla straży i nie jest to tak że każdy idzie do lekarza gdzie chce tylko jest przetarg i idziemy do przychodni która wygrała lekarz wystawia papier odpowiednio na rok lub dwa lata.
co do BHP jest u nas robione szkolenie dla wszystkich jednostek z danej gminy w jednym dniu i każdy dostaje papier że takowe szkolenie zaliczył i niema to nic wspólnego z kursem podstawowym,aktualizuje się go co 2 lata

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 15, 2009, 23:26:46 »
Polecam lekturę by niepotrzebnie nie wprowadzać w błąd o BHP :

http://www.zosprp.poznan.pl/files/pliki/14%288%29.pdf

Pozdrawiam MIKO

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 16, 2009, 17:39:56 »
Przeczytałem tę opinie ale jakoś nie przekonał mnie ten prawnik.
To co Rafał napisał:
Art. 29a Ustawy o PSP, ustęp 4 mówi:
Cytuj
4. Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2,
mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych,
ćwiczeniach lub szkoleniu.
w tym wątku: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11115.0.html wygląda bardziej wiarygodnie:

Poza tym widziałem opinie (może adresat nam zechce tu przedstawić to pismo?) KG PSP, z której wynikało, że strażacy OSP zajmujący stanowiska szczególnie narażone powinni przechodzić szkolenie nie rzadziej niż raz na rok.

My niestety nie mamy możliwości takich szkoleń przeprowadzać bo PSP nam tego nie zorganizuje a gmina nie opłaci.

Uważa, że jeśli temat BHP w OSP będzie dalej rozwijany to wydzielimy posty o BHP do oddzielnego wątku.

straz98

  • Gość
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 16, 2009, 19:14:46 »
Jeśli chodzi o zaświadczenia lekarskie to często widzę zapisy o dopuszczeniu do pracy jako "strażak OSP", co wg mnie nic nie daje bo strażak OSP to tak naprawdę tylko członek stowarzyszenia, który wcale nie musi brać udziału w działaniach ratowniczych. Osobiście zalecam zapis "dopuszczony do udziału w działaniach ratowniczych" najlepiej z adnotacją "oraz do pracy na wysokości"

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 16, 2009, 23:04:05 »
@Sylwek , Prawnik stwierdza stan faktyczny , w oparciu o przepisy . Ja nie dyskutuje w tym momencie jak powinno być , a jak jest . Również opinia KG jest opinią , a nie aktem wykonawczym.
 
1.Na kursie podstawowym strażak OSP nauczany jest zasad BHP w wymiarze o wiele większym niż pracownicy w zakładach pracy :

Bezpieczeństwo i higiena pracy – 11T
Realizacja treści tematów BHP odbywa sie zgodnie z ramowym programem szkolenia
dotyczącego instruktażu ogólnego i stanowiskowego, zawartym w rozporządzeniu Ministra
Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa
i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860).
Zagadnienia:
Istota bezpieczeństwa i higieny pracy. Podstawowe przepisy BHP zawarte w kodeksie pracy
oraz w innych przepisach wykonawczych. Zagrożenia wypadkowe występujące podczas
ćwiczeń i akcji ratowniczych. Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas obsługi urządzeń
ratowniczych. Postępowanie w razie wypadków i sytuacji awaryjnych.
Cele szczegółowe:
W wyniku realizacji tematu strażak ratownik OSP powinien umieć:
-odróżnić czynniki szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia,
-wymienić i omówić podstawowe zadania i obowiązki pracownika i pracodawcy,
-zdefiniować oraz oceniać odpowiedzialność za naruszenie zasad oraz przepisów BHP.


2.Dowódca podczas każdych ćwiczeń i wydawania rozkazu powinien zwracać uwagę na zasady BHP  . Polecam program kursu Dowódców OSP :

Obowiązki dowódcy w świetle przepisów BHP – 4 T
Realizacja treści tematów BHP odbywa sie zgodnie z ramowym programem szkolenia
okresowego pracodawców i innych osób kierujących pracownikami.
Zagadnienia:
Kształtowanie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Ochrona przed zagrożeniami
związanymi z wykonywana praca. Egzekwowanie stosowania przepisów i zasad BHP
w trakcie ćwiczeń i akcji ratowniczo – gaśniczych.
Cele szczegółowe:
W wyniku realizacji tematu dowódca OSP powinien umieć:
-posługiwać sie regulacjami prawnymi z zakresu prawa pracy,
-identyfikować i analizować zagrożenia czynnikami szkodliwymi, uciążliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia,
-analizować przyczyny wypadków przy pracy,
-organizować w sposób bezpieczny prace w trakcie ćwiczeń i akcji ratowniczo– gaśniczych,
-kontrolować prace strażaków ratowników OSP w zakresie bezpiecznego wykonywania zadań.

3.Podczas każdego kursu pośredniego i specjalistycznego – poruszane są zagadnienia związane z BHP.

Pozdrawiam MIKO


PS. a tak właśnie , a jak strażacy PSP przechodzą szkolenia BHP ??????  -_- -_-

« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2009, 23:10:05 wysłana przez MIKO »

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Badania lekarskie, okresowe, dla OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 16, 2009, 23:10:44 »
Cytuj
Jeśli chodzi o zaświadczenia lekarskie to często widzę zapisy o dopuszczeniu do pracy jako "strażak OSP", co wg mnie nic nie daje bo strażak OSP to tak naprawdę tylko członek stowarzyszenia, który wcale nie musi brać udziału w działaniach ratowniczych. Osobiście zalecam zapis "dopuszczony do udziału w działaniach ratowniczych" najlepiej z adnotacją "oraz do pracy na wysokości"
A ja proponuje taki "Zdolny do uczialu w dzialaniach ratowniczo - ga