Autor Wątek: ZOSP, OJRG- pytanie  (Przeczytany 6141 razy)

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
ZOSP, OJRG- pytanie
« dnia: Luty 06, 2009, 13:28:44 »
Ostatnio rozmawiałem z kolegą z województwa zachodniopomorskiego i mówił mi że spotkał się z sytuacją że w miejscowości nie było jednostki OSP lecz tablica Ochotnicza Jednostka Ratowniczo Gaśnicza, niby ta jednostka także należy pod Związek OSP?? Czy to jest możliwe czy tylko taką bajkę strzelił... Ja myślałem ze nazwa JRG jest tylko i wyłącznie zarezerwowana dla struktur PSP a z ochotniczą jednostką ratowniczo gasniczą to się spotykam pierwszy raz przynajmniej ze słyszenia.

Offline ballack-fajerman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
  • KOOOOOKS
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2009, 14:08:05 »
Pierwszy raz słyszę taką nazwe.Jak dla mnie totalna bzdura,@grzesiekstrazak masz racje, JRG jest zarezerwowana dla PSP i żadna Ochotnicza Straż Pożarna nie może się pod tą nazwę podszywać.
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.  Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk  Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.  Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.  Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

Offline Kielonsky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
    • Zygry zobacz
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2009, 14:15:38 »
Była podobna sytuacja u nas. Tez przez około dwa lata byliśmy JRG. Wszytko się zaczęło od zmian kryptonimów i coś sie namieszało. Mieliśmy na wozie napis JRG OSP XXXX i ja mam przybitą pieczątke w legitymacji z napisem jednostka ratowniczo - gaśnicza osp xxxx.No ale teraz to jest już wszytko wyprostowane :rolleyes:

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2009, 14:36:07 »
Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura! Jak już, to jedynie JOT OSP czyli Jednostka Operacyjno-Techniczna Ochotniczej Straży Pożarnej w ...........................  Jeśli któryś z zarządów OSP wpadł na pomysł wprowadzenia nazwy JRG OSP to znaczy, że nie doczytał regulaminu JOT, który jest załącznikiem do uchwały Zarządu Głównego Związku OSP RP w przedmiotowej sprawie i pomylił po prostu nazwy.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2009, 13:03:54 wysłana przez furgot »

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2009, 12:26:13 »
Z tym JRG OSP to bajki jakieś... Nie spotkałem jeszcze czegoś takiego :)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2009, 13:17:34 »
z calym szacunkiem ale przynaleznosc i stosowanie sie do zapisu ZG ZOSP jest tylko i wylacznie dobrą wolą wynikającej a z przynaleznosci  waszego stowarzyszenia do innego stowarzyszenia.
jesli zarejestrujesz stowarzyszenie jako OJRG to sobie moze sie tak nazywac, bo to wiecej w zasadzie znaczy i jest poprawniejszejsze merytorycznie niz OSP
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2009, 15:55:10 »
Jesli zarejestrujesz stowarzyszenie jako OJRG to sobie moze sie tak nazywac

Trudno się z tym nie zgodzić. Nawet będzie to zgodne z przepisami: wśród jednostek ochrony przeciwpożarowej w Polsce jest cos takiego jak "inne jednostki" - dlaczego nie miałaby to być właśnie OJRG?

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2009, 16:12:12 »
Pierwszy raz słyszę taką nazwe.Jak dla mnie totalna bzdura,@grzesiekstrazak masz racje, JRG jest zarezerwowana dla PSP i żadna Ochotnicza Straż Pożarna nie może się pod tą nazwę podszywać.
Jeżeli jest to zarezerwowane to pokaż mi artykuł prawny który to mówi bo nie wierzę sama nazwa mówi Jednostka ratowniczo gaśnicza czyli taka jednostka która gasi i ratuje:) Więc chyba może to równie dobrze być Każda Straż Pożarna :)
Pozdro

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2009, 16:53:31 »
nie musi byc "inna jednostka"
wystarczy wpisac w statut ze sie dziala na zasadach osp. a to zdaje sie nie oznacza przynalenozsci do ZG
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2009, 17:05:20 »
nie musi byc "inna jednostka"
wystarczy wpisac w statut ze sie dziala na zasadach osp. a to zdaje sie nie oznacza przynalenozsci do ZG

Miałem na myśli spełnienie zapisów ustawy o ochronie ppoż.

