Autor Wątek: Co po SA?  (Przeczytany 3102 razy)

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Co po SA?
« dnia: Luty 03, 2009, 21:07:00 »
Mam pytanie czysto teoretyczne. Załóżmy że kończę sa. I chce się dalej uczyć, jakie są możliwości. Z możliwości które gdzieś przeczytałem to pierwsza jest zakończyć sa z pozytywnym wynikiem egzaminu zawodowego i do tego zrobić kurs (?) inżyniera pożarnictwa. A druga opcja robić zaocznie sgsp. Mógłby ktoś jaśniej to wytłumaczyć jakie są dalej możliwości.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline nowy88

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2009, 22:11:51 »
egzamin zawodowy to jakby integralna część sa, bez zdanego egzamniu nie dostaniesz stopnia aspiranckiego.
Inżyniera pożarnictwa dostaje się właśnie po SGSP, także trochę namieszałeś. To jest jedna opcja, a druga to studia cywilne plus potem coś w rodzaju przeszkolenia dla uzyskania kwalifikacji oficerskich w PSP. Co do tej drugiej opcji to dokładnie nie wiem, dlatego nie piszę za dużo żeby też nie popełnić błędu

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2009, 23:11:38 »
Dziękuję za odpowiedź. Fajnie jak by ktoś napisał coś odnośnie tych studiów, gdzie w Polsce można to zrobić, orientacyjnie jak ciężko się dostać i co jest wymagane. Dzięki
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2009, 23:12:39 »
www.sgsp.edu.pl - tam wszystko i na temat ;-) Warszawa, jedyne miejsce, gdzie można zdobyć "wykształcenie stricte oficerskie" ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2009, 23:19:19 »
Właśnie tam byłem :-) ok dzięki również za linka. Rozumiem że po sa jest wykształcenie wyższe? Jeśli nie to niech mnie ktoś poprawi. Może jeszcze ktoś kto był lub startował powie jak z dostaniem się na studia i jak z ich ukończeniem. PS. Dlaczego warunkiem przyjęcia do szkoły głównej jest stan cywilny wolny? Trochę to dziwne.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2009, 23:23:52 »
Spoko :-)
Więc tak:
1) SA to technikum/studium - otrzymujesz po nim tytuł ZAWODOWY technika pożarnictwa, niestety nie jest to równoznaczne z wyższym wykształceniem. :-(
2) Jak z dostaniem się do SG - kosmos, jeśli startujesz "od zera", tak samo kosmos, jeśli chciałbyś się tam dostać po wysłaniu Cię przez komendanta do SG - troszkę na forum o tym już napisano. Trzeba się nagimnastykować i w tym i w tym przypadku
3) wymagany stan cywilny wolny? Pierwsze słyszę, gdzie o tym wspominają?
Pozdrawiam :-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2009, 23:26:29 »
Jutro jak będę przy komputerze to dam linka bo teraz pisze z telefonu i nie mam takiej możliwości. Ale coś takiego właśnie było i bardzo się zdziwiłem. Bodajże dotyczyło naboru do sgsp ale pewny nie jestem.

Edit: inżynier pożarnictwa, przygotowuje sgsp, kandydat POWINIEN (wg mnie powinien to nie znaczy że musi, ale to powinno być napisane którego punktu dotyczy)
*ukończona szkoła średnia i zdana matura
*najwyżej 25 lat
*wolny stan cywilny
*bardzo dobry stan zdrowia
ponad to nie powinien być karany sądownie i musi zdać matematyka, fizyka, wybrany język obcy i sprawność fizyczna.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2009, 23:45:57 wysłana przez MIC »
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2009, 08:17:43 »
ok mam tu to widziałem:

http://www.zawod.swspiz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=137&Itemid=73

ale jak tak teraz patrze to nie jest chyba na tyle kompetentna strona żeby głównie na niej opierać informacje.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2009, 08:19:04 »
Też kiedyś o tym czytałem na stronie SA Poznań. Ale teraz już takiej informacji na ich stronie niema.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

q-bash

  • Gość
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 04, 2009, 14:33:23 »
to jest jakas bzdura z tym stanem cywilnym - sa podchorążowie na szkole którym złoty krążek błyszczy na palcu. Nie widze podstaw żeby stan cywilny  miał mieć jakieś znaczenie. Ta podana stronka ma przestarzale info. na egzaminach wstępnych języka obcego już nie ma z reszta i tak w tym roku będą już chyba ostatnie egzaminy wstępne później już tylko nowa matura. zamiast "powinien" powinno być napisane "musi". bo np musisz mieć zdaną maturę a nie powinienieś.. 

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 04, 2009, 14:37:44 »
No właśnie dlatego o tym pisałem że dziwne że przy jednym jest musi a przy innym że powinno. Jeszcze takie pytanko odnośnie matury z matematyki i wosu lub histori. Musi być matma zdawana na maturze? Ja mam maturę polski, wos i niemiecki. Czyli musiałbym dodatkowo matematykę robić?
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 04, 2009, 14:51:40 »
No tak, bo w rekrutacji o kolejności miejsc decydują wyniki matury z matmy i fizy, więc jak niemasz tych przedmiotów na maturze to zera punktów byś miał w rekrutacji więc odpadasz na wstępie. Musisz mieć matmę i fizykę.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 04, 2009, 16:11:12 »
Musisz mieć matmę i fizykę.

a od tego roku matematykę i fizykę bądź chemię dla wielu osób korzystniej, dla mnie też :mellow:
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2009, 16:24:05 wysłana przez agusiaczek »

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 22, 2009, 12:49:01 »
Troche odkopie ten temat..  :mellow:

Po ukonczeniu SA, mozna uzyskac stopien oficerski, robiac studia cywilne, o kierunku przydatnym w strazy...
Moje pytanie, jakie to kierunki sa przydatne w strazy?
Pytanie kieruje do ludzi obeznanych w temacie, zadne spekulacje nie sa mi do szczescia potrzebne ;)
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 22, 2009, 14:23:48 »

Offline kadard

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 09, 2009, 20:21:01 »
Ale przecież kończąc SA i będąc aspirantem jest się zobowiązanym do służby przez 3 lata. Czy podczas tej służby jest możliwe studiowanie zaoczne na SGSP na stopień oficerski? Ile te studia trwają? Bo na stronie SGSP nie jest napisane:(

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Co po SA?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 09, 2009, 21:16:41 »
Ale przecież kończąc SA i będąc aspirantem jest się zobowiązanym do służby przez 3 lata. Czy podczas tej służby jest możliwe studiowanie zaoczne na SGSP na stopień oficerski? Ile te studia trwają? Bo na stronie SGSP nie jest napisane:(
studia trwają 7 semestrów = 3,5 roku
reszta jest na www.sgsp.edu.pl

pozdr