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2009, 17:15:53 »
Zasadniczo to wszyscy macie racje. Nie ma nigdzie napisane że JRG jest zarezerwowane dla PSP, ale uważam iż stosowanie tej nazwy nic nie zmienia a jedynie służy (jeśli istnieje coś takiego) sztucznemu dowartościowywaniu się strażaków osp. (Tj. podobnie jak w przypadku tych naszywek z symbolami PSP.)
To tylko moje prywatne zdanie - jeśli ktoś się nie zgadza to sorki.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 08, 2009, 17:57:55 »
kazdy chce czuc sie wartosciowy, kazdy chce czuc dume z czegos, co robi. skoro nikt ich nie klepie po plecach, sami sie chca klepac. przeciez to jest naturalne !
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 10, 2009, 16:22:04 »
Czyli jednym słowem nic o takiej nazwie OJRG nie istnieje ale może istnieć i przynależec do Związku... No to teraz już wiem co koledze powiem jak go znowu spotkam. Dzięki za informacje

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 10, 2009, 16:41:41 »
to jest tylko nazwa, tyle ze bardziej adekwatna do rzeczywistosci.
a czy moze nalezyec do zwiazku? to juz zwiazek tylko wie P:)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 10, 2009, 17:25:29 »
Po pierwsze JRG jest skrótem pierwszych liter nazwy – Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza , jednak prawdziwa nazwa i to przeczytajcie na takich czerwonych tabliczkach przy wejściu do budynku jest – Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w ………………….. i nic technicznie nie stoi na przeszkodzie by w OSP była taka nazwa : Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w ……………………..  ponieważ nazwa odzwierciedla zadania . Podobnie jak można napisać Jednostka Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego  w …………………….
Pomijam że dalej mówimy o skrócie literowym np. LPR – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe , Liga Polskich Rodzin .
Więc proponuje nie być przewrażliwionym .
Pozdrawiam MIKO

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 10, 2009, 17:34:15 »
Po pierwsze JRG jest skrótem pierwszych liter nazwy – Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza , jednak prawdziwa nazwa i to przeczytajcie na takich czerwonych tabliczkach przy wejściu do budynku jest – Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w ………………….. i nic technicznie nie stoi na przeszkodzie by w OSP była taka nazwa : Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w ……………………..  ponieważ nazwa odzwierciedla zadania . Podobnie jak można napisać Jednostka Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego  w …………………….
Pomijam że dalej mówimy o skrócie literowym np. LPR – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe , Liga Polskich Rodzin .
Więc proponuje nie być przewrażliwionym .
Pozdrawiam MIKO

Mylisz się - nie ma czegoś takiego jak Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w ………………….. Było do konca 1998 roku, gdy JRG PSP była jednostką organizacyjną PSP, od 1.01.2999 orku jest po prostu Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza jako komórka organizacyjna KM/KP PSP.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 10, 2009, 18:09:58 »
Po pierwsze JRG jest skrótem pierwszych liter nazwy – Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza , jednak prawdziwa nazwa i to przeczytajcie na takich czerwonych tabliczkach przy wejściu do budynku jest – Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w ………………….. i nic technicznie nie stoi na przeszkodzie by w OSP była taka nazwa : Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w ……………………..  ponieważ nazwa odzwierciedla zadania . Podobnie jak można napisać Jednostka Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego  w …………………….
Pomijam że dalej mówimy o skrócie literowym np. LPR – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe , Liga Polskich Rodzin .
Więc proponuje nie być przewrażliwionym .
Pozdrawiam MIKO

A po drugie :D nie napiszą sobie na remizie nie OSP a PSP - Płatna Straż Pożarna. Ostatnio znajomy strażak opowiedział mi to i co by nie było od wprowadzenia ustawy o ekwiwalentach już straż nie jest taka ochotnicza jak kiedyś  :rofl:
Pozdrawiam.


P.S. Moderatorze, można usunąć ten post :wacko:

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 10, 2009, 19:18:19 »
Uważa tak samo jak MIKO. Skoro są OSP JRS czy OSP JS to dlaczego nie może być JRG OSP ? To wszystko jest kwestia odpowiednich zapisów podczas rejestracji w KRS.
Obecnie JRG jest faktycznie komórką organizacyjną KP/M, ale nieco inna niż np komórka kadrowa czy finansowa - choćby z racji innej lokalizacji często stosuje się po podaniu nazwy macierzystej  komendy dodatkowo nazewnictwo typu  Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza w ………………….. Widziałem coś takiego na tablicach przed jednostkami , a nawet na pieczątkach.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 10, 2009, 19:28:04 »
Uważa tak samo jak MIKO. Skoro są OSP JRS czy OSP JS to dlaczego nie może być JRG OSP ? To wszystko jest kwestia odpowiednich zapisów podczas rejestracji w KRS.
Obecnie JRG jest faktycznie komórką organizacyjną KP/M, ale nieco inna niż np komórka kadrowa czy finansowa - choćby z racji innej lokalizacji często stosuje się po podaniu nazwy macierzystej  komendy dodatkowo nazewnictwo typu  Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza w ………………….. Widziałem coś takiego na tablicach przed jednostkami , a nawet na pieczątkach.

Zgadzam się w 100% - chodzi mi o to, że nie ma w nazwie JRG już tego dodatku PSP. Czyli, że nie ma nazwy JRG PSP w ................  tylko JRG w ................................

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 10, 2009, 20:54:14 »
Jak Polska długa i szeroka nazwy mogą być różne:

Straż Pożarna Spółka z o.o.
http://www.strazrj.pl/

Prywatna Ochotnicza Straż Pożarna w Bartnikach
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f7d399b03a8315d7.html
http://www.krs-online.com.pl/prywatna-ochotnicza-straz-pozarna-w-krs-238584.html

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 13, 2009, 10:42:45 »

jeśli zarejestrujesz stowarzyszenie jako OJRG to sobie moze sie tak nazywac, bo to wiecej w zasadzie znaczy i jest poprawniejszejsze merytorycznie niz OSP
I tu pozwolę się z Tobą nie zgodzić, bo na całym świecie tak gdzieś od  prawie 2 wieków istnieją "straże pożarne" a jeszcze częściej "ogniowe" bez dodatkowych udziwnień Rat.- gaś. (wszędzie nazwa jest związana z ogniem, pożarem lub strażakami, w zależności od miejscowych, historycznych uwarunkowań) i wszyscy wiedzą jakie są ich zadania i jak w tym czasie wraz z rozwojem cywilizacyjnym się zmieniały. Nazwę JRG wymyślono tylko w celu nazwania jednej z wewnętrznych struktur Państwowej Straży Pożarnej. Jak zaczniemy tworzyć takie dziwadła to sami niedługo nie będziemy wiedzieć co jest, co, nie mówiąc o zwykłych (nie związanych ze strażą) ludziach.

Tak samo dziwadłem, dla mnie niezrozumiałym, jest noszenie na mundurach naszywek KSRG. Skróty: JRG, JOT, KSRG są to nazwy wewnętrznych struktur, które nie powinny funkcjonować na zewnątrz w powszechnym użyciu. Tu powinna być PSP, OSP lub ogólnie STRAŻ POŻARNA.

I jeszcze do początku, a co napiszesz jak założysz orkiestrę "Ochotnicza Orkiestra Dęta"? Poza tym w ustawie jest mowa o OSP i tylko takie korzystają z określonych praw a w szczególności regulowany jest ich stosunek do samorządu. Znając naszych urzędników, RIO tylko czeka na taki haczyk.
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2009, 21:04:15 wysłana przez Fredek »

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: ZOSP, OJRG- pytanie
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 14, 2009, 15:18:45 »
No Fredek muszę sie z tobą zgodzić, nawet dla przeciętnego zjadacza chleba nic nie mówią oznaczenia jakie nosimy na naszywkach. Drapią się po głowie co to znaczy JRG, JOT lub KSRG.  Może i ujednolicenie nazewnictwa dało by coś ale też wprowadziło by niejako zamęt jeżeli chodzi o administracje. Mam znajomego który należy do OSP Tuchola i nie którzy się mylą bo myślą że tam pracuje bo w tym samym budynku znajduje się komenda PSP i tak strażak ochotnik mylony jest ze strażakiem zawodowcem.